Вища освіта у Франції: короткий огляд

Згадайте про Париж, з його витонченою вишуканістю. Подумайте про сяючі пляжі Лазурного берега; ідилічні виноградники Бургундії та Шампані, про крижану велич Монблану і французьких Альп

Вища освіта у Франції: короткий огляд

Ще подумайте про динамічне, мультикультурне суспільство, про неквапливий спосіб життя (з 35-годинним робочим тижнем), про інтелектуальну спадщину, яка сформувала західну культуру та історію, артефакти якої можна побачити на кожній вулиці.

Франція є третім за популярністю напрямком для навчання за кордоном. Хоча багато студентів приїжджають з франкомовних країн, існують міцні традиції навчання студентів з Європи, Азії та Північної Америки. Майбутніх магістрів та аспірантів приваблює у Франції рідкісне поєднання світового рівня післядипломної освіти та низької плати за навчання.

Американська студентка Челсі Йонт навчається на магістра у сфері порівняльних досліджень розвитку в Школі вищих досліджень соціальних наук (EHESS) у Парижі. Вона каже, що життя в цьому місті було найяскравішим моментом її навчання у Франції. "Це фантастичне місто, повне цікавих можливостей, дуже гарне місце для життя, пікніків у літній час, хорошого вина і сиру та інших чудових речей".

Добре фінансування французької системи освіти, також як і фінансування численних іноземних студентів у Франції, залишило яскраві спогади у Челсі про навчання в Парижі. "Навчаючись тут у мене було безліч можливостей послухати лекції вчених з усієї Європи (а іноді й Америки), - говорить вона. - Я також змогла побувати на кількох міжнародних конференціях. Навчання не таке дороге, як у Великобританії або США, вони навіть оплатили мої поїздки на конференції".

Французька освіта

Франція продовжує пишатися чисельністю і міццю своєї університетської системи, яка посіла третє місце в Європі в рейтингу 2009 QS World University Rankings і сьоме у світі. Паризькі школи Ecole Normale Superiore (28 місце) і Ecole Polytechnique (36-е) входять у топ-50, в той час як Університет П'єра і Марії Кюрі Париж-VI (117-е) і Ecole Normale Superiure de Lyon (126-е) знаходяться в топ-200. У цілому, 21 французький університет входить у топ-500 згаданого рейтингу.

     

Одним з найвідоміших прикладів французької вищої освіти є вузи типу Grandes Ecoles. Створені на початку 19 століття одночасно з університетською системою, вони славляться своїм відбором студентів та пропонують освіту дуже високого рівня і широкого спектру академічних дисциплін.

Прийом та вступні вимоги

Вимоги до вступників варіюються від інституту до інституту, хоча в цілому для вступу на магістратуру провідних університетів Франції вам буде необхідно мати ступінь бакалавра в суміжній галузі та значні академічні досягнення. Для вступу до аспірантури вам буде потрібен відмінний диплом магістра у відповідній сфері. Вам також буде необхідно представити дослідницьку пропозицію.

Класичний метод зарахування в один з французьких вузів типу Grandes Ecoles полягав у конкурсних іспитах після двох років підготовчих курсів, за якими слідував трирічний курс навчання. Але тепер це не так. Для іноземних студентів існує паралельний процес прийому на підставі вже отриманих ступенів та іспитів, з строком навчання від двох до п'яти років.

Французька адміністрація має репутацію бюрократів, і процедура прийому в окремих університетах може бути складною. Челсі Йонт каже, що для розуміння процедури вступу на кожну окрему програму, першорядне значення мають безпосередні контакти з університетом.

"Будьте наполегливими. Переписуйтеся і зв‘язуйтеся з викладачами. Якщо ви можете поїхати до Франції, перш ніж подавати заяву, то буде простіше, тому що ви зможете встановити початковий особистий контакт". Існує централізована система онлайн заявок на сайті Campus France, де ви можете подати заяву, вказавши дисципліну яку ви хочете вивчати.

Стипендії і фінансування післядипломної освіти

Державна підтримка робить вартість навчання у Франції однією з найнижчих у світі, знижуючи вартість отримання освіти для кожного студента приблизно на 10,000 євро на рік. Більше того, немає різниці між французькими та іноземними студентами.

Кандидати мають звернутися до служби Культурного і науково-технічного співробітництва при французькому посольстві або консульстві країни їх проживання задовго до від'їзду. Стипендії французького посольства надаються студентам, які є слухачами постійних навчальних програм французького вищого навчального закладу для отримання його диплому, а також за допомогою інших схем, наприклад, таких як стипендія, що заснована на заслугах Eiffel Merit Scholarships. Повну інформацію можна отримати на сайті www.egide.asso.fr.

QS TopUniversities. Переклад з англійської Освіта.ua.

Освіта.ua
22.08.2011