Вища освіта у Великобританії. Погляд з України

Диплом британського вузу дозволить працювати в кращих компаніях світу, але щоб його отримати, необхідно приділити багато часу попередній підготовці

Вища освіта у Великобританії. Погляд з України

Напевно, не варто зайвий раз описувати переваги здобуття вищої освіти у Великобританії, яка славиться кращими вузами в світі. Диплом британського університету відкриває перед його власником блискучі кар'єрні можливості не тільки в іноземних компаніях, що працюють в Україні, а й, безумовно, в кращих світових корпораціях. Однак для того, щоб отримати британський диплом треба готуватися завчасно. Сильна англійська та відмінний атестат про середню освіту вимагають багатьох років наполегливої праці. Але час, витрачений на освіту - це інвестиція в майбутнє, яка завжди повернеться з лихвою.

Менеджер по партнерству і проектам Британської Ради в Україні Марія Захарова каже, що першим з чого українському школяреві необхідно починати підготовку до вступу до британського вузу є дуже сильна англійська, а також хороший бал атестата. Бажано, щоб середній бал був не нижче 10, а ще краще 11. Це важливо при вступі на програми довузівської підготовки.

Для вступу на бакалаврські програми у Великобританії іноземним студентам необхідно скласти тест IELTS не менше ніж на 6,5 балів. Крім того, школяр повинен підготувати рекомендаційні листи зі школи - зазвичай потрібно два таких листи від вчителів.

Також учневі дуже важливо мати навички грамотного викладу своїх думок для написання мотиваційного листа, який потрібен при заповненні заявки на вступ в британський університет. «На жаль, в наших школах цьому не вчать, - каже Марія Захарова, - тому школяр повинен підготуватися до цього заздалегідь».

Крім IELTS можна пройти Кембриджський іспит з англійської мови. Для вступу на бакалавріат підійде тест Кембриджського іспиту CAE, - розповіли в Британській Раді. - Цей іспит гарний і корисний тим, що в ньому вже закладено написання вищезазначених мотиваційних есе. Тобто, готуючись до такого іспиту, абітурієнт волею неволею здобуває навички грамотного викладу своїх думок англійською мовою. Ці іспити можна скласти і в Британській Раді.

«Якщо говорити про програми підготовки до вступу до вузу, то у Великобританії існують три основні програми, на які можуть поступити українські школярі, - розповідає Марія Захарова. - Це Foundation Program, A-level та International Baccalaureate. Важко сказати яка програма краща. Але можна стверджувати, що після програми Foundation Program в кращі вузи поступити не можна. А ось A-level - це класична британська програма підготовки. Вузи дуже охоче приймають результати навчання на цій програмі. При навчанні в Англії на програмі A-level, як правило, вибирається три дисципліни. І відповідно, абітурієнт, зробивши такий вибір, вже знає, на яку саме спеціальність буде поступати. Після A-level можна поступати в найкращі вузи, в тому числі в Оксфорд і Кембридж. Ця програма є найпопулярнішою».

International Baccalaureate передбачає вивчення від шести до восьми дисциплін. Перевагою цієї програми є те, що вона орієнтована не тільки на Британію, а й на Європу, США та інші країни. Оскільки ця програма передбачає вивчення більшого числа дисциплін, у абітурієнта є більший вибір спеціальностей, на які він може поступати.

«Таким чином, випускник, який закінчив школу в Україні, для вступу в британський вуз повинен їхати безпосередньо до Британії і два роки вчитися на підготовчій програмі, скажімо A-level або International Baccalaureate, - розповідає Марія.- Після цього студент 3-4 роки вчиться на бакалавріаті».

Для того щоб уникнути непотрібної поспішності при вступі на підготовчу програму, в Британській Раді рекомендують готуватися за рік до передбачуваного вступу. Наприклад, для вступу на підготовчу програму A-level у вересні наступного року - документи потрібно подати до вересня поточного.

Перевестися з українського вузу безпосередньо в британський практично неможливо. Але навіть якщо вдасться домовитися з конкретним вузом про переведення, то студент, що провчився 2-3 роки в українському вузі, зможе вступити лише на перший курс. «Вузи Великобританії автономні і незалежні, - каже Марія Захарова, - кожен вуз може вирішувати питання про переведення по-своєму. Також необхідно враховувати те, що навчальні програми України і Великобританії не відповідають один одному, українські дипломи не визнаються і тому питання перекладу вирішити досить складно».

Для отримання британської візи введена спеціальна бальна система. Певна частина балів нараховується при підтвердженні вузу про зарахування студента, а решту балів студент набирає при підтвердженні своїх фінансових можливостей. Як розповіли в Британській Раді, підтвердження про надходження і фінансові можливості - два основні моменти при отриманні британської візи. Сама процедура видачі візи зазвичай займає 2-3 тижні.

Студентська віза дає право всім іноземним студентам працювати під час навчальних семестрів до 20 годин на тиждень, а під час канікул - є можливість повної зайнятості. Інформація про вакансії завжди є на кампусах вузів. «Але на можливість працевлаштування під час навчання особливо розраховувати не варто, оскільки навчальний процес сам по собі дуже напружений і ускладнювати його роботою не завжди доцільно, - каже Марія. - Найкращим варіантом буде робота прямо на кампусі - в бібліотеці чи в іншому підрозділі університету, що дозволить поєднувати роботу і навчання».

З досвіду Британської Ради, найбільші труднощі, з якими стикаються українські студенти в Великобританії, полягають у тому, що в цій країні на перше місце ставиться самостійна робота і навички студентів до самонавчання. «Начитування» конспектів під диктовку, як це звично в Україні - не прийнято або взагалі відсутнє.

Студент повинен володіти високою самоорганізацією для того, щоб навчатися самостійно, працювати з літературою. Дуже багато годин виділено саме для самостійної роботи, даються великі списки літератури, студенти пишуть багато рефератів, дослідницьких робіт. Методика навчання передбачає дуже високу самостійну активність студента. Вчитися потрібно не від сесії до сесії як це практикується студентами в Україні, а постійно працювати без всякого контролю і примушування ззовні, тому дуже важлива внутрішня мотивація студента.

Ще однією особливістю навчання в Британії є боротьба з плагіатом. Там дуже серйозно ставляться до відстеження плагіату в роботах студентів. І якщо в Україні до цього ставляться досить терпимо, то в Британії через плагіат роботи не приймаються, знижуються оцінки та студенти серйозно караються.

Іспити в британських вузах в основному письмові.«Це добре, оскільки виключається суб'єктивний момент у відносинах викладача і студента, - каже Марія Захарова. - Дуже часто роботи подаються на перевірку під кодом, і викладач не знає, чию роботу він оцінює».

На думку представників Британської Ради, для студентів бакалавріату кращим вибором житла стане гуртожиток університету. Кампуси університетів мають дуже потужну інфраструктуру, що включає в себе добре обладнані спортзали, комп'ютерні центри з швидким доступом до мережі Інтернет. Крім того, сама атмосфера кампусу дуже дружня і надихаюча. Гуртожитки пропонують дуже комфортне розміщення, є кімнати на одну людину.

Це ж стосується і проживання під час навчання на програмах довузівської підготовки. Кампуси навчальних закладів мають у своїй інфраструктурі хороші гуртожитки. Є також практика спільної оренди будинку. Для цього потрібно 3-4 людини, які мають хороші відносини, - розповіла Марія Захарова.

За її словами, під час навчання на бакалавріаті практично неможливо отримати повну стипендію, яка покриває всі витрати. Найчастіше вузи можуть надавати свою стипендію, яка покриває невелику частину витрат. Серйозні стипендії, якщо й надаються, то вже на магістерському рівні.

Марія каже, що для того щоб спростити процес вступу в британський вуз українські школярі можуть звернутися за допомогою в спеціалізовані освітні агентства. Багато з них працюють вже багато років і мають прямі договори з університетами. Представники агентств часто їх відвідують і добре володіють ситуацією. Агентства можуть навіть підготувати своїх клієнтів до написання мотиваційних листів, а також надають підтримку при отриманні візи. Тому до таких агентств варто звертатися, тому що самостійно розібратися у всіх тонкощах вступу та навчання в Британії досить складно.

Директор з маркетингу одного з таких агентств - освітнього агентства Istudy Анастасія Свєркунова розповіла, що вони надають допомогу абітурієнтам, починаючи від первинної консультації з вибору міста та вузу навчання і до трансферу з британського аеропорту.

За словами Анастасії, індивідуальна робота з клієнтом починається з рекомендацій найбільш відповідного навчального закладу, підбору необхідної програми навчання з урахуванням усіх побажань і можливостей студентів і батьків.

Визначившись з містом навчання і навчальним закладом, агентство робить запит до обраного навчального закладу і надає підопічному абітурієнту всю інформацію про умови вступу та необхідний пакет документів. В агентстві також можна пройти попереднє безкоштовне тестування на визначення рівня англійської мови.

Анастасія Свєркунова каже, що її агентство надає допомогу у виборі найбільш відповідного навчального закладу для навчання на таких підготовчих програмах як Foundation, A-level або International Baccalaureate, допомагає визначитися з вибором предметів і може забронювати навчальний курс.

За її словами, крім підготовки необхідного пакету документів для вступу, її агентство допомагає правильно написати мотиваційний лист і сприяє в перекладі і нотаріальному засвідченню документів. Крім того, агентство може попередньо забронювати проживання, харчування, авіаквитки, трансфер з аеропорту, а також надати візову підтримку.

Як розповідає Анастасія, в питаннях медичного обслуговування у Великобританії агентство співпрацює з декількома страховими компаніями. У кожному закордонному навчальному закладі на території кампуса знаходиться медичний центр, співробітники якого надають будь-яку термінову медичну допомогу всім студентам. При серйозних проблемах зі здоров'ям або настанні страхового випадку, студенту слід діяти згідно з страховим договором (залежно від страхової компанії). При виникненні будь-яких питань, студент або його батьки завжди можуть зв'язатися з представниками агентства для уточнення всіх деталей, а співробітники освітнього закладу, в якому навчається студент, завжди допоможуть студенту дістатися до необхідного медичного закладу, де йому нададуть медичну допомогу згідно страховому полісу.

Якщо говорити про Великобританію як про приймаючу сторону, то, за словами менеджера Британської Ради Марії Захарової, в країні традиційно добре ставляться до іноземних студентів, які потрапляють в дуже цікаве мультикультурне середовище, де вже тільки за рахунок культурного розмаїття студенти можуть дуже багато чому навчитися.

Британські вузи постійно вдосконалюють свій викладацький склад, інфраструктуру та інші аспекти своєї діяльності. Вони контролюються спеціальними агентствами по стандартам вищої освіти, що в свою чергу впливає на громадську думку про ці вузи і спонукає їх ніколи не зупинятися у своєму вдосконаленні та розвитку.

Додаткову інформацію про можливості освіти у Великобританії можна знайти на сайті Британської Ради www.educationuk.org

 

Освіта.ua
14.03.2012