Підготовчі програми британських університетів та коледжів

Якщо ви плануєте навчання за кордоном, наприклад, у Великій Британії, можливим варіантом може бути вступ до університетів або коледжів на програми, які розроблені спеціально для іноземних студентів

Підготовчі програми британських університетів та коледжів

Пропонуємо розглянути деякі варіанти, які можуть зацікавити майбутніх студентів та їх батьків.

Програми, розроблені для іноземних студентів мають різні назви: foundation, access або pre-university programme for international students. Нажаль, багато наших батьків та дітей, якщо і знають про їх існування, не завжди усвідомлюють, яке важливе місце займають вони в чіткій системі міжнародної освіти.

"Деякі батьки навіть помилково вважають такі програми несерйозними, і навіть побоюються, що майбутній студент змарнує рік на якомусь підготовчому курсі. Існують певні стереотипи, що на підготовчих програмах студент просто буде повторювати шкільний матеріал", - зазначає директор Освітнього центру Concept Світлана Тимошенко.

В реальності ситуація зовсім інша. Наші стереотипи базуються або на слухах, або на нерозумінні британської системи освіти. Нажаль, студенти та батьки у багатьох випадках не тільки не знають процедур, але й не хочуть ознайомитись з ними, щоб їх відповідно виконувати.

Крім того, на тлі вирішення "дійсно важливих" питань, таких як вивчення рейтингів університетів, мало хто з батьків замислюється над тим, що відчуває український студент, який приїхав навчатись до Великої Британії.

Перш за все - це стрес та культурний шок. В психології навіть є такі поняття, коли йдеться про перші тижні довгострокового перебування за кордоном. Необхідно швидко приймати рішення, орієнтуватись в країні, розуміти правила та процедури, та долати різні несподіванки та труднощі. Навіть у цьому може допомогти підготовчій рік.

Порівнюючи освітні системи Великої Британії та України, необхідно мати на увазі різні підходи та методи навчання, отже підготовчий рік просто необхідний не тільки для вступу, але і для успішного подальшого навчання в Англії на основній програмі в університеті.

З чого починати?

Звичайно, найкращим помічником в цій справі буде досвідчений фахівець освітнього агентства. Як дізнатись, чи мають менеджери цих спеціалізованих організацій достатню кваліфікацію?

Задавайте конкретні запитання. Якщо Вас попросили надати всі документи про попередню освіту (наприклад атестат), запитали про рівень англійської, дали роз’яснення щодо строків подачі необхідних документів, вступних процедур, особливостей отримання візи, це перший сигнал, що агентство має необхідний досвід та намагатиметься фахово виконувати власні зобов’язання.

     

Однак, не менш важливим критерієм вибору професійного агентства є зосередження фахівців на потребах кожного окремого студента та підбір можливих варіантів, що максимально підходять саме цьому студенту в певній ситуації.

Якщо вам одразу обіцяють все встигнути і навіть надають всілякі гарантії, необхідно обережно ставитись до таких обіцянок, оскільки поступити студент може тільки у разі, якщо в конкретному навчальному закладі є вільні місця. А цього гарантувати заздалегідь ніхто не може.

Слід мати на увазі, що візова процедура британського посольства дуже складна та тривала, тому ніхто не зможе впевнено стверджувати про стовідсоткове отримання візи. Гарантій бути не може, а можуть бути обов’язки освітнього агентства старанно виконати всю роботу задля того, щоб досягнути позитивних результатів. Гарантією для студента може бути досвід фахівців освітнього агентства та відгуки студентів, які вже скористалися послугами саме цих фахівців.

Після того, як вибір освітнього агентства зроблено, та договір про відповідні послуги підписано, фахівці розпочнуть підготовку документів для вступу та подання їх у різні навчальні заклади.

Для того, аби процес подання документів до навчального закладу пройшов вдало, надана вами інформація має відповідати дійсності та підтверджуватись відповідними документами. Наприклад, деякі навчальні заклади можуть зацікавитися вашою освітою за останні 10 років, деякі - з 11-річного віку, а в інших необхідно надати лише останній документ про освіту (в нашому випадку атестат про середню освіту). Також навчальні заклади, окрім атестатів можуть запросити академічну рекомендацію, тобто лист від викладача, що містить характеристику студента.

Обов’язково також повідомити про свій рівень володіння англійською мовою та надати копію міжнародного сертифікату IELTS або TOEFL. Також освітньому агентству необхідно буде мати копію закордонного паспорту студента та інші необхідні дані.

Освітнє агентство здійснить розсилку ваших заяв та копій документів в один чи декілька навчальних закладів (кількість навчальних закладів має бути оговорена при укладанні договору), а на наступному етапі буде спілкуватися з навчальними закладами, контролювати процедуру вступу, за вимогою закладу надавати додаткові документи та слідкувати за результатами.

Процедура розгляду документів може тривати від 4 до 8 тижнів, строки розгляду залежать від навчального закладу. Коли студент отримає відповідь, причому цілком можливо, що згоду прийняти його на навчання нададуть кілька навчальних закладів, за допомогою порад освітнього агентства необхідно обрати найкращий варіант.

Важливим є те, що обравши свій навчальний заклад, необхідно письмово повідомити про відмову від інших пропозицій, надавши таким чином можливість іншим студентам зайняти ці місця.

Наступним кроком є отримання рахунку від навчального закладу та оплата програми. Після чого можна буде почати візову процедуру та домовлятись про організацію проживання у обраному закладі. Агентство має паралельно спілкуватись з навчальним закладом для отримання відповідних документів для візи, а також надати інструкції щодо підготовки документів студента для отримання довгострокової студентської візи.

Підготовчі програми британських університетів та коледжів

Почнемо з університетів. В багатьох університетах таких як, наприклад, University of Northampton, University of Queen Mary, University of Southampton та інших, існують власні підготовчі програми.

Академічна англійська мова та розвиток навчальних умінь та навичок. Програма розрахована на іноземних студентів із низьким рівнем англійської мови, яким необхідно покращити англійську та наприкінці курсу скласти міжнародний тест IELTS.

Протягом року студенти також вивчають академічну лексику, пишуть курсові роботи, проекти, есе, працюють із навчальною літературою, навчаються шукати та опрацьовувати інформацію. Також, що дуже важливо, вони адаптуються до британської системи освіти, засвоюють формат письмових робіт.

Окрім цього студенти вчаться самостійно організовувати свій час, критично аналізувати матеріал та висловлювати власну думку. Протягом навчального року студентам підготовчої програми допомагають пройти процедуру вступу на основне навчання в університеті (бакалаврат).

Програми підготовки, орієнтовані на певні академічні напрямки. Такі програми розроблені для іноземних студентів, які мають більш високий рівень англійської, і які вже визначились з предметами.

Частково програма орієнтована на покращення англійської та розвиток навчальних навичок. Друга частина – це вивчення предметів за вибором студента. Наприклад, в університеті University of Sothampton є підготовча програма, що за умови старанного навчання студента гарантує прямий вступ на програму бакалаврата у цьому ж університеті.

Університети University of Manchester та University of Exeter запрошують студентів до підготовчої програми INTO, що є дуже вимогливою до абітурієнтів, але гарантує продовження навчання на програмі бакалаврату в цих університетах.

Підготовчі програми в незалежних коледжах – найпростіші з точки зору процедури вступу. Їх зазвичай рекомендують тим, хто, по-перше, має середні результати атестату, невисокий рівень володіння англійською та приймає рішення про навчання влітку, коли строки вступу на більшість програм вже завершено.

Також необхідно зазначити, що дуже часто в таких навчальних закладах, як International College Leicester, Abbey Coolege DLD, Boston College, ціни за підготовчі програми можуть приємно здивувати батьків та студентів (3500-4000 фунтів на рік). Окрім того, варто звернути увагу на той факт, що такі коледжі не «прив’язані» до певних університетів, тобто на основну програму бакалаврату можна вступати в будь-які обрані студентом університети.

Коментар Світлани Тимошенко, директора Освітнього центру Concept

"Останнім часом нашім фахівцям доводиться мати справу з дуже старанними та талановитими студентами, які обирають та навчаються у Великій Британії на програмі А–level. Однак, якщо студент не був достатньо підготовленим до навчання на такій складній програмі, наприкінці першого року оцінки можуть виявитись не такими гарними, як очікувалось. Що ж робити, якщо оцінки низькі? Якщо залишатись на другий рік А–level, кардинально покращити оцінки можна просто не встигнути. А з низькими оцінками поступити в університет буде проблематично. Тому для тих студентів, для яких навчання на складній програмі А–level виявилось не зовсім вдалим, підготовча програма при університеті або коледжі стане своєрідною допомогою. Така програма надасть можливість покращити результати та у майбутньому успішно вступити до університету".

Освітній центр Concept, серпень 2011

Освіта.ua
11.08.2011