Особливості вищої освіти в Австрії

Директор компанії «STUDYSO» про те як повернути гроші, витрачені на навчання

Особливості вищої освіти в Австрії

Усі батьки хочуть, щоб їхня дитина отримала відмінну освіту і змогла реалізувати себе як фахівця. Потреба у знаннях властива не тільки підліткам, які знаходяться на старті кар'єри, а й тим, хто вже сформувався у професійному плані, оскільки саме знання дають можливість реалізувати задумане й досягти поставлених цілей.

В австрійських ВНЗ українці можуть не тільки навчатися за доступними цінами, а й повернути 80% коштів, витрачених на навчання.

На запитання Освіта.ua про особливості вищої освіти в Австрії відповідає генеральний директор компанії «STUDYSO» Ольга Сидорчук.

Ольга, скажіть, будь ласка, чим Австрія найбільш приваблива для українців, які хочуть отримати вищу освіту?

Однією з істотних переваг освіти в Австрії є висока кількість практики в навчальних програмах. В австрійських ВНЗ це співвідношення становить 50% теорії і 50% практики. Крім того, викладацький склад, як правило, наполовину складається із практикуючих топ-менеджерів. У цій країні вважається хорошим тоном бути головою компанії й у той же час викладати у ВНЗ, тому в Австрії викладають як професори-теоретики, так і керівники компаній, які використовують свої знання й навички в реальній роботі.

Якщо казати про фінансовий бік питання, то Австрія – це країна, яка витрачає величезні кошти на утримання кожного студента. Із розрахунку щорічних фінансів, що виділяються з федерального бюджету країни на одного студента, Австрія посідає четверте місце у світі.

Освіта в Австрії є практично безкоштовною. Для студентів-громадян країн Євросоюзу передбачається оплата студентського збору – 18 євро/1 семестр. Для студентів з інших країн може бути передбачена невелика, символічна плата в розмірі від €363,36 за один семестр. Для того щоби простимулювати студента виконати навчальний план за шість семестрів (курс бакалавра) або чотири семестри (курс магістра) з хорошою успішністю, йому пропонується можливість відшкодування 80% коштів, витрачених на навчання.

Якщо ми вже торкнулись фінансових питань, то давайте уточнимо, якою є вартість навчання в австрійських ВНЗ.

Вищі навчальні заклади Австрії наділені великими правами автономії, відповідно, питання вартості безпосередньо залежить від самого навчального закладу й від того, є ВНЗ державним чи приватним. Наприклад, у державних ВНЗ для громадян України в Університеті прикладних наук Форарльберг оплата відсутня, у Віденському національному університеті вартість навчання складає €363,36 за один семестр. У деяких інших державних ВНЗ оплата за семестр становить близько 744 євро.

У приватних ВНЗ вартість на порядок вище. Наприклад, в одному з найпопулярніших приватних університетів Modul вартість навчання складає близько €4000 за один семестр. Відповідно, український студент, який хоче отримати недорогу якісну освіту європейського стандарту, може орієнтуватись як на австрійські державні, так і на приватні ВНЗ.

Які ще особливості австрійської системи вищої освіти Ви б виділили?

Система вищої освіти Австрії відрізняється від системи освіти в Україні ще й тим, що процес навчання може тривати трохи довше передбаченого часу навчання. Строки виконання навчального плану залежать від самоорганізації та здібностей швидко сприймати й засвоювати отриману інформацію. Після закінчення середньої школи бажаючі можуть поступити або у вищі школи, або в університети. Вища школа відрізняється від університету незначно і є вузькопрофільним вищим навчальним закладом за типом українських інститутів. Вищі школи пропонують здобуття ступеня бакалавра та магістра. В університеті можна отримати ступінь бакалавра, магістра, а також учений ступінь PhD.

У 95 % випадків при вступі у вищу школу передбачені вступні іспити. Викладання ведеться як німецькою, так і англійською мовою. Для навчання в австрійських вищих школах та австрійських ВНЗ необхідно володіти німецькою мовою на рівні B2, англійською – на рівні IELTS 6.0.

У університетах, навпаки, 80 % спеціальностей пропонуються без вступних іспитів. Для зарахування необхідно подати пакет документів та отримати підтвердження про зарахування, на основі якого відкривається віза на навчання строком на один рік із правом подовжити її на місці перебування. У великих містах Австрії, таких як Відень, Леобен, Грац, є можливість вивчати німецьку мову на підготовчих курсах при університеті. Під час навчання на мовних курсах абітурієнти мають статус студента і право додатково відвідувати лекції в університеті, щоб отримати практику використання німецької мови.

Серед напрямів, які користуються популярністю й передбачають складання вступного іспиту, такі: економіка, дієтологія, психологія, журналістика, біологія, фармацевтика. Перелік даних напрямів може змінюватися з року в рік залежно від зростання їх популярності.

Більшість програм в австрійських державних вищих школах і приватних університетах викладається англійською мовою. Для зарахування на вивчення таких програм необхідно пред'явити сертифікат, що підтверджує знання англійської мови IELTS 6.0 або 6.5.

Навчання в австрійських державних університетах доступне в основному німецькою мовою. Виняток становлять деякі магістерські програми і програми для отримання ступеня PhD. Для вивчення англомовних магістерських програм в австрійських ВНЗ необхідно подати сертифікат IELTS 7.0.

Для тих, хто вже закінчив університет та отримав ступінь бакалавра, є можливість вивчати програми післядипломної освіти. Серед найбільш популярних – LLM, MBA, MAIS, ETIA.

Які спеціальності і ВНЗ в Австрії користуються найбільшою популярністю серед українських студентів?

Найбільш популярним австрійським ВНЗ серед українських студентів є Віденський національний університет – вищий навчальний заклад з багатовіковою історією, що пропонує близько 180-ти програм найрізноманітніших напрямів.

У Віденському національному університеті є дуже популярна серед українців спеціальність «Міжкультурні комунікації», яка дає знання трьох мов на рівні C1. Тобто по суті наш український студент після закінчення вивчення даної програми буде володіти п’ятьма мовами, включаючи російську та українську.

Незважаючи на те, що більшість економічних спеціальностей вимагають складання вступних іспитів і не дають можливості вивчати німецьку мову при університеті, українські студенти найчастіше орієнтовані саме на ці напрями і при цьому вибирають або Віденський економічний університет, або Віденський національний університет.

Також дуже популярний IT-напрям. Найбільшим попитом серед бажаючих отримати технічну освіту користується Віденський технічний університет.

Я чув, що в австрійських ВНЗ не існує звичного для нас поділу на навчальні групи. Чи так це?

Так, це так. У цьому плані в Австрії свої особливості. Наприклад, на потік соціології набрали 600 осіб. Але це не означає, що всі вони будуть учитись одночасно. Поділу на групи не існує. На одній лекції можуть бути присутніми 10 осіб, а на іншій – 200.

Наскільки важко українським студентам в Австрії?

Я б не сказала, що важко. Основні труднощі для українських студентів – самоорганізація. В Австрії ніхто не водить за руку, немає батьків, кураторів груп, присутність на лекціях і складання власного розкладу – абсолютно особиста справа кожного.

А як справи із проживанням і витратами?

Зазвичай для проживання студенти вибирають гуртожитки кампусів, які відповідають рівню тризіркового готелю. У кімнаті проживають максимум дві людини. Санвузол знаходиться в номері. Кожний блок із 3–4-х кімнат має кухню. При цьому є пральня, тренажерний зал, кімната відпочинку, користування якими входить у вартість оплати оренди апартаментів. Як правило, вартість такого проживання становить від € 280 до € 550 на місяць.

Таким чином, на місяць студенту знадобиться близько €700–1000, включаючи житло. Ці витрати можна трохи компенсувати, тому що, згідно з умовами візи, студент має право працювати десять годин на тиждень за умови навчання для ступеня бакалавра, двадцять годин на тиждень – для магістра.

Якщо ми вже почали розмовляти про працевлаштування, то яка ймовірність успішно знайти роботу українцю, який закінчив австрійський ВНЗ?

Важливо відзначити, що австрійські дипломи – європейського зразка, й, відповідно, вони дають право працювати в будь-якій європейській країні без будь-яких додаткових умов проходження процедур нострифікації (процедури визнання іноземних дипломів). Після закінчення навчання випускнику продовжується віза на півроку для того, щоб він міг прийняти для себе рішення продовжувати вчитися в університеті чи спробувати працевлаштуватись. Якщо студент під час навчання був товариським, активним, брав участь у соціальних чи волонтерських проектах, то ймовірність того, що він знайде роботу в Європі, дуже висока. Слід зазначити, що в Австрії найбільш затребувані технічні та прикладні спеціальності.

Які особливості вступу у ВНЗ Австрії Ви б відзначили?

Більшість ВНЗ приймають документи два рази на рік. Зарахування на зимовий семестр можливе до 5 вересня і на літній семестр – до 5 лютого. Починати навчання можна два рази на рік – з 1 жовтня або з 1 березня. Це ще одна істотна відмінність від української системи освіти.

Є три основних документи для вступу у ВНЗ Австрії. Це шкільний атестат, додаток до атестата, а також довідка з українського ВНЗ про те, що людина має право вчитись на даній спеціальності в Україні.

Щоби полегшити процес вступу, абітурієнтам та їхнім батькам краще звернутись у нашу компанію. Ми, у свою чергу, посприяємо успішній та ефективній реалізації вашої мрії про отримання якісної вищої європейської освіти в Австрії і вирішимо проблеми з чергами та апостилюванням документів (легалізацією іноземних документів на території країн, що приєднались до Гаазької конвенції 1961 року). Процедуру апостилювання проходять три документи: атестат, додаток до атестата й довідка з українського ВНЗ.

Компанія «STUDYSO», яка є інформаційним партнером Австрійського Посольства і діє за підтримки австрійського культурного форуму, пропонує своїм клієнтам суттєві переваги. Перше – у нас є повноцінно-діючий офіс у Відні, співробітники якого можуть реально допомогти студенту при адаптації до нової країни. Друге – ми індивідуально підходимо до кожного клієнта, у тому числі й у питаннях оплати. Третє – ми працюємо тільки з Австрією і не розпорошуємось на 72 країни, тому крім вичерпної інформації, яку ми надаємо клієнту, ми ще півроку супроводжуємо його в Австрії, консультуємо, допомагаємо вирішувати питання вибору предметів, складання розкладу й не тільки.

Крім того, у нас є спеціально розроблена CRM-система, в якій у кожного клієнта є свій онлайн-кабінет, через який він може відслідковувати в режимі реального часу стан своїх документів, оплат, підбору житла.

Для повного спокою студента в чужій країні в нас є власна телефонна підтримка 24/7, куди він може звернутись рідною мовою для вирішення тієї чи іншої проблеми або консультації.

До того ж, якщо казати про спокій, варто відзначити, що життя у Відні й у тому числі на території кампусу спокійне та безпечне. Австрія посідає перше місце в Європі в питанні безпеки і друге після Швейцарії за якістю життя – це означає дуже високий рівень громадського порядку, безпеки та спокою студентів та їх батьків.

Розмовляв Павло Петриченко, Освіта.ua

STUDYSO медіатор освіти Австрії. Компанія пропонує комплексні рішення в питаннях підбору освітніх і мовних програм для школярів, студентів і фахівців з вищою освітою в усіх навчальних закладах Австрійської Республіки.

Освіта.ua
23.07.2014