Австралія оголосила про лібералізацію візового режиму для іноземних студентів

Уряд Австралії оголосив про плани радикальної лібералізації візового режиму для іноземних студентів після різкого зниження їх чисельності

Австралія оголосила про лібералізацію візового режиму для іноземних студентів

Нові правила передбачають спрощене оформлення віз, менш обтяжливі фінансові гарантії і запровадження робочої візи для випускників, що зробить Австралію більш привабливою для людей, які мають бажання здобути освіту за кордоном.

"Наш сектор міжнародної освіти відповідає вимогам світового класу, і реформи, оголошені сьогодні, допоможуть Австралії закріпитися в якості кращого напрямку для іноземних студентів", - заявив у Канберрі 22 вересня міністр вищої освіти Австралії Крістофер Еванс.

Конкурентоспроможність Австралії на міжнародному ринку освіти піддалася загрозі через жорсткі візові вимоги, сильний австралійський долар, світову фінансову кризу, посилення міжнародної конкуренції і сумніви щодо безпеки після нападів на індійських студентів у Вікторії два роки тому.

Представники сфери освіти кажуть, що поєднання цих факторів призвело до зменшення кількості іноземних студентів. У серпневій доповіді Департаменту імміграції та громадянства говориться, що в минулому фінансовому році число заявок на отримання студентської візи скоротилося майже на 20%.

     

За словами Симона Маргінсона, професора Melbourne University, число студентів з Індії скоротилося найбільш помітно, впавши майже на 63%. Знизилася також кількість студентів з Південно-Східної Азії: В'єтнаму (більш ніж на 30 відсотків), Китаю (трохи менше). Інша урядова доповідь прогнозує зниження кількості випускників вузів на 23% до кінця 2011 року.

У грудні 2010 року через зростання стурбованості австралійських університетів і професійно-технічних училищ, уряд доручив колишньому міністру штату Майклу Найту внести рекомендації щодо перегляду візового режиму для студентів. Враховуючи ці рекомендації, уряд введе новий візовий режим для студентів до середини 2012 року.

У своїй заяві пан Еванс сказав: "Представники сектора університетської та професійно-технічної освіти були стурбовані тим, що візова політика робить їх неконкурентоспроможними".

Освіта є третьою за величиною статтею австралійського експорту після залізної руди і вугілля, тому університети та інші навчальні заклади Австралії потрапили в залежність від іноземних студентів.

Коаліція провідних австралійських університетів - «Група восьми», вітає такі плани уряду. Професор Пол Грінфілд, голова коаліції і проректор University of Queensland, заявив: "На додаток до стимулювання важливої галузі експорту, ці зміни призведуть до збільшення висококваліфікованих співробітників на австралійському ринку праці".

Зміни, запропоновані урядом, знизять вимоги до фінансових гарантій при отриманні візи, що наразі складають 100 тисяч австралійських доларів, або близько $97 000. У деяких випадках, ця сума буде знижена до 64 000 доларів, а також буде скорочений період обов'язкового володіння цією сумою.

Для спрощення обробки візових документів, уряд буде ставитися до іноземних студентів, які бажають отримати ступінь бакалавра або вище, як до групи низького ризику, незалежно від країни походження.

Робоча віза для випускників буде видаватися в залежності від рівня отриманої освіти: два роки для бакалаврів і чотири роки для докторантів.

"Студенти все частіше прагнуть доповнити своє навчання практичним досвідом роботи, і тому робоча віза для випускників дозволить їм отримати більш завершений досвід навчання в Австралії", - заявив пан Еванс.

При цьому уряд Австралії не вважає за потрібне змінювати візовий режим для іноземних студентів, які бажають отримати професійно-технічну освіту. Пан Маргінсон, професор Melbourne University, повідомив, що суворий візовий режим для студентів був введений, щоб зупинити використання студентських віз для уникання імміграційного контролю в професійному секторі. Він сказав, що така візова політика мала небажаний побічний ефект у вигляді зниження кількості іноземних студентів в австралійських університетах.

Рішення уряду демонструє труднощі балансування між сектором вищої освіти, який сильно залежить від іноземних студентів і бажанням регулювати міграцію.

"Це спроба знайти баланс між економічними вигодами і цілісністю міграційного контролю", - сказав пан Еванс у своїй заяві.

"Якщо ви будете пускати всіх охочих, ви отримаєте велику економічну вигоду і більше коштів, але підриваєте міграційний контроль. Якщо ж ввести надзвичайно суворий міграційний контроль, то ви нікого не пустите, і не отримаєте ніякої вигоди. Йдеться про спробу знайти баланс. Я думаю, нам це вдалося".

Вплив змін, що вводяться урядом, відразу оцінити не вдасться. Пан Маргінсон сказав, що зміни "включають все, що тільки можна розумно зробити". Він передбачив, що зниження кількості іноземних студентів зупиниться, як тільки посередники на ринку освіти і сам світовий ринок зможуть усвідомити ці зміни.

Освіта.ua
30.10.2011