Чому все менше іноземних студентів обирають навчання в Австралії?

Якщо ви думаєте про навчання за кордоном, то, ймовірно, ви подумаєте про Австралію. Поєднання сонця, піску і сильних університетів - сім у топ 100 в рейтингу 2010 QS World University Rankings і 24 в топ 500 роблять цей напрямок досить привабливим, якщо не сказати більше

Чому все менше іноземних студентів обирають навчання в Австралії?

Не дивно, що Австралія - один з найпопулярніших напрямів для отримання освіти за кордоном. За останнє десятиліття, завдяки своїй внутрішній привабливості, зусиллям університетів і уряду кількість іноземних студентів все зростала та зростала, подвоївшись у період між 2002 і 2009 роками.

Великі гроші

Фактично, вища освіта є третьою за величиною статтею австралійського експорту після вугілля і руди. У результаті університети і економіка країни в цілому звикли покладатися на доходи від іноземних студентів, на яких припадає 18 відсотків доходів австралійських університетів. Ця цифра ще вище (приблизно третина) в деяких міжнародно-орієнтованих вузах.

Дослідження показало, що кожен австралійський студент субсидується в розмірі 1200 австралійських доларів за рахунок іноземних студентів, а плата, що стягується з іноземців, підтримує зростаючі витрати на дослідження, що проводяться з метою поліпшення міжнародної привабливості університетів. Вплив студентів з-за кордону на економіку в цілому вимірюється 16,5 мільярдами австралійських доларів згідно з дослідженнями Deloitte Access Economics.

     

Ця цифра представляє всіх іноземців, які навчаються в Австралії, а 9,6 мільярда австралійських доларів з цієї суми відповідають студентам, які отримують вищу освіту і на яких припадає 104 700 робочих місць з 180 000, створених іноземними студентами.

Часи змінюються

Кажуть, ніщо не триває вічно, і ситуація, здається, починає змінюватися. За офіційними даними, в 2010 році кількість іноземних студентів в Австралії скоротилася вперше і при цьому не менш ніж на 10%. Контингент першокурсників вузів збільшився на 1%, але в порівнянні з 12 і 25% зростання у попередні два роки, це мізерна цифра. Дані за 2011 рік ще більш вражаючі – 7-відсоткове зниження в усіх напрямках і зниження на 1% у вищій освіті. Кількість звернень щодо студентських віз також знижується - на 20% цього року (або на 62% якщо розглядати тільки студентів з Індії), а це означає що про поліпшення показників не може бути й мови в найближчому майбутньому.

Особливо явно проявляються зміни серед студентів деяких країн. Найбільше джерело студентів - Китай надіслав на 3,3% менше, а Індія - скоротила кількість студентів на приголомшливі 30 відсотків. Останню цифру треба додати до спаду на 16,8% роком раніше. Число студентів з Кореї, Малайзії та В'єтнаму також скоротилося.

Чому ж це відбувається?

Це усталена тенденція чи просто сплеск? Deloitte Access Economics пропонує наступні відповіді:

Причина 1 - Посилення візового режиму для студентів. В основному це проявляється в жорстких фінансових вимогах до іноземних студентів. Вони означають, що студентів з певних країн (Австралійська візова система присвоює рівні для студентів залежно від їх країни походження та рівня навчання) можуть зобов'язати мати на банківському рахунку цілих 100 000 австралійських доларів на строк до шести місяців, що є цілком серйозною проблемою для деяких студентів та їх сімей. Візова система нещодавно була переглянута колишнім міністром Майклом Найтом, але його пропозиції поки не були оприлюднені.

Причина 2 - Змінилося міграційне законодавство, що ускладнює отримання права на проживання студентом після завершення навчання. Випускники-іноземці можуть розраховувати тільки на 4000 віз на рік, що значно менше ніж було раніше - 17500 віз у 2007-2008 рр.. і 20000 роком раніше. Схоже, що освіта більше не є шляхом до міграції. На думку фахівців Deloitte Access Economics це завдасть шкоди австралійській економіці, так як вакансії висококваліфікованих фахівців не зможуть бути заповнені.

Причина 3 - Австралійська валюта зросла в ціні, а це означає, що навчання в Австралії коштує дорожче, ніж раніше. Це є предметом для дебатів - деякі думають, що це єдиний найбільш важливий фактор, тоді як інші вказують на приклади минулих коливань, які не робили погоди, а також і на те, що Австралія ніколи не була дешевим варіантом навчання за кордоном.

Причина 4 - Напади на індійських студентів у 2009 році зашкодили репутації Австралії як безпечної і гостинної країни. "Расизм" є третім найбільш поширеним словом, що використовується індійськими студентами по відношенню до Австралії. Незважаючи на те, що таких нападів було небагато, неузгодженість дій австралійських властей у відповідь на них, призвела до невдоволення в індійській пресі, що, очевидно, мало тривалий ефект.

Висновки

Поки що занадто рано викреслювати Австралію зі списку напрямків для здобуття вищої освіти, оскільки у неї є сильні університети і хороша погода, однак описані проблеми абсолютно реальні і буде цікаво дізнатися, що принесе цій країні майбутнє. Ясно, що влада намагається вирішувати проблеми, тому все, що нам залишається - це чекати.

Автор: Мансур Ікбал, QS TopUniversities. Переклад з англійської Освіта.ua.

Освіта.ua
11.08.2011