Освіта за кордоном: огляд регіонів світу

Розуміння особливостей вищої освіти в різних регіонах світу допоможе потенційним студентам звузити свій вибір

Освіта за кордоном: огляд регіонів світу

Вибір, що стоїть перед студентами, які шукають місце для освіти за кордоном, вражає різноманітністю. Враховуючи різноманітні варіанти у Африці, на Далекому Сході і в Південній Америці, які стають все більш доступними для іноземних студентів, їх вибір великий як ніколи. Ця стаття може бути корисною для студентів, які розглядають варіанти вступу до вищих навчальних закладів у найбільш популярних для зарубіжної освіти регіонах.

Західна Європа

Батьківщина університетів з багатовіковою історією, що має глибокі традиції вищої освіти, Західна Європа залишається найпопулярнішим регіоном серед іноземних студентів. Щороку більше мільйона студентів з усього світу, приїздять на навчання до країн Західної Європи. Багато з цих студентів - жителі Європейського Союзу, які тепер можуть вступити до університету в будь-якій країні ЄС і платити за навчання за місцевими розцінками.

Ще один плюс для студентів з країн Євросоюзу в тому, що Болонська угода 1999 р. стандартизувала дипломи в країнах, що підписали цю угоду і завдяки цьому стало легше вступити до аспірантури і знайти роботу після закінчення навчання.

Вступ до найпрестижніших університетів Західної Європи може бути пов'язаним з багатьма труднощами, оскільки вони є одними з кращих у світі. У деяких країнах існують квоти, які обмежують кількість іноземних студентів з-за меж ЄС. Кожна країна має свою власну політику прийому, як і самі вузи. Студенти зазвичай мають довести вільне володіння іноземною мовою, якою буде проводитися навчання і, як правило, зобов'язані мати медичну страховку.

     

Університети і коледжі в Західній Європі найчастіше належать державі і в значній мірі фінансуються урядом. Плата за навчання для іноземців з-за меж ЄС значно варіюється від країни до країни. У вузах високого класу Великобританії зі студентів з-за меж ЄС часто стягують плату за навчання, порівнянну з платою, наприклад, в США, в той час як у Німеччині та багатьох інших країнах, ця категорія студентів може платити до 1000 доларів за семестр. Загалом, очікується, що плата за навчання для іноземних студентів з часом збільшиться.

Північна Америка

Північна Америка є дуже популярним регіоном для навчання за кордоном, враховуючи репутацію її висококласних університетів і коледжів. До США щороку приїздять понад 600 тисяч іноземних студентів, а до Канади - понад 130 000 студентів. Прийом до північноамериканських університетів залежить від кожної установи окремо, але майже повсюди потрібні результати стандартизованих тестів SAT або ACT.

Вільне володіння англійською мовою необхідно повсюди, за винятком деяких канадських вузів, де вимагають знання французької. Плата за навчання в США є однією з найвищих у світі, тому іноземні студенти мають взяти це до уваги.

Латинська Америка

У різних країнах Центральної та Південної Америки спостерігається збільшення чисельності іноземних студентів, а найбільша їх кількість припадає на Мексику, Коста-Ріку та Чилі. Багато студентів навчаються в латиноамериканських країнах, з метою зануритися до культурного середовища і мови регіону, часто через програми обміну або незалежні програми навчання за кордоном. Деякі країни мають обмеження для проживання іноземних студентів, що ускладнює доступ до навчання.

Якість вищої освіти в цьому регіоні неоднакова - в Мексиці розташований престижний National Autonomous University, а в Бразилії три вузи перебувають у топ-500 світового рейтингу, але багато інших країн не мають вузів, що входять в топ-500. Якість навчання покращується, в таких країнах, як Бразилія, Аргентина і Чилі, де великий акцент робиться на заохочення іноземних студентів, і це спрощує їм життя.

Далекий Схід

Освіта в Далекосхідній Азії стає все більш популярною, у міру того, як її економіка стає більш глобальною і підвищується якість вищої освіти. Японія, Китай, Корея і Гонконг мають значну кількість іноземних студентів, в основному з інших азіатських і тихоокеанських країн, але також збільшується число студентів з-за меж Азії.

З метою залучення нових іноземних студентів, збільшується число програм англійською мовою. Для західних студентів, пряме зарахування є рідкістю, оскільки мовні та культурні відмінності можуть бути складними для самостійного освоєння. Гонконг та Індія є винятками, оскільки навчання там проходить англійською мовою, а в Гонконзі культура має прозахідний характер.

На прийом до державних університети в таких країнах, як Японія і Корея існує дуже високий конкурс, тому приймаються тільки найталановитіші іноземні студенти. Плата за навчання в азіатських країнах варіюється в залежності від країни: у Китаї ця плата дуже низька, а в Японії вона аналогічна рівню оплати в США і Великобританії.

Австралія і Нова Зеландія

Австралія та Нова Зеландія пропонуючи високу якість освіти і знайому західну культуру є привабливими напрямками для англомовних студентів. У останні роки близько 20 відсотків студентів вищих навчальних закладів Австралії складають іноземці - найвищий показник у світі. Оскільки ці країни знаходяться в Південній півкулі, їх навчальний рік триває з кінця січня до початку грудня. Плата за навчання для іноземних студентів, лише трохи нижче, ніж у вузах США.

Інші популярні напрямки

Кілька окремих країн за межами цих регіонів виділяються залученням великої кількості іноземних студентів. Південна Африка приймає понад 60 000 іноземних студентів на рік, що становить близько семи відсотків її власних студентів. Сінгапур приваблює закордонні вузи, які відкривають кампуси в цій країні, а кількість іноземних студентів, що приїздять щороку, становить 80 000, демонструючи швидке зростання. 28 000 студентів чи сім відсотків від власного контингенту, навчається в Чехії, в першу чергу з країн Центральної та Східної Європи.

Освіта за кордоном по регіонах

У звіті про глобальну освіту ЮНЕСКО за 2010 рік наводиться така кількість іноземних студентів, які навчаються в кожному регіоні світу:

  • Західна Європа 1148939
  • Північна Америка 692994
  • Східна Азія і Тихий океан 559236
  • Центральна та Східна Європа 228753
  • Латинська Америка 19723

Освіта.ua
14.11.2011