Вартість навчання у найкращих університетах світу

Рік навчання в університеті зі світовим ім'ям коштуватиме близько 40 тисяч доларів США

Вартість навчання у найкращих університетах світу

Денні Берн (редактор рейтингу вищих навчальних закладів QS) опублікував результати свого дослідження, що стосується збільшення вартості навчання в кращих університетах світу.

Згідно з його даними, вартість здобуття ступеня бакалавра в університеті, що входить до ТОП-10 останнього рейтингу QS, може сягати 182000 доларів. Така ціна встановлена за 4-річний курс навчання в Чиказькому університеті (9 позиція у рейтингу цього року). З ціною в 45324 дол. США на рік, цей навчальний заклад є найдорожчим серед десятки кращих. Але ціна навчання в ньому не набагато відрізняється від «сусідів» за рейтингом.

Друге місце посів Єльський університет із вартістю річного курсу в 43100 доларів, при цьому в Стенфорді рік навчання коштує 42690 доларів. Вартість навчання в Массачусетському технологічному інституті, що знаходиться на першій позиції в рейтингу QS, становить $36000 на рік, в Гарвардському університеті - близько $40000.

Наведені дані свідчать про значне підвищення вартості навчання в університетах після фінансової кризи. Середньорічна ціна навчання в університетах, що входять до десятки найкращих у рейтингу QS, зараз знаходиться на рекордно високій позначці в 31000 доларів, продемонструвавши різке зростання порівняно з 18000 доларів у 2008 році.

У наступній таблиці наведено дані про розмір щорічної плати за навчання на бакалаврських програмах десятки кращих університетів світу (без урахування витрат на оренду житла, харчування, покупку навчальних матеріалів).

Річний розмір плати за навчання в десятці ТОП-університетів світу

Університет

Вартість навчання на рік (дол. США)

Массачусетський технологічний інститут, США

36000

Гарвардський університет, США

38891

Кембриджський університет, Велика Британія

14000

Університетський коледж Лондона, Велика Британія

14000

Імперський коледж Лондона, Велика Британія

14000

Оксфордський університет, Велика Британія

14000

Стенфордський університет, США

42690

Єльський університет, США

43100

Чиказький університет, США

45324

Каліфорнійський технологічний інститут, США

39990

Прінстонський університет, США

40170


Правило «прийому наосліп» в університетах США

Можливість здобувати освіту в найкращих університетах, незважаючи на вартість навчання, надає система так званого «прийому наосліп». Суть в тому, що приймальна комісія при перегляді анкет вступників не має інформації про платоспроможність абітурієнта. Після зарахування університети пропонують різні види фінансової підтримки (стипендії) студентам, рівень доходу батьків яких нижче певної планки.

В даний час шість навчальних закладів США набирають студентів за схемою «прийому наосліп»: Амхерстскій коледж; Дартмутський коледж; Гарвардський університет; Массачусетський технологічний інститут; Прінстонський університет; Єльський університет.

За цим принципом відбираються як громадяни США, так і іноземні претенденти, частина вартості навчання яких лягає на плечі вищого навчального закладу.

При прийомі в ці університети питання платоспроможності студента не розглядається, а розмір плати за навчання встановлюється в залежності від фінансових можливостей сім'ї претендента.

Але навіть за таких умов більшість учнів у провідних навчальних закладах США беруть на себе величезні фінансові зобов'язання.

Вартість навчання у Великій Британії

З 2012 року деякі державні університети Великої Британії підвищили розмір плати за навчання майже в 3 рази. Зараз вони лідирують у рейтингу найдорожчих університетів світу.

Якщо раніше плата за навчання у Великій Британії залишалася на більш-менш прийнятному рівні, то зараз рік навчання може обійтися в 9000 фунтів ($14000) на рік. Більшість університетів встановлюють однакові ціни для студентів з Великої Британії та інших країн ЄС.

Завдяки національній системі студентського кредитування, місцеві студенти можуть оформити державну позику, повертати яку необхідно тільки після закінчення навчання.

Студенти з-за кордону не мають такої можливості. При цьому плата за навчання в найкращих університетах Англії для студентів, які проживають за межами Євросоюзу, майже дорівнює рівню американських коледжів.

Бакалаврський курс в Імперському коледжі найдорожчий, і для іноземців коштує близько 38-40 тисяч доларів на рік. Така вартість обумовлена напрямками, за якими проходить підготовка: наукові розробки та технічні дисципліни зазвичай вимагають великих вкладень.

Навчання в Кембриджі, Університетському коледжі Лондона або Оксфорді обійдеться іноземцеві трохи дешевше. Річна плата складе від 24 до 32 тисяч доларів.

Добре те, що дипломи британських університетів цінуються роботодавцями всього світу, тому інвестиції в таку освіту окупаються.

Оксфордський і Кембриджський університети, а також Лондонська школа економіки і політичних наук увійшли до ТОП-5 навчальних закладів, випускників яких найбільше цінують роботодавці. Це означає, що випускники цих університетів найбільш конкурентоспроможні на світовому ринку праці.

Вчитися в Азії дешевше?

Навчальні заклади у деяких азіатських країнах (наприклад, Сінгапурі та Гонконгу) пропонують визнані у світі англомовні програми навчання за більш привабливою ціною, ніж у США або Великій Британії.

У Національному університеті Сінгапуру вартість навчання складає від 21000 доларів. У разі державного фінансування студенти мають платити майже в 2 рази менше (12-14 тисяч), але з обов'язковим наступним тимчасовим працевлаштуванням на підприємствах Сінгапуру.

Академічно університети Азії вже досягли рівня британських навчальних закладів (Національний університет Сінгапуру в рейтингу QS посів 24-е місце, а Університет Гонконгу - 27-е), за винятком перших шести навчальних закладів Сполученого Королівства, що розташовуються в двадцятці найкращих.

Гонконгські університети стягують з іноземних студентів-бакалаврів плату в розмірі 12-16 тисяч доларів. Університет Гонконгу, Гонконгський університет науки та технологій, а також Китайський університет Гонконгу пропонують англомовні програми вищої освіти і входять до ТОП-40 світових університетів.

Незважаючи на те, що зростання плати за навчання турбує більшість потенційних студентів, слід зазначити, що є досить різні за вартістю пропозиції та програми фінансової підтримки в кращих вищих навчальних закладах світу.

Освіта.ua
24.09.2013