Мотиваційний лист: самопрезентація як запорука успіху

Практичні рекомендації фахівців про технологію написання та вимоги до змісту мотиваційних листів

Мотиваційний лист: самопрезентація як запорука успіху

Перш ніж вчитися писати мотиваційний лист (Personal Statement), потрібно відповісти на питання: що таке мотиваційний лист? Для чого він необхідний? Чому мотиваційний лист дуже важливий?

Що таке мотиваційний лист

Мотиваційний лист - Personal Statement, Statement of Рerson, Motivation Letter - це необхідна частина анкети, що разом з іншими документами подається при вступі до навчальних закладів за кордоном, як у школи-пансіони, так і до університетів.

Можна сміливо стверджувати, що це найважливіша частина з усього пакету документів, що є також гарним засобом самовираження. Адже приймальна комісія не бачить людину, а тільки документи, анкету та мотиваційний лист.

Безсумнівно, саме в мотиваційному листі необхідно вміло презентувати себе і свої навички в найкращому вигляді, описати освіту, отриманий досвід та участь у громадському житті.

"Грамотно складений мотиваційний лист допоможе навіть при не дуже високих оцінках пояснити, зробити акцент на успішних аспектах вашого академічного життя, обернути деякі невдачі в позитивний результат. У листі приймальна комісія має побачити вашу цілісну та глибоку особистість, яка володіє прекрасними якостями і досвідом, жадає розвитку та нових знань, а також має енергію, активність та ентузіазм в улюбленій справі. Ви маєте "подати себе" як найкращу кандидатуру на дане місце", - говорить директор Освітнього центру Concept Світлана Тимошенко.

"У той же час лист має бути щирим і глибоким, а не формальним і поверхневим", - підкреслює фахівець з питань освіти за кордоном.

     

При написанні листа необхідно дотримуватися чіткої структури викладу та академічного стилю. Мотиваційний лист повинен містити всю необхідну інформацію. При цьому обсяг тексту не повинен перевищувати заданого обсягу. Як правило, кожен навчальний заклад задає чіткі критерії: яку інформацію необхідно надати в листі, і скільки слів вона має містити (найчастіше це 250, 500 або 1000 слів). При роботі над текстом дуже важливо дотримуватися всіх заданих вимог.

Підходьте до написання мотиваційного листа творчо і нестандартно. Можливо, необхідно буде написати кілька чернеток, перш ніж вам сподобається результат.

Хорошою ідеєю буде порадитися з викладачами, роботодавцями та друзями, запитати їх думки про ваші сильні сторони та академічні якості, і тільки після цього починати писати.

У будь-якому випадку доведеться докласти певних зусиль і не один раз добре подумати, щоб сформулювати всі свої достоїнства, зрозуміти з якого боку себе піднести найкращим чином.

Загальні вимоги до написання мотиваційних листів

Структура мотиваційного листа. Мотиваційний лист за змістом має складатися зі вступної, основної та заключної частин. Дуже важливим є перший абзац. Адже саме тут ви привертаєте та утримуєте увагу читача. Головна думка, мета, предмет уваги мають бути озвучені в першому абзаці, а часто і в першому реченні.

З перших рядків має бути зрозуміло, про що піде мова у вашому мотиваційному листі. Не варто починати здалеку і через весь лист підводити читача до головної думки, яку ви висловите в заключній частині. У співробітників приймальної комісії навряд чи вистачить терпіння дочитати до кінця витіювату роботу і зрозуміти, нарешті, що ж ви хотіли сказати.

В основній частині необхідно перерахувати свої знання і академічні досягнення, в області предмета, що вас цікавить, а також описати відповідність попереднього диплома обраній програмі. Зі змісту листа має бути зрозуміло, чому ви обираєте саме цей предмет (або кілька предметів) для вивчення, певний навчальний заклад та хочете продовжити навчання в конкретній країні.

Глибоко розкрити перераховані вище теми можна тільки в тому випадку, якщо ви володієте достатнім обсягом інформації, ознайомлені з усіма необхідними інформаційними джерелами. Необхідно показати, що ви на певному рівні розбираєтеся в улюбленому предметі.

Підкресліть, що ви вивчаєте його вже якийсь час, причому доречно буде вказати з якого моменту, а також уточнити, що викликало ваш живий інтерес до цього предмета. Щоб охарактеризувати свої академічні навички, перерахуйте, яким чином проходить ваше навчання - у навчальному закладі на лекціях і семінарах, чи практикуєте ви участь у конференціях, чи відвідуєте виступи фахівців та виступаєте з доповідями самостійно, чи читаєте літературу з предмету, чи цікавитеся останніми науковими відкриттями в даній галузі?

Якщо у вас є власні статті, виступи, доповіді або розробки в цій області, їх в обов'язковому порядку потрібно перерахувати. Будьте конкретними, приводьте живі приклади вашої діяльності, успіхів і досягнень. Не просто перераховуйте факти, а пишіть, якими зусиллями ви досягли цього результату. Використовуйте професійну мову та термінологію.

Також, в основній частині слід аргументовано пояснити причини, що спонукали вас обрати цей навчальний заклад. Чому саме в цій країні ви хотіли б навчатися? Не буде зайвим продемонструвати, що ви ознайомилися з інформацією про обраний навчальний заклад, а також читали або навіть їздили в обрану країну і хотіли б і глибше вивчити мову та культуру. Можливо, вас зацікавили конкретні викладачі, ресурси даного навчального закладу, якісь особливі методи навчання, особливі успіхи в дослідженнях.

Друга половина основної частини мотиваційного листа може бути присвячена вашим особистим якостям і вмінням. Наприклад, здібності знаходити спільну мову з різними людьми; працювати і / або вчитися в інтернаціональному середовищі (поважати культуру і традиції інших народів і країн); спільно реалізовувати проекти та ідеї; працювати одночасно над кількома завданнями, бути уважним до деталей, і багато іншого. Бажано проілюструвати все вище описане конкретними прикладами з життя.

Далі в основній частині слід підкреслити свої найсильніші сторони, які відрізняють вас від інших претендентів. Необхідно продемонструвати вашу цілеспрямованість, упевненість і готовність боротися за обране місце.

Завершити мотиваційний лист можна інформацією про ваші кар'єрні очікування. Опишіть, ким ви плануєте працювати після закінчення даної програми навчання. Якщо ви вже маєте досвід роботи, то як, на ваш погляд, зміниться ваша кар'єра після отримання бажаного диплома.

Можливо, ви ще не визначилися зі своїм професійним майбутнім, але деякі думки та ідеї на цей рахунок у вас вже є. Викласти їх логічно і структуровано. Ця частина не повинна бути довгою. З наведених вами аргументів має бути зрозуміло, що якщо вам буде надана можливість вчитися на даній програмі, це значною мірою допоможе вам у професійному майбутньому. Перелічіть конкретні думки та ідеї. І не забудьте вказати, що використовуючи свої знання, навички та ідеї, ви також зможете принести користь навчальному закладу - наприклад, взяти участь у наукових дослідженнях.

Мова мотиваційного листа. Оскільки більшість студентів подають заявки в зарубіжні навчальні заклади на англомовні програми, мотиваційні листи найчастіше пишуться англійською мовою.

Рівень англійської мови має відповідати вимогам конкретного навчального закладу і обраній програмі. Якщо це університет, то відповідно рівень мови має бути високим (сертифікат IELTS, академічний модуль, не нижче 6.0), слід використовувати академічну лексику, а не літературні епітети. Наприклад, зовсім недоречним буде демонстрація глибоких знань в області англійських приказок.

Мотиваційний лист має бути написаний простою сучасною живою англійською мовою, без надмірних довгих і витіюватих пропозицій та застарілих слів. Все необхідно вживати до місця (use of English). Мотиваційний лист має бути логічно вибудовано і всі частини мають бути пов'язані між собою. Для цього використовується ряд сполучних слів (However, though, thus, despite, і т.д.).

Думка кожного речення має бути донесена цілком ясно. І нарешті, лист має легко і швидко читатися, не викликаючи труднощі з розумінням структури речень, а також не шокувати читача великою кількістю граматичних помилок. Поставте себе на місце тих, хто буде читати вашу анкету. Вони вже переглянули сотні подібних анкет. Чому саме ваша має привернути їх увагу?

Універсальних мотиваційних листів немає

Якщо ви подаєте заявки в різні навчальні заклади, на різні програми, не використовуйте один і той же лист. Видозмінюйте його в залежності від специфіки програми, змінюйте акценти.

Немає універсального рецепту успішного мотиваційного листа. Багато в чому його успіх залежить від того, як ви зможете показати свої прагнення, знання, вміння і поставлені цілі. Засвоїти мистецтво написання мотиваційних листів можливо тільки при постійній практиці. Сподіваємося, що наші рекомендації допоможуть вам у цьому.

Автор: Світлана Тимошенко, Освітній центр Concept для Освіта.ua

Освіта.ua
26.08.2013