Кожен може знайти університет собі по кишені

Дешева освіта в Європі, цікаві стипендіальні програми, все це на порталі «LänderCheck»

Кожен може знайти університет собі по кишені

"На навчання закордон?" — "Дорого, занадто складно й взагалі нереально". Розробники німецького інтернет-порталу "LänderCheck" захотіли розвіяти такі стереотипи.

Вони запевняють, що за бажання, майже кожен може знайти країну й університет собі по кишені.

"Де вчитися найдешевше? Це залежить від конкретного уявлення студентів. Ми враховуємо розмір зборів за навчання й загальні витрати, — пояснив керівник інтернет-проекту Уве Бранденбурґ з німецького Центру дослідження вищої освіти. — До групи найдешевших країн відносяться ті, де щомісяця слід витрачати не більше 700 євро. Приблизно стільки коштує навчання й у Німеччині".

Отже, серед найдешевших – Болгарія, Румунія, Греція, Португалія. Не так дорого вчитися й у Туреччині, Словенії, Чехії, Хорватії, Польщі але також, як би це дивно не звучало, в Люксембурзі.

     

Німеччина до списку не увійшла, оскільки інтернет-портал розраховано передусім на німецького користувача, який добре знайомий із ситуацією в своїй країні. Однак Німеччину, напевно, навіть попри запроваджені нещодавно збори за навчання, теж можна віднести до країн з найдешевшою вищою освітою.

"У Європі моїм фаворитом є Італія, — продовжив Уве Бранбенбурґ. — Там є дуже симпатичне правило. Студентам виплачують додаткову стипендію, розмір якої визначається відстанню між місцем головної прописки й університетом. Чим більше часу студент витрачає на дорогу до місця навчання, тим більшу фінансову підтримку він отримає".

А в Туреччині, наприклад, визначено низку країн, студенти з яких платять на третину менше за навчання, ніж інші іноземці. До таких щасливчиків належать і українці.

Такі речі, наголосив Бранденбурґ, варто враховувати, шукаючи місце навчання за кордоном: в одній країні вища освіта, можливо, й безоплатна, але натомість доводиться чимало витрачати на житло й харчування.

Також, може існувати велика різниця й між окремими регіонами однієї й тієї самої країни. "Все залежить від того, в яке місто вирушаєш навчатися. Приклад: Іспанія не належить до дорогих країн. Але спробуйте знайти в Мадриді дешеву квартиру! Там треба більше інвестувати. В інших іспанських містах уже все дещо дешевше", – каже Бранденбурґ.

Загалом, за його словами, помітна така тенденція – Східна Європа все ще дешевша за Північну й Західну Європу. Але, враховуючи різні нюанси, експерт не радить узагальнювати. Він наголошує, що головне ховається в деталях. До речі, ані Росія, ані Україна, як освітні країни, до групи найдешевших не належать.

Автор: Володимир Медяний

Deutsche Welle
14.02.2011