Osvita.ua Вища освіта Students Life Іноземні студенти в Україні: хто вони?
Іноземні студенти в Україні: хто вони?

У 2012/2013 навчальному році в Україні навчалися більше 53 000 іноземних громадян з 137 країн

Іноземні студенти в Україні: хто вони?

В Україні навчаються понад 50 тисяч іноземців, причому найбільше – у ВНЗ Києва та Харкова. І якщо в Україні останнім часом прийнято критикувати систему вищої школи – мовляв, колишній блиск освіти у ВНЗ давно зійшов нанівець, то в іноземців, схоже, інша думка: кількість іноземних студентів у харківських ВНЗ постійно зростає.

Хто

За даними Департаменту освіти і науки Харківської облдержадміністрації, у 2012/13 навчальному році у вищих навчальних закладах Харкова вчились більше 21000 іноземних студентів зі 117-ти країн світу. Це на 17 % більше, ніж у попередньому році, і на 350% більше, ніж вісім років тому. Зараз у ВНЗ Харкова – близько 9% студентів-іноземців.

Найбільше студентів-іноземців – із 39 держав Азії (17574 особи), 46 держав Африки (3169 осіб) і 23-х держав Європи (1114 осіб).

Нижче – розкладка по країнах, з яких приїжджає найбільша кількість студентів, та їх розсередженість по ВНЗ (у дужках указана кількість ВНЗ, в яких навчаються студенти з тієї чи іншої країни).

Усього в Україні у 2012/13 навчальному році навчались більше 53000 іноземних громадян зі 137 країн, тобто частка Харкова в цьому показнику – майже 40 %. За кількістю студентів-іноземців Харків посідає перше місце серед міст України.

Лана Морозова, заступник декана факультету іноземних громадян Харківського національного університету радіоелектроніки, працює зі студентами-іноземцями більше 20-ти років: у нас навчаються азербайджанці, туркмени, нігерійці, хлопці з Конго та Камеруну. Раніше було набагато більше студентів з далекого зарубіжжя, зараз зростає кількість приїжджих з колишнього СРСР – Азербайджану, Узбекистану, Туркменістану, у цьому році додалися хлопці з Казахстану. Із країн далекого зарубіжжя посилили позиції Нігерія, Марокко, Камерун і Конго.

Є серед іноземців стипендіати – вони вчаться за договором між державами. Це студенти з Казахстану та Анголи, ці держави оплачують їх навчання. Але це швидше виняток: ідеться про найсильніших студентів, спеціально відібраних для навчання за кордоном. А є, звісно, студенти зовсім слабкі, але не тому, що вони були двієчниками на батьківщині. У цілому всі іноземці підготовлені непогано, але деякі їх них не змогли швидко адаптуватись до іноземної мови, місцевих традицій і звичаїв. Вони ніби губляться й замикаються в собі.

До речі, за офіційними даними, за підсумками 2011/12 навчального року з харківських ВНЗ з різних причин відрахували майже 2500 іноземних студентів.

Проректор з наукової роботи Харківського національного університету радіоелектроніки Микола Сліпченко: університет 40 % свого бюджету отримує завдяки іноземцям-контрактникам. Серед них досить багато тих, хто дійсно приїхав учитись, і вчаться вони непогано. Є, правда, проблеми з мовною підготовкою – наприклад, у студентів з Азербайджану й Туркменістану, але ми вирішуємо цю проблему через навчання на підготовчому відділенні. Узагалі ми намагаємося створити у ВНЗ таку атмосферу, щоби громадянин іншої країни потрапив у сприятливе для нього середовище. Це робиться для того, щоб не допустити міжнаціональних конфліктів.

Де

Десятка ВНЗ, в яких найбільше іноземних студентів, виглядає так:

Лана Морозова, заступник декана факультету іноземних громадян Харківського національного університету радіоелектроніки: вони дійсно приїжджають учитись. Вони розуміють, що навчаються за контрактом, і за них платять гроші. У нашому ВНЗ іноземці в основному вибирають комп'ютерні науки та інформаційні технології. На факультеті прикладної математики та менеджменту є напрям економічної кібернетики – він теж популярний серед іноземних студентів.

Ми формуємо окремі групи іноземців, якщо їх набирається більше 15 осіб і вони вибирають викладання російською мовою. Таке навчання триває два роки, а потім ті, хто адаптувався за цей час до місцевих реалій, вливаються в загальний потік. Якщо студентів менше 15-ти, то вони з першого курсу навчаються разом з українцями.

Ще один варіант для іноземців – навчання англійською мовою. Ці студенти після закінчення ВНЗ працюватимуть або викладатимуть англійською.

Побут

За офіційними даними, майже 60 % іноземних студентів, які навчаються в Харкові, живуть у гуртожитках. Ця цифра зростає: у попередньому навчальному році в гуртожитках було на 24 % іноземців менше.

Лана Морозова: у нас є окремий гуртожиток для іноземних студентів – він буквально у ста метрах від університету. А є гуртожитки при факультетах, де іноземці живуть разом з українськими студентами. Між іноземцями конфліктів немає. Трапляються конфлікти між українськими підлітками – не студентами університету та іноземцями, які живуть у звичайному студентському гуртожитку. Конфлікти виникають, як правило, де-небудь у супермаркеті, а потім переміщаються у стіни гуртожитку. Намагаємось вирішити проблеми своїми силами, і в більшості випадків у нас виходить. Міжнаціональної ворожнечі в нас немає, більшість зіткнень відбувається скоріше на ґрунті ревнощів.

У деяких харківських ВНЗ прийнято проводити свого роду адаптацію іноземних студентів у чужій країні: наприклад, куратори груп проводять екскурсії по місту, показують, що де можна купити, пояснюють, що можна їсти, а що – небажано.

Цікаво, що для студентів, які приїжджають з теплих країн – Марокко, Алжиру, Ірану, Іраку, – дивно, що в нас узимку дорогі фрукти й овочі. Для них це просто шок – віддати за помідори чи огірки майже всю стипендію. З іншого боку, зарубіжні студенти, які отримують стипендію в доларах, навпаки, кажуть, що в нас усе дуже дешево.

Чому Харків

Заступник голови діаспори Таджикистану Хайруддін Сахідов у 90-х роках закінчив Харківський медуніверситет, працював лікарем, зараз – підприємець. Виховує чотирьох дітей. За його словами, таджицька діаспора в Харкові разом зі студентами налічує близько 1,5 тис. осіб.

Хайруддін Сахідов: одна із причин, через яку Харків приваблює таджиків, – відсутність мовної проблеми. Адже й Україна, й Таджикистан – колишні країни СРСР, де добре навчали російської мови. Другий момент – дипломи українських ВНЗ дуже цінуються в Таджикистані: лікарі та головні лікарі поліклінік і навіть мер Душанбе Алієв закінчували харківські ВНЗ. Закономірно, що розвивається і співробітництво країн в економіці. В основному це енергетичні проекти харківських «Турбоатому» й «Електроважмашу», що служить для харківських ВНЗ додатковою рекламою.

Були плани організувати філії деяких харківських ВНЗ в Таджикистані, але зараз студентів усе-таки надсилають у Харків. Наприклад, у ХПІ щорічно приїжджають 30–40 осіб. Ми, до речі, стежимо, щоб кадри, які тут виховуються, повернулись на батьківщину.

Status quo
27.01.2014

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!