Хабарі у вищий школі: навчальні заклади нагадують супермаркети

Хабарі за вступ до вищих навчальних закладів переформатувалися в хабарі за те, щоб з них не вилетіти, пише "Корреспондент"

Хабарі у вищий школі: навчальні заклади нагадують супермаркети

Система, що девальвує освіту, вже передбачає загальноприйняті розцінки: залік коштує 50 грн, а захист диплома - не менше 2 тис. грн, пише Корреспондент.

Видання констатує, що сучасний вищий навчальний заклад нагадує супермаркет - на дверях аудиторій час вивішувати цінники: залік - 50 грн, іспит - 100 грн, курсова робота - 800 грн, диплом - від 2 тис. грн.

Цей прейскурант не афішується, але добре відомий кожному студенту та викладачу. Обмін оцінок на грошові знаки відбувається за всіма ринковими правилами: в ходу такі поняття, як "опт", "роздріб" і навіть "бартер".

Так, за даними опитування студентів, проведеного в 2011 році Фондом Демократичні ініціативи, 60% українців стикалися у своїх вузах із хабарами особисто або чули про це від своїх товаришів.

Корупція у вищій школі - явище не нове, проте сьогодні вона переходить в іншу якість, стверджують соціологи: якщо раніше хабарі давали в основному за вступ до вузу, то тепер платять за те, щоб у ньому залишитися.

Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) дозволяє підготовленим абітурієнтам вступити без хабара, але, ставши студентами, вони змушені платити за заліки та іспити. За даними фонду, 74,6% тих, хто стикався з корупцією особисто, платили за "добре" і "відмінно", 23,3% - за захист дипломної роботи, 22,9% - за те, щоб уникнути відрахування.

Водночас, дані дослідження громадської організації Uniter уточнюють, що "хабарі на вимогу" студенти дають вдвічі частіше, ніж добровільні підношення.

Експерти нагадують, що масштаби академічного хабарництва ще ширші, якщо, крім передачі грошей, врахувати використання зв'язків і обмін послугами.

"Корупція була завжди і, ризикну припустити, завжди буде, але рівень цинізму, звичайно, зріс", - зазначає Юрій Рашкевич, проректор Національного університету Львівська політехніка.

Головні причини хабарництва у вищих навчальних закладах - низька зарплата викладачів та знецінення українського диплома в очах роботодавців, які сьогодні найчастіше воліють переучувати університетських випускників під себе.

"За великим рахунком те, як студенти отримують оцінки, не впливає на їх подальше працевлаштування, а впливає те, якими навичками вони володіють. Часто ці навички студенти отримують за територією вузу через систему неформальної освіти та різних підробітків", - пояснює Єлизавета Щепетильникова, голова Української асоціації студентського самоврядування.

Освіта.ua
26.04.2013

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
новодворская
ЖУТЬ!Представляете,КТО будет лечить,учить,судить...Ведь те,которые все-таки учатся и знают цену знаний,отсюда скорее всего уедут в благополучные страны...
Краплинка
ото пожартували іспит - 100 грн одногрупник за бал 50$ відвалив. І тут питаєш себе, а воно тобі треба?! Стипендія нижча ніж розцінки((
Торес
Де такі розцінки? В нас плачевна ситуація..
Anna Orlova
А как обстоят дела вКНУ?
Дмитрий
Дневников, если они учатся, обычно, не трогают, а вот заочникам говорят прямо зайдите к секретарю деканата и сдайте по 200 грн с носа за экзамен. Так по крайней мере у нас на факультете ММФ Горного университета. Может где-то не так хотелось бы услышать...
Семен
Я чув від знайомих, що залік недорого - це 300 гривень. Здивувався, що екзамен 100!
Андрій
Дурниці! Беруть там, де дають! Я вчуся на 4 курсі і ні разу нікому не платив, хоча "бєздєльніки" платили, але то їх справа, хочеш учитися, вчи і здавай без хабарів, а хочеш "на халяву" - плати.
Микола
Для Андрій: Не скажіть! У нас один викладач з охорони праці (дуже вже важливий предмет) ніби й не вимагав хабара, але спеціально не дораховував 2-3 бали до стипендії. А за 200 гривень у відомості появлялася потрібна студентові для стипендії кількість балів. Навіть доздавати нічого не вимагав. І несли, бо що таке 200 гривень проти втрати стипендії на півроку.
антидот
Мы случайно не об одном вузе говорим?Кафедра та же.
vfhecw
200 гривень це де такі розцінки? може баксів
Коментувати
Володя
Не підтримую хабарництва, але можу зрозуміти тих студентів, які платять за невідрахування чи за "добре" і "відмінно" з власної ініціативи. Проте дивно, що наші студенти такі беззубі, коли погоджуються на хабар за вимогою. Невже так важко провчити горе-викладача, який занадто зарвався? Чи, можливо, студентів влаштовує така система, коли не треба напружуватися, щоб отримати бажану оцінку, та ще й не переживати, чи захоче викладач взяти хабара, якщо з якихось причин самому не вдалося освоїти предмет на відповідному рівні? Хотілося б почитати відгуки самих студентів.
Дева
Для Володя: Немного о "беззубых" студентах. Во время первой сессии сын знакомой отказался платить , мотивируя тем. что он в состоянии сам выучить и сдать. Таких на группу оказалось два человека. Результат - "завалили" всю группу, как я понимаю, в назидание будущим "отказникам". Странно одно - почему все молчат? Если это на потоке, почему до сих пор не сообщили хоть куда-то.
Коментувати
Сергей
Чсто заказная статья под приемную компанию - мол нечего, ребята, поступать в украинские вузы (там "хабари"). Лучше поступать в польские, немецкие, канадские и т.д. вузы. 20-летняя компания дискредитации украинской высшей школы в продажных СМИ продолжается и приносит тем, кто заправляет этой компанией, свои плоды. А украинцам - развал отечественной высшей школы.
Ирина Шульгина
Для Сергей: Да и заказывать ничего не надо. Хотите сказать, что статья не соответствует действительности? Да спросите у любого студента, сколько стоит одна сессия. А отечественная высшая школа сделала все возможное, чтобы развалить то, что осталось от одной из лучших систем высшего образования. и е это успешно удалось
антидот
Действительности соответствует.Но не все так просто.Как родитель студента одного из сложнейших технических вузов могу сказать,что если учить,добросовестно относиться к требованиям вуза,то вполне реально честно бесплатно сдать сессию на стипендию,притом даже повышенную.Но учить надо не разгибаясь(а зачем поступать,если не учиться?).Возмущает другое.Если преподаватель доступно и добросовестно подает материал,то и оценивает знания адекватно.Если же его лекции заумны,бессистемны, и опускаться до объяснений непонятного считает ниже своего достоинства,то требования зашкаливают часто переходя в вымогательство. Притом страдают последним целыми кафедрами(рыба гниет с головы).Но такая обратная зависимость между качеством преподавания и качеством оценивания была и в мою бытность студентом.И взятки родом из тех времен(брали,правда,дефицитом,или связями).А по поводу сказок о лучшей системе образования СССР вам Ах! уж ранее написал подробно.
sceptik
Для Сергей: Украинская высшая школа сама себя дискредитировала,а сми -просто зеркало.Если б большинство населения могло себе позволить заграничные вузы,то их бы и выбирало.Может хоть тогда бы руководство министерское и вузовское задумалось существующих безобразиях.А так они им на руку.
Коментувати
Татьяна
Это просто безобразие,у меня сын учиться ,но не получает стипендию,а рядом живут бездельники,которые платят и получаеют.Пусть такие "преподы" попадут к врачу,который платил,а не учил,что тогда запоют.
Препод
Для Татьяна: Если Вы думаете, что сын "учится", а не отбывает номер в духе "солдат спит - служба йдет", то это не значит, что он действительно учится. А про врачей... Да тех, кто согласен на "3", заставить учиться практически невозможно, а отчисление - это скорее миф чем реальность.
Emerlin
При новой норме 18 студ. на 1го преподавателя уж точно никого отчислять не будут
Коментувати