Президент визначив шлях освітніх реформ на 2013 рік

Віктор Янукович затвердив Національний план дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки, зокрема документом визначено кроки реформування освіти

Президент визначив шлях освітніх реформ на 2013 рік

У 2013 році, в рамках реалізації Програми економічних реформ, держава планує здійснювати реформування освіти та розвиток науково-технічної сфери у декількох напрямах.

Зокрема, планом дій на 2013 рік передбачено реалізацію заходів з удосконалення системи управління освітою, забезпечення доступності, підвищення якості та конкурентоспроможності освіти, підвищення ефективності формування держзамовлення та фінансування освіти, а також дії спрямовані на розвиток науки та інноваційної діяльності.

Відповідно до плану Президента, одним з першочергових завдань у сфері удосконалення системи управління освітою є супроводження у парламенті нової редакції проекту закону "Про вищу освіту", прийняття якого має сприяти інтеграції України до Європейського простору вищої освіти відповідно до принципів Болонського процесу.

Відповідальними за виконання парламентського супроводу законопроекту призначено прем’єр-міністра та Міністерство освіти і науки. Реалізація завдання запланована на червень цього року.

Також у 2013 році заплановано повернутися до практики формування єдиного освітнього простору шляхом передачі в управління Міносвіти державних вищих навчальних закладів, що перебувають в управлінні інших центральних органів виконавчої влади. Усього протягом року міністерству мають передати 90% ВНЗ, що перебувають в управлінні інших міністерств і відомств. Буде продовжено й утворення укрупнених регіональних державних ВНЗ.

У серпні міністерством мають бути затверджені нові типові штатні нормативи для ВНЗ усіх рівнів акредитації. Відомство також має схвалити рішення, що має сприяти скороченню і вдосконаленню документообігу у ВНЗ.

Основними заходами у напрямі забезпечення доступності, підвищення якості та конкурентоспроможності освіти, що запропоновані планом Президента, має стати затвердження вимог до здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня магістра на основі рівня бакалавра з іншої галузі знань.

Як відомо, саме це стало предметом нещодавніх суперечностей між профільним міністерством і НАУКМА. Для реалізації цього пункту плану Міносвіти має видати відповідне рішення не пізніше травня цього року.

Також у рамках забезпечення доступності освіти, на профільне міністерство покладене завдання з розробки законопроекту про післядипломну освіту та внесення змін до існуючого Положення про дистанційне навчання.

За участю роботодавців має бути продовжена робота з розробки та затвердження стандартів вищої та професійно-технічної освіти з конкретних професій.

Цього року заплановано внесення змін до Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах щодо можливості прийняття рішення про акредитацію напряму підготовки, спеціальності з певними застереженнями.

Національний план дій на 2013 рік також визначає кроки з підвищення ефективності формування держзамовлення та фінансування освіти. З цією метою, найближчим часом має бути затверджено порядок формування держзамовлення на підготовку фахівців, а також методика розрахунків середньої вартості підготовки одного кваліфікованого робітника, фахівця, аспіранта, докторанта.

У квітні буде визначено порядок розміщення держзамовлення на підготовку фахівців з урахуванням нормативів вартості підготовки одного кваліфікованого робітника, фахівця, аспіранта, докторанта та кращих показників конкурсних балів абітурієнтів вищих навчальних закладів за результатами вступної кампанії.

До кінця року Міносвіти, Мінфін та Мінекономрозвитку мають підготувати рішення щодо приведення у відповідність із європейськими стандартами норм навчального навантаження викладачів ВНЗ та збільшення показника кількості студентів на одного викладача до 18.

Що стосується розвитку науки та інноваційної діяльності, то цей напрям планується реформувати шляхом удосконалення системи державної фінансової підтримки наукової і науково-технічної діяльності. З цією метою, протягом року державними органами мають бути видані нормативні акти та ініційовані відповідні законопроекти, що сприятимуть виконанню визначених Президентом завдань.

Зокрема має бути удосконалений порядок формування і виконання замовлення на проведення досліджень та виконання науково-технічних розробок за рахунок коштів держбюджету.

Президент також доручив створити умови для підвищення ефективності використання бюджетних коштів у сфері науки і науково-технічної діяльності, а також залучення у зазначену сферу коштів приватного сектору.

Цьогорічний план реформ також передбачає удосконалення законодавчого регулювання відносин в інноваційній сфері, зокрема здійсненні кроків щодо дерегуляції інноваційної діяльності, створення умов для комерціалізації технологій, зменшення дозвільних процедур, затвердження концепції функціонування державного фонду підтримки пріоритетних інноваційних проектів тощо.

Відповідно до указу Президента, уряд має забезпечити виконання передбачених Національним планом дій на 2013 рік заходів щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки у встановлені строки та провести за роз'яснювальну роботу щодо змісту Національного плану.

Освіта.ua
14.03.2013

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Юрій
Во-первых: Европейские нормы 5-6 студентов на преподавателя; во-вторых: они хотят ОБЯЗАТЕЛЬНОГО отчета о науке (нет отчета - до-свидания); и в-третьих зачем Украинцам образование? А Студенту ответ Зачем предлагать n-ную сумму, може лучше сначала выучить?
Студент
Преподавателям не стоит переживать, ведь они всегда получат "на лапу" от студентов за ГОСы, за экзамены и т.п. Только качество образования от этого сильно страдает. Какой толк учить дисциплину, если можно прийти к преподавателю и заплатить ему n-сумму, и спокойно получить 5? Решите сначала этот вопрос.
Сергей Кисляк
Для Студент: Уважаемый студент! В НТУУ"КПИ" как вы говорите на "лапу" преподаватели не берут и живут исключительно на одну зарплату, и не нужно так уверенно говорить о том, чего не знаете. Если не верите... пойдите спросите у студентов. Поэтому и образование получают достойное с соответствующими знаниями.
Коментувати
В.У.Зовец
Невероятно интересно. Сейчас на преподавателя по Постанове КМУ 1134 приходится 10-14 бакалавров-дневников (магистров меньше). И это выливается в 900 часов годовой пед. нагрузки (и не забываем о 2-й половине дня - общественная и организационная работа, методработа и что осталось на науку). То есть при 18 студентах на 1 преподавателя нагрузка на преподавателя вырастет в 1,5 раза (с сокращением 1/3 преподавателей) и о какой науке и т.д. можно тогда говорить? Или как вариант - резкое уменьшение количества аудиторных часов с тем же сокращением штата. По второму варианту времени на науку может и больше будет у тех, кто останется после сокращения (или все будут работать на 0,5-0,75 ставки). Только вопрос - о каком качестве подготовки можно говорить при любом из вариантов? И каким боком здесь евростандарты с такими нагрузками? Лишь бы деньги вузам не давать за обучение бюджетников, очередное "покращення". И это только то, что на поверхности, там еще много интересного завуалировано.
Янина Акуленко
Для В.У.Зовец: Поддерживаю вас на все 101%!!! У нас в ВНУ им Даля на одну из кафедр с 5 профессорами и 7 кандидатами дали по новым расчетам 4 ставки, а как людям жить кто-нибудь подумал? А мы так радовались, когда Януковича выбрали - ну вот наш президент! - Учудил. Вместо того, чтобы экономить на авиаперелетах и прочих привилегиях верхушки, решили честных граждан в угол загнать! В нашем ВУЗЕ уже рассчитывают по новым нормативам и без принятия закона, а ведь он только на рассмотрении! И вообще по евростандартам кол-во часов должно сократиться, насколько я знаю.
Коментувати
Виталий Бабенко
что-то у нас реформируют систему образования, реформируют, а уровень знаний выше не становится. в школах уже до того дореформировали, что дети не успевают запоминать всю информации и в результате - в голове каша вместо знаний, потому что вместо базовых знаний дают все подряд, ну конечно мы ведь торопимся войти в ЕС, а как сказываются эти реформи на наших детях никого не волнует. действительно, а где же обещанное повышение зарплат для учителей? или как придумывать новые нагрузки, бумажки, что учителя сейчас больше заняты документацией и отчетностью, чем учениками, так пожалуйста, все мастера, а как толково что-то изменить, так нет мозгов не хватает! обучение по болонскому процессу - это единственный выход для студентов, ведь нынешним преподавателям с их уровнем подготовки самим заново учится нужно! а в СССР, действительно, была одна из лучших образовательных систем в мире, ведь не зря после распада всех ученых переманила заграница, вот и делайте выводы!!!
Марина Журавлева
законы, реформы, изменение систем...сколько это может продолжаться??? пока они там принимают свои законы, мы получаем не качественное образование, при чем за бешеные деньги, в то время, как по Конституции у нас бессплатное образование! Жаль, что я не родилась во времена правления Коммунистов...училась бы бессплатно и получала действительно качественное образование.
Тільки правда
Для Марина Журавлева: Ты не училась при коммуняках и не можешь знать какое образование было при них. Страна жила почти хуже всех в мире, а значит и образование в такой стране не могло быть хорошим. Коммунистическая система обеспечивала минимум во всем: в быту, в медицине, в образовании (ну, конечно партверхушка имела все, и в те "справедливые времена" при нашем "прекрасном" образовании предпочитала своих детей учить за границей или в МГИМО, куда простым смертным дорога была закрыта будь ты хоть семи пядей во лбу. А сегодня сдай ЗНО на высокие баллы и поступай куда хочешь. А если ты в сегодняшних условиях поступила только на платное, то в советские времена ты не поступила бы вообще.
I
Ты сама при Союзе не жила я так понял...
2013
Для Тільки правда. Ломать - не строить. Именно из-за "плохого" образования при "коммуняках" мы полетели в космос, построили атомные станции, имели передовые медицинские технологии (правда не имели денег на их реализацию), и много чего другого. Я учился в те времена. А сейчас, 60 % преподавателей гнать надо из ВУЗОВ. И даже не за коррупцию, а за тот уровень знаний, который они сами имеют и который студентам преподносят. При союзе их бы и близко в Образовании не было. Произошла коммерциализация ВУЗОВ. Всё направлено на зарабатывание денег. И это при отсутствии абитуриентов. Потому и учим всех, и выпускаем всех. Главное платите государству, ВУЗУ преподавателю. Современная система образования - тупое выкачивание денег у людей за иллюзию получения знаний. Если хотите это общегосударственное мошенничество. И всех всё устраивает. Одних диплом, других деньги, которые по различным схемам всё равно соберутся в центре. А потом рассуждаем о кризисе непрофессионализма.
Коментувати
Светлана
"До кінця року Міносвіти, Мінфін та Мінекономрозвитку мають підготувати рішення щодо приведення у відповідність із європейськими стандартами норм навчального навантаження викладачів ВНЗ та збільшення показника кількості студентів на одного викладача до 18". А в школах объединяют малокомплектные классы. Получается 40 учеников на одного учителя. Вот это реформы! О том, что учителям зарплату повысят с января говорили много и громко, а о том, что это повышение отобрали не прозвучало нигде и никак.
I
Для Светлана: Для преподавателей ВНЗ уменьшают количество часов, чтоб они могли заниматься научной деятельностью
ххх
Для I: Дурню! Як можна зменшити навантаження, збільшуючи майже у півтора кількість студентів на одного викладача?
I
Это я про то, что если на преподавателей ВНЗ меньше нагрузка, чем на преподавателей школ, это не плохо
Коментувати
ua
Денис - правий і молодець!
Виталий
Начинать надобно с реформы общеобразовательной школы, а ВНЗ это сплошная коррупция учитывая уровень знаний студентов.
Денис
Для Виталий: Реформування школи вони почали вже давно, але без толкового покращення. Реформування продовжується й далі:сьогодні нам повідомили, що наші посадові оклади повертають назад до рівня грудня 2012 року, а все що переплатили за січень, березень відрахують. Зразу назріває запитання "Де обіцяне покращення???", чи для партії влади покращення наступає тоді, коли народу стає гірше? Вище в статті сказано "Президент також доручив створити умови для підвищення ефективності використання бюджетних коштів у сфері науки і науково-технічної діяльності, а також залучення у зазначену сферу коштів приватного сектору." Напевно побачили, що бюджетні кошти в освіті витрачаються не ефективно. То навіщо одна рука дає, а друга забирає??? Напевно для того, щоб показати дійсну дурість влади. Цікаво, чи оклади силовиків також повертають до рівня грудня 2012р.? Думаю що ні. І останнє: законом передбачено дворазове підвищення протягом 2013 року (1-е в січні, 2-е в грудні). А де ж воно підвищення? Козли.
Коментувати