![]() |
Якість української освіти не може покращитися через "синдром бідності" |
Українську освіту підкошує "синдром бідності", – проректор ЛНУ
Про це під час Регіонального "круглого столу" в рамках ініціативи "Першого грудня" заявила проректор Львівського національного університету ім. І. Франка Марія Зубрицька.
У такому контексті Зубрицька згадала про поняття "синдрому бідності". За її словами, у критичної маси українського суспільства бідність калічить свідомість, а низька заробітна плата знеохочує творчо мислити, ефективно діяти та бути суспільно відповідальним.
Для порівняння вона навела дані про розмір заробітної плати викладача вищого навчального закладу в різних країнах: Україна – 3,5 тис. євро на рік, Австралія – 62 тис., Чехія – 36 тис., Естонія – 21 тис., Словаччина – 18 тис., Литва – 29 тис.
"Чи може бідний учитель, бідний освітянин виховати громадянина, який критично мислить, який є гідним і який мислить гідно? Думаю, що ні. Але автоматичне механічне підвищення заробітної плати не гарантує нам миттєвого результату і підвищення якості освіти", – підкреслила Зубрицька.
За її словами, синдром бідності – це і скромні бюджети, й убога матеріально-побутова інфраструктура шкіл і вищих навчальних закладів.
"Дуже промовистий приклад: у польському сеймі депутати звинувачували міністра шкільництва у тому, що на всю Польщу є ще одна школа, де туалет назовні. Перепрошую, у нас тисячі шкіл з туалетами назовні. Чи можна вирішити питання гідності і конкурентоспроможності, коли ця матеріально-побудова інфраструктура є такою убогою?", – задала вона риторичне питання.
Також проректор ЛНУ ім. І. Франка вказала на такі проблеми як обмежене фінансування наукових досліджень, відсутність стимулів для молодих науковців, питання академічних свобод й університетської автономії. Втім, вона відзначила, що за роки незалежності була в освіті все-таки одна успішна реформа – це запровадження ЗНО.
Насамкінець Зубрицька підсумувала, що "освіта повинна стати не галуззю, яку фінансують за залишковим принципом, а способом життя кожного українця".
ЗІК
24.09.2012