Хабарі у вузах: "не відходячи від кафедри"

Понад 60 відсотків українських студентів стикалися з хабарництвом у вищих навчальних закладах, найбільше їх серед тих, хто вивчає економіку та юриспруденцію

Хабарі у вузах: "не відходячи від кафедри"

Це – результати загальнонаціонального опитування, проведеного навесні цього року. У суспільстві нині немає запиту на якісну освіту, вважають учасники тематичного круглого столу, що відбувся у Києві. На їхню думку, "вилікувати" систему освіти зможе тільки конкуренція між вузами України.

Також, за результатами дослідження, лише кожен п’ятий опитаний студент вважає корупцію нормою сучасного життя, і тільки кожен десятий особисто боровся з хабарництвом.

За словами Ірини Бекешкіної, директора Фонду "Демократичні ініціативи", який проводив дослідження, частіше студенти самі пропонують хабарі, а на тиск викладачів скаржилось значно менше респондентів.

"Найчастіше хабарництво поширене у юридичних вищих навчальних закладах, але це у відсотках. За сумами – серед економічних спеціальностей", – зауважує Ірина Бекешкіна.

Якщо ще років десять тому квітнули приватні фірми, що займалися написанням за студентів курсових і дипломних робіт, то сьогодні їхніх оголошень стало значно менше, зауважує Леся Оробець, голова підкомітету з базової освіти профільного парламентського комітету.

     

За її словами, нині схема "еволюціонувала": студентів змушують здавати роботи в електронному вигляді на кафедри, а вже звідти їх безпосередньо "перепродають". Студенти скаржаться, але офіційно заяви до міліції подають одиниці: їм ще отримувати диплом.

Новий закон "Про вищу освіту", на думку Лесі Оробець, тільки вкорінить нинішню систему, зробивши університет залежним, а студента – керованим.

"Ніколи держава наша не зможе дозволити собі бодай один університет, який був би на світовому рівні, – вважає політик. – А це значить єдине: що якщо ми не дамо можливості самим вишам створити ринок освіти, конкурувати (не тільки за державні кошти, а й за хорошого студента, і за можливість залучати кошти бізнесу), ми ніколи не вийдемо на "топ-500".

Однак представники Міністерства освіти і науки, молоді та спорту вважають, що корені проблеми хабарництва в освіті – не в законах, а у менталітеті.

Зокрема, заступник директора департаменту вищої освіти міністерства Микола Фоменко зазначає: "Те, що ми повиписуємо суворі закони чи запровадимо страшенні штрафи – це не є вирішенням проблеми. Чому ми хочемо давати хабара? Чому ми даємо? І чому ми хочемо брати? Чому беремо? Треба говорити ось про це. Мова йде про саму ідею боротьби з корупцією у всіх галузях економіки".

Коли Україна повністю перейде на кредитно-модульну систему, корупцію подолають, вважає Микола Фоменко. А поки що найдієвішим методом проти хабарництва він називає лінію довіри.

Як повідомлялося, Міносвіти відкрило телефонну консультативну лінію з метою забезпечення належного контролю за проведенням літньої екзаменаційної сесії у вишах. Консультації надватимуться за телефоном 486-78-48 з 1 по 30 червня. За інформацією, яку надає МОН, з 1 по 16 червня на лінію надійшло 87 звернень, частина з яких стосується вимагання у студентів грошових компенсацій за успішне складання іспитів.

Радіо свобода
20.06.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Александр
Имел неприятный опыт и делаю вывод: ЗНО - объективная система,ну по крайней мере результат 2009 года и 2011 по укр. имеет люфт в 1.5 балла.К ЗНО практически не готовился,результат по языку снизил,по литературе значительно повысил. Взятки - зачастую инициируются преподавателями,но я бы оценил так.Из 100 процентов потока подумаю дать взятку на сессии однозначно - 20 процентов студентов,до последнего момента будут бороться 40-50 процентов.Не дадут принципиально - 20 процентов.Из числа студентов "борцов" половина сдаст сессию самостоятельно,но не на высокий балл,остальные примкнут к первой категории.Принципиальные студенты не дадут взятку,зачастую это отличники,соответсвенно пройдут сессию,из них 5 процентов получат заведомо заниженный результат.При этому знают о возможности дать взятку 98 процентов студентов.Знают кому...
Николай
Единственный способ решения проблемы взяточничества в Вузах и не только - введение скажем так, независимого профессионального тестирования по образцу ЗНО, когда для примера все выпускники юристы с разных вузов сдают хотябы один общий госсударственный екзамен и получают свой проходной бал для трудоустройства. И вот тогда, когда на вакантное место например в судах попадёт отличник, а мажор двоечник пролетит тогда и платить за сесии не будет смысла, а если бы сделать независимое тестирование на каждой сесии тогда полный дефолт мздоимству. Или возьмите систему МЗС попробуйте туда устроиться с дипломом международника выданым Од,есским университетом, хотя таланты там наверное тоже есть, и когда бы на вакансии пришли бы люди из регионов тогда бы зашуршали и киевляне но конечно на такое никто не пойдёт -...
Макс
Ну, можливо, ви здивуєтесь або не повірите мені, але на моєму факультеті хабар=відрахування, так що навіть ніхто і не ризикує дати хабаря комусь із викладачів, бо тоді все - армія)))
Anli
Для Макс: А где ты учишся?
Незнакомец
Для Anli: Можливо, СБУ!!! Я вірно думаю???
Коментувати
Настя
Знаю одного питекантропа-препода, который студентам жестами показывает нужные суммы. Бесплатный цирк. (((((((((
Дзн
Не 60% а все 95%. Тут даже общенациональный опрос делать не надо!
Марія
вав..новина, що не знаєте, про що написати, то всі знали і без того, що корупція процвітає і буде процвітати...))
Влад
Для Інна: Якщо кожен не усвідомить, що з ним треба боротись. Для Марія: Процвітає і буде процвітати((( Тут плакати треба.
!
Для Влад: То й ПЛАЧТЕ!! А чи не доцільніше було б ГОВОРИТИ, показувати, іронізувати, "ДОСТАВАТИ", нарешті, і дітей, і їх батьків. Якщо ше 10 років тому батьки і діти ІЗ ГОРДІСТЮ признавались, що вступили ЗА ХАБАР, проплачують ВСІ іспити, то насьогодні цього не помічається:"Сам/сама вчусь/ вчиться.." Хоча багатьом із вчителів відомо, що ЦЯ дитина,апріорі, вчитися не може. Так, на вихід із цього ганебного становища країни багато часу треба. А інакше НЕ БУДЕ.
!
Ще. Проблема в тому, що "кожен" не повинен "усвідомити" в силу ВЛАСНОГО світогляду. Мені подобається проведення ЄГЕ росіянами, коли мамочка, яка МОЖЕ допомогти дитині, ВПЕВНЕНА, що ТУТ НІЧОГО не вкипить! Організація проведення ЄГЕ поставлена таким чином, що люди, які проводять іспит, дізнаються де проводитимуть ЄГЕ (саме він/вона) в день іспиту. ---Ну а хабарі у ВНЗ відійдуть у минуле тоді, коли суспільсьво НАСИТИТЬСЯ дітьми З ДИПЛОМАМИ, АЛЕ БЕЗ ЗНАНЬ, які НІДЕ не зможуть працювати. І на це потрібен ЧАС.А зараз - варто розпочати з малесенький і розвивати їх, не зважаючи ні на що. "Після трьох вже пізно" - правильно кажуть японці.
Коментувати
Інна
Хабарництво процвітатиме ще довго =/
rost
Для Інна: Учить надо с детства-тогда и пропадёт потребность искать кошку в тёмной комнате зная что её там нет!
Інна
Для rost: А чого це ти на мене тут кричиш:) Взагалі то я і вчу ,ну іноді це взагалі не помагає або преподи явно хочуть подаруночків.
Коментувати