МОН заблокувало схему здобуття освіти без результатів ЗНО

В Україні набирає популярності тенденція, яка у побуті відома як «польський вступ»

МОН заблокувало схему здобуття освіти без результатів ЗНО

Міністерство освіти і науки заблокувало замовлення документів про вищу освіту понад 450 випускникам українських університетів, які переводилися до вишів з іноземних університетів, не маючи результатів зовнішнього незалежного оцінювання.

У МОН повідомляють, що останніми роками в Україні набирає популярності тенденція, яка у побуті відома як «польський вступ».

Цей «механізм» полягає у тому, що спочатку вступник зараховується до іноземного закладу освіти, а після року навчання, яке у деяких випадках відбувалося навіть без виїзду за кордон, поновлюється до закладу вищої освіти в Україні на старший курс.

«Така схема дозволяла «обійти» ЗНО, а іноді й обмеження, встановлені стандартами вищої освіти», – зазначають у Міністерстві освіти і науки.

Також у відомстві наголошують, що саме тому в 2019 році було внесено зміни до закону «Про вищу освіту». Його доповнили нормою, яка передбачає, що у разі поновлення на певну освітню програму вступник повинен виконати ті ж вимоги, які виконували під час вступу на цю освітню програму інші здобувачі, у групу до яких здійснюється поновлення.

Тобто потрібно мати відповідні результати ЗНО, якщо це передбачав вступ на освітню програму, чи відповідні результати творчого конкурсу або фахового іспиту, якщо була така вимога для вступу. Ці зміни набули чинності з серпня 2019 року.

«Упродовж останніх років Міністерство освіти і науки України проводить роз’яснювальну роботу із закладами вищої освіти щодо вимог Закону та особливостей їхнього застосування. Більшість ЗВО відповідально поставилися до змін у Законі та роз’яснюють вступникам особливості й вимоги, які необхідно виконати під час поновлення», – зазначають у МОН.

Водночас деякі заклади почали обманювати вступників і здобувачів вищої освіти й зробили це своїм «брендом», розміщуючи відповідну інформацію навіть на офіційних вебсайтах.

У МОН наголосили, що отримання документів про вищу освіту такими випускниками може становити загрозу добробуту і життю громадян України та шкодитиме міжнародному іміджу України.

«Це також викликає питання щодо доброчесності здійснення освітнього процесу в закладах, у яких студенти, що неспроможні скласти зовнішнє незалежне оцінювання на мінімально необхідному рівні, «успішно опанували» освітню програму за спеціальністю. Саме тому МОН після 4 років набуття чинності відповідною нормою Закону заблокувало замовлення документів про вищу освіту понад 450 здобувачам, які не відповідають вимогам Закону України «Про вищу освіту». Ці здобувачі отримають можливість узяти перерву у навчанні та завершити здобуття освіти у наступному році, якщо виконають усі необхідні вимоги», – йдеться у повідомленні.

Освіта.ua
27.07.2023

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Доцент
Тобто, вищевказаними пунктами передбачається необхідність надання при поновленні або переведенні відповідного набору сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, мінімального значення кількості балів із вступних випробувань (конкурсного балу), а у випадку відсутності необхідного набору документів- складання вступних випробувань, зокрема,- зовнішньогонезалежного оцінювання. Однак, запропонована нормасуперечить статті 45 Закону України «Про вищу освіту». Відповідно доабзацу другого частини першої статті 45 Закону України «Про вищу освіту», зовнішнє незалежне оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, використовуєтьсядля прийому дозакладів вищої освіти на конкурсній основі. Однак, здобувачі вищої освіти не беруть участі у конкурсному відборі для прийому на навчання, а тому при хї поновленні чи переведенні не можуть враховуватися такі вимоги, оскільки нормами чинного законодавства не передбачено для здобувачів вищої освіти необхідності проходження конкурсного відбору, до якого допускаються вступники. Здобувачі вищої освіти поновлюються чи переводяться за наявності вільних місць в межах ліцензійного обсягу.
Доцент
Пунктом 16 розділу III та пунктом 25 розділу IV проекту Положення пропонується встановити для здобувачів вищої освіти, які поновлюються на іншу спеціальність або з іноземного закладу вищої освіти (незалежно від спеціальності), а також тих, що переводяться на іншу спеціальність, виконання вимог до вступників (вступних випробувань), визначених відповідною цій освітній програмі конкурсною пропозицією в рік набору на неї або в один із наступних років не пізніше подання особою заяви про поновлення або переведення. Під виконанням вимог до вступників (вступних випробувань) розуміється наявність відповідного набору сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, мінімального значення кількості балів із вступних випробувань (конкурсного балу), результатівтворчих конкурсів та заліків, вступних іспитів, єдиного фахового вступного випробування, єдиного вступного іспиту, проходження співбесіди.
Анна
Такі блокування сприяють тільки демографічній кризі. Молодь та зрілі люди, які хочуть перекваліфікуватись, будуть їхати закордон та залишатись там.
Людмила
Які вимоги? Навіщо ви їх переводили з курсу на курс, навіщо ви їм дозволили складати ЄФВВ та ТЗНПК? Навчалися не на бюджеті, не по квотам, а за власний кошт!!!!
Павло
Головний плагіатор країни - міністр лісовий - блокує дипломи студентам, що сумлінно навчалися. Абсурд якийсь!
Олеся
То може тоді всі чиновники, а особливо ті хто протирає крісла в МОН, теж візьмуть паузу та пройдуть перевірку на відповідність вимогам??? Клоуни, ваші дії збільшують відтік цінних кадрів та молоді з країни! Як повертати будете?
Софія
Знову «потрібний» закон..МОН що з вами. Де допомога студентам, чому тільки обмеження? Скажіть, будь ласка.
Андрій
Чим обмеження українців допоможуть розвитку молодих людей!!?! Є бажання - немає можливості. Я в шоці!!!
Олег
Цікаво. ЗНО - це інструмент боротьби з корупцією в державних ЗВО. Тоді до чого тут приватні заклади? Маєш гроші та бажання - вчись на здоров’я. Чи МОН в інтересах польських полуничних ферм працює?
Галина
Для Олег: це не лише про державні виші. В приватні також обов’язкове ЗНО. Почитайте Закон України "Про вищу освіту". ЗНО показує рівень здібностей абітурієнта, та чи здатний він взагалі отримувати вищу освіту. Зрозуміло, що під час навчання ці студенти моли й підручника не відкривати. Замовляти написання робіт, оплачувати викладачам. А диплом отримують того ж рівня, що й випускники державних вишів. Хочете аби Вашу дитину лікував такий випускник? А навчав? А нараховував Вашій мамі пенсію? А будував дім? А оформлював договори?
Олег
Здібний він дім будувати чи дитину лікувати - ринок праці вирішить. При чому тут МОН? Наступній крок - череп вимірювати, щоб вирішити, має право людина вищу освіту отримати, чи ні?
Коментувати
Доцент
Хай МОН краще почитає листа державної регуляторної служби. https://www.drs.gov.ua/wp-content/uploads/2020/01/70.pdf?fbclid=IwAR2USdPcYw_ge4iyGXxN9O5n2pKxa8T1JaZ08lxUjLHcr4eb7g0Qa4SypZ8
Анастасия
Боже, яка дурість ???? це треба тоді всім здавати ЗНО для підтвердження існуючих діпломів про вищу освіту
костянтин Валерійович
Необхідно шукати більш розумний, справедливий і демократичний підхід, в рамках закону, до цієї проблеми та сприяти розвитку якісної освіти в Україні. Діалог зі студентами, університетами та експертами є ключем до досягнення позитивних змін і покращення освітньої системи країни. Такі дії МОН недопостумі!
Олексій
А в чому причина таких дій? Навіщо МОН руйнують українську систему освіти? Особисто мены це незрозуміло і здається шкідливим.
399
Для Олексій: Навіщо МОН руйнують українську систему освіти? ДЛЯ ТОГО Й ПОСТАВЛЕНІ.
Коментувати
Крістіна
Жах, якщо людина хоче здобути вищу освіту, і в неї немає ЗНО, чому не дати їй шанс отримати вищу освіту без ЗНО. Чи краще щоб людина ніким не була і нічого з себе не представляла…. Кожному треба освіта! Всі хто бажає мати вищу освіту мають право на неї!
Галина
Для Крістіна: Всі мають право на освіту. Але це не означає що звання академіка треба давати бовдурам. Якщо людина щось із себе представляє, то на підтвердження цього їй не потрібно диплом. А ось диплом з дурня людину не зробить. Будь-яка людина без відставання розвитку чи розумової неповноцінності може здати ЗНО на мінімальний бал. А якщо є проблеми зі здатністю до навчання, то про яку вищу освіту може йти мова? Є безліч чудових професій де вища освіта не потрібна. Більше того, є безліч людей, які отримують диплом, а йдуть працювати за професіями, яких навчають в ПТУ (касири, баристи, манікюрниці тощо)
Костянтин Валерійович
Ваш погляд на проблему дуже вузький, а висловлювання - дискредитаційні та зневажливі. Зважаючи на це, ваша думка про проблему описану в статті не є авторитетною ні на йоту, оскільки судячи із залишаного коментару, ваша здатність до аналізу та адекватного мислення також сумнівні. Наступного разу, збережіть енергію та використайте її для власної освіти та розширення світогляду.
Галина
Для Костянтин Валерійович: Хіба Ви не знаєте, що окремі приватні виші навіть на цьому порталі рекламували "вступ без ЗНО". Оформлюючих людей як студентів польських вишів. Таким чином вступила ціла купа людей, які не спромоглись здати ЗНО. Ось тільки переводячи їх в український теоретичний виш, ніхто їм не казав, що це суперечить законодавству України.
Коментувати
Діяч
Намагання обмежити студентів у праві отримати освіту - це відображення страху влади перед критично мислячими і активними студентами, які можуть привести до позитивних змін у системі освіти. Таку молодь потрібна всіма силами утримувати в Україні. Замість того, щоб обмежувати студентів, МОН повинно сприяти розвитку їхніх інтелектуальних та творчих здібностей, а не вчиняти протиправні дії та сприяти відтоку цінних кадрів закордон.
Настя
Коли вже МОНівці припинять руйнувати українську систему освіти?? Жесть :( Цим клоунам має бути соромно, а ми, як громадяни, маємо зробити правильні висновки і почати діяти
Ірина
І де тут турбота про українських студентів! Не залишається ніякого вибору, як залишатись за межами України та розвивати інші країни та підніматись на ноги там, бо тут ніякої підтримки та допомоги. ????????
Марія
А в чому винні студенти? В тому, що хотіли отримати освіту в Україні? Максимально незрозуміле та незаконне рішення! А потім дивуються, чого так багато молоді вибирає для себе освіту за кордоном та не хоче повертатись назад.
Тарас
Клоуни! Із ЗВО розібратись чи законодавство змінити у міністра та канадського хлопчика в трусіках мізків немає. А от із дітьми воювати - тут вони герої! Студенти в чому винні? Я вже про конституційне право на освіту мовчу!
Доцент університету
Дебіли з МОН знають. що вони самі ще минулого року прийняли рішення, згідно з яким, тепер в університети України приймають на контракт всіх підряд без тестів ЗНО (або НМТ)? Красно дякуємо, доречі. У нас в університетах тепер "навчаються" цілі натовпи розумововідсталих.