Поновлення на навчання у закладі вищої освіти

Правила поновлення студентів на навчання у закладі вищої освіти після відрахування або академвідпустки

Поновлення на навчання у закладі вищої освіти

Чим врегульований порядок поновлення? Куди звертатися щодо поновлення? Яким є порядок поновлення? Які документи потрібні для поновлення? Які існують обмеження щодо поновлення? Чи можна поновитися на бюджет? Чи можна поновитися до іншого ЗВО? Чи можна поновитися на іншу спеціальність?

Чим врегульований порядок поновлення?

Порядок поновлення на навчання врегульований ст.46 Закону України «Про вищу освіту» та  Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих закладів освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти України № 245 від 15.07.96 р.

Окрім цього, порядок поновлення може деталізуватись у внутрішніх правових актах закладу вищої освіти. Такі документи є в багатьох університетах, наприклад в ЛНУ імені Івана Франка, НУ «Львівська політехніка», КНУ імені Тараса Шевченка, КПІ імені Сікорського та інших.

Куди звертатися щодо поновлення?

Зразок заяви, інформацію про перелік необхідних документів та про особливості процедури поновлення зазвичай можна отримати в одному з двох підрозділів закладу вищої освіти – приймальній комісії або в деканаті.

Яким є порядок поновлення?

Поновлення на навчання здійснюється, як правило, під час літніх або зимових канікул. Заяву про поновлення потрібно подавати завчасно. Наприклад, у Київському національному університеті  – за місяць до початку навчання, у Львівській політехніці – за два тижні.

Заява про поновлення повинна бути розглянута протягом двох тижнів, а особі, що поновлюється повідомлені умови зарахування на навчання або причина відмови.

Наказ про поновлення до складу студентів видає ректор (директор) закладу вищої освіти, тож заява про поновлення пишеться на його ім’я. Спочатку вона розглядається приймальною комісією або деканатом, які приймають рішення про поновлення та повідомляють про нього ректора.

Зарахування здійснюється після ліквідації (складання) академічної різниці. Тобто, спочатку потрібно скласти заліки та іспити з тих дисциплін, які студент не склав до відрахування чи академічної відпустки і які потрібно скласти для продовження навчання. Розмір академічної різниці визначає деканат факультету/інституту, до якого особа поновлюється на навчання, порівнюючи академічну довідку чи навчальну картку з навчальним планом.

При цьому слід мати на увазі, що згідно з Методичними рекомендаціями МОН, розмір академічної різниці на рік не може перевищувати 20 кредитів (приблизно 6-7 предметів по три кредити). Якщо розмір академічної різниці є більшим, то особу можуть поновити на курс нижче, ніж той з якого її відрахували.

Які документи потрібні для поновлення?

Згідно з  Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих закладів освіти, для поновлення будуть потрібні заява на ім’я ректора (директора) та  академічна довідка, яка видається студентові після відрахування. Однак, заклади вищої освіти у своїх внутрішніх документах деталізують перелік документів.

Так, у деяких вишах для поновлення, окрім згаданих заяви та академічної довідки, потрібно подати: витяг з наказу про відрахування; довідку про академічну різницю (видається в деканаті факультету, куди поновлюється студент); копію угоди про навчання (якщо така укладалась); копію паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера тощо.

Які існують обмеження щодо поновлення?

Поновлення здійснюється незалежно від тривалості перерви в навчанні, причини відрахування, трудового стажу та форми навчання.

Однак, забороняється поновлення на перший курс. Тож, якщо студент відрахований на першому курсі, то поновитися на навчання він не зможе. Ректор (директор) закладу вищої освіти має право поновити його одразу на другий курс, за умови, що він складе академічну заборгованість до початку навчальних занять.

Так, наприклад, у ЛНУ на другий курс може бути поновлений студент, який був відрахований у другому (літньому семестрі), але його зарахують лише на наступний календарний рік після відрахування. Подібне правило діє й в інших закладах вищої освіти, однак деякі з них встановлюють додаткове обмеження щодо розміру академічної заборгованості, яка зазвичай не може бути більшою двох-трьох навчальних дисциплін обсягом не більш ніж 10-15 кредитів ЄКТС.

Чи можна поновитися на бюджет?

Особи, які навчалися на бюджеті мають пріоритетне право поновитися на бюджет, однак лише у разі наявності вільних місць. Якщо на час поновлення такого місця немає, то доведеться поновлюватись на контракт, або шукати вільні бюджетні місця в інших закладах вищої освіти, де є така ж спеціальність.

Деякі навчальні заклади, вирішуючи питання про поновлення студента на бюджет, враховують причину відрахування. Тож, якщо студент був відрахований за невиконання індивідуального навчального плану (тобто через академічну неуспішність), то він поновлюються, як правило, на умовах контракту. Перевагу при поновленні на бюджет буде мати той студент, який отримав академічну відпустку за станом здоров’я, у зв’язку з навчанням у закордонних закладах вищої освіти тощо.

Чи можна поновитися до іншого вишу?

Поновитися на навчання можна як у той самий заклад вищої освіти, так і в інший. Однак, не мають право на поновлення до державних закладів вищої освіти, які навчались в неакредитованих недержавних вищих закладах  освіти (тобто таких, що не відповідають вимогам, які затверджує МОН).

Чи можна поновитися на іншу спеціальність?

Студенти магістратури можуть поновлюватись лише на ту ж саму спеціальність на якій вони перервали навчання. Що стосується поновлення студентів бакалаврату на іншу спеціальність, то оскільки законодавство встановлює обмеження щодо розміру академічної різниці, заклади вищої освіти здебільшого дозволяють поновлюватись студентам тільки на ту саму або споріднену спеціальність в межах однієї галузі знань.

Освіта.ua
24.01.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ліда
Доброго дня! Якщо я перевелася з однієї спеціальності на якій я навчалась на бюджеті на зовсім іншу спеціальність на контракт, то чи можу я поновитися на цій самій спеціальності і паралельно навчатися на 2-ох спеціальностях?
Віталіна
Доброго дня! Не склала на 2 курсі літньої сесії один екзамен, відраховують і пропонують йти на контракт. Чи є змога ліквідувати академічну заборгованість з одного предмету і продовжувати навчання на бюджеті.
Галина
Для Віталіна: Ну якщо Вам пропонують йти на контракт, значить Ви вже вичерпали ці можливості. У Вас же були встановлені терміни додаткової сесії. На контракт вас не переводять. Вас мають саме відрахувати з бюджету, а потім Ви доскладете предмет та поновитесь на контракт
Коментувати
Віра
Доброго дня! Якщо студент навчався в період з 2003-2006 рр., не довчився 1 рік до бакалавра. Чи можливо замовити академічну довідку у вищому навчальному закладі? Дякую!
Наталія
Добрий вечір! Склалася така ситуація два студенти служать у армії у них академ відпустка була на один рік і продовжили ще на один. служба закінчується у квітні. Чи можуть студенти поновитися під час служби і навчатися на індивідуальній формі навчання з доздачею академічної різниці. Коли їх потрібно поновлювати.
Татарин
Для Наталія: Если ума палата, отправляйте в террор(истическую)оборону и проблема решится так или иначе.
Коментувати
Нат
Чи можна поновитись на бюджет, магістратура 1 курс якщо не здав зимової сесії , і був відрахований.
Неля
Доброго дня. Скажіть будь ласка,не зданий один екзамен літньої сесії. Декан повідомив про відрахування Чи можна поновитися чи через академвідпустку перездати в наступному семестрі тільки цей екзамен.на наступний рік. Як правильно писати заяву.
Усик Ірина
Доброго дня. Хочу поновити навчання після10 років перерви. Чи потрібно складати ЗНО для поновлення у виш ( НТУ ХПІ)?
Елена
Для Усик Ірина: почему здесь спрашиваете?Позвоните или поедьте в ВУЗ и вам скажут можно или нет.Обычно восстанавливают,и ЗНО не нужно.Это на контракт.Любой каприз за ваши деньги. Досдадите,если новые дисциплины появились и всё.Звоните в ВУЗ
Коментувати
микола
Під час карантину батько захворів на ковід лежав у лікарні. бабця хвора також на коовід доглядав у дома , (не було кому доглядати сім"я три людини , я ,бабця, батько) не зддав сесію зимову. як поновитись на бюджет .
989
Для микола: ніяк. поновитись можна на контракт, потім після сесії, за результатами здачі іспитів, перевестись на бюджет
Коментувати
Тетяна
Скажіть,чи можна поновитись після 8років?Навчалась на заочній формі,вв кінці 3 курсу по особистих причинах залишила навчання,академку не брала,просто закинула усе.
Владислава
Питання: відрахували на першому курсі. Чи можна подавати документи заново при вступі2021 в інший навчальний заклад?
Назар
Добрий день.Навчання було перерване у грудні минулого року на 2 курсі.Закінчена вечірня школа 11класів.ЗНО не здавав.Чи можу поновитись зараз на 2 курс?Навчальний заклад ВХПТУ.
Вероніка
Підскажіть будь ласка, після вечірньої школи не обов’язково здавати зно?
Коментувати
Зоряна
Доброго дня, чи маю я право наново поступати на іншу спеціальність/відраховано після 1 семестру/
Андрей
Для Зоряна: Если бы проучилась 2 семестра и успешно сдала сессию - можно было бы перевестись на другую специальность. Если отчислили после 1 семестра - пооступать заново на общих основаниях.
Коментувати
Олег
Доброго дня, за скільки днів повинен бути опублікований наказ про вихід з дистанційного форми навчання?? Нас вивели на навчання і не опублікували наказу. Так можна? Це законно??
Демьянчук Ольга
Доброго дня. Скажіть будь ласка як можна поновитися на навчання на заочне відділення. Має особа академічну довідку про закінчення трьох курсів навчання, без заборгованостей. Але проживає за кордоном і має лише закордонний паспорт український, а паспорт громадянина України було ліквідовано при міграції для постійного проживання за кордоном. Особа зацікавлена отримати освіту 4 року навчання використовуючи онлайн навчання.
Василь
Доброго вечора. У мене виникла проблема під час поновлення на навчання спочатку мені сказали що мій сертифікат ЗНО за 2012 рік дійсний і я можу подавати документи, але коли вже всі документи були зібрані то мені повідомили що поновлення не можливе тому що сертифікат ЗНО дуже старий. Підкажіть що робити тому що не хочеться втрачати час. Дякую
Анна
А скільки разів можна поновлюватися до університету? Якщо мене вже один раз відрахували, маю я право знову поновитися
Глеб
На 3 курсе весеннего семестра 2018 г. Ушёл добровольно на службу в армию. окончание службы в ноябре 2019г. Обратился в колледж на восстановление но ответили отказом. Сказали ждать год. Потому что как правило восстанавливают в каникулы. Почему я не могу сейчас как исключение из правил восстановиться. Учебный процесс еще идёт. Тем более все на дистанционном обучении Год не хочу терять. И моя семья имела статус многодетной. А в ВСУя ушёл служить в 18 лет.. Спасибо за ответ.
Гість
Василиса, именно это и есть академическая разница. Дякую, за гарне роз’яснення:все чітко, грамотно, відповідно до Положення :)
Василиса
Очень это все интересно, но а если новые предметы появились. И ты их не сдавал. Что делать?