Ми утримуємо величезну кількість вишів, - міністр

Команда Міносвіти прагне перейти до принципу фінансування найкращих університетів

Ми утримуємо величезну кількість вишів, - міністр

Команда Міністерства освіти прагне перейти від принципу фінансування всіх університетів до фінансування найкращих. Про це в інтерв'ю BBC News Україна сказала міністр освіти і науки Ганна Новосад.

«Ми утримуємо величезну кількість університетів і підтримуємо її, не винагороджуючи тих, хто робить кращу роботу, і не застосовуючи жодних санкцій до тих, хто робить цю роботу гірше», - сказала міністр.

За її словами, зараз держава за принципом зрівнялівки через державне замовлення фінансує всіх орієнтовно однаково погано.

«Ті кошти, які у нас є на вищу освіту, вони з одного боку великі, а з іншого, на таку велику мережу їх недостатньо. Тому ми хочемо змінити підхід до фінансування, який стимулюватиме університети до відповідальності за ті кошти, які вкладає у них держава. Ми би хотіли вибудувати певний набір індикаторів, за якими ми будемо перевіряти успішність того, чи іншого університету. Це працевлаштування випускників, місце університету в рейтингах, активність в міжнародній діяльності. Також ми хочемо зробити так, аби система фінансування фінансувала найкращих викладачів», - наголосила Ганна Новосад.

Ще одним питанням у вищий освіті на переконання міністра є питання управління.

«Ми хотіли б зробити так, аби керівники закладів вищої освіти, які укладають угоди з міністерством, мали певні зобов’язання. Перед своєю академічною спільнотою, перед студентами, які вони зобов’язуються, як стратегічний управлінець, виконувати», - зазначає міністр.

Відповідаючи на запитання щодо можливого скорочення кількості університетів через зміну принципів фінансування Ганна Новосад зауважила, що вона може природно зменшитись.

«Вони не отримуватимуть державне фінансування. Але вони можуть набирати студентів на контракт. Але, звичайно, фінансування ставатиме меншим», - підкреслила міністр освіти і науки Ганна Новосад.

Освіта.ua
25.09.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олена
Шкода дорогий час, кількість вишів-привидів не зменшується, сидять на шиї платників податків супермаркети по продажу дипломів, без надання якісних освітніх послуг в провінціях, а ректори-шахраї звітують про уявну «успішність» неефективних і вмираючих внз в містах і районах Такого марнотратства бюджетних грошей в Європі не припустиме явища! Лиш Україна може утримувати таку невиправдана кількість вишів, які вмирають на очах
Dmytro Sukrukho
Склро сократят и школы. Будет 90% безграмотных, как при царях! Учиться будут только богатые, а остальным зась.
Іван Перепелиця
Для початку міністерка має пройти підвищення кваліфікації в будь-якому ЗВО країни, а потім пропонувати "реформи". ЗВО не створюють робочі місця - це функції Держави. При прийомі на роботу необхідно обов’язкове брати за відповідним фахом. Наразі процвітає практика з прийому на роботу осіб із дипломами "мертвих спеціальностей" при цьому фахівець не проходить конкурс. Стосовно молодих викладачів так їх лякає оплата праці а ну асистент 5950, а продавець 10000.
Торба
Для Іван Перепелиця: У неї диплом європейського вишу - яку кваліфікацію їй підвищувати і в кого?
Євген
До функцій держави не входить створення робочих місць, це частина діяльності суб’єктів господарювання. Держава створює правила взаємодії суб’єктів господарювання і слідкує за їх виконанням, впливаючи на кількість робочих місць лише опосередковано через зміну цих правил. Завдання хороших ЗВО взаємодіючи з роботодавцями визначити які саме спеціалісти і з яким обсягом знань будуть потрібні через кілька років. У відповідності до цих визначень мають змінюватися, або з’являтися нові, спеціальності та розроблятися програми підготовки відповідних випускників. Саме цей підхід забезпечує максимальну якість освіти, та конкурентоздатності випускників на ринку праці. Нинішня система не спонукає виші до виконання такого завдання: дали диплом людині за освоєння програми що вже втратила актуальність, отримали з бюджету кошти, а далі хоч трава не рости.
Коментувати
Верно
Каким образом собираются реформировать вузы при руководстве - ректоров, деканов, зав.кафедр пенсионного возраста? Они добровольно от кормушки не откажутся, молодым преподавателям устроится нереально, конкурсы фиктивны, штат раздут своими людьми, продолжать можно долго. Чистку вузов необходимо делать с верхушки и просто гнать в три шеи присосавшихся номенклатурщиков-пенсионеров, одним словом, трутней.
Максименко С.
Для Верно: надо расстрелять всех - старше 60 лет! А старше 70- повесить. Не забыть и про амнриканских президентов: Трампу - 73, его опонентам - 70 и 76 , кстати...
Коментувати
Tet-a-tet
Повністю підтримую Вас, п. Новосад. Брудом Вас вимажуть добре, бо для багатьох ділків від освіти фейкові ВНЗ- це непогана кормушка за кошти наївних і марнославних українців. У Німеччині на 95 млн. населення біля 220 ВНЗ, у нас на 42 млн- більше 450.Де тут логіка? Тому держава має фінансувати і заохочувати лише ті ВНЗ, які мають високий рейтинг, зароблений роками авторитет, належну м.т. базу та відповідний склад педагогічних кадрів. Решта нехай іде під три чорти і не дурить людей, від армії можна відкоситися іншим шляхом. Угоди з МОНУ- це добра справа, відразу буде видно хто є хто. І не бійтеся проплачених лоббістів - крикунів, де Ви бачили, щоб злодій визнавав, що він є таким?
шшш
Для Tet-a-tet: я не розумію, хто пані міністерку поливає брудом, але іі необдумані висловлювання викликають масу запитань. З якого дива вона робить такі висновки. Де, у якому виші працювала? Чому такий поділ вишів? Не дамо освіту своім дітям, вони поідуть за нею до Польщі, Чехіі.... приклади маємо. І повернуться одиниці. Ви ставите виші у нерівні умови... Хіба не зрозуміло, що перевагу завжди мають столичні внз чи внз з великих міст... Ви думаєте, що втпускник Києва приіде працювати вчителем у мальньке село... Після Києва... сумніваюсь. Може нам нарешті нам потрібен міністр заагосп, який займеться матерільною базою шкіл, вишів, а не міністр - закрию, розподілю кошти...
Леонид
Для Tet-a-tet: уважаемый Пани Новосад не первая кто говорит о сокращении университетов, но при этом при каждом министре любая попытка закрытия университетов приводит наоборот к появлению новых. Нужно не закрывать, а укрупнять и объединять существующие. Нужно специальности как-то дробить по регионам, не может быть к примеру там где не было в жизни микро и наноэлектроники открыть такую специальность просто из-за того что она спориднена. Нужно разбить ЗВО по освитним программам к примеру: в Киеве по одной и той же специальности готовят по одной освитней, а в Днепропетровске по другой(и другим ЗВО нельзя открывать у себя такие освитни). Так мы не будем плодить конкуренцию между друг другом.
Tet-a-tet
Для ШШШ. Та якби усі наші виші цю освіту давали. Скільки спеціальностей, де у ВНЗ немає елементарних умов для оволодіння ними. Відсутні лобораторії, дидактика, підручники. У викладача крейда і дошка 1х1 м і це у 21 ст. Практики 0. Як можна давати ВО без практичного застосування теорії? У нас можна, лиш би гроші збирати зі студентів нібито за навчання. Але МОНУ у цьому дуже завинило, бо саме вони пороздавали ВНЗ ліцензії наліво і направо, знаючи, що все необхідне є тільки на папері. А тепер, щоб ці завали розгребти скільком ділкам від освіти треба наступити на мозоль? От цього вони і бояться, відлучення від комушки процес не безболісний, але дуже потрібний суспільству, якщо ми йдемо у Європу, а не в хазарію.
Коментувати
Сенсей
То певно найжахливіший і найнепрофесійніший міністр освіти за всі роки існування української державності. Невже там в міністерствах не розуміють, що якщо в країні не функціонує належним чином економіка, то яку якість працевлаштування випускників за фахом може забезпечити вуз? І до чого тут вуз? Проблемою працевлаштування має займатися міністерство, яке має створювати робочі місця для молоді з відповідною оплатою праці. Але бачу нове керівництво МОН України дальше йде протореним шляхом попередників займаючись самообманом....Шкода..
Tet-a-tet
Для Сенсей: З якого це переляку МОНУ має займатися працевлаштуванням випускників ВНЗ? Вони,що, служба зайнятості? Так, зібрати заявки від працедавців і запропонувати студентам- це може робити ВНЗ, а при чому тут міністерство? МОНУ лише винне у тому, що десятиліттями роздавало за хабарі ліцензії на ліво і на право тим фейковим ВНЗ, яких ділки від освіти настворювали без ліку. Тепер без "крові" їх не закрити, та це й не потрібно робити, нехай самі помирають, вони і так нікому не потрібні. І не треба лити крокодилячі сльози за тим, що не має ніякої ціни у Європі.
Коментувати
Тарас Харачко
Хай піде і порахує скільки випускників працевлаштуватись. Набридли ваші псевдореформи з додатковими обов’язками видзвонювати дипломників і дізнаватись чи вони знайшли роботу в Україні. А якщо працює в Польщі прибиральником і має платню вдвічі вищу ніж його одногрупники, що працюють з дипломами за спеціальністю, то що? Це вина ВНЗ чи навпаки його здобуток? Адже дипломований фахівець працює в іншій країні та ще й зароблені гроші везе в Україну. Чи це гріх шукати кращу роботу і більшу платню? А міністерка вже придумала може вихід з кризи у вищій освіті. Вона ж частина попередньої команди реформаторів. Чи придумала, як втримати випускників ВНЗ у рідній країні? Якщо додумалась лиш до закриття університетів то гріш їй ціна та всьому новому уряду!
mmm
Для Тарас Харачко: так не ходіть і не взнавайте. нашо ви вішаєте запропонованоґо хомута собі на шию добровільно?
Галина
Для Тарас Харачко: Вам вочевидь не відові слова "нецільове використання бюджетних коштів"! Випускники, які їдуть до Польщі працювати прибиральниками можуть не витрачати ні державних ні власних коштів, а їхати туди після школи.
mmm
Для Галина: так чоґо це нецільове використання ляґає на плечі вчител? от той хто наділяє-виділяє ті гроші нехай і збирає інфу.
Коментувати
Екатерина
Когда работала в МетАУ, были студенты, которые 0,5 *2 без калькулятора не могли. Ректор на каждом совещании говорил о том, что 10 отчисленных студентов это минус ставка преподавателя. Такие выпускники ремонтируют дороги, лечат и затравливают квалифицированных коллег. Давно надо сократить Вузы и провести переаттестацию всех, имеющих диплом о высшем образовании, чтобы отсеять купленные и подаренные убогим (10 студ.=1ставка преп.) дипломы
Юрій
Для Екатерина: Для цього і впровадили ЗНО щоб їх відсіювати тепер вони зараз не можуть скласти ДПА і отримають диплом про закінчення повної загальної середньої освіти. А щодо випусканні таких студентів тут винне і керівництво вишів. Є такий вислів "кожний хоче спать і жрать спать як можна довше а жрать як можна слаще" . Потрібно вести достойну пенцію педагогам і медикам які йдуть за вислугою років тоді і будуть нові вакансії на ринку праці а не безробіття в Україні. А якщо ці студенти справді не пожуть учитися у вишах то нехай виправляють демографічну ситуацію в державі і служать в Українській армії.
Коментувати
Синатра Френк
Оце гидке качення хоче руйнувати університети , називаючи це реформами! Неграмотна міністерка каже про великі кошти на вищу освіту . Вона не знає , що всі університети Украіни в 40 разів отримують менше, ніж один із кращих америкаських університетів!!! І оце дівчисько хоче скорочувати кошти на навчання студентів. Нахрена такий міністр!
Ярик-школярик
«Ми утримуємо величезну кількість міністрів і депутатів та підтримуємо їх, не винагороджуючи тих, хто робить кращу роботу, і не застосовуючи жодних санкцій до тих, хто робить цю роботу гірше», - народ України!!!
Karina
Якщо скоротять бюджетні місця, то більшість абітурієнтів можуть просто виїхати вчитися за кордон.Багатьох утримували тут лише бюджетні місця, а зараз що? Навіщо платити купу грошей за навчання, якщо потім той диплом укр.вишу нікому не буде потрібний. Якщо, наприклад, у США платне навчання, то там після закінчення вишу тобі робота забезпечена, як в США, так і в інших країнах, тому що дипломи вузів таких країн визнають у багатьох країнах світу. А з українським дипломом куди? Плати за навчання, а потім з вищою освітою, здобутою в укр.виші, у Польщу пакувати валізи. А так більше заплатиш- зате буде диплом, з яким можна буде працевлаштуватись за кордоном і заробляти у 5 разів більше, ніж у нашій країні. Якщо Новосад хоче так підняти економіку, реформувавши освіту, то навряд чи з цього щось вийде. У нас глибоко корумпована система освіти, а якщо ще й держзамовлення скасують, то тоді у кожному вузі буде недобір. І наша і без того обшарпана ситема освіти взагалі рухне. Правду кажуть: найбільший ворог освіти- це міністри освіти. P.s. Це особиста думка, так що прошу "не бомбити", якщо не згідні.
Коментувати