Вчені звання з січня отримуватимуть по-новому

З 1 січня 2016 року набере чинності новий порядок затвердження рішень про присвоєння вчених звань

Вчені звання з січня отримуватимуть по-новому

Кабінет Міністрів ухвалив постанову "Про деякі питання реалізації статті 54 Закону України "Про вищу освіту", якою вводиться в дію новий порядок затвердження рішень про присвоєння вчених звань, а також зразки державних документів про присвоєння вчених звань.

Зокрема, новий Порядок затвердження рішень про присвоєння вчених звань, що набере чинності з 1 січня 2016 року, визначає механізм затвердження атестаційною колегією МОН рішень про присвоєння вчених звань професора, доцента та старшого дослідника вченими радами вищих навчальних закладів або вченими радами наукових установ.

Документом передбачено, що вчені звання професора та доцента присвоюватимуться особам, які професійно провадять науково-педагогічну або творчу мистецьку діяльність. У свою чергу, звання старшого дослідника будуть присвоювати особам, які професійно провадять наукову або науково-технічну діяльність.

Передбачено, що вчені звання присвоюватимуть вчені ради, а рішення вчених рад затверджуватиме атестаційна колегія МОН.

Вчене звання професора присвоюється працівникам вищих навчальних закладів або наукових установ, які матимуть: науковий ступінь; вчене звання доцента або старшого дослідника; стаж роботи на посадах науково-педагогічних або наукових працівників; сертифікат Загальноєвропейської рекомендації з мовної освіти на рівні не нижчому В2; документи, які підтверджують міжнародний досвід кандидата на отримання звання.

Також для присвоєння звання професора необхідно мати опубліковані наукові праці у виданнях, що включені до міжнародних наукометричних баз, а також мати досвід підготовки докторів філософії або кандидатів наук.

Вчене звання професора також може присвоюватися діячам культури і мистецтв, які працюють у вищих навчальних закладах та педагогічна робота яких відповідно до навчальних планів передбачає індивідуальну роботу з опанування мистецьких вмінь і навичок та безпосередньо впливає на формування професійної майстерності майбутнього митця.

Для отримання звання професор діячам культури і мистецтв необхідно мати: відповідно почесне звання "Народний артист України", "Народний художник України", "Народний архітектор України", "Заслужений діяч мистецтв України"; вчене звання доцента; стаж роботи на посадах науково-педагогічних працівників; значні особисті творчі досягнення; сертифікат відповідно до Загальноєвропейської рекомендації з мовної освіти на рівні не нижчому В2, також необхідно мати публікації наукових праць у фахових наукових виданнях України чи провідних наукових виданнях інших держав.

Разом з тим, вчене звання доцента буде присвоюватися працівникам вищих навчальних закладів, які мають: науковий ступінь; стаж роботи на посадах науково-педагогічних або наукових працівників; сертифікат з мовної освіти на рівні не нижчому В2; документи, які підтверджують міжнародний досвід кандидата на отримання звання. Також для отримання звання доцента необхідно мати публікації наукових праць у виданнях, що включені до міжнародних наукометричних баз.

Вчене звання доцента може присвоюватися також діячам культури і мистецтв, які працюють у вищих навчальних закладах, педагогічна робота яких відповідно до навчальних планів передбачає індивідуальну роботу з опанування мистецьких вмінь і навичок та безпосередньо впливає на формування професійної майстерності майбутнього митця.

Для отримання вченого звання доцента кандидати з числа діячів культури і мистецтв повинні мати: відповідно почесне звання "Народний артист України", "Народний художник України", "Народний архітектор України", "Заслужений діяч мистецтв України"; стаж роботи на посадах науково-педагогічних працівників; значні особисті творчі досягнення; публікації наукових праць у фахових наукових виданнях України чи провідних наукових виданнях інших держав.

Відповідно до урядової постанови, вчене звання старшого дослідника присвоюватиметься працівникам вищих навчальних закладів та наукових установ, які мають науковий ступінь; стаж роботи на посадах науково-педагогічних або наукових працівників; наукові праці у виданнях, що включені до міжнародних наукометричних баз, рекомендованих МОН; сертифікат мовної освіти на рівні не нижчому В2 та документи, які підтверджують міжнародний досвід кандидата на отримання звання.

Згідно з новим порядком затвердження рішень про присвоєння вчених звань, атестаційні справи надсилаються до МОН для розгляду атестаційною колегією МОН.

Рішення вченої ради про присвоєння вченого звання набирає чинності з дати набрання чинності наказом МОН про затвердження рішення вченої ради та видачу відповідного державного документа про присвоєння вченого звання на підставі рішення атестаційної колегії МОН.

У разі недотримання вимог законодавства з питань присвоєння вчених звань атестаційна колегія МОН скасовуватиме рішення вченої ради та відмовлятиме у видачі державного документа про присвоєння вченого звання.

Державним документом про присвоєння вченого звання є атестат про вчене звання. Інформація про серію та номер атестата про вчене звання буде занесена до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Особи, які отримали атестати про вчені звання до набрання чинності новим порядком затвердження рішень про присвоєння вчених звань (1 січня 2016 року) і отримують надбавку за вчене звання у розмірі, меншому за граничний розмір, за бажанням мають право пройти переатестацію з 1 січня 2017 р. відповідно до порядку, встановленого МОН.

Також урядовою постановою визначено, що в Україні визнаватимуться дійсними та не підлягатимуть обміну атестати, що видані атестаційними органами СРСР і Російської Федерації до 1 вересня 1992 року, а також атестати, що видані Вищою атестаційною комісією та Міністерством освіти і науки, молоді та спорту.

Міністерство освіти і науки протягом двох місяців має затвердити порядок присвоєння вищими навчальними закладами та науковими установами вчених звань, а також порядок їх позбавлення.

Освіта.ua
10.09.2015

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Оксана Халіман
Шановні колеги! Усе ж таки... Чи підходить для отримання звання доцента сертифікат В2 лише з англійської? Чи це може бути й інша іноземна мова? Чи потрібний відповідний сертифікат викладачеві, одна із спеціальностей якого - іноземна мова та наявний стаж її викладання?? Дякую.
Виктор
http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0183-16/page Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2016 р. за № 183/28313 ПОРЯДОК присвоєння вчених звань науковим і науково-педагогічним працівникам
Викладач
Нещодавно прочитав фразу: "Після "грамотно" проведених "реформ" освіти через деякий час можна буде проводити будь-які реформи: ніхто нічого не розумітиме". Мабуть, треба не електронну петицію президенту писати, а профспілці організувати збір підписів про відставку "реформаторів", бо якщо зі всім погоджуватись, то замість вирішення актуальних наукових завдань будемо скоро не лише іноземну вчити, а ще й залік по фізкультурі здавати. Якщо 2016 - не рік боротьби з корупцією, а рік англійської мови, то 2017 - буде, мабуть, роком фізкультури і спорту.
Олекса Позняк
Квит сначала 600 докторов наук наклепал из своих дружбанов, а для недружбанов будет "по - новому"..
Наблюдатель
Очевидно, наши депутаты и правительство сошли с ума. В 2016 году решили, что все будет «по-новому»: школы «оптимизировать», техперсонал сократить, пенсионеров-учителей разогнать, всех заставить говорить по-английски. С таким же успехом можно «заставить» всех говорить по-китайски. Результат очевиден. Приближается день, когда «дуля в лоб» для всех реформаторов.
Справедливости ради …
Вспомните: у всех граждан Украины в аттестате о среднем образовании есть оценка по иностранному языку – у многих хорошая оценка, на уровне В2. У всех преподавателей вузов в дипломе тоже стоит хорошая оценка, которая должна соответствовать уровню С1 или С2. Дайте ответ самому себе – оценка объективная?.. Большинство ответит (если честно), нет. Но это не означает, что всех преподавателей Украины надо уволить из школ и вузов после Нового года. В нашей стране есть дела и проблемы гораздо важнее. Например, когда народ потребует у Президента окончание войны?
Педагог
Для Справедливости ради …:Можна подумати, що людина, яка здасть англійську на В2, через 10 років все буде благополучно пам’ятати, якщо не матиме можливості спілкуватися в англомовному середовищі. І сумніваюся, що у ВСІХ доцентів коли-небуть буде така можливість. Здобуття "сертифікату з мовної освіти на рівні не нижчому В2" - це ще одна годівниця для тих, хто буде видавати так звані "сертифікати".
Коментувати
Дмитро
У ЄС вже давно прогресивною частиною національної стратегії став Соціальний Діалог, тобто прийняття узгоджених рішень, досягнення спільних домовленостей щодо трудової діяльності (зміна умов, вимог, оплати і т.п.) сторонами, що представляють інтереси роботодавців, працівників і органів влади на основі рівності, гласності, демократії. І є Закон України "Про Соціальний Діалог в Україні"... А рішення на державному рівні приймаються у адміністративно-тоталітарному порядку, як за СРСР. То куди ми йдемо? У Європу? Назад у СРСР? Чи, може, в Африку? Бо у цивілізованому світі недотримання вимог Соціального Діалогу вважається дикунством...
Роман
Ту Совсун разом з її прибічниками потрібно знімати вже негайно, щоб українську науку до кінця не розвалили, а їх безглузді та ідіотські постанови відміняти - залишити тільки друк публікацій в наукометричних базах (скопус і т. п)
Викладач
Бачте, Совсун І. в Україні дисертацій не писала, викладачем не працювала - то звідки ж їй знати про стан та проблеми національної освіти?
al
Залишається сподіватися, що із призначенням нового міністра освіти Совсун І. відправлять у відставку.
al
Але ці сподівання, на превеликий жаль, марні. Тільки в нашій країні людини подібні Совсун І. можуть керувати освітою та наукою. Та розробляти бездумні вимоги щодо наукових ступенів та звань
Коментувати
Руслан
І що тепер? Наука в занепаді – Україна у прірві!
Д
А, за курси, до речі, треба викласти всі відпускні...І то, поки ще туди масово не ринулись здобувачі вчених звань. Відомо, що коли економіку хочуть підняти, то заради розвитку бізнесу знижують податки, спрощують умови і т.п. І навпаки! То що ж хочуть зробити з наукою? Здалеку "попахує" корупцією, монополізмом, штовханням на хабарі і т.п. А євроінтеграцію треба починати з підвищення зарплат, зменшення навчального навантаження, боротьби з корупцією у освітньому середовищі.
Дмитро
Не секрет, що за СРСР іноземна мова для простих смертних викладалась так, щоб нібито і знати в адаптованому варіанті, але не могти вільно спілкуватись з іноземцями. Тому стосовно середнього і старшого покоління викладачів про який рівень В2 може бути мова? Далі: чим займається справжній викладач? Не бере хабарів і вирішує актуальні науково-методичні проблеми. І, що йому робити після введення в дію таких інновацій? Бігти на курси іноземних мов, покинувши наукові розробки? Хто там працює, якщо навіть серед викладачів іноземних мов далеко не всі знають на В2? І НАВІЩО, коли за сучасних інформаційних технологій, прикладної лінгвістики можна перекласти не з однієї іноземної мови, а практично з будь-якої?
Дмитро
Пан Сергій має рацію. 1. У стратегічному плані такі зміни явно пришвидшать відтік інтелекту з України і притік "гастарбайтерів" до країн, чиї мови визнаються іноземними. Висновки напрошуються самі. То, може, саме з цією метою І. Совсун і вчилась у Європі? 2. Незрозуміло, чи вважатиметься російська іноземною. Якщо ні, то кому вигідно переорієнтовувати людей на вивчення англійської, французької і т.д. в умовах протистояння з Росією? 3. Не будемо забувати, що нова команда ініціювала й відміну розділів з охорони праці у випускових роботах, яку провідні фахівці МНС називають диверсією проти нації. То виникає питання: з якою метою і на кого працює нова команда міністерства освіти? Може, впору писати колективну петицію і до спецслужб? Бо замість того, щоб боротися з корупцією, розробляються вимоги, які вдаряють по науковому потенціалу держави.
Дмитро
Петиція про присудження вчених звань! https://petition.president.gov.ua/petition/8665
al
Як може розробляти нові вимоги щодо присудження вчених звань людина (маю на увазі І.Р. Совсун), яка не має ні наукового ступеня, ні вченого звання ? Та ще вимоги, виконання яких буде суттєво залежати від розміру гаманця здобувача ?
Дмитро
Для al: Петиція про присудження вчених звань! https://petition.president.gov.ua/petition/8665
Коментувати
Наталья Гунько
Серед вимог для присвоєння вченого звання доцента - сертифікат відповідно до Загальноєвропейської рекомендації з мовної освіти (на рівні не нижче В2) АБО кваліфікаційні документи, пов’язані з використанням іноземної мови. Підкажіть, будь ласка, які саме документи маються на увазі як кваліфікаційні документи, пов’язані з використанням іноземної мови ???
Дмитро
Для Наталья Гунько: Петиція про присудження вчених звань! https://petition.president.gov.ua/petition/8665
Коментувати
oleh
Цікаво, чи цю процедуру поширять і на професорів та доцентів, які вже мають дипломи? Якщо не поширять, це буде свідченням що розробники намагаються законсервувати теперішню корумповану так звану наукову олігархію. У такому випадку наука перестане бути наукою і остаточно виродиться.
Дмитро
Для oleh: Петиція про присудження вчених звань! https://petition.president.gov.ua/petition/8665
Sebast
Можливо э сенс в петицii додати також про вiдмiну положень стосовно друкованих праць якi мають входити до наукометричних баз,а також стажування за кордоном.... Я пiдтримав петицiю.
Коментувати
Педагогічна ПРЕСА
Ukrop Gorodny
Квіта та Совсун треба знімати, поки всі інститути та університети не знищили.
Сергій
А тепер скажіть мені, якого рожна сидіти у провінційному вищі, якщо маєш сертифікат з англійської та ще був на стажуванні за кордоном і отримувати 2900? Чи не краще залишитися у країні ЄС. Тим паче, мені як аспіранту доводилося самому ремонтувати обладнання. Піду слєсарєм в європу. Думаю в міністерстві будуть довольні!
Дмитро
Для Сергій: Петиція про присудження вчених звань! https://petition.president.gov.ua/petition/8665
Коментувати
ААА
Спасибо страна! Как я тебя люблю и хочу здесь жить! Теперь бедному, но умному дорога в науку закрыта, а богатому, но ..... зеленый свет! Еще больше будет коррупции и это означает жить-по новому! Пусть с себя начнет министр, но с зарплатой простого преподавателя, пусть покажет открыто в прямом эфире сдачу экзамена по иностр. языку, чтобы было с кого брать пример! Давят, давят - утилизация простых бедных преподавателей, которые хотят работать, а не "зарабатывать" деньги.
Дмитро
Для ААА: Петиція про присудження вчених звань! https://petition.president.gov.ua/petition/8665
Коментувати