Відкриття дитячих садків: рекомендації головного санлікаря

Головним санлікарем затверджені рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів

Відкриття дитячих садків: рекомендації головного санлікаря

Головним державним санітарним лікарем України затверджені Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби.

Пропонуємо читачам повний текст рекомендацій, яких мають дотримуватись заклади дошкільної освіти при організації своє роботи після послаблення карантинних заходів.

Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів
у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв
'язку
з поширенням коронавірусної хвороби (
СОVID-19)

Організація протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти здійснюється відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров'я України від 24 березня 2016 року № 234 «Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів», наказу Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України від 17 квітня 2006 року № 298/227 «Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах» та з урахуванням цих тимчасових рекомендацій, спрямованих на запобігання ускладнення епідемічної ситуації внаслідок поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19).

Засновники/суб'єкти господарювання повинні здійснювати оцінку ризиків щодо спроможності закладу забезпечити належне виконання цих рекомендацій, у тому числі щодо наявності підготовленого персоналу, матеріально-технічного забезпечення та враховувати їх при прийнятті рішень щодо відновлення роботи в Умовах карантину.

Температурний скринінг

Перед початком зміни проводиться температурний скринінг усім працівникам закладу дошкільної освіти.

Працівники, в яких при проведенні температурного скринінгу виявлено температуру тіла понад 37,2 °С або ознаки респіраторних захворювань не допускаються до виконання обов'язків.

При вимірюванні температури тіла контактним методом, необхідно забезпечити обов'язкову дезінфекцію виробу, яким здійснюється термометрія після кожного його використання, згідно з інструкцією виробника дезінфекційного засобу.

Температурний скринінг дітей проводять при вході (початковий) у заклад та кожні 4 години (поточний) з занесенням показників у відповідний журнал довільної форми.

Діти, в яких виявлено температуру тіла понад 37,2 °С або ознаки респіраторних захворювань ізолюються з відповідним інформуванням медичного працівника та батьків. При ізоляції важливо не допустити тривожних відчуттів у дитини та враховувати її психологічний стан.

Ранкове приймання дитини до дитячого садка

Ранкове приймання дитини до закладу дошкільної освіти та передачу після закінчення дня проводить вихователь групи на території закладу за межами його будівлі (за несприятливих погодних умов - на вході до приміщення). Батьки або особи, які їх замінюють, повинні одягати респіратор або захисну маску, так, щоб були покриті ніс та рот.

Організація протиепідемічних заходів

На вході до закладу організовується місце для обробки рук спиртовмісними антисептиками з концентрацією активно діючої речовини понад 60% для ізопропілових спиртів та понад 70% для етилових спиртів.

Використання антисептиків повинно відбуватись виключно під контролем працівників закладу. Самостійний доступ дітей до спиртових антисептиків повинен бути обмеженим.

Всі протиепідемічні заходи, спрямовані на захист дітей (термометрія, навчання обробці рук антисептиком, миття рук, навчання правилам етикету кашлю тощо) проводяться в ігровій формі та за особистим прикладом працівників закладу.

На період карантину у дитсадках забороняється

 • використання багаторазових (тканинних) рушників;
 • використання м'яких (м'яконабивних) іграшок;
 • використання килимів з довгим ворсом;
 • перебування у вуличному взутті (без змінного) всередині приміщень;
 • проведення масових заходів (вистав, свят, концертів) за участі дітей з більш, ніж однієї групи та за присутності глядачів (відвідувачів);
 • проведення батьківських зборів (окрім тих, що проводяться дистанційно).

На період карантину у дитсадках рекомендується

 • розробити адаптивний графік прогулянок та занять з метою недопущення об'єднання/змішування груп;
 • обмежити кількість дітей в групах, виходячи з можливості забезпечення належних протиепідемічних умов та контролю над їх дотриманням;
 • проводити додаткові ігри та вправи, які б доносили дітям важливість індивідуальних заходів профілактики та фізичного дистанціювання;
 • надавати пріоритет активностям, що проводяться на відкритому повітрі;
 • переформатувати розміщення в кімнатах для занять таким чином, щоб забезпечити максимально можливе фізичне дистанціювання;
 • обмежити заняття та ігри, що передбачають безпосередній фізичний контакт між дітьми та персоналом;
 • обмежити заняття та ігри, що потребують використання значної кількості додаткового інвентаря;
 • забезпечити процес організації харчування, що дозволяє мінімізувати кількість дітей, які харчуються одночасно, або одночасно перебувають за одним столом.

Суб'єкт господарської діяльності або засновник має забезпечити

 • працівників п'ятиденним запасом засобів індивідуального захисту та дезінфікуючих засобів і організувати контроль за їх використанням;
 • навчання працівників правилам використання засобів індивідуального захисту, їх утилізації та контроль над дотриманням цих правил;
 • наявність рідкого мила та паперових рушників в санвузлах;
 • інформування щодо встановлених обмежень та умов обслуговування при вході до закладу, при проведенні телефонних записів та на офіційних сторінках в мережі Інтернет та соціальних мережах;
 • дезінфекцію поверхонь не рідше, ніж кожні 2 години та відразу після закінчення занять;
 • вологе прибирання з використанням миючих та дезінфекційних (в кінці зміни) засобів;
 • провітрювання приміщень протягом не менше 15 хвилин перед відкриттям та почергове провітрювання кімнат протягом дня;
 • централізований збір використаних засобів індивідуального захисту (ЗІЗ), паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та одноразовими поліетиленовими пакетами з подальшою утилізацією;
 • недоступність контейнерів (урн) для використаних ЗІЗ, запасів дезінфікуючих засобів та засобів для прибирання для дітей;
 • тимчасове відсторонення від роботи осіб з групи ризику, визначених відповідно до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (СОVID-19)», затверджених наказом МОЗ України від 28.03.2020 № 722.

Працівники дитячих садків повинні

 • регулярно мити руки з рідким милом або обробляти їх спиртовмісними антисептиками не рідше ніж раз на 2 години, та після відвідування громадських місць, використання туалету, прибирання, обслуговування тощо;
 • утримуватись від контактів з особами, які мають симптоми респіраторних захворювань - кашель, лихоманка, ломота в тілі тощо;
 • самоізолюватись у разі виникнення симптомів респіраторних захворювань.

Складено за текстом Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 21.05.2020 25.

Освіта.ua
22.05.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Бугрова Елена
Очень хочется получить конкретные рекомендации, какие справки надо брать от родителей при приеме в детский сад после самоизоляции, когда один из родителей болел, если болел сам ребенок?
Світлана
Діти не ходили у садочок майже три місяці. Чи потрібна від батьків справа від лікаря про стан здоров’я та соскоб дитини?
Віталіна
Приходять дітки з ранку, і кожна третя дитина плаче хоче до мами, і як не брати їх до рук і не контактувати з ними?
Ольга
Підтримую всі коментарі, батьки точно кажуть, ще таке, в нашому садку вже 3роки зав’язані стрічкою павільони, аварійні, куди сховатись від сонця, дощику, хоч на 5—10хв? Без рушників, добре, а постіль? І щодоми антисептиків дітям?!?!хіба що ВИ всіх забезпечите ХЛОРГЕКСИДИНОМ цистерна на садо, як не знаєте, питайте , радьтесь з батьками
Inna
Ну, що тут говорити, знову нас годують якимись рекомендаціями,ніяких законів на рахунок роботи садочків під час пандемії не прийняли і в принципі на час пандемії не було прийнято жодних законів по боротьбі з коронавірусом.А тому це все "фількіна грамота" дякуєм вам наші чиновники за ваші рекомендації але вони нам і нашим дітям не підходять і більше того не корисні і небезпечні. Тому садочки мають повне законне право працювати в такому ж режимі як це було до карантину і ніяка поліція ніякі перевіряючі органи не мають права штрафувати адміністрацію садочків. Батькам буде вигідніше зібратись на толкового адвоката. Немає законів, не мають ніякого права вихователям і батькам нав’язуватись безглузді рекомендації. Так що батьки і вихователі думайте всі права і закони на вашому боці.Ми живемо по Конституції України.
Ліна
Все куплять вихователі та батьки, а керівництво спише немалі суми як завжди.А вимоги дійсно нереальні.А як увечері батьки забиратимуть дітей?Вихователь виведе по дзвінку, а решта дітей з ким буд? Шиза..
Домініка
Оце точно пишуть нижче....що "НЕДОміністри"; То ж візьміть або в тому Зумі, або так зберіться і договоріться ,щоб ви говорили одне і теж; А то той каже - медсестра міряє температуру,а та каже - її міряє вихователь;той каже - батьки не заходять на територію садка, а та каже - батьки забирають дітей з дитячого майданчика, той каже - діти в масках і вихователь стежить ,щоб їх не знімали, а та каже - нє, діти без масок, тільки працівники....і ще таких нюансів куууупааа. Ви шо сказилися там? Вам шо по 5 років? Ви ж МІНІСТРИ! В КІНЦІ КІНЦІВ ЗАПРОСІТЬ ЗА СТІЛ ПЕРЕГОВОРІВ ВИХОВАТЕЛЯ ХОЧА Б З РІЧНИМ СТАЖЕМ ,ЩОБ ВАМ ШПАРГАЛКИ ЗРОБИЛА ; ЦЕ ПРОСТО ПОЗОР ВАМ, НЕДОМІНІСТРИ!
Сьома
Для Домініка: манзій не робила ніколи в школі чи дитсадку. Вона тільки керувала...
Коментувати
Наталія
Підтримую думку людей.Чиновники поняття мабуть не мають про дитячий садок. В різних закладах різні проблеми. В нашому ,наприклад, і води на другому поверсі немає, не кажучи вже про інше. Потрібні якісь адекватні,виважені та практичні рішення.
Вика
Шановнi мiнiстри! Для того, щоб виконати всi цi вимоги, то потрiбнi великi кошти, а у нашiй краi’нi не можуть виплатити зарплату працiвникам дошкiльних закладiв, якi повиннi дезинфiкувати , мити,створювати стерильнi умови для перебування дiтей . А отримують за свою роботу мiзернi зарплати. Ще й ризикують заразитися цим смертоносным вiрусом, наразити всю свою сiм’ю, бо працiвникiв зобов’язали весь рабочий день працювати у масках, а дiти без масок.Що працiвникiв за людей не вважають? Зараз любу медичну довiдку можна купити ! А якщо уявити, як батьки вже скучили за садочками бiльше нiж дiти, то кiлькiсть дiточок нiяк не может бути 10, при списковому складi групи 27 дiтей.
Інна
Шановні недоміністри і недочиновники та понапивайтесь ви вже тих антисептиків і помийте ними голови собі може мозок продизінфікується від дурниз порад і постанов а дітям категорично забороняється використовувати спиртовмісні засоби бо є таке поняття як алергія і дерматит ( це для початку) що є також небезпечними хворобами для дитячого організму а не лише ваша "корона:
Інна
Ну от і знову рекомендація тобто це все не в законі і не законно, тому ми маємо право і повинні захищати своїх дітей і вихователів від цього недоМОЗу від психічного дибілізму Шмигаля і Ляшка.Нехай свої рекомендації випробовують на своїх дітях,внуках і на собі.Треба слухати людей які розуміються на таких справах наприклад Комаровський який рекомендує для відкриття садочків гігрометри у групах, провітрювання приміщень і прогулянки дітей на свіжому повітрі і всеееее.Мало того що чиновники своїми дибільними рекомендаціями нас дорослих доводять до божевілля то вони вже і до дітей добрались.Нас тупо хотять знищити цим всім.Дякуємо вам наші рабовласники за ваш психоз у вигляді рекомендацій але "ковтайте це самі і своїх дітей не забудьте цим нагодувати".
Ольга
Той, хто це писав, взагалі має хоть якесь уявлення, що таке діти!? Температурний скрінінг у дитсадках проводится кожного ранку і так, в кожній групі є індивідуальні термометри, миють руки і так багато разів, вологе прибирання і все таке інше.. Хто пише, щоб діти не збирались групами, може їм тримати дистанцію в 1.5 м?
Лють народу
Порозганять це б...ь кодло чиновників, вже треба виходить на забастовку . Або відкрити і нормально працювати або хай х..ю не займаються. Від інших хвороб плмирає більше людей, а цим ковід 19 прикривають свою не компетентність. Вони ж с..и ніколи не бачили в очі дітей і садки, про що може бути мова, коли вони все життя сидять в кріслах чиновницьких і реально не бачили цю " кухню" із середини. Уже ущимляють нашу свободу, скільки можна вже, люли готуйтесь до 3 майдану , досить вже наїлися ЩЕ каші
Gala
Скажіть, будь-ласка, шановні міністри та всі, хто має відношення до цього рішення, чому не зробити експрес тести всім перед відкриттям, адже температура це вже симптоми, а людина (чи то дитина, чи працівник закладу) можуть бути носіями, і за тиждень перебування зляжуть усі, а яке буде коло зараження, це ж жах. Навіть якщо кажуть, що ті тести негодящі, нехай хоч 10% буде правильним, це вже щось, хоч якась малюсінька гарантія, що щось зроблено. А про працівників подумали, хто має бути здітьми, поки вихователь увесь ранок приймає дітей, не дай Бог що станеться в групі, його ж посадять, бо не помічник, а вихователь відповідає за дітей, і в той же час у помічника є маса свої обовязків, які він повинен встигнути в ранкові години. Це хтось обдумав?
Юлія
Про що ви говорите, яка дистанція це маленькі дітки. Вони давно не бачили один одного, будуть обійматись. А паперові рушники, маски і дезінфектори за чий рахунок? Так за рахунок батьків та вихователя. Шановні міністри спустіться з неба це нереально!!!!
Домініка
Це Рекомендації від головного лікаря? А головний лікар не знає ,що якщо дитини не було в дитсадку місяць і більше їй потрібна довідка ,яка підтверджує ,що у дитини немає глистів і вона (дитина ) не була в контакті з інфекційними хворими протягом 21 дня ; Як можна дізнатися про ці пункти з температурного скринінгу? Як можна прийняти дитину після майже 3 -х місяців перерви?