МОН відмовиться від грифування підручників

Підручники для вишів схвалюватимуть вчені ради, в середній освіті створять незалежну інституцію

МОН відмовиться від грифування підручників

Міністерство освіти і науки має намір відмовитися від функції грифування навчальної літератури для вищої та середньої школи. Про це повідомив міністр освіти і науки Сергій Квіт під час виступу на загальних зборах Національної академії педагогічних наук.

"Буде ініційовано, що Міністерство відмовлятиметься від грифування підручників для вищих навчальних закладів. Вони будуть грифуватися чи схвалюватися до друку вченими радами вищих навчальних закладах, чи академічних установ, в яких пишуться підручники", - зазначив міністр.

"Для середньої школи планується створити незалежну інституцію, щоб цим не міністерство займалося. Думаю, що частину цих повноважень ми повинні передати Національній академії педагогічних наук України", - наголосив Сергій Квіт.

Освіта.ua
04.04.2014

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
DOCENT
Скасували сьогодні НАКАЗ № 588 від 27.06.2008 р. "Щодо видання навчальної літератури для вищої школи" Наказом № 486 від 18.04.2014 "Деякі питання скасування процедури надання Міністерством освіти і науки грифів навчальній літературі для вищих навчальних закладів". Та ще й дали доручення відповідно до компетенції переглянути нормативно-правові акти та підготувати зміни до них з метою скасування вимог щодо наявності навчальної літератури для вищих навчальних закладів з грифом Міністерства освіти і науки України, розробленої закладом.
DOCENT
І останнє. В Пояснювальній записці та в Аналізі регуляторного впливу до проекту наказу зазначено :"Водночас, існуюча норма щодо ОБОВ’ЯЗКОВОГО грифування навчальної літератури, що використовується в навчально-виховному процесі, звужує зазначене право." Запропоновані зміни, не скасовують норму "щодо ОБОВ’ЯЗКОВОГО грифування навчальної літератури," а навпаки а скасовують можливість отримання грифів підручниками/посібниками для ВНЗ. "Обов’язковість" грифування непрямо випливала із інших нормативних актів, як Порядок присвоєння вчених звань, Ліцензійні умову, вимоги до ВНЗ для отримання статусу дослідницького і таке інше.
DOCENT
Дивна ситуація. МОН 10.04.2014 у себе на сайті розмістило оголошення про громадське обговорення Наказу, який скасовує грифування підручників для ВНЗ, а портал Освіта.юа ні мур-мур. 10 квітня Повідомляємо про оприлюднення 10 квітня 2014 року на офіційному веб-сайті МОН (рубрика «Громадське обговорення») проекту наказу «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 17.06.2008 № 537 «Про затвердження Порядку надання навчальній літературі, засобам навчання і навчальному обладнанню грифів та свідоцтв Міністерства освіти і науки України». http://mon.gov.ua/ua/messages/31347-zaproshuemo-do-gromadskogo-obgovorennya-proektu-nakazu-mon-schodo-poryadku-nadannya-navchalniy-literaturi,-zasobam-navchannya-i-navchalnomu-obladnannyu-grifiv-ta-svidotstv-ministerstva-osviti-i-nauki-ukrayini
DOCENT
Ще одна дивна для мене ситуація щодо грифів, це існування Наказу МОН . № 588 від 27.06.2008 р. "Щодо видання навчальної літератури для вищої школи". На відміну від Наказу №537 від 17.06.2008, останній наказ не був зареєстрований в Мін’Юсті і саме цей наказ визначав тимчасовий Порядок надання навчальній літературі грифів МОН. І саме цим порядком керувалися викладачі ВНЗ при підготовці навчальної літератури.
Коментувати
Шестопалов
Практика грифування навчальної літератури не зупиняє випуск низькоякісних книг, тому треба її доповнити попередньою апробацією видань в умовах реального навчального процесу. Гриф надається підручникам і посібникам незалежною від МОН інстанцією тільки за умови їх відповідності чинним навчальним програмам та обов’язкової попередньої апробації протягом двох років за наявності позитивних відгуків діючих учителів і висновку експертів (науковців, учителів, методистів). Гриф є лише ознакою того, що підручник (посібник) відповідає навчальній програмі та певним санітарним і методичним критеріям. Головне, щоб таке грифування не залишалося засобом кулуарного маніпулювання, а стало корисним, прозорим, зрозумілим і однаково доступним для авторів і видавництв
DOCENT
Для Шестопалов: Треба розрізняти грифування підручників(посібників) для ЗНЗ і ВНЗ
Шестопалов
Нехай процедура грифування у ЗНЗ і ВНЗ буде різна, але єдине одне - ОБОВ’ЯЗКОВА ПОПЕРЕДНЯ АПРОБАЦІЯ У НАВЧАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ ПРОТЯГОМ ДВОХ РОКІВ,
Коментувати
Leox
DOCENT. Було би логічно зробити такий крок. Зараз всі хто вміє читати і писати кинулися писати підручники, вони жахливої якості.
DOCENT
Чи означає це, що також буде знята вимога до здобувачів вченого звання професора, які не мають наукового ступеня доктора наук в пп 2) п 11 Порядку присвоєння вченого звання :"які є авторами наукових і навчально-методичних праць, у тому числі авторами підручників або співавторами не менш як трьох підручників (навчальних посібників) з грифом МОНмолодьспорту, ". ПОСТАНОВА КМУ №1149 від 27.12.2008 ____________________ Крім того, чи означає це, що буде скасовано вимогу до кадрового забезпечення ВНЗ згідно якої до 1 доктора професора прирівнюється 1/2 доцента кандидата який є автором підручника з грифом МОН (п.п. 2.2 Ліцензійних Умов НАКАЗ МОН N 1377 від 29.11.2011