Сфера освіти залишається однією з найкорумпованіших в країні

Міністерством юстиції оприлюднено звіт про результати проведення заходів щодо запобігання і протидії корупції у 2011 році

Сфера освіти залишається однією з найкорумпованіших в країні

У звіті зокрема відображені відомості про результати досліджень громадської думки щодо поширеності корупції.

Рейтинг найбільш корумпованих сфер, за результатами порівняльного дослідження 2007 – 2009, 2011 років, залишається незмінним. До "антирейтингу" сфер, де значно поширена корупція увійшла й сфера освіти.

Результати дослідження громадської думки підтверджують той факт, що сприйняття поширеності корупції в Україні має дуже високі показники. Незначне скорочення корумпованості у 2011 році порівняно з 2009 роком було зафіксоване серед керівництва й викладачів вищих навчальних закладів (із 49% до 47,1%), однак у Міністерстві юстиції зазначили, що громадяни також вважають, що корупція зокрема зросла серед керівників та вчителів шкіл.

Автори звіту зазначають, що всі дослідження, проведені в Україні протягом останніх років, показують, що корупція у сфері освіти визнається однією з найбільш поширених, особливо з урахуванням того, що в цій сфері представлені інтереси значної частини населення.

У Міністерстві юстиції зазначили, що ідентифікувати та визначити ступінь реальної поширеності всіх різновидів корупційних практик у сфері освіти досить складно, оскільки в більшості випадків вони є латентними видами, в яких корупційна складова не є настільки очевидною, їх "вартість" не визначається, а самі вони зазвичай не сприймаються пересічними громадянами як корупція, наприклад, використання знайомств, обмін послугами тощо.

Досить неоднозначною за своїм змістом та наслідками є благодійна допомога, з наданням якої постійно стикаються у закладах освіти, особливо в середній освіті, де вона часто набуває ознак "квазікорупційних" або сумнівних платежів.

У Мінюсті підкреслили, що саме поширеність благодійних платежів є важливим чинником формування уявлень про корумпованість освітніх закладів. "Тому важливо виділяти ті форми корупційних практик, що мають вартісну складову і чітко визнаються масовою свідомістю як корупційні. Саме ці форми мають найбільший вплив на формування переконання населення в існуванні корупції".

Для цього у звіті Міністерства юстиції було використано такий показник, як співвідношення офіційних і неофіційних (корупційних та "сумнівних") платежів на освітні послуги.

"Так, не дивлячись на те, що в структурі витрат домогосподарств на освіту частка офіційних платежів суттєво коливається в різних закладах, частка неофіційних платежів є стабільною величиною (у межах 35 - 48%)", - йдеться в документі.

Автори зазначають, що в корупційні практики, які пов’язані з безпосередніми корупційними витратами, залучено 35–48% домогосподарств, члени яких навчаються у різних навчальних закладах, а розмір корупційних витрат є залежним від сфери навчання і зростає з віком людини, яка навчається.

За висновками експертів Мінюсту, співвідношення середніх офіційних і неофіційних витрат у різних установах виглядає наступним чином: в дитячих садках – в середньому 1000 грн і 600 грн на рік, у школах – 1500 грн і 1260 грн, у ВНЗ – 6000 грн і 1500 грн.

Також у звіті наведено порівняльний аналіз декількох загальнонаціональних опитувань проведених в Україні останнім часом.

Фондом "Демократичні ініціативи" разом із "Ukrainian Sociology Service" з 23 березня по 3 квітня 2011 року було проведено соціологічне дослідження у вузах, результати опитування дають можливість констатувати, що досвід безпосереднього зіткнення з корупцією у ВНЗ мають загалом 33,2% опитаних, не мають –37,7%, решта (29,1%) зазначили, що чули про це від людей, які стикалися з цим особисто. За висновком дослідників – "в основі корупційних практик, з якими зустрічалися студенти, – переважно хабарництво".

За оцінками загальноукраїнського опитування, проведеного Інститутом прикладних гуманітарних досліджень (липень 2010 року), питома вага корупційних практик у контактах респондентів з "державними та комунальними закладами освіти" склала – 53% (в даному випадку враховувалось не лише хабарництво, а й інші види корупційних практик).

У дослідженні проекту UNITER (червень 2011 року) поширеність корупційних практик визначалась диференційовано щодо "добровільних хабарів", "хабарів на вимогу", "використання зв’язків". Наводяться такі результати: вищі навчальні заклади – "добровільні хабарі" – 25,5%, "хабарі на вимогу" – 49,7%, "використання зв’язків" – 20%, середні загальноосвітні навчальні заклади – "добровільні хабарі" – 61,1%, "хабарі на вимогу" – 61,6%.

Освіта.ua
13.04.2012

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Александр
где анализ причин такого положения?!
Сільський директор
Який цинізм...
Учитель
Вовсе не учитель берет благотворительные взносы в школе. А учителю не считают нужным давать даже ставку. Учителю только навязывают разные конкурсы и проекты, за которые не платят.
Вчитель
Скільки можна вже принижувати вчителів???Найшли корупціонерів,себе спочатку,шановні "народні" обрані перевірте!!!!
!!!!!
забалакали за корупцію,а чому,коли їздять перед першим вересням перевіряти готовність школи до нового навчального року, ніхто з керівництва не питає, де взялись пластикові вікна і за який кошт, де беруться шпалери нові, чим красять підлоги? чи яка сума з бюджету перерахована на ремонтні роботи у школах? і чи взагалі там передбачено цей пункт? це закономірність: дайте гроші на ремонти і нікому не потрібна буде батьківська благодійність, і вам роботи поменшає перевіряти корупціонерів, які цей ремонт ще й самі роблять!!!!!!!!!!!!
Надія
Для !!!!!: Підтримую!!!
Наталія
Для !!!!!: Мало того, що не питають де взялися кошти. А ще часто виникає питання, чому не зроболи ще й те і інше . Погано працюєте з батьками шановні вчителі.
АНДРЕЙ
Для !!!!!: , а ще гірше те, що вони кажуть що ремонти зроблені державним коштом, хоча гроші ложать собі в карман.
Коментувати
Ольга
Я считаю что если сравнивать корупцию в школах с другими видами корупции, то это величины несравнимые. Для начала уберите чиновников от освиты и создайте конкурентную среду...
Александр
а не кажется ли представителям правопорядка, что причиной коррупции среди учителей является низкий (очень низкий) уровень дохода именно рядового учителя и повальная коррупция в остальных сферах да и руководстве (те же районо, управления образованием и т.д.). а где привлечения к ответственности чиновников за их проступки? все знают, что можно откупиться. а учитель - самое незащищенное существо, которому и существовать не всегда дают...