Державні бібліотеки фінансуються за залишковим принципом

У бібліотечній сфері поглиблюються стійкі негативні процеси стосовно доступу громадян до бібліотечних фондів

Державні бібліотеки фінансуються за залишковим принципом

Такий висновок зробила Колегія Рахункової палати за результатами аудиту ефективності використання бюджетних коштів на бібліотечну справу в 2010-2011 роках.

Зокрема у висновку зазначається, що через неналежне виконання Міністерством культури України своїх функцій та недостатній контроль на урядовому рівні мережа бібліотек скорочується, бібліотечні фонди зменшуються та розкрадаються, технічний стан приміщень бібліотек погіршується, кількість користувачів послугами цих закладів падає.

Крім того, розроблена Мінкультури концепція Державної цільової програми поповнення бібліотечних фондів на 2010-2015 роки, за відсутності підтримки з боку низки урядових структур, не затверджена.

Кошти, які держава спрямовує на бібліотечну сферу, в основному витрачаються на зарплату її працівників (80 відсотків), видатки на поповнення бібліотечних фондів у державному бюджеті жодного разу окремим рядком не планувалися. В результаті переважна частина фондів фізично зношена та застаріла, їхнє поновлення за останні чотири роки зменшилося в 1,6 рази порівняно зі списанням. Це призвело до скорочення фондів на 13,2 млн примірників і поглибило інформаційний дефіцит.

Також у висновку зазначається, що за роки незалежності так і не створено Державного реєстру рідкісних та цінних видань, немає відповідного контролю за збереженням особливо цінної частини бібліотечних фондів, не здійснюється їхня інвентаризація.

Близько 80 відсотків бібліотечних фондів держави складається із соціально-політичних видань минулого сторіччя, які не мають попиту, що фактично перетворило державні бібліотеки в архівні сховища.

За висновками аудиторів, подібний стан справ суттєво звужує можливості громадян для реалізації їхніх конституційних прав на вільний доступ до інформації, до надбань вітчизняної та світової літератури, науки і культури.

Освіта.ua
05.03.2012

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів