Масові он-лайн-курси (MOOC, Massive Open Online Courses)

Масові відкриті он-лайн-курси (MOOC, Massive Open Online Courses) - безкоштовні навчальні курси, викладені для загального доступу в Інтернет. Акронім МООС виник у 2008 році під час он-лайн-курсу, що проводився канадським Університетом Манітоби.

У процесі створення та реалізації МООС беруть участь найкращі університети світу: Стенфорд, Гарвард, Массачусетський технологічний інститут, Берклі, Браун, Колумбійський університет, Лондонський університет, Федеральна політехнічна школа Лозанни, Единбурзький університет, Оксфорд, Кембридж і багато інших. Ініціативи дистанційної освіти підтримуються великими корпораціями та благодійними організаціями (Google, Microsoft, Фондом Білла й Мелінди Гейтс та ін.)

Звичайно курси МООС складаються з коротких відеолекцій (10-15 хвилин), контрольних завдань і фінального іспиту.

Для повного розуміння матеріалу учні повинні приділяти увагу самостійній роботі. Для цього до курсу може даватися список літератури, наукових публікацій на тему тощо.

Курси можуть проводитися за певним розкладом (тривалість - від двох тижнів до кількох місяців), а також проходити у вільній формі (час на освоєння матеріалу не обмежується). Іноді лектор відповідає на запитання (якщо заняття проходять у режимі реального часу). У більшості ж випадків студенти можуть обмінятись інформацією та спитати думку один в одного на форумі, присвяченому проходженню конкретного курсу.

Основні платформи, які реалізують МООС:

  • Coursera;
  • MIT Open Courseware;
  • Udacity;
  • Khan Academy;
  • FutureLearn;
  • edX;
  • Canvas Network;
  • MyEducationKey.

Сьогодні завдяки МООС доступні будь-які дисципліни: математика, медицина, мистецтво, бізнес, психологія... МООС включає десятки напрямів і тисячі курсів.

У переважній більшості випадків навчання проводиться англійською мовою (оскільки МООС має американське «походження»). Досить поширені курси іспанською мовою. Поступово вже створені відеолекції перекладаються на інші мови (французьку, китайську, російську, українську, турецьку, німецьку).

Ідея он-лайн-навчання реалізується також на власних платформах, розроблених університетами. Найбільші навчальні заклади, такі як Йель, університет Карнегі-Меллон, Берклі, університет Дьюка, МТІ, створюють свої власні відеопосібники, що дублюють оф-лайн-лекції. Повністю ідентичні курси можуть зараховуватись в якості академічних годин на курсі програми навчання в університеті.

На платформах МООС проходять не тільки освітні програми, а й курси підвищення кваліфікації.

Більше про онлайн курси дивіться у розділі «Навчання онлайн».

Освіта.ua
14.10.2013