Чи потрібно закривати малі сільські школи?

Беріть участь в опитуванні Освіта.ua щодо потреби оптимізації мережі закладів освіти

Чи потрібно закривати малі сільські школи?

За результатами аналізу мережі закладів загальної середньої освіти 2020 року було неефективно використано понад 1,5 млрд грн бюджетних коштів. Таким чином, надлишково утримувалося понад 4 тисячі класів.

Про це заявив заступник міністра фінансів Роман Єрмоличев.

«Ідеться, зокрема, про мережу малокомплектних шкіл. Створення опорних закладів загальної середньої освіти та утворення повноцінних класів має сприяти ефективному спрямуванню державного ресурсу. Кошти, витрачені на утримання неоптимізованої мережі, також можна було б спрямувати на підвищення якості освіти», – зазначив чиновник.

Нагадаємо, що за висновками Програми міжнародного оцінювання учнів PISA діти, які навчаються в малих сільських школах, на два з половиною роки відстають у навчальних результатах від своїх однолітків, які здобувають освіту у великих школах, у тому числі в опорних.

Натомість часто школа є єдиним осередком освіти, культури й соціальної активності в українських селах. Тому, на думку мешканців малих населених пунктів, ліквідація таких шкіл стане чи не останнім кроком до повного вимирання українського села.

Освіта.ua
28.01.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Микола
Якість освіти в селі не гірший чим в місті.Таке враження що цкування сільської школи комусь потрібне. Де відповідальність депутатів які прийшли до влади в тому завдяки і сільському лекторату.Яка довіра до реформи децентралізації. Де мій презедент, гарант конституції.
гість
Для Микола: Миколо,Славко! Ви патріоти своєї землі. Ваша думка вірна
Коментувати
Слава
Села на очах скорочуються, скоро почнуть зникати. Ще не тільки питання якоїсь не такої демографії. Це питання обраної стратегії. Якби держава хотіла зберегти традиційний спосіб життя своїх громадян, то ставила би завадання не закривати школи, а їх підлаштовувати до потреб сьогодення. А держава хоче тільки одного - гарно прилаштуватися в теплих кріслах й розважатися. Й статегія тут одна: виживайте, хто як може. Більшість з вас поїде у мегаполіси у найми до товстопузих багатіїв - чудово, поїде закордон - ще краще, ще й привезете нам додаткові 1,5 млрд.
Слава
Тепер про якість освіти. А хто вам дасть гарантію, що в "опорній" школі будуть зібрані найкращі вчителі, а не просто ті, хто там працював, та має договоряки із дирекцією?! Про викладання кількох предметів одним вчителем. Хочу, Кора, довести до твого відома, що готується об’єднання предметів у більш широкі курси, наприклад, фізико-математичний курс, гуманітарний, суспільствознавчий. Будь-якому вчителю біології доведеться тепер викладати ще й географію, при цьому ніхто їх реально перевчати не буде. А випускників вишів із новими знаннями катма. Рассаднік абразаванія у нас повсюди, навіть в науці, коли Ківи стають кандидатами наук. Так що не треба про якісь не такі школи. Тут саму систему змінювати треба, а не відрізати шматки освітньої галузі, як баласт, який заважає витрачатися на фінансування бюрократів, що протирають штани в кабінетах. Там точно рассаднік, частіше розпусти. І останнє далі.
Слава
Ну що, Кора, поговоримо? Зрозуміло, чому ти написала трогатєльний пост - ти ж сама "прєподавала" в сільській школі. А тепер давайте включимо логіку. Почнемо із 1,5 млрд. грн. Ця "неефективність" полягала в тому, що витрачалися на оплату праці вчителів, опалення шкіл тощо. Якщо школу закрити, то не усі вчителі будуть влаштовані в опорних школах - ці школи не резинові. Держава почне оплачувати тим, хто втратить роботу, через біржу праці. Далі ті люди влаштуються в інших сферах, про них можна забути, як й про престижність, авторитет вчителя. Опалювати не доведеться. Але приміщення стояти пусткою не буде. Його або передадуть під старостинську контору й знов будуть фінансувати опалення, або здадуть в оренду, або продадуть. Відкриють там наливайку. Зате буде тепло в наливайці. Остаточно "економія" закінчиться тоді, коли виявиться, що дітей треба буде доставляти в опорну школу за куплені автобуси, які не повинні бути старими. Може, хтось із власників автобусних заводів хоче підзаробити? Далі.
Люда
В нас в місті обласного значення закрили гімназію ,де середня наповнюваність класів 24 дитини.В цілому там вчилося 200 дітей 5-11 класів.Просто проголосували на сесії 19 депутатів і закрили,без обговорень з вчителями,учнями,батьками,громадою в цілому.І ніхто нічого зробити не може.А ви про село кажете.Тут головне лише гроші.Нікого не цікавлять ні діти, ні вчителі.
Кора
Все эти трогательные посты о сельских школах пишут сами учителя сельских школ. Содержать школу , в которой учится 80 учеников - не слишком ли круто? Когда несколько совершенно разных предметов " преподает" один и тот же человек, который ни в одном из этих предметов ничерта не понимает - это,конечно, высший пилотаж имитации учебного процесса. Много чего еще можно рассказать об этих рассадниках образования на селе, но я я умолкаю в ожидании шквала возмущения и оскорблений.Если что, то я проработала в сельской школе 10 лет
Кока
Для Олександра: Ключові фрази у вашому дописі - це "забезпечивши відповідну кількість шкільних автобусів", "будуть суперумови", "комфортні умови" та й ще декілька подібних. Ти не падав з горища чи, може, з дуба?
гід
Для Олени,Ореста,Українці,думаємо. Макс Залізний, За державу-повністю Вас підримую. Для сільських шкіл --матер.технічну базу, так,як було років 50 тому,була турбота за освіту.Кому-то потрібна наша земля.
Іван Никифорович
Для гід: 50 років тому була така матеріальна база в кожній сільській школі: лопати (щоб діти копали), сапи (щоб безкоштовно сапали у травні - червні колгоспні поля з кукурудзою, соняшником та буряком), автомати Калашнікова (вчилися розбирати та збирати), декілька обідраних глобусів (аби знали про "величие" держави). Все, список закінчився. Коли якийсь замріяний прибічник минулого мені заперечить, я скажу: у цій школі я вчився з 1 по 10 клас, а потім повернувся вже вчителем і пропрацював там багато десятиліть. У всіх сусідніх школах "база" була точно така
гід
Для Івана Никифоровича:У сільській школі вчився 1961-1971 рр., працював більше 40 р. Кабінети фізики,хімії,трудового навч.,спортзал були забезпечені для навчального процесу,держава турбувалася за освіту в т.ч. і сільську школу.А від сапки у нас ніхто не помер. У Німеччині діти змалку перебирають гнилу картошку- зміст на майбутнє,вчитися потрібнр і т.п. Створити школи-гіганти, так унас є вже досвіт: зганяли всіх в колгоспи,створювали табори, заводи--гіганти.Чи готуємо матеріал для майбутніх істориків-археологів:розорені заводи,твариницькі ферми,заброшені сади, а це що:мабуть школа була.? У державі коштів не має??? Я не прибічник минулого,але керівництву країною не потрібно прикриватися школами-показухами,у нас всі рівні,а то робиться вид перед світом, що ось,ми, як турбуємося за освіту,в т.ч і медицину. Кошти потрібно залишати в державі,а не... Попробуйте купити хороший мяч,лижи,обладнання для уроків фізики---бешені гроші. Освіта-безпека країні.
Коментувати
Олена
Мабуть ті ,хто за закриття сільських шкіл не бачать невиспаних дітей,і не знають про те ,що взимку вони не можуть доїхати з тих дальніх сіл,до так званої кращої освіти.Той хто хоче вчитися,вивчиться і в сільській школі.А про затрати на учня взагалі жах,у містах витрачають кошти на фонтани та інше мільйони ,а на дітей із села шкода.
за державу
Не все визначається коштами. Якщо держава хоче, щоб на всій території України проживали люди і були населенні пункти, тоді вона мусить за це платити. Населений пункт буз школи, медичного пункту, пошти та інших установ є неперспективним і швидко деградує. Таким же чином деградує територія, в якій ніхто не живе. Тому досить плодити дурнів, які все перераховують на бабки. Їм не місце в виконавчій та законодавчій владі, бо там повинні працювати люди зі здоровим глуздом.
Украінці, думаємо!!
Дуже багато розвелось циніків, бездуховниг бариг, які топчуть все украінське, принижують школу, вчителя, вузи.... Це результат цілеспрямованоі ідеологічноі боротьби протестанського заходу проти православного сходу, яку під гаслом глобалізаціі, єдиного уряду і мультикультуралізму очолив Сорос. Він наплодив у нас плеяду нуворишів- знищувальників всього вітчизняного, давав ім великі гранти, завів в уряд, парламент, а потім все утримання цих здрайців повісив на нас: наглядові ради, міністри, депутати... Один Коболєв в день оотримує більше 1 млн зарплати, Новосад і Стадний за 2019 рік задекларували по квартирі і машині?! Лещенко показав 3,5 млн грн зарплати за рік- річний фонд середньоі школи.... ІМ ШКОЛИ НЕ ТРЕБА ,треба дурні - ось і продавлюють всякі обмеження : зно, єві , атестаціі, акредитаціі, сертифікаціі... ГЕТЬ ЦИХ ЗАЙД !!
Орест
: Всё возможно сделать и в селе( как было раньше,когда мат- тех база была одинакова и для городских,и для сельских школ). Но разве за зарплатами коболевых,лещенко,наемов,судей, депутатов,прокуроров, бесчисленного количества работников новоиспечённых ОТГ,липовыми льготами,липовыми субсидиями для конче- засповцев и других " патриотичных вельмож" можно что- то выделить на обычных сельских детей? Плюс зачистка территории для продажи земли.
Макс Залізний
«Це ненормально, що в класі 4-5 учнів» .... А номально, що 30 років назад в цій школі, цьому селі було 2 класи по30 учнів, а тепер-5 !?? А нормально,що Село після закриття школи пропаде, украінську землю заграбастають араби чи китайці, різні ротшільди чи сороси... Ось глибинна мораль всіх т.з. шкільних, земельних, самоврядних(отг),медичноі реформ. Не будьмо дурнями , в світі вчать одну дитину і школу до останнього утримують. Турки школу на автобусі в гору возять... Бережемо краіну!! Бережімо школу!
олександр
Це не нормально коли в класах 4-5 дитини, а за 5-10 кілометрів є велика школа , яка може прийняти цих дітей. Потрібно утримувати школу, платити зарплату вчителям. Чи не краще, забезпечивши відповідну кількість шкільних автобусів, підвозити дітей у школу де будуть супер умови. Розпорошення коштів приведе до " животіння" і великих і малих шкіл . Ми маємо неприємний факт, що села занепадають. Вина влада , вині і ми , що дозволили це зробити. А діти повинні навчатися в школах де є професійні вчителі, сучасна навчальна база, комфортні умови, сучасні їдальні, спортивні зали, лікар, психолог, логопед і т.д. Чи можна це все забезпечити у закладі де 60 дітей і 20 учителів?.
Орест
Для олександр: Всё возможно сделать и в селе( как было раньше,когда мат- тех база была одинакова и для городских,и для сельских школ). Но разве за зарплатами коболевых,лещенко,наемов,судей, депутатов,прокуроров, бесчисленного количества работников новоиспечённых ОТГ( в нашей ОТГ их больше 80),липовыми льготами,липовыми субсидиями для конче- засповцев и других " патриотичных вельмож" можно что- то выделить на обычных сельских детей? Плюс зачистка территории для продажи земли.
Коростенська Академічна Ініціатива
Для олександр: закрили в нас школу і возять в сусіднє село. Перше: дорогу відремонтували лише через п’ять років після закриття школи, а до того навіть лісовози Урали і ЗІЛи в ями провалювалися по колеса. Друге: ніяких супер умов там нема, такий самий сарай, як у нас, ну може трішечки більше. І професійних вчителів там, я впевнений, менше, ніж було у нас. Готовий посперечатися на 100$, що за всю історію Василівської ЗОШ Житомирського району не було жодного призера Всеукраїнської олімпіади!
Коментувати
Просто немає слів
Наша маленька школа за всі роки ЗНО жодного разу не була нижче 3800 місця в Україні 5 місця в районі( зазвичай 3-4). За всі роки жодна родина учнів не наймала репетитора. З минулорічних шести випускників - 5 навчаються у вищих навчальних закладах за кошти державного бюджету ( так по сучасним вимірам це не "топ" професії - а вчителі, лікарі, будівельники та інженери), одна випускниця, добре склавши ЗНО, реалізувала свою мрію і здобуває професійну освіту. Та всі роки ми чуємо, що СІЛЬСЬКА ШКОЛА - ПОГАНА ШКОЛА! А тУ ЇЇ! ХІба мова про якісну освіту?? Мова про те - як зекономити та розікрасти. Ви не про дітей піклуєтесь. Був підвіз до нашої школи за 20 км - бачили і чим могли допомагали ( і автобуси в перемети попадали, і діти на уроках засипали, і ми давали їм спати, і температура з8+ а дитині чекати 15 години і їхати 20 км) . Нашу державу не Росія вбиває , а люди при владі. От коли ви нажретесь - тоді і країну відстоїмо і Крим повернемо
Оксана
Для Просто немає слів: Молодець= це позиція патріота!
Лариса
ПІДТРИМУЮ НА ВСІ 100. Нашу школу, якій всього 54 роки, і вчителі всі з вищою освітою та з вищими категоріями також закривать, а дітей підвозитимуть до школі, приміщенню якої більшше 100 років, у якій навіть спортивного залу нема. І про яку якісну і безпечну освіту може йти мова? Душа ридає мовчки!!!
Коментувати
Ірина
У кожному населеному пункті своя історія. Якщо педагогів уже немає, доїхати їм до села не можливо, в школі 20 дітей і лише 3 учителі місцеві, то про які знання може йти мова. Початкові класи повинні залишатися на місцях, а середня і школа повинна бути там, де є всі педагогічні кадри, матеріальна база відповідає тому, щоб забезпечити виконання державних програм з усіх предметів. Учні мають право на належному рівні знати хімію, фізику, інформатику
Інна
Чи ви жартуєте , а чи знущаєтеся з сільських людей , дітей ?! Які гроші осідають в кишенях олігархів , та й не тільки ! Але там ми нічого вдіяти не можемо ! А школи закрити - це запросто ! А нічого ,що сільські діти будуть неграмотними , або в кращому випадку малограмотними ?
Віра
Ми завжди рахуємо гроші. Я згодна, що сільські школи у фінансовому питанні не вигідні державі. Але давайте подумаємо про дітей. Чи добре для них (навіть молодших учнів) перебувати поза межами дому із 7.00 до скажімо 16.00. Поки у нашому селі була середня школа усі діти гарно здавали ЗНО і вступали до вишів. Були звичайно, поодинокі випадки, коли учень не здав ЗНО один із 8 чи 10. А який відсоток учнів у містах не проходитьЗНо?
989
Для Віра: до чого тут діти молодших пласів. сказали ж що початкові школи не закриватимуть. а щодо ЗНО, то чи не тому в містах гірше здають, що там через те, що багато коштів спрямовується на утримання сільських шкіл, то в місті в класах по 30-40 людей?
гід
989 давай ,там де 30-40 дітей в міських школах, розвантажити, і возити в сільську школу, 30-40 хв. в дорозі,і додому также. А,не буде часу на репетитора? Поважай людей.Чи вони потрібні коли потрібно на майдан?гід
Коментувати
Вчитель
Бачу щастя в очах 6-річної дитини, яка "розлупила" свої оченята о 6 годині ранку ; пробігла 0,5 км до автобусної зупинки ; почекала 15 хв автобуса під проливним дощиком; "протрусилася" 40 хв в автобусі по розбитим дорогам! І дитя своїми голодними очима дивиться на мене і так щодня! Це ваша оптимізація - підвищення якості освіти?
Lybov
Звичайно, сільські школи мають право жити!!!! Тут не може бути іншої думки, адже саме із сіл і розпочинається наша Країна. Там і знання міцні і культурний розвиток молоді- закриєте школи - села зовсім вимиратимуть, а має бути навпаки, адже скільки в селі краси, сили, здоров’я, наснаги!!!! Що залишатиметься тим людям, сім’ям, які живуть в селах?Прикро, що це не всім зрозуміло.