Біологія поведінки людини: лекції Стенфорду

Сексуальна поведінка, генетика, шизофренія і багато іншого в 25 лекціях професора Стенфорду Роберта Сапольські

Біологія поведінки людини: лекції Стенфорду

Сексуальна поведінка, генетика, шизофренія і багато іншого в 25 лекціях курсу «Біологія поведінки людини» від професора Стенфордського університету Роберта Сапольські.

Роберт Сапольські - дослідник, автор книг, професор біології, неврології і нейрохірургії в Стенфордському університеті. Він стверджує, що ознайомитися з даним курсом лекцій варто абсолютно кожній людині, незалежно від її спеціалізації.

Для освоєння матеріалу слухачеві не потрібне глибоке знання біології. Професор детально і в доступній формі розповідає про безліч факторів, що впливають на наші вчинки, а також на конкретних прикладах розглядає різні види поведінки: агресивну, сексуальну, батьківську та інші.

Курс лекцій «Біологія поведінки людини» був прочитаний Робертом Сапольські в Стенфордському університеті в 2010 році. Лекції курсу доступні російською мовою. Курс перекладений студією Vert Dider.

Лекція №1: Вступ. Професор Роберт Сапольські знайомить студентів з основними принципами курсу. Він демонструє зв'язок між нашими вчинками та біологічними факторами на прикладі дуже дивної поведінки. Також професор розповідає про важливість використання міждисциплінарного підходу, щоб не повторювати помилки вчених, які намагалися пояснити поведінку в рамках одного напряму. У лекції озвучуються теорія синхронізації менструальних циклів, яка пізніше була спростована, і гіпотеза про функції феромонів у людей, яку багато вчених ставлять під сумнів.

Лекція №2: Еволюція поведінки. Професор Роберт Сапольські розповідає про те, що можна дізнатися про поведінку цілого виду всього лиш за парою черепів. Професор пояснює основні механізми природного відбору, як вони формують поведінку тварин, роблячи її більш альтруїстичною або егоїстичною, і як це пов'язано з математичними моделями теорії ігор.

Лекція №3: Еволюція поведінки, II. Професор Роберт Сапольські розповідає про складні міжстатеві взаємовідносини у різних видів, про те, як інфантицид збільшує репродуктивний успіх самця, а фізіологічні виверти допомагають самкам зберегти потомство. Також професор знайомить студентів з геномним імпринтингом, еволюційними антревольтами та різними типами відбору, розвиваючи тему парних і турнірних видів у спробі визначити, куди відноситься людина.

Лекція №4: Молекулярна генетика, I. Професор Роберт Сапольські розповідає про принципи еволюції на молекулярному рівні, градуалістичної моделі та роль точкових генетичних мутацій. Ми знайомимося з теорією переривчастої рівноваги, висунутої Гулдом і Елдріджем, згідно з якою довгі періоди стазису змінюються різкими стрибками еволюційних змін за короткий період часу.

Лекція №5: Молекулярна генетика, II. У другій лекції про молекулярну генетику Роберт Сапольські зосереджується на ролі середовища і промоторів в експресії генів. Він пояснює, що ховається за розхожим висловом «У людей і шимпанзе ДНК збігається на 98%» і розвиває тему мінливості ДНК, зачіпаючи мутації ферментів сплайсингу, фактори транскрипції і феномен «стрибаючих генів», які довгий час вважалися неможливими. Також професор розповідає про бактерії, що стійкі до антибіотиків, і несподівані наслідки спроб одомашнити чорнобурих лисиць.

Лекція №6: Генетика поведінки, I. Роберт Сапольські розповідає про успіхи і провали у пошуку генетичних основ поведінки, про невдалі спроби виділити «математичний ген» та інші помилки, властиві цій сфері. Він докладно пояснює, чому так складно відокремити вплив генів від факторів середовища, і чому матері впливають на своїх дітей набагато сильніше, ніж батьки, навіть на біологічному рівні.

Лекція №7: Генетика поведінки, II. Професор Роберт Сапольські розповідає про те, як учені встановлюють зв'язок між будь-якою зовнішньою ознакою і ділянкою ДНК, що за неї відповідає, а також що мається на увазі, коли говорять про «спадковість ознаки». Особлива увага приділяється ролі випадку у формуванні та розвитку організму, як і тому факту, що умови життя краще пророкують поведінку людини, ніж її геном.

Лекція №8: Розпізнавання родичів. Професор Роберт Сапольські розповідає про те, що таке епігенетика і як варто інтерпретувати новини про виявлення «гена чого-небудь». Основна частина лекції присвячена розгляду способів розпізнавання родичів у тварин, їх ролі у розмноженні і вибудовуванні ієрархічних відносин.

Лекція №9: Етологія. Професор Роберт Сапольські розповідає про успішні і не дуже методи вивчення поведінки тварин. Він демонструє студентам коротку історію етології, в основі якої лежить принцип спілкування з тваринами «їхньою мовою». Також з лекції ми дізнаємося про вроджені реакції та фіксовані патерни дій, бджолині танці, сенсорні тригери, теорію розуму і секрет загальної любові до Міккі Мауса.

Лекція №10: Вступ до нейронаук, I. Нейтан, аспірант Стенфордського університету, розповідає про нервову систему і мозок, його відділи і функції, будову та принцип роботи нейронів. Ентоні, магістрант Стенфорда, пояснює процеси, що відбуваються у синапсі, і те, як вони впливають на поведінку людини. Він знайомить студентів з нейрофармакологією, а також різними типами і функціями нейротрансмітерів.

Лекція №11: Вступ до нейронаук, II. Патрік Хаус, аспірант Стенфорда, розкриває нейрофізіологічні механізми, які лежать в основі пам'яті і різних її порушень. Він розповідає про проблеми, пов'язані з виокремлення потрібної інформації, про нейронні мережі та категоріальне мислення. Від молодшого викладача Дано Таркер ми дізнаємося про автономну вегетативну нервову систему, її вплив на органи і сексуальне життя людини, а також про роль норадреналіну і ацетилхоліну.

Лекція №12: Ендокринологія. Асистенти Вільям Пітерсон і Том Макфадден розповідають, як виживають одноклітинні організми і як спілкуються клітини у більш складних істот. У лекції обговорюються основні типи гормонів, принципи їх роботи, роль ендокринних залоз і нейромедіаторів, а також складні взаємодії між гормональною системою і мозком.

Лекція №13: Неврологія і ендокринологія. Професор Роберт Сапольські розкриває нюанси регуляторної системи секреції гормонів, розповідає про позитивний та негативний зворотний зв'язок, авторецептор та інші механізми контролю. Наочно демонструються можливі наслідки збою їх роботи на прикладі клінічної депресії та діабету.

Лекція №14: Лімбічна система. Професор Роберт Сапольські повертається до розгляду головного мозку, розкриваючи поняття «емоційне коло Пейпеца», зупиняючись докладніше на лімбічній системі та функціях її компонентів. Він розповідає про основні методи, які використовуються для вивчення функцій різних зон мозку: анатомічний, біохімічний і функціональну візуалізацію. Особлива увага приділяється механізмам взаємної регуляції між нашим тілом і лімбічною системою.

Лекція №15: Сексуальна поведінка, І. Професор Роберт Сапольські розповідає про основні елементи сексуальної поведінки тварин, знайомлячи студентів з поняттями атрактивності, процептивності та рецептивності, а також пояснює роль фіксованих патернів дій і лімбічної системи. Він акцентує увагу на тому, як на нас впливає передчуття нагороди і ефект випадковості. Піднімається складне питання зв'язку дофаміну, окситоцину і вазопресину з моногамністю різних тварин, включаючи людей. Також порушуються теми гомосексуальності, транссексуальності і пускових стимулів.

Лекція №16: Сексуальна поведінка, IІ. У цій лекції професор Роберт Сапольські розповідає про існуючі стратегії сексуальної поведінки у різних видів, і про те, як це могло призвести до розбещеності, нерозбірливості і високої конкуренції серед самців. Розглядаються різноманітні методи, якими вони користуються для зменшення репродуктивного успіху суперників, а також захисні дії, за допомогою яких самки намагаються убезпечити себе і своє потомство.

Лекція №17: Сексуальна поведінка, III; Агресія, I. У цій лекції професор Сапольські говорить про еволюцію гомосексуальності, критикує теорії криміналістики XIX століття, розповідає про привабливість, критерії вибору партнера і гомогамію. У другій частині він переходить до обговорення проявів агресії та емпатії, а також ролі однієї з зон мозку, мигдалини, у впливі на нашу поведінку.

Лекція №18: Агресія, ІI. Професор Роберт Сапольські розповідає, як наш мозок обробляє інформацію за наявності загрози, як лобова частка допомагає нам тримати себе «у рамках пристойності» і що відбувається при її пошкодженні. Порушується складне питання про роль середовища, виховання і фізіологію в контексті системи правосуддя. Також професор пояснює, чому любов і ненависть ближчі, ніж здаються, а за фізичні і емоційні відчуття відповідають практично одні і ті ж ділянки мозку. У кінці він ділиться цікавою історією про те, як майже півстоліття тому армія США раптово зацікавилася поведінкою койотів, бабаків і гієн.

Лекція №19: Агресія, ІII. Третя лекція з цієї теми присвячена зв'язку сенсорних і моральних відчуттів, дзеркальним нейронам і дослідженням ролі гормонів в агресивній поведінці. Професор Роберт Сапольські розповідає про різні фактори, які можуть вплинути на вашу поведінку, зокрема, про алкоголь, рівні тестостерону та ПМС, ефект яких відрізняється від загальноприйнятого. Розглядаються різні гіпотези про зв'язок агресії з розчаруванням, страхом, емоціями, емпатією, а також можливий причинно-наслідковий зв'язок між легалізацією абортів з падінням рівня злочинності в США в кінці 80-их.

Лекція №20: Агресія, IV. На заключному занятті за темою агресії обговорюється питання про вплив чоловічих гормонів, зокрема, у дівчат, які зазнали пренатальної андрогенізації. Розглядаються можливі генетичні та культурні передумови агресивної поведінки. Роберт Сапольські розповідає про псевдо-родинний зв'язок і псевдо-відчуження, які можуть бути використані як для підтримки війни, так і для створення світу. У кінці заняття професор ділиться особистими спогадами про трагічні події в Уганді, свідком яких він став.

Лекція №21: Хаос і редукціонізм. Цю лекцію професор називає «однією із найважчих за весь курс». У ній обговорюється історія редуктивного підходу до вивчення навколишнього світу - як переваг, котрі заклали основу сучасної науки, так і обмежень, які почали проявлятися при спробах описати людський мозок. Професор Роберт Сапольські переказує основні положення теорії хаосу, вводить поняття фракталу, а потім переносить це на сучасне розуміння пристрою живих систем, зокрема, нейронних зв'язків у мозку людини. Матеріал заняття багато в чому заснований на книзі Джеймса Глейкома «Хаос. Створення нової науки».

Лекція №22: Емерджентність і складність. Професор Роберт Сапольські розповідає про клітинні автомати і нейромережі, нейрофізіологію творчості і про те, як пов'язані між собою фрактали і кровоносна система, картопляні чіпси і математичні рівняння, поведінка комах і формування нашого мозку. Також він пояснює, чому класичний редукціоністський науковий підхід перестає працювати, коли мова йде про найцікавіше.

Лекція №23: Мова. У цій лекції Роберт Сапольські розповідає про спільні риси мов і пояснює, чим відрізняється людська мова, чи то жестова мова чи та, що звучить, від способів комунікації інших тварин. Як і будь-яке інше питання, Сапольські розглядає мову з точки зору нейронаук: у яких областях мозку «зберігається» мова, якими бувають порушення синтезу і сприйняття мови. Також розглядаються випадки навчання мови мавп, результати і висновки з проведених експериментів.

Лекція №24: Шизофренія. Перші 20 хвилин лекції присвячені темі попереднього заняття. Професор розповідає про роль генів у появі мови і можливість існування «вродженої граматики». В основній частині Роберт Сапольські пояснює, що мається на увазі під широким поняттям «шизофренія». Він розповідає про історію пошуків причин шизофренії, відповідальних за неї генів. Роберт Сапольські описує варіанти прояву розладів шизофренічного спектру і їх залежність від культури, у якій живе людина з відповідними симптомами.

Лекція №25: Індивідуальні особливості. В останній лекції курсу Роберт Сапольські пояснює, у чому полягають складності відокремлення розладів і порушень від індивідуальних особливостей, властивих будь-якій людині. Також професор міркує над важливою темою: як варто застосовувати ті знання, якими він ділився на своїх лекціях.

Освіта.ua
25.10.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Анна
Прослушала лекцию №2 - ох уж эти англосаксы - "теория игр", "стратегия зуб за зуб" - когда выгодно сотрудничать, а когда - подставить; сумел обмануть - получи балл... Смотрите, майдауны - подопытные голые землеройки, может поймете с кем вы связались и куда Украину православную втянули.
Ірина
Для Анна: Це все, звісно, зрозуміло: "теорія гри", "стратегія зуб за зуб" і тд. і тп. православній зрадниці не зрозуміти. Куди ж простіше підставляти праву і ліву щоку під удари Московії. Безсумнівно - це вибір кожного! От тільки одне не зрозуміло - чого ти ще не в Росії? Ніхто не тримає! Невелика втрата!
Максим
Совет для русни - не упоменайте православья во время написания своего нытья если хотите что бы вам с сочуствиям отвечали свободные люди
Коментувати