Гриневич: варто звільнити від тиску вчителів

Лілія Гриневич розповіла про перші кроки реформування освітньої системи

Гриневич: варто звільнити від тиску вчителів

"Основна характеристика системи освіти, яку ми отримали, - це страшна зарегульованість, монополізація і адміністративний тиск на вчителів і викладачів. Це те, що ми в першу чергу повинні виправити", - заявила голова парламентського комітету з питань освіти і науки Лілія Гриневич в інтерв’ю Еспресо.TV.

За її словами саме тому вона запропонувала план, який так і називається – План демонополізації у сфері освіти і науки.

"Перше, що ми повинні зробити – це провести аудит – що саме зараз відбувається у сфері освіти. Адже сьогодні все більше і більше у нас накопичується свідчень і доказів тих корупційних діянь, які відбувались у сфері освіти", - зазначила Гриневич.

"Друге завдання – це скасувати всі ті накази, інструкції, які заважають сьогодні працювати у сфері освіти і науки, які є штучними обмеженнями. І можна зробити вже зараз, це не потребує якихось особливих коштів, це лише потребує вдумливого аналізу всіх процесів управління і консультації з представниками різних груп, які працюють в системі освіти", - зазначила голова профільного парламентського комітету.

Також вона підкреслила, що наступним дуже важливим завданням є звільнення вчителя та викладача від багатьох непотрібних пут.

"Тому що з одного боку ми маємо забезпечити педагогічну свободу, академічну свободу для освітян, з іншого боку перестати на них адміністративно тиснути. Ми повинні надати більше автономії навчальним закладам. Наприклад, для вищих навчальних закладів до цього було обов’язковим, щоб підручник, написаний у вищому навчальному закладі і який затвердила Вчена рада повинен був узгоджуватися ще з чиновниками міністерства і отримувати там гриф", - зазначила голова Комітету ВР з питань науки і освіти Лілія Гриневич.

З проектом "Плану демонополізації освіти і науки" Лілії Гриневич можна ознайомитися за наступним посиланням: http://www.scribd.com/doc/209653046/.

Освіта.ua
12.03.2014

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олесь
А мені не сумно, а лячно. Впевнений, що чергові "новації" зроблять роботу вчителя ще кабальнішою. Прибрати райво і методкабінети - позбавити освіту сили, що регулює і координує. Куди зайде некероване вчительство - можна лише гадати. Примусити читати накази "через інтернет" - нонсенс: у більшості шкіл району інтернет не працює через непроплату або технічну неможливість. Телефонні лінії старі і рвані, якість зв*язку - нуль. Відмінити вчительські конкурси - зразу ж втопитися у болоті застою (нам же всім здається, що ми працюємо "просто офігєнсько", на біса той рух вперед). Заборонити батькам здавати гроші на шкільні потреби - значить, жити і працювати у невідремонтованих класах з залишками меблів, бо до таких потреб бюджет держави не надто прихильний. Так що все погано. панове. Пропоную організувати постійно діючий майстер-клас завуча пана Позняка: 49 000 відпускних та ще і по відомості - я теж хочу навчитись так!
небайдужий
Читаю коментарі і стає сумно!!! Сумно, бо освітою знову маніпулюють... Сумно, бо знову когось скорочують, когось виганяють, когось звинувачують у непрофесійності... Це замість того, щоб напрацювати власну програму виходу із ситуації, яку маємо сьогодні. Погоджуюся, що вчитель сьогодні не завжди може виконати свою роботу, бо повинен відписуватися та брати участь у багатьох сумнівних заходах. Але звинувати в цьому тільки відділи освіти та методичні кабінети, які, до речі, виконують вказівки нашого ж міністерства, не можна. Так само, як "рівняти всіх під одну гребінку". Звертаюся до Олекси Позняка: " Шановний, покажіть мені директора школи в Україні, який би отримував 49 000!? Чи знаєте Ви, що заробітна плата керівника школи, сьогодні значно нижча, ніж у рядового вчителя? А заробітна плата начальника відділу освіти - на рівні молодого спеціаліста? " Звертаюся до пані Лілії Гріневич: " Шановна пані Ліліє! Я мала можливість бувати на ваших семінрах-тренінгах і завжди захоплювалася...
Natali
Шановна Лілія, у Вас таке чудове ім’я, та й на перший погляд Ви розумна жінка. Прошу від імені вчителів України, дайте розквітнути і нашій освіті. Вже так загнали цього вчителя (рік коня цілком відповідає нашій професії). Просимо дати можливість просто ВЧИТИ дітей, за нормальними програмами, змістовними і відповідними підручниками, без обов’язкових конкурсів та рейтингів, постійних моніторингів, які не дають реальної картини навчального процесу; бажано з достойною зарплатою.
Алла
Продовження: І таких запитань кожен день море... Навіть Інструкцій по діловодству для нас МОН видумало дві - і як для ЗНЗ, і як для ДНЗ, забувши при цьому прописати і роз`яснити, коли і як їх застосовувати ТАКИМ ЗАКЛАДАМ, як школа-садок. Це щоб легше працювати , чи щоб легше ПЕРЕВІРЯТИ ? Видно, щоб ми ніколи не знали, які правильні вимоги, або завжди грузли в юридичній казуїстиці... А не думали про виховання та навчання наших дітей... І все це при найменшій фінансовій державній підтримці. Повірте, багаторічний крик душі! І ще слушна думка - закрити міські управління освіти і районо як розсадники коррупції, дебілізму, розкрадання грошей від держави до закладу освіти!!! Або реорганізувати на щось людське і корисне для дітей і педагогів!
Слава
Для Алла: Підтримую повністю. Я також працюю у НВК (садок-школа). Скільки зайвих проблем виникає під час організації життєдіяльності і тих і інших. Як вгодити і садку і школі???? (режими діяльності різні, а коридор один; віддача від педагогів на належному рівні, а оплата праці та відпустки різні ) І все це на очах один у одного. Це сіє ворожнечу. Розумію, що коли є необхідність в певних населених пунктах у такій "рукавичці" --то , будь ласка. Але вважаю: "мухи отдельно, котлеты отдельно". Це було б краще всім.!!!!!
2222
Для Алла: Три інструкції, бо є ще й для позашкільних закладів
Ніна
Так, так . Я також проти НВК. Коли на педраді слухається питання по садку -- вчителям не цікаво. А коли пошколі --вихователі зовсім пасивні. Давно пора переглянути доцільність НВК в містах де не вистачає малятам місць. Залишити тільки в селах садочки при школі де нема для садків спеціального приміщення, а пристосовуються.
Коментувати
Алла
Дуже просимо звернути увагу на доцільність та державну потребу існування - нормативну базу, кадри, документацію, медичне обслуговування, штати , фінансове забезпечення і т.д. такої мертвонародженої ХИМЕРИ, як НВК (садок-школа) У МІСТАХ. Тих, хто у свій час ПРИ ПОТРЕБІ БАТЬКІВ У ДНЗ забрав у дітей-дошкільників спеціально пристосовані і обладнані для них садки, та натурально "запхнув" в одне приміщення малюків і школярів, при цьому одночасно допускаючи існування в межах міста напівпустих ЗОШ, потрібно наказати. Або заставити самих працювати у такому взаємовиключаючому закладі. Отуже хто точно дуже ненавидів дітей і педагогів! А як себе при цьому почувають педагоги з ДОШКІЛЬНОЮ во і вищою категорією , які працюють по 30 год. в тиждень на ставку і мають 42 к.д відпустки ( коли їх колеги-вчителі теж з педагогічною во і вищою категорією працюють по 18 год. на ставку і мають 56 к.д відпустки) які, працюючи поряд В ОДНОМУ ЗАКЛАДІ, отримують ледь не вдвічі менше за шкільних педагогів...
ЦІКАВО
Хто знає, а єв Європі методичні кабінети і районо?Дайте якесь посилання цікаво почитати... Чи є там атестація, як проходить?..
Ірина
Цілковито підтримую Остапа! Методкабінети повністю дискредитували себе! Більше ніж двадцять років в освіті, та жодного разу не отримала кваліфікованої методичної допомоги. А от проконтролювати - так це ж у першу чергу! Та спершу варто самим повчитись у тих же вчителів!!! Методисти, як правило, намагаються довантажити вчителя (і так перевантаженого конкурсами, олімпіадами!) "цікавими" та "вкрай необхідними", на їхню думку, а, на думку вчительства, безглуздими та такими, що шкодять навчальному процесу, заходами. Панове методисти, читайте , будь ласка, закони, і тоді стане зрозуміло, чим повинен займатись учитель у школі! Так - так, він повинен учити дітей.
вчитель
Для Ірина: Я повністю згодна, що районо не допомагає, а більше вимагає! Дожилися до того, що в паперах вже потопаємо! Потрібно більше діла, але менше всіляких звітів!!! Якби ще наші коментарі читали високопосадовці та брали їх до уваги!А ще,дійсно,кому потрібні такі структури,які біжать позаду школи?Чому їх не превіряють вчасно без попередження?Від таких горе-методистів користі мало.Де їхні відкриті уроки,методичні розробки,участь у конкурсах?
учитель
Для Ірина: Дозвольте захистити методиста. не перший рік працюю у школі, тому бачила різних методистів... але вже більш, ніж 5 років працюю із кваліфікованою, творчою та натхненною людиною (про методиста). Жаль, що такої думки, як я, по всій Україні небагато (судячи з дописів).
Антоніна
Для учитель. Так поділіться досвідом, що ж вам конкретно допомагає ваша кваліфікована творча людина ( методист) ???
Коментувати
МАРАЗМ
Лист про закінчення навчального року і ДПА в школі опрацювали (на сайті міністерства появився давно) і з учителями і з батьками. Але це треба було зробити так, щоб районо не знало! Бо свій наказ вони ще не вродили (щоб переписати з міністерського треба багато часу), а школа не має права без листа районо вибрати 5-й предмет для 9-класників на ДПА (їм же готуватись потрібно). ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНІ ТАКІ СТРУКТУРИ І ПОРЯДКИ??? ВОНИ ЗАВАЖАЮТЬ НОРМАЛЬНО ПРАЦЮВАТИ!!!
Учитель
Для МАРАЗМ: ЗГОДЕН НА 100%
гість
Так,так! У нас така ж картина.
Коментувати
ОСТАП
Аяка взагалі функція методичних кабінетів районо??? Якщо працюючі там методисти - нехай проводять відкриті уроки, майстеркласи по школах, надсилають власні роботи на педагогічні виставки, беруть участь у конкурсі вчитель року. Яке вони мають право перевіряти школи??? Порозганяти, щоб працювати не заважали!!!
працівник методичного кабінету
Для ОСТАП: про функції методичного кабінету можна прочитати у такому документі як ПОЛОЖЕННЯ ПРО МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ (ЦЕНТР)... а щодо контролюючої функції, то, дійсно, методист не контролює, а надає допомогу, проте тим педагогічним працівникам, які прагнуть до самовдосконалення, а не ледарям, які постійно скаржаться...)))
Сільський вчитель
Яку ви надаєте допомогу ??? Хоч не смішіть. Різні незрозумілі конкурси, фестивалі, відеозйомки уроків ... Різного роду " свистопляски ", а ще купи " макулатури " - папки, буклети ... Ось у чому заключається ваша допомога. А ще об"їдання вчителів. Як тільки ви з"являєтесь в школах району, так складається враження, що ви місяцями не їсте. Ви ж тільки і чекаєте поки вас покличуть до столу. А як атестація школи , так такі застілля вам повинні організовувати за вчительські кошти, що ого - го. Можу ще довго перечисляти . А ще в робочий час ви ( щоб не скучати, бо соцмережі в яких сидите безвилазно, набридають ) полюбляєте прогулятись по магазинах. А ще постійне розпиття кави в робочий час ... Одним словом - ТРУДЯГИ )))
вчитель
Та я бачу, що "ледарів" більше,ніж методистів. І якщо всі не праві, то чого ж твердять одне й те ж саме.То, мабуть,Вам необхідно задуматись. Іноді самокритично подивитися на себе збоку корисно!!!!Невже важко демонструвати свої знання? А те що Ваші документи зачасту запізнюються і приходять набагато пізніше, ніж шкільні, то це ФАКТ!!!От де Ваша "робота"!
Коментувати
Ольга
Хоч би щось змінили, а то в середній школі вже катастрофа. Замість навчати дітей шквал планів, звітів, конкурсів, перевірок!!! У нас учитель, який має звання на атестації в районо має звітувати перед усіма працівниками районо що він зробив за 4 роки ще й презентацію готує. На останньому такому звіті одну вчительку забрала швидка.
працівник
Для Ольга: так можливо вчителька не ту обрала професію...
працівник методичного кабінету
Для Ольга: Для МАРАЗМ: якщо вчитель хоче мати вищу кваліфікаційну категорію та звання, нехай працює... А той, хто має власні педагогічні напрацювання, тому не страшно їх презентувати на широкий загал... Таким чином ви полегшите роботу працівників "швидкої":)
JUJ
Скоро цьому покладуть край!!! У Міносвіти наполягають зменшити паперовий тиск на вчителів з боку атестаційних комісій під час атестації - повідомляє сайт ОсвітаUA Міністерство освіти звернулося до атестаційних комісій з вимогою зменшити обсяг паперообігу та звітів під час атестації вчителів, оскільки це лише створює видимість роботи Таке звернення міститься у листі профільного міністерства та пов’язане зі зверненнями педагогічних працівників з приводу вимог про надання великої кількості узагальнюючих матеріалів при проходженні атестації.
Коментувати
Константин
Проконтролируйте лучше, как учителя вымарают взятки у родителей, путем запугивания детей и занижением оценок в аттестат. Средняя школа N284, в дарницком районе Киева, требует с каждого родителя выпускников 12 тыс грн(!!!) за аттестат! При этом 6 тыс грн следует отдать директору, 2 тыс грн классному руководителю, остальное на учителей разбить. И где, скажите мне, демократия? Ради этого стоило людям погибать на майдане?? Многие родители теряют работы, попадают под сокращения, но.. Имеем, что имеем. А директор этой школы много лет носила в районо взятки и открыто заявляет, что никого и ничего не боится.. Вот и справедливость образовательной системы
Учитель
Для Константин: Люди, ви говорите правильні речі. Я сам учитель, але серед нас є різні. Пишіть про свої проблеми на фейсбук Квіту. Там він точно читає. Тільки разом подолаємо гідру!!!
Коментувати
Alexandra
Ничего нового и хорошего при старых кадрах в гороно и методкабинете не будет!!! Они привыкли контролировать учителя, сочинять для него мероприятия и требовать выполнения любой ценой, т.к. сами не умеют ничего да и не хотят!!! Зато пакеты с подачками с очередного мероприятия в школе тянут, аж суставы трещат! Моё предложение: оставить по 3 человека в гороно и методкабинете и хватит! В школе есть администрация, она свои функции выполняет. Да и завучам будет спокойнее, если они реже будут прыгать вокруг терминаторов из карательных органов. И еще, что уже загнало школу в угол: это коммерческие конкурсы практически по всем предметам (весь зоопарк). На них уходит масса времени, ломается учебный процесс, пропадают уроки. А куда уходят деньги? Кто довольно потирает руки и называет нас идиотами?
Стоп
Для Alexandra: старые кадры, новые кадры. Разница небольшая. Если мы одними из первых(ещё и оно не ведали, что это и где) приняли участие в посещении зоопарка, то это вовсе не значит, что мы принимаем участие и далее. Хотят дети - несут родители деньги В БАНК С А М И, не хотяТ - никого не принуждаем. То каким боком здесь кадры оно? Не давайте подачек, не требуйте от детей участия и, поверьте, жизнь от этого не ухудшится.
працівник методичного кабінету
Для Alexandra: працівники методкабінету заходів не придумують... а що ми вміємо, готові поділитись... тільки чи усі учителі готові по-новому працювати??? а щодо пакетів, то не давайте, а працюйте інтенсивніше...
Обурений
А що ви вмієте ??? Та ви ж в основній своїй масі і в школі не працювали. В районних метод - кабінетах працюють ті у кого або чоловік " при должності ", або пенсіонери зі своїми старчеськими видумками, або родичі чи куми, чи свати керівництва ... Це ж ні для кого не секрет !!!
Коментувати
Ірина
Спочатку авторка придумала ЗНО і хтось тепер заборляє не аби які гроші, а тепер ще й атестаційні комісії новенькі будуть "прибуток" приносити))) Це вже занадто. "До 2016 року скасувати перевірки навчальних закладів" - частково згодна з цим. Але таке можна робити та не скрізь. Наш брат освітянин і ледачкуватий ще до всього. Тому для нього повинен бути такий собі "стимул", ато... Хоча, якщо заклад приацівники методичного кабінету відвідують з перевірками по кілька разів на тиждень (і це не перебільшення), то виникає питання Чи є в них інші функції крім контролюючої??? За цими перевірками не встигаєш роботу робити.
Учитель
Для Ірина: щодо ледачкуватості і стимулу... Не судіть по собі. А різні міськвно давно потрібно ліквідувати, як непотрібну струкутуру. А новини і накази можна через Інтернет з міністерства навіть кожному вчителю персонально передати. Зато економія була б шалена. Ех, якби ще пан Міністр прочитав ці слова та прийняв до дії. А то перевіряють, контролюють, конкурси організовують нікому непотрібні та ще інформацію збирають сьогодні на вчора. До поки?????
Ольга
Я з Вами згодна! Наказів та листів уже занадто. Вчитель не встигає виконувати своє основне завдання - навчати дітей. Різноманітні конкурси та "зоопарк" забирає цінний час у вчителя.А страждають від цього діти. Кожен захід необхідно оформити та сфотографувати для звіту у відділи освіти та методкабінети, це забирає вдвічі більше вчительського часу. Краще б його використовувати з навчально-виховною метою. Років 20 назад перевірок було меньше, а діти вчились краще... Досить "ПРЕСУ " на вителів!!!
Олесь
Читаю і дивуюсь: чи в одній країні з вами я живу? Конкурсів забагато? То не беріть в них участь. Вас що, нагайкою туди гонять? Двадцять років роботи у школі не навчили, що не все треба виконувати галопом? Тим паче, що комерційні конкурси вас взагалі пекти не повинні. А якщо печуть, то ви, мабуть, теж на них щось маєте: премії там, пільги при атестації чи ще щось. Чи ні? Ліквідувати відділи освіти та методкабінети, звичайно, можна. А можна вчинити ще радикальніше: ліквідувати освіту як таку. Ні тобі перевірок, ні пресу. Знання можна "через інтернет" отримувати... Воно і дешевше, і часто якісніше (різних довелося вчителів бачити :)). Зате економія ...
Коментувати
Ірина
Прочитала зміст плану і що я бачу?! Тепер вчителів будуть атестувати незалежні комісії??? ТО це ваша свобода? То "свої" пили кров роками, а тепер ще й чужі будуть???? Паперами непотрібними завалили по саму маківку, від безперспективних конкурсів вже нудить так, що далі нікуди, фінансування зовсім відсутнє вже не перший рік. А тут ще незалежні атестаційні комісії! "Своїх" будемо скорочувати, а чужих годувати??? І взагалі, де Ви бачили владу, яка піклується про народ?
Петр
і міськВО!!!
Петр
Закрить районо як розсадник коррупції, дебілізму, розкрадання грошей від держави до школи!!!
АЛІСА
Для Петр: Янукович армію вже відмінив, а по правді сказати - зруйнував, а ви відмініть відділи освіти ...Держава - це механізм ,який повинен працювати злагоджено, кожна частина виконує свою функцію. Руйнувати - не будувати ......
Коментувати
Гость
Знаємо, знаємо, вже це проходили! М’яко стелить, та твердо спати буде. Краще б математики добавили, підручники з історії правдиві написали, а не підроблені під чергову владу! Та хто це зробить? Ті, що прийшли до влади брехнею і кров’ю? Вони хоть знають, хто такі діти?
АЛІСА
Для Гость: 100% підтримую. Хай би вивчили об"єктивний стан речей у школах, а не наштовхували одних працівників освіти на інших всередині галузі. Це тільки вороги України можуть привносити хаос у життя суспільства у такий час.
Коментувати
Директор школи
Щось від нового керівництва освітою більше розмов ніж діла... Треба поучитись у Білорусі: сказано-зроблено. І все.
1111
У плані демонополізації розділ про корупційні схеми варто доповнити пунктом про реформування системи закупівлі підручників для ЗНЗ, щоб замовлення йшли знизу, а видавництва конкурували не по принципу "хто швидше дасть у міністерстві", а якістю книг. Заборонити проведення усіх платних (на добровільно-примусовій благодійній основі) конкурсів та олімпіад у системі освіти. Скажімо. організатори конкурсу "Патріот" чи "Соняшник" чи інших зоологічних брендів намолочують по школах до 1,5-2 млн гривень за сезон. За такі гроші можна домовлятися з МОН про сприяння конкурсам. Забороніть методистам не лише залучати до конкурсів, але й збирати будь які дані про дивну благолійність за чужий кошт. Це повзуча корупція у завуальованій формі.
небайдужий
Для 1111: А Вам не приходило на думку, що дані про "дивну благодійність за чужий кошт" методистам не потрібні, а вони просто виконують вказівку того ж таки міністерства...
Коментувати
Олекса Позняк
Ліля! План реформ. (безкоштовно) 1. Закрить районо як розсадник коррупції, дебілізму, розкрадання грошей від держави до школи 2. Обмежити царські повноваження директора, який може з учителем , дитиною що завгодно зробити.Саме тому учителі понуривши голову крокували за герегу, а батьки тягнуть у школу гроші. Знав директорів які з поганенької школи квартири будували 3.Створити у школі орган з батьків і вчителів з широкими повноваженнями, який би контролював усі фінанси і освітню політику школи від вибору профілю, аж до призначення і звільнення учителів.Повноваження повинні бути реальними інакше батьки і вчителі будуть творити лише "одобрямс" 4.Зарплати повинні бути відкриті громадськості. Я колись підняв з підлоги квитанцію зауча і дізнався про відпускні 49 000 грн
Алексей
Для Олекса Позняк: вы правы!!! Особенно в Киеве Оболонское руо корумпированное. А некоторых директоров школ вообще за взятки и пьянство, дебоши и унижение родителей, учителей , учеников надо срочно увольнять!!!
Марина
Для Олекса Позняк: У меня сын учится в русской школе на Оболоне, так мне страшно заходить в школу. Директор вечно орущая на детей, родителей и даже на своих коллег учителей. Всегда прокуренная , и это делает в стенах школы!!! А в прошлом году на Последний звонок устроила пьяное побоище машин возле школы, вызывали милицию, предствителей администрации района и телевиденье... Но потом она каким то чудом откупилась и продолжает нести доброе , светлое ученикам... Я ее не уважаю и презираю, и так многие родители!!! Но мы все боимся мести ее , что она начнет издеваться над нашими детьми. Где же ее совесть? Да и ее начальства?
Надія
Олекса, розкажіть, якщо не таємниця, де та школа, де в завуча відпускні 49 тисяч? я б збігала подивилася!
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!