Щодо реалізації положень частини другої статті 61 Закону України «Про освіту»

Лист МОН № 1/9-297 від 10.05.19 року

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

№ 1/9-297 від 10 травня 2019 року

Департаменти (управління) освіти і
науки обласних, Київської міської
державних адміністрацій

ЦК профспілки працівників освіти і
науки України

Щодо реалізації положень частини другої
статті 61 Закону України «Про освіту»

До Міністерства освіти і науки надходять для розгляду численні звернення колективів і профспілкових організацій закладів освіти до Кабінету Міністрів України, Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, народних депутатів України щодо реалізації положень частини другої статті 61 Закону України «Про освіту».

Відповідно до статті 61 Закону України «Про освіту» (далі - Закон) посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі трьох мінімальних заробітних плат.

Посадовий оклад педагогічного працівника кожної наступної кваліфікаційної категорії підвищується не менше ніж на 10 відсотків.

Найменший посадовий оклад науково-педагогічного працівника встановлюється на 25 відсотків вище від посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії. Кожний наступний посадовий оклад науково-педагогічного працівника підвищується не менше ніж на 10 відсотків від попереднього.

За обрахунками Міністерства освіти і науки для впровадження в дію положень цієї статті Закону з 1 січня 2019 року необхідно додатково передбачити у Державному бюджеті 235,7 млрд гривень.

Водночас відповідно до пункту 6 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону Кабінету Міністрів України доручено забезпечити до 2023 року поетапну реалізацію положення частини другої статті 61 цього Закону, передбачивши при цьому щорічне збільшення посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії до чотирьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб пропорційно розміру збільшення доходів Державного бюджету України порівняно з попереднім роком, і затвердити відповідні схеми посадових окладів (ставок заробітної плати).

За обрахунками Міністерства освіти і науки для впровадження в дію цієї норми Закону з 1 січня 2019 року необхідно додатково передбачити у Державному бюджеті 102,4 млрд гривень. Джерела покриття цих витрат у бюджеті країни відсутні.

На сьогодні збільшення оплати праці педагогічних та науково-педагогічних працівників закладів освіти здійснюється поетапно, як це передбачено Законом.

З січня 2017 року постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 № 974 «Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298» було збільшено посадові оклади (ставки заробітної плати) педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти на два тарифні розряди. Посадові оклади (ставки заробітної плати) педагогічних працівників інших закладів освіти зросли на два тарифні розряди з 1 вересня 2017 року.

У 2018 році постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 № 22 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників» з 1 січня 2018 року було підвищено на 10 відсотків посадові оклади педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

Також, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 373 (з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 № 23) з 1 січня 2018 року граничний розмір надбавки за престижність педагогічної праці педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування збільшено з 20 до 30 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати).

У 2019 році згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» підвищення посадових окладів працівників галузі освіти (як і для всіх інших працівників бюджетної сфери) реалізовано лише за рахунок зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, від якого залежить розмір посадового окладу працівника першого тарифного розряду і, відповідно, посадових окладів за іншими тарифними розрядами Єдиної тарифної сітки. Таке зростання протягом 2019 року становить в середньому близько 9 відсотків.

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2019 № 36 «Про підвищення посадових окладів науково-педагогічних працівників» з 1 січня 2019 року передбачено підвищення посадових окладів науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти на 11 відсотків.

На сьогодні в Міністерстві освіти і науки розроблений проект постанови Кабінету Міністрів України, яким пропонується внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 № 22 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників». Відповідно до цих змін з 1 вересня 2019 року пропонується підвищити посадові оклади (ставки заробітної плати) інших категорій педагогічних працівників закладів освіти (у тому числі і закладів дошкільної, позашкільної, професійної (професійно-технічної) освіти), яким не підвищили посадові оклади у 2018 році.

Після погодження зазначеного проекту постанови із зацікавленими органами виконавчої влади і соціальними партнерами, визначеними Генеральною угодою, він буде направлений на розгляд до Кабінету Міністрів України.

Враховуючи зазначене, поетапне збільшення оплати праці педагогічних та  науково-педагогічних працівників закладів освіти здійснюється в межах можливості Державного бюджету України.

Просимо довести зазначену інформацію до відома колективів і профспілкових організацій закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, що знаходяться у вашому підпорядкуванні.

Заступник Міністра                  Світлана Даниленко

Освіта.ua
10.05.2019

Популярні новини
Підсумки тижня в освіті: головні події Пропонуємо перелік найбільш значних подій тижня, що відбулися в українській освіті
Уряд встановив дату початку навчального року Новий навчальний рік у школах розпочнеться 1 вересня і завершиться 30 червня
Відкрито рахунок для відбудови української освіти На рахунок можна зробити пожертву для вирішення проблем освітньої галузі України
Школи відкриються за умови безпечної ситуації Заняття в українських школах планується розпочати переважно в офлайн-режимі
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів