Щодо нагальних питань впровадження Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти»

Лист МОН № 1/11-420 від 21.01.20 року

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

№ 1/11-420 від 21 січня 2020 року

Керівникам наукових установ,
закладів вищої, післядипломної та
фахової передвищої освіти

Щодо нагальних питань впровадження
Закону України «Про внесення змін
до деяких законів України щодо
вдосконалення освітньої діяльності
у сфері вищої освіти»

16 січня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до ми деяких законів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти» від 18.12.2019 № № 392-ІХ (далі - Закон), що вносить суттєві зміни до низки законів, у тому числі, до Законів України «Про освіту», «Про вищу освіту», «Про фахову передвищу освіту». Враховуючи це, Міністерство освіти і науки України надає такі роз'яснення і рекомендації стосовно механізму реалізації окремих положень Закону.

1. Ліцензування освітньої діяльності у сфері вищої освіти.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про вищу освіту» (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти») ліцензуванню у сфері вищої освіти підлягає освітня діяльність закладу вищої освіти на певному рівні вищої освіти та освітня діяльність за освітніми програмами, що передбачають присвоєння професійної кваліфікації з професій, для яких запроваджено додаткове регулювання.

Звертаємо увагу, що Законом запроваджуються особливості ліцензування освітньої діяльності за освітніми програмами, що передбачають присвоєння професійних кваліфікацій для доступу до професій, для яких запроваджено додаткове регулювання, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Ліцензування у сфері вищої освіти здійснюється відповідно до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1187 (із змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 року № 347 (далі - Ліцензійні умови) і відтепер може здійснюватися лише в частині, що не суперечить Закону.

У зв'язку з суттєвими змінами на рівні законів ліцензування освітньої діяльності у сфері вищої освіти призупиняється до затвердження нової редакції Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності, переліку професій, для яких запроваджується додаткове регулювання, та порядку проведення виїзної ліцензійної експертизи при ліцензуванні освітньої діяльності вперше, а також за освітніми програмами, що передбачають присвоєння професійної кваліфікації з професій, для яких запроваджено додаткове регулювання (крім звуження провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти). Усі ліцензійні справи, отримані МОН до 15 січня 2020 року включно, розглянуті у встановленому порядку відповідно до чинного на той час законодавства.

Наразі процедура ліцензування здійснюється МОН у сфері післядипломної, фахової передвищої освіти та професійної (професійно-технічної) освіти відповідно до Ліцензійних умов. Звуження провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти здійснюється відповідно до чинної ліцензії закладу освіти.

2. Переоформлення ліцензій у сфері вищої освіти.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти» ліцензії на провадження освітньої діяльності за рівнями та спеціальностями, дійсні на день набрання чинності цим Законом, дають право на переоформлення ліцензій на провадження освітньої діяльності за відповідними рівнями із збереженням ліцензованого обсягу без проходження ліцензування; ліцензії на провадження освітньої діяльності за спеціальностями, необхідними для доступу до професій, для яких запроваджено додаткове регулювання, дають право на переоформлення ліцензій на провадження освітньої діяльності за відповідними рівнями та освітніми програмами, за якими фактично здійснюється підготовка фахівців, із збереженням ліцензованого обсягу без проходження ліцензування.

Переоформлення ліцензій здійснюється в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Отже, процедура переоформлення ліцензій на провадження освітньої діяльності за відповідними рівнями у сфері вищої освіти буде здійснюватися після затвердження порядку переоформлення ліцензій, а також після затвердження переліку професій, для яких запроваджується додаткове регулювання.

Наразі переоформлення ліцензій у сфері вищої освіти здійснюватиметься МОН відповідно до пунктів 1-3 частини сьомої статті 24 Закону «Про вищу освіту» (у редакції Закону) з наступних підстав:

1) реорганізація юридичних осіб, що мають ліцензії на провадження освітньої діяльності, шляхом перетворення, злиття, поділу, виділу або приєднання однієї юридичної особи до іншої;

2) реорганізація або зміна найменування структурного підрозділу закладу вищої освіти, що провадить освітню діяльність за відповідною спеціальністю та рівнем вищої освіти і зазначений у ліцензії закладу вищої освіти;

3) зміна найменування чи місцезнаходження (без зміни місця провадження освітньої діяльності) закладу та/або відокремленого структурного підрозділу.

Переоформлення ліцензії на провадження освітньої діяльності здійснюється без проведення процедури ліцензування. У разі реорганізації юридичних осіб, що мають ліцензії на провадження освітньої діяльності, шляхом перетворення, злиття, поділу, виділу або приєднання переоформлення ліцензії здійснюється на основі ліцензій таких юридичних осіб.

3. Прийом здобувачів вищої освіти в 2020 році.

Відповідно до підпункту третього п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти» прийом здобувачів освіти на навчання у 2020 році здійснюється на основі ліцензій, дійсних на день набрання чинності цим Законом.

Роз'яснення щодо набору іноземних студентів буде надано додатково.

Тимчасово виконуючий
обов'язки Міністра                    Максим Ярмистий

Освіта.ua
21.01.2020

Популярні новини
Вартість навчання одного студента становить 63 тис. грн У 2020 році середні видатки на навчання студента за держзамовленням становили 63 тисячі грн на рік
Виші публічно звітуватимуть про ефективність ректорів Рада прийняла закон щодо моніторингу досягнення показників діяльності вишів
Уряд відновив процедуру позбавлення наукових ступенів КМУ затвердив Порядок присудження та позбавлення наукового ступеня доктора наук
Іноземні студенти щороку витрачають в Україні 15 млрд грн Кожен іноземний студент щороку витрачає щонайменше від 6 до 8 тисяч доларів США
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів