Про організацію 2023/2024 навчального року в закладах загальної середньої освіти

Лист МОН № 1/12186-23 від 16.08.23 року

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

№ 1/12186-23 від 16 серпня 2023 року

Керівникам обласних,
Київської міської
військових адміністрацій

Про організацію
2023/2024 навчального року
в закладах загальної середньої освіти

Шановні колеги!

Міністерство освіти і науки України інформує щодо особливостей організації нового навчального року в умовах правового режиму воєнного стану.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2023 року No 782 «Про початок навчального року під час воєнного стану в Україні» (далі – Постанова) в закладах загальної середньої освіти 2023/2024 навчальний рік триватиме з 1 вересня 2023 року до 28 червня 2024 року.

Згідно з Постановою обласні та Київська міська військові адміністрації за участю засновників закладів загальної середньої освіти забезпечують організацію початку навчального року залежно від безпекової ситуації в кожній окремій адміністративно-територіальній одиниці.

Із метою своєчасного прийняття в експлуатацію закладів освіти до нового навчального року та проходження осінньо-зимового періоду 2023-2024 рр. в умовах дії воєнного стану листом МОН від 17.05.2023 No 1/6990-23 рекомендовано керівникам департаментів (управлінь) освіти і науки обласних, Київської міської військових адміністрацій під час підготовки закладів освіти до 2023/2024 навчального року використовувати Інструктивно-методичні матеріали щодо порядку підготовки закладу освіти до нового навчального року та опалювального сезону з питань цивільного захисту, охорони праці та безпеки життєдіяльності (лист МОН від 22.07.2022 No 1/8462), які розміщено на офіційному вебсайті Міністерства освіти і науки України.

Рекомендуємо також включити до складу комісій з обстеження закладів освіти на предмет готовності до організації навчання та забезпечення безпеки учасників освітнього процесу представників регіональних підрозділів Державної служби з надзвичайних ситуацій і Національної поліції. 

Освітній процес у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 н. р., відповідно до рішень обласних, Київської міської військових адміністрацій (далі – адміністрації) та засновників закладів освіти, може бути організовано за очною, дистанційною формами навчання або їх поєднанням (за змішаним режимом) залежно від можливостей фонду захисних споруд у цих закладах.

Організація освітнього процесу залежить від безпекової ситуації в кожному населеному пункті. Структура і тривалість навчального тижня, навчального дня, занять, відпочинку між ними, форми організації освітнього процесу визначаються педагогічною радою закладу освіти в межах часу, передбаченого освітньою програмою, відповідно до обсягу навчального навантаження, встановленого навчальним планом, та з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку здобувачів освіти, особливостей регіону тощо.

Освітній процес в очній формі запроваджується в приміщеннях або будівлях закладу освіти тільки в межах розрахункової місткості споруд цивільного захисту, що можуть бути використані для укриття учасників освітнього процесу в разі включення сигналу «Повітряна тривога» або інших відповідних сигналів оповіщення. Якщо потужності споруд цивільного захисту є недостатніми для укриття всіх учасників освітнього процесу, то освітній процес може бути організовано шляхом розподілу навчального часу в межах годин (змін) упродовж дня, годин (змін) і днів упродовж тижня, годин (змін), днів та тижнів упродовж місяця або семестру тощо.

Організація освітнього процесу в дистанційній формі в закладах освіти на території ведення бойових дій, тимчасово окупованих територіях тощо запроваджується наказом (розпорядженням) засновника закладу освіти за погодженням із керівником адміністрації.

При дистанційному навчанні заклад освіти самостійно приймає рішення щодо зняття обмеження на максимальну кількість учнів у класі. 

Також можливою є організація освітнього процесу в змішаному режимі, що поєднує очну і дистанційну форми навчання. Таке поєднання можливе для різного виду занять, наприклад, практичні, лабораторні заняття проводяться в очному режимі, лекційні – у дистанційному. При цьому освітній процес у початковій школі бажано здійснювати в очній формі, враховуючи необхідність соціалізації дітей.

Форма організації освітнього процесу може змінюватися впродовж навчального року залежно від безпекової ситуації тощо.

Також просимо врахувати можливість зміни форми навчання для здобувачів освіти, які тимчасово перебувають за кордоном або є внутрішньо переміщеними особами, протягом навчального року або семестру за заявою батьків.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 15.05.2023 N 563 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо окремих питань здобуття освіти в закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні» рекомендуємо закладам освіти, де дистанційно здобувають освіту діти - громадяни України, які очно навчаються в закладі освіти за кордоном, за можливості вжити заходів щодо оптимізації освітнього процесу й урахування результатів навчання з тих предметів, які здобувач (здобувачка) освіти опановує в школі країни перебування.

Наголошуємо на важливості застосування індивідуального підходу до кожного учня/учениці в найкращих інтересах дитини для дотримання її права на продовження здобуття освіти.

Просимо поінформувати керівників закладів освіти про персональну відповідальність за організацію безпечних умов для здобувачів освіти, педагогічних та інших працівників під час освітнього процесу в закладі освіти.

При організації освітнього процесу в очній формі або змішаному режимі слід забезпечити безумовне переривання освітнього процесу, що здійснюється в будівлі, приміщенні закладу освіти, у разі включення сигналу «Повітряна тривога» або інших сигналів оповіщення. Учасники освітнього процесу повинні організовано прослідувати до споруд цивільного захисту і перебувати в них до скасування тривоги, за можливості продовжуючи освітній процес в укритті, а після відбою тривоги – повернутися до приміщення закладу освіти, організувавши освітній процес із урахуванням необхідного корегування. 

З повагою

Міністр                                  Оксен ЛІСОВИЙ

Завантажити: 64df3052606ff337815847.pdf (258.04 Кб.)

Освіта.ua
16.08.2023

Популярні новини
Уряд відновив фінансування реформи НУШ Кошти скерують на обладнання, навчальну літературу та підвищення кваліфікації вчителів
Завдання НМТ з математики викликали труднощі у випускників У випускників шкіл виникли труднощі з розв’язування стандартних задач з математики
Оприлюднено рекомендації МОН з викладання шкільних предметів Документ містить рекомендації з викладання предметів та інтегрованих курсів за предметними галузями
Опубліковано рейтинг шкіл України 2023 року Щорічний рейтинг найкращих шкіл України за підсумками проведення НМТ у 2023 році
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Оля
Для здобувачів освіти навчальний рік закінчується 31 травня. А до 28 червня ДПА.
Ірина
У мене дитина, 1й клас, початок року - по 5 уроків щодня. І так вона буде вчитись до 28 червня та ще й 12 років… я вражена нашою системою освіти. Ми колись вчились по 3-4 уроки в 1-му класі ( принаймні на початку року ) до червня і 11 років. Хто може пояснити, чому зараз дітям збільшили кількість уроків, вкрали місяць літа і ще 1 рік з їхнього життя. Я б хотіла поцікавитися, хто відповідальний за такі нововведення у Міністерстві освіти??
Світлана
Навіщо дітям навчатися до 28 червня? Вони нормально закінчують программу наприкінці травня. Не знущайтесь з дітей.
svetlana.popowa@gmail.com
Прошу пояснити ваші рекомендації на прикладах: учні 3-го класу не мають груп продовженого дня, що робити батькам? Учні 11-го класу мають другу зміну з 9-18 у школі, як готуватись до вступу, виконувати домашнє завдання та відвідувати позашкільні заходи?
теж мама
Для [email protected]: Ну з "продльонкою" вам треба або вирішувати в школі (в деяких школах вона не прив’язана до класу, а є змішаною, де можуть бути діти як з 1, так і з 4 класу) або самостійно (ні я, ні мій син на неї не ходили, а після школи йшли додому, а потім на гуртки). Щодо 11 класу, то з 9 до 18 не може бути ІІ зміна, може вона з 11? тоді так само, як тим, хто навчається з 8 до 15 (можна або до школи або лягати спати пізніше , бо можна довше спати ніж ті, хто ходять на 8
Коментувати
Ірина
Нас змушують у школах залишати дітей,то рік назад укриття було ні до чого,а в цьому році це прям супер сховище! Адміністрація школи ,змивається на наказ з міністерства ,що дітей не віддадуть ,хочете йдіть самі до дітей і сидіть разом,але додому ніхто не пустить !!! Ви шо там думаєте,що люди читати не вміють! Господи,нехай хоть хтось відповість мені по закону ,чи маю я як мама забрати зі школи дітей ,у перші хвилини тривоги. Я на машині за дві хвилини від дому до школи і маємо своє укриття,а не прости Господи. То того року називали ті кляті сховища Братська могила,а сьогодні це вже мега укриття. В тому році збирали заяви від батьків,в яких було вказано,що даємо згоду на відвідування школи в очній формі,але адміністрація відповідальності нести не буде,уся відповідальність на батьках,а сьогодні вже кримінальна відповідальність. Ти диви які розумні . Бачите які вправні? Дайте мені конкретну відповідь де написано не віддавати мамі дітей?
Ірина
Де є написано міністром те,що дітей під час тривоги заборонено віддавати батькам??? Майте совість люди добрі,чи ви що ви хочете від нас?!
uscnm
Для Ірина: щоб ви не повзали з дітьми під час тривоги на вулиці! щоб на голову дитині не прилетіло!
svetlana.popowa@gmail.com
Ок, з нашим графіком одна дитина 3-й клас вдома сама,Інша 11-й до 18 в школі. Укриття в роддомі за 2 км від школи.
Коментувати