Про основні вимоги до шрифтового оформлення підручників і навчальних посібників для 1 класу

Лист ІМЗО № 21/08-132 від 09.11.22 року

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВА УСТАНОВА ІНСТИТУТ МОДЕРНІЗАЦІЇ ЗМІСТУ ОСВІТИ

№ 21/08-132 від 09 листопада 2022 року

Потенційним учасникам конкурсного
відбору підручників і навчальних
посібників для 1 класу закладів
загальної середньої освіти і
педагогічних працівників

Про основні вимоги до шрифтового
оформлення підручників і навчальних
посібників для 1 класу

У 2022-2023 роках відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 30 вересня 2022 року № 869 проводиться конкурсний відбір підручників (крім електронних) та посібників для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників (1 клас).

З метою забезпечення закладів загальної середньої освіти якісними навчальними виданнями інформуємо.

Під час підготовки оригінал-макетів підручників і навчальних посібників необхідно дотримуватись єдиного стандарту шрифтового оформлення навчальних видань, що визначений Державними санітарними нормами і правилами «Гігієнічні вимоги до друкованої продукції для дітей», затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18 січня 2007 року № 13, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30 січня 2007 року за 77/13344; СОУ 1.1-02477019-07:2015 «Поліграфія. Підручники і навчальні посібники для загальноосвітніх навчальних закладів», затвердженим наказом Державного комітету телебачення і радіомовлення України від 23 жовтня 2019 року № 434; Єдиними зразками каліграфічного письма цифр, українських і російських букв та їх з’єднань, що затверджені рішенням колегії Міністерства освіти і науки України (протокол № 8/2-19 від 18 липня 2003 року).

Підручники і навчальні посібники для 1 класу закладів загальної середньої освіти належать до видань другої групи.

Акцентуємо увагу на підручниках і навчальних посібниках з мовно-літературної освітньої галузі.

Відповідно до пп. 53.13 п. 5.3 ДСанПіН 5.5.6-13-2007 у навчальних посібниках «Українська мова. Буквар», підручниках з іноземних мов, мов національних меншин та відповідних корінних народів тексти мають бути складені шрифтом рубленої гарнітури з нормальним або широким, світлим, прямим накресленням вічка.

Кегль шрифту в частині посібників / підручників, призначеній для букварного періоду навчання грамоти, має бути 20 пунктів (висота великої букви 7,52 мм) та може бути більшим. Привертаємо увагу, що висоту букви тут і далі визначено відповідно до числового значення пункту як основної одиниці виміру, що використовується для визначення кегля шрифту і дорівнює 0,376 мм у системі Дідо.

Кегль шрифту в частині посібника / підручника, призначеній для післябукварного періоду навчання грамоти, має бути 18 пунктів (висота великої букви 6,76 мм) та може бути більшим.

У частині навчального посібника, що призначена для прописів, використовувати графічну сітку і форми букв та цифр, визначені в Єдиних зразках каліграфічного письма цифр, українських і російських букв та їх з’єднань, що затверджені рішенням колегії Міністерства освіти і науки України (протокол № 8/2-19 від 18 липня 2003 року).

Рекомендована ілюстративність частини навчального видання, призначеної для букварного періоду навчання грамоти, - не менше 50 % площі сторінки; частини навчального видання, призначеної для післябукварного періоду навчання грамоти, - не менше 30 % площі сторінки.

Щодо підручників і навчальних посібників з інших освітніх галузей підкреслюємо.

Основні тексти у підручниках «Я досліджую світ», «Мистецтво» і навчальних посібниках «Математика» складають шрифтом рубленої гарнітури, кеглем 17 (висота великої букви 6, 39 мм); додаткові тексти - кеглем 15 (висота великої букви 5,64 мм).

В усіх навчальних виданнях для 1 класу має бути передбачено збільшення інтерліньяжу не менше ніж на 2 пункти. Для виокремленого тексту, заголовків дозволяється використання не більше трьох кольорових фарб (синьої, червоної, чорної).

Директор                                 Євген Баженков

Освіта.ua
09.11.2022

Популярні новини
Випускників шкіл звільнять від ДПА Випускників, які завершують здобуття повної середньої освіти, звільнять від ДПА
У Києві діти навчатимуться у світловий проміжок дня Такий режим навчання вводиться, щоб максимально зменшити залежність шкіл від відключень електроенергії
У київських школах перенесено час початку уроків Навчальні заняття у столичних школах відтепер розпочинатимуться о 9.00
В Україні розробляють Концепцію безпечної школи Метою концепції є створення безпечних умов для ефективного очного навчання
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів