Олександр Костюк

Станом на 2020 рік близько 15,5% української молоді не працювали і не отримували освіту

Який відсоток молоді в Європі та в Україні не працює і не навчається?

«Молодь є ключовим рушієм соціальних і економічних змін. Вона є людським капіталом кожної країни. Проте в Європі багато молодих людей «не працюють і не навчаються» (NEET). Дві третини європейських країн ще не досягли цільового показника у 9 % для молоді, яка не працює і не навчається (NEET)».

У 2024 році 11 % людей у віці від 15 до 29 років в ЄС були NEET. ЄС хоче скоротити цей показник до менше ніж 9 % до 2030 року, як кажуть, «вчись або працюй». Однак станом на 2024 рік лише 11 із 34 європейських країн вже досягли цієї мети.

Показники NEET в Європі значно різняться. Тож де в Європі найбільше молодих людей, які «не працюють і не навчаються»?

За даними Євростату, у 2024 році частка молодих NEET в ЄС коливалася від 4,9% у Нідерландах до 19,4% у Румунії. Різниця у відношенні у цих двох країнах до молоді як людського капіталу, у який потрібно інвестувати і який має бути продуктивним, очевидна – Нідерланди далеко попереду Румунії.

Якщо врахувати країни-кандидати на вступ до ЄС, Велику Британію та держави ЄАВТ, найвищий показник зафіксовано в Туреччині. Більше ніж кожна четверта молода людина (25,9 %) є NEET. Далі йде Боснія і Герцеговина з 22,2 %. Обидві країни є кандидатами на вступ до ЄС.

Загалом у південній та південно-східній Європі показники NEET значно вищі, тоді як північна та західна Європа загалом демонструють кращі результати. Окрім Туреччини та Боснії і Герцеговини, кілька країн мають показники вище середнього по ЄС. До них належать Румунія (19,4 %), Італія (15,2 %), Сербія (14,9 %), Литва (14,7 %), Греція (14,2 %) та Болгарія (12,7 %).

Німеччина має показник 8,5 % – це ще не показник найуспішніших країн Європи. Що це за країни? Окрім Нідерландів (4,9 %), серед країн з високими показниками є Ісландія (5,0 %), Швеція (6,3 %), Норвегія (6,8 %), Мальта (7,2 %), а також Ірландія та Словенія (обидві 7,6 %). Ці країни демонструють успіхи у допомозі молоді знайти свій шлях.

Розрив між країнами вражаючий. Показник Туреччини більш ніж у п'ять разів перевищує показник Нідерландів. Чому так?

«Здається, існує великий розрив між навичками, які вимагає ринок праці, та навичками, які здобувають студенти в університетах», – пояснив Euronews Business представник ОЕСР у Туреччині, коментуючи високий рівень безробіття серед випускників університетів.

Дослідження ОЕСР за 2025 рік також підкреслює відносно низьку частку випускників у галузі науки, технологій, інженерії та математики (STEM) у Туреччині. У звіті міститься заклик до збільшення кількості курсів, що відповідають потребам ринку праці.

Тобто мова йде про те, що молодь Туреччини та деяких інших країн Європи потрапляє у кваліфікаційну яму, що ускладнює пошук роботи за спеціальністю або залишає людину без роботи взагалі.

На це варто звернути увагу і в Україні, де станом на 2020 рік близько 15,5% молоді не працювали або не отримували освіту. Цє четвертий показник в Європі після Румунії, де близько 19% молоді знаходяться у такій ситуації.

А ось за показником працевлаштування випускників ми значно поступаємося останнім у списку країнам Європи, маючи показник не більше 60% проти найгіршого показника в Європі – 77,3% в Італії.

Ці наші два показника – 15,5% молоді, яка не працює або не отримує освіту, що не є найгіршим показником в Європі, та 58% – показник працевлаштування випускників вишів (дані 2021 року), що значно нижче за найгіршого показника в Європі, потребують окремої уваги уряду та МОН, бо яскраво свідчать про відсутність балансу між системою вищої освіти та ринком праці.

На цьому фоні показник охоплення молоді в Україні вищою освітою – майже 60%, що є одним з найвищих в Європі, викликає подив і свідчить про значну відстань між системою вищої освіти та ринком праці.

Автор: Олександр Костюк, д. е. н., доктор управління бізнесом (DBA), професор, головний редактор міжнародного наукового журналу «Корпоративна власність та контроль».

Оригінал публікації

КОМЕНТАРІ
Багато символів. Скоротіть на
Залишилось символів 1000
Заповніть форму, або
Заповніть форму або