Віктор Мисан: про що думають українські учителі

У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу

Віктор Мисан: про що думають українські учителі

Автор: Віктор Мисан, кандидат педагогічних наук, доцент, заслужений учитель України.

Напишу, що на думці у вчителів, яких знову запрягли в ярмо.

По-перше, вчителі активно обговорюють непрофесійні рекомендації, які направо і наліво роздає МОН. Це стосується насамперед повторення.

Ніхто не заперечує і не виступає проти такого виду діяльності як повторення, але... Щоб повторити – потрібно виділити навчальний час (!) І якщо йдеться про гуманітарні предмети, то таких годин потрібно чимало.

Окремими програмами повторення взагалі не передбачене. Отже, його потрібно планувати за рахунок вивчення нового матеріалу. Чи можливо це? Ні. Чому? А як тоді наздоганяти програму?

Нові теми перевантажені фактичним матеріалом. Їх і так неможливо опрацювати в реальному часі. А тут ще потрібно ущільнювати і додавати порціями матеріал з інших тем. Яка ефективність? Навіть не нульова. Суцільний мінус.

По-друге, всі питають, як-то на 20% скоротити програму, або переформатувати її теми. Ну як? Все порахували, переважили, переміряли, полічили речення, букви, формули, ... і 1/5 викинули, зігнорували.

Але ж програма – нормативний документ. І, між іншим, ранг її нормативності встановлений урядом і тим самим МОН. То як її кромсати?

От сьогодні з 11-класниками опрацьовували тему «Соціально-економічні зміни другої половини ХХ і початку ХХІ ст.» Що там? О! Там – все! І політика подолання соціальної нерівності в країнах демократії, і «економічне диво» Німеччини та Італії, і «Тетчеризм» з «Рейганомікою», і соціальне ринкове господарство з його структурою, рисами та механізмами, і шведська соціальна модель з її перевагами (!). І все це одна тема, і в один урок.

Сподіваюся, що ви не забули тривалості уроку. Вона дорівнює 45 хвилинам! І що тут дорівнює 20%? Шведська модель? «Тетчеризм»? А може, «Рейганоміка»? Вирішили – не будемо викидати нічого, бо його й так не зрозуміють, не опрацюють, не запам'ятають, не використають. І ... погнали.

По-третє, наші вчителі «плюються» від нового електронного журналу на платформі (сайті) «HUMАN». Якщо раніше, користуючись журналом платформи (сайту) «Нові знання», ми витрачали лічені хвилини, щоб проставити відвідування, внести оцінки і записати завдання на наступний урок, яке учні, між іншим, бачили, на яке число і урок його задають, то тепер – муки господні для всіх.

Лише для того, щоб записати завдання, потрібно здійснити 10–11 операцій: зайти в розклад на урок, активізувати завдання, створити завдання, знову натиснути створити завдання, обрати відповідний тип завдання або зайти в назви і описи, записати, зберегти, видати, обрати весь клас, щоб його побачили. Оце «інновація»! Оце «економія часу»! Оце «турбота» про ... вчителя!

Сторінки журналу, у традиційному розумінні, фактично не існує. Її повністю можна побачити лише в режимі «PDF». Відвідування окремою колонкою, оцінки окремо. Побачити всю тему на уроків 12–14 неможливо, лише шматок і в окремих учнів. Увесь час потрібно рухати курсор то вверх, то вниз, то праворуч, то ліворуч.

Класні керівники – у шоці, бо в них, окрім уроків, ще купа записів іншого характеру + списки батьків, інформація про батьків + надсилання кодів, щоб батьки могли побачити своїх чад...

Складовою драматизму цієї ситуації є ще й те, що на серпневій педагогічній раді колектив прийняв рішення про використання «Нових знань», але закладам обласного підпорядкування надійшла документально не зафіксована вказівка «Використовувати платформу (сайт) HUMАN». Оце так ... нагнули весь педагогічний колектив з його рішенням!

Одним словом – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу!

Про що ще говорять учителі? А ви сходіть до них у колективи і запитайте.

Оригінал

Освіта.ua
14.09.2023

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Тетяна
Так само, як не чують вчителів, так само не чують учнів і батьків. Кількість домашніх завдань вражає, програма шкільна з кожного предмету перенавантажена дуже. Скільки матеріалу потрібно вивчити і опрацювати в школі, потім стільки ж часу витратити на виконання домашнього завдання...Жах. Школа - це не радість, це - каторга для всіх:учителів, школярів і батьків. Єдиний, хто радіє - то МОН. А що ж, стільки цінних вказівок дають всім. Це ж - радість від виконаної роботи.
Idea
Для Тетяна: Не хвилюйтеся даремно,хто хоче вчитися-вивчить усе,що є у програмі.Хто не хоче-буде на уроці і вдома ганяти чортиків у смартфоні. А потім у житті,той,що не вчився буде керувати тим,що має два ВНЗ.
Коментувати
Юрій
На рахунок human повністю не погоджуюсь з автором. Класним керівникам набагато менше роботи, ніж з паперовим журналом. Списки писати не треба, відвідування розноситься по всіх предметах, підсумкові дані відвідування рахуються автоматом, зведений облік автоматом, свідоцтва досягнень кожен вчитель вносить свою частину і все готово. Дані батьків вносяться як і в паперовому, але раз, і до кінця школи, якщо буде використовуватися ця ж система. Планування уроків шляхом копіпаста вноситься швидко і все, рахуйте журнал записано за рік, лише дати ставити. У мене йшло 5хв на 1 урок в тиждень на весь рік. На наступний рік імпорт планування займе декілька секунд шляхом імпорту. Планування уроків в розкладі в декілька кліків. Домашнє завдання вносити трохи довше, але це справа звички раз, внести його можна при підготовці уроків, а потім лише видати - два. Електронний журнал трохи не зручний, але я думаю розробники це поправлять, бо тех. підтримка працює добре, що не можна сказати про тех. підтримку НЗ, якої як і не існує. P.S. мене дивує позиція автора, і деяких інших людей, які не розібравшись зразу "фекають".
Петро Демченко
"...закладам обласного підпорядкування надійшла документально не зафіксована вказівка «Використовувати платформу (сайт) HUMАN»..." Якщо документально не зафіксовано, то однозначно пошліть ту вказівку "за російським кораблем". До речі, якщо така вказівка і буде документально зафіксована, всеодно пошліть, тільки дружно!.
Андрій Чикотило
Усім по..уй, про що думають вчителі. І все, що тут пишеться, читають тільки вчителі. Тому ці всі писульки не мають сенсу, бо ні на що не впливають.
Ірина
На превеликий жаль, ніхто навіть і не намагається почути учителів. МОН запровадило купу безрезультативних реформ, однією з яких є переформатування методкабінетів у центри, які мали б надавати допомогу та підтримку вчителям, натомість, нічого не змінилося: безліч завдань, вимог, семінарів (які просто "обізвали" іншими новомодними словами, що в результаті лише нагромадило все більше вчителів та додало їм навантажень). Дивина, але директори (у нас на Кіровоградщині) підтримують такий формат і сьогодні ми маємо від цих горе-методистів/консультантів чітку вказівку, що підвищення кваліфікації визнається лише те, яке отримане при КОІППО?!? Виходить, що консультанти вагоміші навіть за МОН... А реформа НУШ у 5-6 класах - повний абсурд: дошка, крейда, старі меблі, відсутність підручників, але вчитель має бути суперовим професіоналом з паперовим підтвердженням про навчання у 5 чи у 6 класі НУШ, інакше годин тобі не дають. Парадокс!
Ірина
А залучення дітей до участі у конкурсах! ЗЗСО Запорізької області мають дистанційний формат навчання, постійні повітряні тривоги, під час яких заборонено проводити уроки, варіативної складової немає, а керівництву різних рівнів, починаючи від начальника управління освітою громад, давай результати. Та ще в чому! В науково-дослідницькій роботі Це що, кінець світу?
Ольга
Для Ірина: 100%
Коментувати
Стельмах Т.В
Так ,наприклад директор навчального закладу м.Рівного , взагалі відмовився підписати мою навчальну програму ,бо знову щось йому не сподобалося .Як взагалі донести цьому освітянину (директору),що існують загальноприйняті норми ,і якщо я викладаю німецьку мову, то у програмі я не можу писати про космос?!
Idea
Для Стельмах Т.В: Занесіть директору пляшку коньяку і Ваша програма йому відразу сподобається.
Коментувати
Наталія
А Ви запитайте, як ставляться учителі до рейтингів здачі НМТ,які оприлюднили дуже ,,вдало’’. Як ,,нагинають ’’вчителів і говорять, що ви ніхто і працювати не вмієте. Що винні вони, бо діти погано роздавали. А купа наказів та розпоряджень щодо проведення різноманітних ,,виховних заходів. Повірте, нікому вони, заходи, не дуже й потрібні у такій кількості. І це не всі питання, що турбують вчителів.
Ганна
Для Наталія: Є чимало шкіл з сильним викладанням більшості чи навіть усіх предметів, які мають невисокий середній бал НМТ через те, що не відбирають учнів. І водночас існують школи, в яких слабко викладають значну частину предметів, але які мають високий бал НМТ завдяки відбору учнів (такі школи конкурентоздатні завдяки сильному викладанню окремих предметів).
Коментувати