В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл?

Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем

В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл?

Автор: Володимир Онацький, освітній експерт з проведення інституційного аудиту.

Якщо почати лікувати здоровий зуб, то врешті-решт ти його втратиш. А якщо за цю справу візьметься спочатку гінеколог, потім – офтальмолог, кілька рухів бором зробить лор, а потім долучиться ще хтось, то вся ротова порожнина буде нагадувати руїни. А проблема-то була лише в тому, щоб не відкорковувати пляшки з нарзаном зубами, а також не гризти волоські горіхи.

Так і зі шкільною освітою. Кожен намагається знайти рецепт її лікування, хоча до школи мав дотик, будучи школярем.

Триває широке обговорення ініціативи нового очільника МОН. Долучаються всі, і лише шкільні вчителі десь там, з широко розкритими від чергової ідеї ротами та очима, спостерігають за процесом. Вони вже звикли, що в усьому винні, і тепер просто в очікуванні змін.

Більше ніж тридцять років численні команди лікують шкільну освіту. Кожні півтора-два роки змінюється головний лікар і призначає новий курс лікування, хоч, як правило, попередні приписи так до кінця не доведені: то щось пришиють, то відріжуть, то заліплять, то вколють. Стільки старань, а вона ще й досі жива!

Я не буду аналізувати попередні реформи шкільної освіти. Предметом сьогоднішнього обговорення є ініціатива скоротити кількість навчальних предметів в школі.

Дійсно, порівняно зі школярами інших країн, у наших дітей значно більше навчальних предметів. Але добре це чи погано та яких варто позбутися? Для того щоб дати відповідь на це питання, потрібно підійти комплексно. Психологи та педагоги вважають, що діти здатні багато чого опанувати, якщо навчання буде різноманітним, сучасним, системним, відповідатиме віку дитини.

Тож велика кількість предметів забезпечує різноманіття інформації з різних галузей знань. Однак ця інформація має відповідати віковим особливостям дитини, теоретичні знання мають підкріплюватись практичними навичками.

Ми ж маємо здебільшого уроки-лекції з вчителем-актором біля дошки, основна мета якого – встигнути класти в голови учнів все те, що впхнули в програми та підручники їхні автори.

Наші діти так і не отримали сучасних підручників-зошитів, за якими вчиться весь світ. Основна риса вітчизняних підручників – це наукоподібний стиль викладання та недоречне вживання фемінітивів, за яким втрачається навіть здоровий глузд.

Наведу цитату з підручника географії для 6 класу, який рекомендовано МОН у цьому році: «Різні мандрівники / мандрівниці з тією чи іншою метою вирушали в далекі краї. Багатьом із них пощастило досягнути незвіданих земель, а декому – й здобути славу першовідкривачів / першовідкривачок». Цікаво, про яких першовідкривачок мова? Я не знаю жодної, автори підручника – також, адже далі розповіді виключно про чоловіків. То для чого в підручниках писати таке? І подібного в цьому підручнику дуже багато.

Отже, повторюсь: проблема не в кількості предметів, а в тому, як побудована програма, що включено до неї, яке методичне забезпечення предмета. У нас же давно зникли експериментальні програми та підручники, спостереження за тим, як сприймають програмовий матеріал учні за новим підручником.

А матеріалу стільки за урок треба пройти, що вчитель ледве встигає все назвати, а часу на закріплення вже немає.

Наступний урок – нова тема. І дитина, яка бажала вчитися, починає почуватися розгубленою, а потім взагалі втрачає інтерес до навчання.

Психологи відзначають, що рівень тривожності у школярів дуже високий. Тому потрібно переглянути наповнення програм із кожного предмета, деякі теми перенести в більш старші класи, деякі вивчати лише в профільних класах, а деякі – взагалі не вивчати в школі.

Але не потрібно викреслювати базові дисципліни з розкладу учнів. Чим більше буде у дитини вчителів, чим різноманітніше буде шкільне життя, тим краще відбуватиметься соціалізація дитини.

При цьому більша половина навчального часу має приділятися практичним роботам учнів, адже лише через практичну діяльність формуються компетентності. У закордонних школах багато різних практичних завдань, що підтримує інтерес до навчання.

Психологи вважають, що тривожність та перевантаженість пов’язані між собою. Якщо відкрити освітню програму будь-якого класу, то ми побачимо, що учні щотижня вчаться на 3-6 годин більше, ніж це гранично допустимо за санітарними нормами.

Уявімо, що кожному дорослому доведеться щотижня працювати більше, ніж це потрібно. Хто витримає таке упродовж одинадцяти років? А діти мусять, їх ніхто не запитує.

Кількість уроків має бути виключно в межах граничної допустимих санітарних норм. А решта годин має бути віддана на різноманітні гуртки, секції, клубну роботу в другій половині дня, як це в іноземних школах.

Не менш важливим фактором успішного шкільного навчання є систематичність та мотивація. Переважна більшість батьків учнів, які виїхали за кордон, відзначають, що пропуск дитиною шкільних занять є неприпустимим. Батьки повинні забезпечити щоденну присутність дитини в школі, вчасно повідомляти про хворобу. Не можна навіть уявити, щоб замість навчання, дитина кудись їхала відпочивати з батьками, або просто тижнями не відвідувала школу.

Те саме і про мотивацію до навчання. У школу діти приходять, щоб учитися. Будь-які порушення дисципліни, погана успішність є предметом контролю, корекції та відповідальності. І нам є що перейняти в цьому плані в іноземців.

А формула успіху будь-яких реформ та новацій, якої треба дотримуватись, давно сформульована нашим класиком: «І чужому навчайтесь, і свого не цурайтесь».

Оригінал

Освіта.ua
25.04.2023

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Денис
Для кого, це все робиться, шановні освітяни???? Всі хочуть їздити на BMW, не маючи у власності, навіть поламаного університету!!!! 80 відсотків шкіл України не мають сучасного кабінету інформатики ( у нас наприклад, машини 2003 року!! Ганьба, одним словом) , не говорячи про інші кабінети та сучасну техніку! За безкоштовні ресурси та софт, взагалі мова не іде!!! 50 відсотків учнів ВЕЛИКОГО НУШ не вміють читати або до цього наближено!! 70 відсотків учнів не можуть виразити власну думку!!! І це офіційні цифри!!!30 відсотків здають математику на ЗНО, а 70 провалюють іспит!!!Вже СПРОСТИЛИ далі нікуди!!! МОН, не ЧУДІТЬ!!! Спочатку забезпечте технікою учнів, вчителів, а особливо школи, а лише потім реалізовуйте свої ідеї!!! 50 відсотків країни немає покриття зв’язку, не говорячи про Інтернет і тд тп!!! Тож ДУМАЙТЕ, як казав наш президент!!
399
Для Денис: НУШ - НЕМА УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ.
Коментувати
Виктория Владимирова
З автором згодна на 100%. Розумно, стисло зі знанням справи. Програми складні, зміст роздутий та не відповідає віковим особливостям дитини. Підручники відповідні програмам.
Виктория Владимирова
І останнє. Хочете якісної освіти, відчепіться від вчителів з конкурсами та скоротіть РУО. Ми можемо тільки пропонувати дітям узяти участь у якомусь конкурсі на добровільній основі, а не весь час когось до чогось готувати. Школа не повинна брати участь у конкурсах, її роль повинна бути виключно інформативна. Наша задача якісно вчити і крапка. Особливо в умовах війни. Конкурси повинні бути поза школою.
Інна
Дякую за адекватну оцінку ситуації! Треба розвантажити програми, а не "зливати" україноцентричні предмети і прибирати географію, історію, літературу, завдяки яким відбуаається загальний розвиток людини. До речі, саме розвантаження програм було пріоритетним завданням, коли затверджувати новий Державний стандарт під НУШ. То чому ж діти завантажені ще більше?
Виктория Владимирова
І друге питання до МОН: чому у кацапів усе це є, а у нас немає? Вважаю усякі інститути модернізації змісту освіти і т.д паразитами, бо вони не зробили НІЧОГО.
UA-404
Для ВЫктория ВлАдимЫроффа: Кацапурка ляшката, чого розварнякалась на м’ясному шоу "укро-ж2" для підлупних захохликів та шелупені? У безправній колоніальщині навіть без Конституційного суду та прав щирі волонтери і попущені нераби сльозно жаліються господарям щоб били по іншому місцю. Таки "слов’яни" гірші за негрів.
Виктория Владимирова
Для UA-404: Ти, дебілятко, зовсім при путькє збідніло. Заробляєш тут тупенькими коментарями. Думаю, що на пляшку горілки та хвіст оселедця ти сьогодні вже напрацювало. Більше кацапам сьогодні не подаю, не старайся, і відповіді не чекай ні під яким ніком. Йди за "російським воєнним корабльом" і як можна скоріше.
David
Для Виктория Владимирова: Породистое, замечание было уместным или вы ненавидите Украину, поэтому такой ник? Что касается пресловутого "корабля" по аналогии с "призраком Киева" и победами, благодаря этому органу вы появились, и, возможно, вам иногда кто-то его даёт. Немного жаль, если только после водки с едой, накрывая подушкой с плакатом. Хотя может транс, трап или лисичка 39 гендера. Или даже в кружевных трусиках в Европах злая, что не клюют, поэтому выбрали русский ник в расчёте на больше миллионов? Соболезную, но подозрительно.
Коментувати
Виктория Владимирова
А в мене інше питання: де якісні навчальні платформи? Де якісні 3D анімації або відеоролики до усіх шкільних дослідів? Де БЕЗКОШТОВНІ сервіси для створення та перевірки завдань різних типів? Де електронні підручники (не PDF, а саме електронні підручники) та якісні ППЗ з предметів? Щось робить тільки "Ранок". Усе інше вимагає чи оплатити за рік, чи купити доступ на рік за Євро, усіх хочуть гроші. Усі "експерти та науковці" вимагають від вчителів інновацій та сучасних методів викладання, а вчитель забезпечений тільки дошкою, крейдою та ганчіркою (і ноутбуки у всіх власні). Classtime хоче гроші одразу за рік, 3D Mozaik хоче гроші, "На урок" обмежений функціонал, такий же і на "Всеосвіта". Невже, маючі купу усіляких паразитичних структур в освіті, не можна створити якісні, яскраві та БЕЗКОШТОВНІ сервіси, платформи, ППЗ, електронні підручники для дітей та вчителів. Згодна платити, але не захмарні суми та помісячно, бо розумію, що будь-яка праця повинна бути оплачена.
Галина
Для Виктория Владимирова: Повністю згодна. Навіть такий контент, як маленькі відео до 1 хв з географії, анімації. Думаю, з інших предметів теж. Є багато таких російською, а українською не знайдеш. Вчитель повинен сам щось вишукувати, перекладати, адаптувати, витрачати свій час замість просто відпочити, чи щось почитати. А у нас цілі інститути та інші методичні установи за щось гроші отримують/
Аліна
А вчителі взагалі щось повинні робити, чи тільки десь взяти чуже? Створюйте свої відео, співпрацюйте з учителями інформатики. В ОТГ просіть кошти на програми.
Анонім
Для Аліна: Пані, а ви готові робити роботу за яку не отримуєте зарплати??? Готові проводити весь час без своїх дітей, тому що потрібно вчити інших дітей??? Готові витрачати свої зароблені кошти не на себе та сім’ю, а на матеріали,, підручники, навчання, різноманітні програми і т.п. ??? Тоді ласкаво просимо у будь яку школу України!!!
Коментувати
Солдат
Як батько і колишній вчитель, звертаюся: 1. До розробників навчальних програм: "Спростіть програми" 2. До авторів підручників: "Дітям не потрібні наукові трактати - навчіться писати для дітей. Не можете - запросіть до творчої співпраці дитячого літератора, психолога". 3. До рецензентів, видавців і редакторів: "Читайте підручники! Вони не тільки написані незрозумілою для дітей мовою, а й часто мають граматичні чи факторологічні помилки ( для прикладу - в одному з підручників з географії для 8 класу під зображенням форелі підписано: "Осетер". Ілюстрації у підручниках повинні бути якісними". 4. До Міністра-мало(недо)академіка: "Не руйнуйте школу. Вчителі - це основа школи. Читаючи, які перетурбації Ви запланували (зменшення предметів - це скорочення годин і зменшення зарплат; "вільна творча робота вчителя"- це несусвітні вимоги різноманітних "начальницьких" структур і маса паперів...), я сумніваюся, чи захочу після демобілізації повернутися до школи".
Надія
Учні перевантажені насамперед примусовим конкурсами, яких щороку стає все більше та примусовою участю в МАН! Чи є ще десь у цивілізованих країнах така ганебна практика? Чиновники від освіти на словах виступають за розвантаження учнів, а на практиці вимагають участі школи у всіх конкурсах!
Сергій Міщенко
Реформа освіти повинна мати одну єдину мету - дати можливість українським дітям отримати конкурентну на світовому рівні базову освіту, щоб мати можливість в подальшому здобути освіту в ведучих університетах світу. Без фахівців з сучасною, отриманою в рейтингових міжнародних університетах освітою розвиток України неможливий. До речі в Китаї діти розпочинають знайомитись з основами штучного інтелекту з дитячого садочка. Якщо може хто не знає, що китайський уряд з 70 - х років відправляв в кращі університети світу за рахунок держави по 30 найкращих учнів на навчання за державні кошти кожного року. Результати такого підходу держави до освіти бачить увесь світ. Всі розмови про "діткам важко, треба скорочувати предмети і т.п." від лукавого...
Сергій Міщенко
Уточнення: Якщо може хто не знає, що китайський уряд з 70 - х років відправляв в кращі університети світу за рахунок держави по 30 найкращих учнів на навчання за державні кошти кожного року
Сергій Міщенко
Уточнення: Чомусь на цьому ресурсі неможливо написати числом триста тисяч ??? Правильно ТРИСТА ТИСЯ - Якщо може хто не знає, що китайський уряд з 70 - х років відправляв в кращі університети світу за рахунок держави по ТРИСТА ТИСЯЧ найкращих учнів на навчання за державні кошти кожного року
Оксана
Для Сергій Міщенко: мислите Ви масштабно. Але біда в тому, що скоро у школах не буде людей для втілення реформ.
Коментувати
Людмила
За тридцять років в системі освіти найтяжче працює вчитель. Змінили програму, а підручники не видрукували. Видрукували підручники за новою програмою, а програму знову змінили. При цьому ніхто вже не дбає про міжпредметні зв’язки. Фізики вчать учнів що таке вектор, бо на математиці цього ще не вивчили. Потім знову вчать стандартний вигляд числа, бо знову ж на математиці ще не вчили. Фізика дуже цікава наука, але її так запхали розрахунковими задачами, що учні не встигають зрозуміти суть явища чи закону, і цей математичний підхід до вивчення фізики відбиває бажання у дітей вивчати предмет. Вже мовчу про природу в 5 класі, куди напхали всього- фізики, хімії, біології, географії. Чи бачив хто з тих реформаторів дітей?
Солдат
Для Людмила: Пані Людмило, Природознавство у 5 класі - це квіточки . Наш Міністр-мало(недо)академік пропонує вивчати біогеофізохімію.
Коментувати
Vladislava
Я ось не розумію навіщо в школах 11 років вивчати англійську мову, дійсно вона потрібна але за 11 років можна як мінімум 3 мови вивчити. Як дитина в 1 класі яка тільки починає свою мову вивчати може ще паралельно вчити іноземну???
007
Для Vladislava: як це дитина в першому класі тільки починає вчити свою мову? вона нею вже 5 років балакає.
Ганна
Учні початкової школи добре засвоюють англійську, якщо навчаються за ефективними програмами й отримують належні пояснення від учителя. Три мови можна було б вивчати у школі, але на це не вистачає часу через потребу опановувати багато інших предметів. Тож три мови вивчають лише в деяких спеціалізованих школах.
Mihail Donetsk
Ви помиляєтесь. Ніхто мову не вивчає 11 років. Щоб вивчити мову, потрібно проводити уроки КОЖЕН ДЕНЬ! (Це така особливість цього предмету.) А те, що є на сьогодні в школі, офіційно називається "Ознайомлення з предметом".
Коментувати
ICTV
Підтримую автора у тому,що річні програми повинні відповідати віковим особливостям учня-дитини,а кількість предметів і їх складність мають зростати разом з підростанням учня.Мій онук,навчаючись у 10-11 кл.постйно запитував,для чого він марнує час,нічого цікавого навіть у гімназії не було.Нормально було б,якби у старшій школі учні мали щодня 7-8 уроків,але парами.Це давало би можливість підготувати їх до навантаження у ВНЗ,де щодня 3-4 пари,та й у ПТУ також.Фізична культуру і працю раціональніше винести на окремий день(4 дні теорії, а один для фізичної активності та проф.орієнтації).Так краще організовувати учнів і на їх мозок спокійніше. Талановиті учні взагалі повинні вчитися по індивідуальних програмах,як у тій же Німеччині.Будьмо чесні,НУШ ще не відбулася,реформи також застопорилися,а війна вічною не буде.І нехай нарешті експерти приймуть рішення,а ми позакриваймо собі роти і 12 років виконуймо.А потім побачимо,хто правий,а хто ні!
Ів Шевчук
Для ICTV: "Фізична культуру і працю раціональніше винести на окремий день(4 дні теорії, а один для фізичної активності та проф.орієнтації) ".... Еее.... Дивна пропозиція. Бо фізичні якості не можна розвинути, навіть, якщо займатися 24 год один день на тиждень. Активно займатися виконанням фізичних вправ відповідного рівня навантаження можна урок, максимум , два- для учнів З ВІДПОВІДНИМ РІВНЕМ ПІДГОТОВКИ. А , оскільки автор пропонує для цього один день, то НІЯКОГО ПРОЗВИТКУ РІВНЯ ФІЗИЧНИХ ЯКОСТЕЙ НЕ БУДЕ!!!
Коментувати
Инна
Наконец то ,обратите внимание на обучение в Германии ,США...наглядный пример...наших детей просто затуркали нашей системой обучения ...как будто специально хотят их сделать какими то неучами..у нас была совсем другая система обучения в 90 годах ...и не было столько предметов которые вовсе не нужны
Сепгій
Для Инна: Мабуть тому наші діти, за кордоном, за свідченням самих вчителів, засвоюють навчальний матеріал, набагато краще ніж діти місцеві і практично представники всіх професій,які навчалися в українських вузах, середньої і вищої освітити, особливо тенологічного і інформаційного фаху, користуються великим попитом(невже тому, що вони ,,..затуркані неучі.."!
Коментувати
Людмила
Як тільки новий міністер, нові зміни. Кожен робить те, що задумав. Добре було б поспілкуватись із школярами та вчителями, а не зразу все скорочувати предмети. Діти мають бути всесторонньо розвинуті. Розвантажити дітей можна спростивши програми (викинувши деякі теми) та випустити доступні підручники, зрозумілі кожному учневі, а не підручники для науковців, з дуже "мудрими висловлюваннями", та правилами які не те що вивчити, а й зрозуміти важко, але хто про це думає... Підручники друкують ті, хто має гроші. Батьки кричать про перевантаження дітей, так це правда, але перевантажені ті, хто вчиться, а це одна-дві дитини на клас, інші перевантажені іграми в крутих айфонах. Сумно. Бо розвалити будинок легко, а як і з чого починати будову іншого? На жаль так і в шкільній освіті все руйнують, розвалюють, щось міняють... Шановні міністри, вузи, МАН і школи відрізняються між собою... Прте, кому це в голові???
Ів Шевчук
Для Людмила: Кх. "Підручники друкують ті, хто має гроші". Та ні, - ті, хто друкує підручники, мають гроші. Тому й друкують кожен рік нові і нові.
Коментувати
Браво автору
Як розумно все написано, й додати нічого. Відразу видно, що людина знає школу зсередини, а не так,як різні там міністри, які останній раз там бували, коли самі навчалися. На жаль, до практиків ніхто не прислухається, знову будуть ускладнювати програми, зменшувати кількість годин на вивчення ускладненого, розумні діти і вчителі будуть вити від безсилля, а діти-ледарі будуть зривати уроки або тихенько грати на уроках в телефони. А вчитель не має права навіть зауваження зробити, бо сосмамки скажуть, що не зацікавив, не так глянув на дитину, поглядом булить.
Марина
Не над кількістю предметів треба міркувати, а о програмах, підручниках, наочне оснащення шкіл по всіх предметах. Якщо молодша школа НУШ має все, то з 5 класу нові підручники тільки з математики і то з другого семестру. Предмети всі потрібні і мистецтво, і фізкультура, учні середніх класів ще не здатні обрати потрібні їм предмети і це буде вибір батьків або школи
Вікторія
Нарешті!!! Не в кількосиі предметів справа! І не всюди за кордоном їх менше! В Польщі в 10 класі теж 14 предметів. А от програми - це перше, що треба спрощувати! Особливо не з базових предметів Погоджуюсь з автором. Вчителюю вже 30 років, ЯКИХ тільки перетрубацій не було, але нічого не закріпилося. Дуже хочеться навчати із задоволенням!
Світлана
Для Вікторія: А в 8 класі скільки в Польщі? Бо в Україні 18 предметів уже у 8 класі.
Коментувати
Сітарук Людмила
Людмила Поговоримо- побалакаємо , а потім дружно заплачемо , бо нічого ,крім вимог до вчителя, які зростають у геометричній прогресії, не зміниться. Замість того ,щоб розвантажити програми, їх ускладнюють. А кількість годин при цьому зменшується. Коли я прийшла працювати у школу ,на вивчення рідної мови у 4 (зараз 5) класі було 6 годин. Зараз - 4. Про яке закріплення може йти мова , якщо діти вже три роки "навчаються", як їм того хочеться. Не на всіх батьків і учнів можна повпливати , особливо під час дистанційного навчання. Вчимо і вчимося ,як можемо , а результати праці вже не за горами.
Людмила
Для Сітарук Людмила:
Коментувати