Роксана Харчук: боротьба за ЗНО з літератури необхідна

Хай закриваються непотрібні псевдоуніверситети, а ЗНО – це єдиний рятунок української освіти

Роксана Харчук: боротьба за ЗНО з літератури необхідна

Автор: Роксана Харчук, старший науковий співробітник відділу шевченкознавства Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, головний редактор часопису «Дивослово».

Єдиний інтелектуал, педагог, що відреагував на скасування ЗНО з української літератури в журналі для вчителів української мови і літератури «Дивослово» – знавець методики викладання української літератури Володимир Микитюк.

Я розумію, що чимало сил ми витратили на те, аби українську літературу не інтегрували із зарубіжною. Оскільки така реформа вдарила б по вчителях, вони й обурилися. Одначе реформа, що начебто вдаряє лише по українській літературі, учителів у принципі влаштовує. Мову ж у них ніхто не забере.

Насправді заберуть, бо мови без літератури нема, це єдиний організм, і на вік декого не вистачить, усупереч прагматичним поглядам багатьох.

Одначе вчителі наші не розуміють, що будь-який удар по їхньому предмету є ударом і по них. Ця зневага до літератури людей, які не вміють двох речень зв'язати, міністрів-плагіаторів, реформаторів з дуже низеньким рівнем IQ, бо лише люди з дуже низеньким розумом можуть вірити, наче списане ними ніхто не помітить, показова.

Намагання зберегти університети завдяки тому, що в нас впроваджується тест на здатність вчитися за гроші – дзвінок, який свідчить: невдовзі без роботи лишиться купа викладачів, а декани і ректори мають дописати до своїх високих титулів слово «псевдо». Це ж слово треба дописати і до «університету».

Усі неуспіхи України насправді в тому, що нечитачі, агресивні, до речі, нечитачі взялися будувати національну державу та ще й на засадах демократії. Як можна бути цивілізованим і культурним без читання, передусім художньої літератури, завдяки якій розвивається і наукова, і політична?

Нечитачі мають одну фундаментальну рису – їм огидна, неприйнятна будь-яка боротьба. Нечитачі будуть тобі робити свою працю, орати город, крутити консервацію, писати вічний код, возити їжу на велосипеді, а деякі й нічого не робитимуть – втикатимуть в ігри, але вся ця робота є інтервалом у вічному болоті, що складається з їжі, телевізора, розваг, усілякого шопінгу й інших залежностей.

Моя хата скраю, тобі більше всіх треба?, летаргічне отупіння навіть без коксу, убивчий примітивізм – ось наше безконфліктне існування, а той, хто не бореться, взагалі не живе. І боротьба й безконфліктних таки колись накриє – з головою. Будь-яка боротьба заслуговує на повагу – не тільки на фронті.

Боротьба за ЗНО, зокрема з літератури необхідна. Хай закриваються непотрібні псевдоуніверситети, а ЗНО – це єдиний рятунок української освіти. Хіба що його замінять тестом на рівень IQ – теж варіант. І почнуть із реформаторів.

Оригінал

Освіта.ua
13.01.2021

Популярні блоги
О. Калинич: відверті висновки про дистанційне навчання З поняття «дистанційне навчання» треба прибрати слово «навчання», замінивши на «імітація»
Ігор Лікарчук: освітній процес втрачає сенс Результати екзаменів не повинні бути підставою для оцінки роботи вчителя, це оцінка роботи учнів
Н. Глюз: ми продовжуємо старі схеми і подвійні стандарти На ЗНО живе страшний вірус, що через маску і антисептик не вб'ється, а випускний гулятимуть без масок
О. Мірошниченко: поради вчителям від кіноактора Навіть примітивна камера збільшує всі емоції і розкриває великі й маленькі секрети
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Val
А зачем бороться за мертворожденный выкидыш (школьную украинскую литературу)? Хотя, можно найти и альтернативу - оставить в зно только те вопросы по тем произведениям украинской литературе, которые с переводом публикуются хотя бы в 5 других странах. Это докажет их качество и актуальность.
Andrew Brown
Просто у міністерстві не можуть збагнути одного: Україна та Фінляндія стоять перед різними викликами і розв’язують різні історичні завдання. Але про це ні з ким говорити: виконують вказівки з Європи, з фонду "Відродження" чи ще звідкись. Освіта у нашій країні помирає, а тому надії на створення повноцінної держави стають примарними. Євромафія доконає нашу освіту, а посіпаки Гриневич (здається, вони увійшли туди навіки, ці продажні та некваліфіковані, безпринципні та безідейні особи) будуть і надалі створювати шлейф бурхливої й ефективної діяльності. Шкода... Бо тут уже неважливо, з чим об’єднають літературу, і яким має бути зміст цього чудового предмету, йдеться про тотальний провальний шлейф, на впровадження якого вони НАПОЛЯГАЮТЬ! А як вам викладання єдиного предмету "Природничі науки"? Посіпаки Гриневич переконані, що для цього досить пройти курси підготовки - і все, ти вже викладач фізики, хімії, астрономії, біології та географії. Біда, панове, прийшла, повна і чорна біда.
Володимир
Для Andrew Brown: Синекура в міністерстві стимулює прогресуючу дегенерацію освіти.
Сандро
П.Браун, перевірте свою печінку у гастроентеролога,у Вас погано сходить жовч.Та й з мозковим кровообігом нелади,ще інсульт хватить.
Володимир
Для Сандро: Не болить голова у дятла. А він написав те, про що інші говорять тихцем і на кухні вдома...
Коментувати
Andrew Brown
Справа у тім, що "реформатори" не зупиняються на літературі: йдеться про поєднання біології, хімії та географії в один курс. І шияни на цьому конкретно наполягають!!! А хто це буде викладати - неважливо, посіпаки Гриневич вважають, що для викладання такого чуда достатньо пройти курси!!!
Вася
Не згоден з Вами, пані. Література повинна приносити задоволення, як музика, живопис, кіно. Із своїх шкільних років згадую (з жахом) "читацькі щоденники", "сни Вєри Павловни", хоча у більш зрілому віці із задоволенням таки прочитав (прослухав) "Преступление и наказание" і ще кілька сотень інших творів найрізноманітніших авторів. Автори шкільних програм з літератури "нав’язували" учням свою думку про "гарне і погане", не врахувавши того, що проблеми "війни і миру" чи "Родіона Романовича" в такому віці дітям були не зовсім цікавими, тому підбір творів був далеким від досконалості (в СРСР ще й добре розведений пропагандою). А ще "розбір польотів" після прочитаного, який фактично був думкою самого учителя. Отже, на мою думку, знання літератури не є критерієм, який вказує на готовність особистості до подальшого навчання на наступному освітньому рівні, а ЗНО якраз і визначає ці критерії. Мова - інше питання.
за державу
Для Вася: Так ти ж, Вася, не про ту літературу пишеш. Якщо ти Василь, а не Вася, тоді тобі потрібно українську літературу почитати, або так і залишишся Васею, згадуючи чужу літературу.
Basil
Для за державу: А ми вже на "ти"? Тоді Вам необхідно культури повчитися. Вася, це те ж, що і "за державу". Але: "хоч "таке собі", та своє, і тільки своє" ніяк не в’яжеться з класикою від Тараса Григоровича: "....і чужому навчайтесь, і свого не цурайтесь...". З такими думками можна відмовитися і від "чужих" картоплі чи рису, "чужих" Баха чи Вівальді (Маккартні, Уотерса чи Янга). І взагалі, якщо Ви вириваєте з контексту тільки назви творів і не вникаєте в суть всього написаного, то Ваш коментар ні до чого. Не Вам знати, що я читав, і не Вам вказувати, що мені читати (слухати чи дивитися), і взагалі з чого Ви взяли, що я не читав "свого" українського. Мова зовсім про інше: знання літератури (та й історії України) не можуть вказувати на здатність дитини до успішного продовження навчання. На мою думку тести з цих предметів (разом з обов’язковим тестом з української мови), повинні враховуватися при отриманні громадянства України (а хто не склав-як в Прибалтиці-не громадянин, з усіма насл.).
за державу
Для Basil: На Васі шапка горить. Який контекст, такий і Вася. Блог про ЗНО з української літератури, "а ви... якогось хвоста вплели...". І чого усілякому Васі говорити ви, якщо він українську культуру не поважає і як аргумент приводить "свою родную". От і пропонуй у сєбя, Вася, а не здєся.
Коментувати
Грантожор
Роксана,а Вы случайно не получаете гранты от Сороса?
за державу
Для Грантожор: А ти не москаль? Чи жопоблоха?
Слава какой Украине
Для за державу:господин майдановец- патриот,а что там насчёт требований майдана? Все выполнены? Жить стало лучше? Тарифы хорошие? Уровень жизни? Или " москали" как всегда виноваты? А чё,без печенек за права народа против оккупации Украины слабО побороться?
за державу
Для Слава какой Украине: Так ти таки москаль. Бо видно із завчених фраз з тєліка. Пиши своїм, а не пихай своє рило куди не просять. Ним твої поради до пєтєрбурга.
Коментувати
Владислав
А що спільного між українською літературою як явищем і питаннями типу "Що сказав А про Б?" чи "Якого кольору були черевики у В?" Оці питання у тестах лише викликали відразу до одного з найулюбленіших предметів.
Бачу
Виктор Логвин,браво! "святе письмо з вивчанням житія письменників-мучеників і іконостасу призначених апостолів української літератури, та прищеплює хіба що благоговіння перед згаданими святими, але ніяк не зацікавленість до читання їх творів". Так и есть! То,что сейчас изучают по данному предмету дети,- в большинстве своём надо вернуть канадской диаспоре. А тех,кто " отбирал" многие произведения для изучения,- наказать по всей строгости закона как людей,которые растлевают души наших детей низкосортными и произведениями,и искажённым смыслом!!
Andrew Brown
На жаль, пані Роксано, Ви помиляєтеся: "реформатор" Роман Шиян і його агресивне "реформаторське" оточення (так звані автори нового держстандарту базової освіти) активно та наполегливо вимагають інтегруюти українську літературу зі зарубіжною УЖЕ І НЕГАЙНО, починаючи з вересня цього року, у 5-их класах. Починають з пілотних шкіл НУШ, а далі ця жахлива євромафія продовжує це на всі 5-9-ті класи. І як з ними боротися???
Силабус
Для Andrew Brown: література- не предмет, а певне світобачення. Я б запровадив при всступі диктант, або твір на вільну тему.
Andrew Brown
Справа у тім, що "реформатори" не зупиняються на літературі: йдеться про поєднання біології, хімії та географії в один курс. І шияни на цьому конкретно наполягають!!! А хто це буде викладати - неважливо, посіпаки Гриневич вважають, що для викладання такого чуда достатньо пройти курси!!!
Коментувати
Украінець
Оцю мантру чуємо вже тридцять років: література , мова , релігія , мова, література... І оці сліпі патріоти не бачать , що скоро народ вимре, немає фахівців - патріотів.... ФАХІВЦІВ!! А ми , як намахані перші два курси в університеті вчимо казна що , дублюємо школу, а до професіі не доходять руки. Історію , мову, фізкультуру, культурологію, філософію- на самостійне навчання!! Ніякого Зно з літератури не треба, це профанація!! Душу через тести не поміряєш! А мій патріотизм - то ТРУД тяжкий, а ваш - празнична одежина!! Не дуріть себе і людей.
Володимир
Гарно Ви! Кувалдою по невігластву.
Сандомир
Читаю у кожному Вашому слові біль і образу за ставлення до нашої мови,якої без літератури просто не може існувати. Без читання не може бути висоосвіченої людини, та навіть просто самодостатньої людини. Але зараз читання підмінили телебаченням, безконечними відео та іншою "жуйкою", і вона багатьох влаштовує. Тому ми так зачерствіли, отехнилися, вже знайомимося по інтернету, бо віч -на-віч навіть не знаємо як висловити свої переживання- дефіцит слів.І буде ще гірше, якщо справді не боротися, починаючи з власного дому, з власних дітей.Може за бесконечним зароблянням грошей згадаємо,що є ще рідна українська мова за яку стільки полягло невинних душ?
Оракул
Про ЗНО з фізики всі вже забули?
Горбань
Тестів на визначення рівня IQ не так багато, тому швидко вивчать, як "правильно" відповідати на тестові завдання, і тести втратять свою валідність.
Віктор Логвін
Про ЗНО згоден, про ЗНО з літератури - ні. На сьогодні вступник здає лише один профільний предмет з 4х предметів ЗНО, іноді (як при вступі на фізику) - жодного профільного предмету. Напрямок руху від подібного абсурду тільки в один бік - збільшення долі профільних предметів. Скасовано не Українську Літературу, а обов’язковість, для певного переліку спеціальностей, здавати ЗНО з шкільного предмету "українська література", який має дуже мало спільного з літературою і являє собою святе письмо з вивчанням житія письменників-мучеників і іконостасу призначених апостолів української літератури, та прищеплює хіба що благоговіння перед згаданими святими, але ніяк не зацікавленість до читання їх творів.
Тамилла
Уважаемая автор! Наши депутаты Верховной зрады,судьи КС,прокуроры,менты преспокойно живут без знания укр.лит. Так почему инавязываете этот предмет простому человеку? Тем более,те произведения,которые сейчас изучаются в школе,- не лучшие образцы! Слава богу,что литературу на ЗНО отделили от языка!!!