Юрій Латиш: стипендія за рецепт борщу

Додаткові бали часто нараховують за «досягнення», які аж ніяк не стосуються навчання

Юрій Латиш: стипендія за рецепт борщу

Автор: Юрій Латиш, кандидат історичних наук, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

До 2017 року стипендію в Україні отримували студенти-бюджетники, які мали середній бал не нижче четвірки, тобто десь 70–80% від загальної кількості. Проведені соцопитування показували, що для 75% студентів стипендія не покривала навіть половини витрат.

Потім за справу взялися реформатори, найзавзятішим з яких був тодішній заступник міністра фінансів Сергій Марченко. Кількість одержувачів стипендій була скорочена до 40–45%, а до 2020 року мала скоротитися до 15%. Стипендію стали виплачувати, спираючись на рейтинговий бал студента, а її розмір мав суттєво зрости. Студентам нововведення не дуже сподобалися, і вони «почастували» Сергія Марченка тортом прямо під час пресконференції.

Однак самоорганізуватися в боротьбі за свої права студентство, яке досить часто використовується політичними силами, не змогло. А лідери студентського самоврядування досить швидко збагнули, що для них нова система нарахування стипендій ніякої загрози не несе, бо за громадський активізм вони щедро нагороджують самі себе додатковими балами і обходять у рейтингу більш здібних, але менш активних однокурсників.

Станом на 2020 рік уся реформа звелася до скорочення (мовою реформаторів – «оптимізації») видатків на стипендії, які залишилися жебрацькими і переважно не досягають і 2000 гривень. Багато студентів із середнім семестровим балом вище 90 (бали від 90 до 100 відповідають оцінці «відмінно») залишилися без стипендії. У студентських групах іноді виникає конфліктна атмосфера, коли навчання підмінюється боротьбою за бали, а деякі студенти вдаються до їх випрошування та навіть виплакування.

До цього додається несправедливий розподіл додаткових балів, який дозволяє студентам із нижчою успішністю обходити в стипендіальному рейтингу більш сумлінних колег. Одна справа, коли додаткові бали нараховуються за участь у наукових конференціях, програмах академічної мобільності, публікацію статей, перемогу на олімпіадах, тобто за професійні досягнення. Хоча й тут можуть траплятися випадки зловживань – проведення фіктивних «студентських» конференцій, публікація «макулатурних» тез тощо.

Куди більше лихо в тому, що додаткові бали часто нараховуються за «досягнення», які не мають ніякого відношення до навчання чи професійного розвитку студента – за участь у спортивних змаганнях, концертах, фестивалях, організацію чергування у гуртожитках тощо.

Як приклади, наведу ситуації, коли студенти отримували додаткові бали за поширення раз на тиждень у телеграм-каналі гуртожитку кулінарного рецепту або за інформацію у тому ж телеграм-каналі про відомого спортсмена та його здобутки. Якщо можна платити стипендію за рецепт борщу чи голубців, то чому б не виписувати премію викладачам за огляд політичної ситуації чи футбольних матчів у соцмережах?

Нещодавно Міністерство освіти і науки анонсувало зміни щодо збільшення кола стипендіатів. Але за цей час Сергій Марченко з крісла заступника міністра перебрався у крісло міністра фінансів. І поки не зрозуміло, чи вистачить у нього мужності визнати повний крах стипендіальної реформи.

Освіта.ua
30.12.2020

Популярні блоги
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ollesia
Російська кремлядіна хоче збрехати, що український борщ- це суто російська страва. Путінська агентура підготувала для цього спеціально багато російських провокаторів. Не дамо вкрасти нашу страву.На сході та півдні України потрібно встановлювати пам’ятники Бандері та Шухевичу, а проспекти та вулиці назвати ім’ям Бандери та Шухевича. Також пропоную Президентові України в Одесі змінити назву проспекту Жукова на проспект Бандери, та встановити там пам’ятники Шухевича та Бандери. Путінські окупанти раді, що повернули назад комуністичні назви. Тому ми вимагаємо це припинити від імені українського народу Невже Зеленський так продався путінській владі, що повертає російські назви вулиць. Замість того, щоби відкривати пам’ятники Бандері та Шухевичу, виконує накази Володимира Путіна. Нажаль, націоналісти не можуть вдіяти, бо владу взяли путінські окупанти із партії "БЮТ", "Слуга Народу" та "ОПЗЖ". Краще голосували б за Європейську Солідарність", "Народний фронт" та "Голос", а не кремлівських агентів допускали до влади. Жаль, що Арсеній Петрович та Олександр Валентинович не потрапили до Верховної Ради. Арсенія Петровича можна поставити Президентом України після двох строків Петра Олексійовича. А Олександра Валентиновичу, за те що він був найкращим Секретарем Ради національної безпеки та оборони України поставитии прем’єром-міністром України після того, як Петро Олексійович відбуде два строки. А Петра Олексійовича- Секретарем Ради національної безпеки та оборони України. Потім зміна- Олександр Валентинович- Президент, Петро Олексійович- прем’єр-міністр, Арсеній Петрович- Секретарем Ради національної безпеки та оборони України. І так безкінця по кругу.
Сандомир
А я би на місці цих обіжених студентів перевівся на заочний,( там, де це можливо без шкоди для навчання) пішов би працювати і нехай Марченко подавиться своєю стипендією. Все одно наших дипломів фейкових ВНЗ за границею не визнають, то навіщо терпіти оці приниження? Де поділася українська гордість? Ну не вистачає всім сорокам по ложці, то може краще не битися за ложку, а піти і заробити собі на неї самому? Скільки студентів вчаться зараз дистанційно і нічого, світ не валиться.
Смитро
Для Сандомир: а нахрена тобі визнання за бугром? Працюй в Украіні!
Манзійка
Латиш- точно на Гебельса схожий?
Манзійка
Вибачаюся- на Гімлера
Коментувати
Обурений студент
Погоджуюсь на всі сто! Вже порядком набридла ця роздача балів своїм друзям у колі студентської ради і студентського парламенту. Якщо ти хочеш просто спокійно вчитися, а не постити рецептики і не приймати участь у змаганнях з тенісу- про стипендію можеш забути. Роздача додаткових балів за діяльність, не пов‘язана з науковою і освітньою діяльністю- велетенська дурість. Дякую автору статті.
Здивованиц
Завжди обурювало, що за активність не пов’язану з професійним вдосконаленням, платили стипендію. Хочете підтримати таких студентів, зробіть окремий фонд. Хай там змагаються, хто краще заспівав
Володимир
Так, студенти повинні жити кучеряво.
Кастро
Для Володимир: Пане Латиш- ви дуже похожі на доктора Гебельса?
Коментувати