І. Примаченко: початок кінця міфу про офлайн навчання

Епоха офлайн навчання ще дуже довго не завершиться, а для онлайн-навчання це стане справжнім початком

І. Примаченко: початок кінця міфу про офлайн навчання

Автор: Іван Примаченко, засновник платформи Prometheus.

Суд коронавірусу або початок кінця міфу про вищість офлайн навчання.

«Суд Парижа» - подія, що приголомшила світ вина і назавжди змінила історію виноробства. У той час французькі вина вважалися беззаперечно кращими в світі, а вина Нового світу сприймалися як щось фундаментально другосортне. Французи ретельно культивували ідею про унікальність своїх земель і культури виробництва.

У 1976 році британський журналіст Стівен Спарієр організував «сліпу» дегустацію-порівняння французьких й американських вин. Під час дегустації суддями стали видатні французькі поціновувачі вина, а напої не були підписані - ніхто не знав, яке саме вино він пробує зараз. Несподівано переможцями серед червоного і білого вина виявилися... американські «другосортні» вина!

Французькі винороби настільки повірили в створений ними ж міф про непереможність власних вин, що не помітили, як «смішні» новачки-конкуренти наздогнали їх. Місцеві винороби заборонили Стівену Спарієру доступ до своїх виноробень, а паризька преса висміяла результати «Суду Парижа». Але було пізно. Новина почала розповсюджуватися серед любителів вина по всьому світу, які зрозуміли, що «унікальність» французьких земель і культури виробництва - лише красива легенда. Для вин Нового світу почалася нова ера.

Щось подібне, такий собі «Суд коронавірусу», просто зараз відбувається з найкращими західними університетами. Довгі роки вони розповідали про фундаментальні переваги офлайн навчання, яке ніколи не може бути перенесено онлайн - тому що не може. У фарбах малювали таїнство навчання, коли викладач і студент дивляться один одному в очі. І самі так повірили в ці історії, що не помітили, як опинилися в пастці під час пандемії коронавірусу.

Провідні університети один за одним оголошують, що навчання восени повністю чи частково буде відбуватися онлайн. Але знижок на таке «другосортне» навчання не буде. Стенфорд, Гарвард, Єль та інші топ-виші США для забезпечення соціального дистанціювання допустять до навчання лише близько половини студентів. І навіть тим, кому пощастить потрапити до кампусу, не варто розраховувати на звичне офлайн навчання - майже всі класи будуть відбуватися онлайн. Студенти не розгубилися і вже подали низку колективних позовів проти університетів, вимагаючи повернути гроші. Адже платили вони за офлайн навчання, а отримали онлайн, яке університети ще вчора називали неповноцінним варіантом навчання на кампусі.

Особливої пікантності ситуації додає те, що всі студенти, які рік+ будуть вимушені навчатися онлайн, отримають звичайні дипломи своїх топ-університетів, так, ніби вони весь цей час навчалися офлайн. На наших очах відбувається порушення страшного табу, якого до останнього дотримувалася абсолютна більшість топ-університетів - бакалаврський диплом може бути наданий лише студентам, що навчаються офлайн. А тепер своїми діями університети демонструють, що вважають онлайн навчання рівноцінним офлайн - що б вони не говорили.

Тепер, як і після «Суду в Парижі» багато хто зрозуміє, що святих корів не існує. Офлайн і онлайн навчання - це рівноцінні формати зі своїми плюсами й мінусами. Нетворкінгом, можливістю вчитися на прикладі рольових моделей та вивчати фізичні навички на кшталт хірургії - у першому випадку. Можливістю масштабувати найкращу якість викладання, миттєвою інтерактивністю і неперевершеною економічною моделлю - у другому. В обох форматах можна робити хороший і поганий продукт. Але жоден не можна назвати Святим Ґраалем.

Епоха офлайн навчання не завершиться ще дуже довго - так само, як після «Суду в Парижі» й досі сотні мільйонів людей обожнюють французькі вина. Але для онлайн-навчання це стане справжнім початком. Так само як колись початком для вин Нового світу стала невеличка дегустація, організована британським журналістом.

Оригінал

Освіта.ua
10.07.2020

Популярні блоги
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Л. Гриневич: діти за кордоном мають подвійне навантаження Щоб уникнути подвійного навантаження, необхідно напрацювати механізм перезарахування результатів
О. Северенчук: для дітей важлива якість розкладу Не так важливе навантаження, як грамотний підхід до формування розкладу і робочого дня дитини
В. Співаковський: у батьків дуже змінилися пріоритети На перше місце вийшла безпека дитини, на друге – соціалізація, і лише на третє – знання
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Tet-a-tet
А правда така, що є чимало дисциплін, які студенти і так вивчають оф-лайн, тобто самостійно.Навчаючись на заочному відділенні я практично усі п’ять років вчився сам, а практичні навички здобував на роботі. Якби не доступ до бухдокументів нічого б не знав, отаке лекційне навчання. Сидить на лекції дві сотні студентів і галдять, що там можна почути, лектор немає навіть мікрофона. Але так вчитися можна лише на гуманітарних факультетах, а такі як медицина, хімія, фізика, біологія і ще ряд інших вчитися оф-лайн просто неможливо, та й ніхто цього не робитиме, здоровий глузд не дозволить. Давайте не ламати списи і не лякати всесвітньою трагедією. А дистанційне навчання має право на життя і ті,хто може так вчитися, повинні мати таку можливість.
Анна
Для Tet-a-tet: Теоретическую часть технических дисциплин и дисциплин в области медицины также можно изучать самостоятельно. Моя специальность - технология машиностроения (училась в 90-х). Бывало как накалякает преподаватель на доске от руки кинематическую схему токарного станка или схему гидропривода - так хоть стой, хоть падай! Хорошо если книга нужная была в библиотеке. А сейчас все это есть в интернете! Все книги, работа механизмов есть в анимации, для черчения специальные программы! Боже, как я завидую современным студентам! А практические задания и экзамены - конечно очно.
Анна
Для Tet-a-tet: А подруга моя врач, так вот, когда преподаватель не успевал начитывать материал, он давал конспект в группу и студенты шли в читальный зал и по очереди диктовали друг другу этот конспект. Шикарная была учеба! Зато офф-лайн!
Коментувати
Успіхів
Пане Примаченко, Ви праві, дистанційне навчання онлайн таке ж саме як і традиційне очне навчання! Тому запрошуємо Вас до стоматологів, офтальмологів, хірургів, психологів, які набули свою кваліфікацію онлайн. Окремо для Вас пропонуються електромережі і мости від інженерів з онлайн освітою. Охоронятимуть правопорядок поліцейські з онлайн освітою, воюватимуть на сході солдати, які вчились стріляти та копати окопи онлайн. Вас також запрошуть в театр, де артисти навчались онлайн ... щасти Вам!
Олекса Позняк
Для Успіхів: хто хоче учитись - буде і онлайн. А трутні і на лекціях сплять а потім 100 баксів у заліковку і пройшов. Кожен з нас хоч раз в житті вивчав щось через ютьюб. Хтось вивчив фотошоп, хтось програмування, хтось котлети по київськи смажити. І все нормально
Євгеній Тєплоухов
Для Олекса Позняк: ви ж на пенсію збиралися!
Олекса Позняк
Для Євгеній Тєплоухов: Я пенсіонер давно. І якщо моя фізика не буде дистанційною відразу звільняюсь.Ось 15 серпня вийду на роботу підготую кабінет на передачу і з 1 вересня досвідос коронавірус. Розумні пенсіонери зроблять так само.
Коментувати
Валентина
Вже починають казочками впливати на свідомість, підводити до того, щоб перевести на дистанційне навчання!!! Яка економія!!! А як вигідно з усіх боків!!! Всі будуть з тупими головами - що хочеш, те з ними і роби, куди хочеш, туди і повертай, табун піде! Ніколи дистанційне навчання не замінить живого спілкування! Ніколи дистанційне не буде якісним наданням освіти! Абсурд! Але це величезна вигода для тих, хто "кермує"! Завжди так не буде! І не всі ще з ґлузду з’їхали! Хто приходить на високі посади, завжди думають, що вони стали богами, але через певний період часу виявляється, що ні! Так було, є і буде!
Емілія
Для Валентина: я уже кілька років викладаю онлайн і можу з упевненістю сказати, що результативністю таке навчання нічим не поступається офлайн-заняттям. Ми у 21 столітті живемо, варто скористатися розвинутими технологіями і не витрачати півдня на добирання до школи чи внз і назад, якщо це дійсно не потрібно.
Євгеній Тєплоухов
Для Валентина: взагалі-то мова у дописі про вищі навчальні заклади. Дорослі люди мають достатній рівень самодисципліни, навичок і мотивації навчатися дистанційно. І рано чи пізно, подобається чи ні суспільство прийде до навчання протягом життя та постійної зміни діяльності. А для цього дистанційне навчання, озброєне сучасними технологіями, підходить якнайкраще.
Коментувати
Роман
Шановний прометеус ви з своїм навчаннням розберіться п то в нас половина викладачіа на вашому прометеусі за пвв року 5 сертифвеатів отримали. При цьому в багатьх випадках курси проходять зовсім інші люди просто рнємстркються пвд тим прізвищем що треба. Онлацники прогреесивні .
родитель
Для Роман: Нда... Вот такие у нас "викладачі"... А потом еще от детей чего-то хотят. Сколько писано-переписано про академическую добропорядочность! Боже, кто детей учит?!
Коментувати
Тато
С такой рожей - да, в класс не войдешь.... Кролик дистрофичный, и еще наверно, шамкающий от рождения. Конечно, для тебя выход - учить всех в он-лайн. Только вот до большой сррааки народу твоя платформа, если она будет единственная и обязательная. Я открою фонд по поощрению хакеров и твою платформу будут валить каждый час по 12 раз. Понял, герой он-лайна?
))
Для Тато: Чего же тебя в школе не выучили как положено? Эфир дерьмом заливаешь, геморрой зарабатываешь
Коментувати
Тато
Прип..здыши типа автора статьи - просто придурки в угаре своего Ай-тишного образования и соответствующих понтов. И они себе греют место под солнцем будущего. А ведь они, это пасаны с геморроем от сидения за компом не понимают главного, того, что школа - это время взросления детей. В школе они просто растут! Общаются, учатся и растут, освободив от себя родителей, которые в это время работают. Надо быть жестоким кретином, чтобы писать такие статьи!!!!
Тато
А. ну конечно, автор бензиновой зажигалки предрекает конец спичкам.А. ну конечно, автор бензиновой зажигалки предрекает конец спичкам.А. ну конечно, автор бензиновой зажигалки предрекает конец спичкам.А. ну конечно, автор бензиновой зажигалки предрекает конец спичкам.А. ну конечно, автор бензиновой зажигалки предрекает конец спичкам.
Тато
Редкий дурень... Нет такого термина ОФ-лайн освита,,, пля, совсем опуели люди Редкий дурень... Нет такого термина ОФ-лайн освита,,, пля, совсем опуели люди Редкий дурень... Нет такого термина ОФ-лайн освита,,, пля, совсем опуели люди Редкий дурень... Нет такого термина ОФ-лайн освита,,, пля, совсем опуели люди
Оракул
В таких умовах та наявності ІТ ресурсів університети не потрібні, хіба що ім`я. Передбачаю продаж франшизи. Більшість наших університетів все рівно не створюють нові знання, а передають чужі. Так що з виноробнями буде проблема.
Тато
Для Оракул: и ты дурак, причем намного тупее автора статьи Для Оракул: и ты дурак, причем намного тупее автора статьи Для Оракул: и ты дурак, причем намного тупее автора статьи Для Оракул: и ты дурак, причем намного тупее автора статьи Для Оракул: и ты дурак, причем намного тупее автора статьи Для Оракул: и ты дурак, причем намного тупее автора статьи Для Оракул: и ты дурак, причем намного тупее автора статьи
Оракул
Для Тато: Саме дурне і дітей навчаєш бути дурними. Що робити університету, якщо онлайн навчання індивідуальне для кожного викладача. Він ці курси може читати і без університету. Університет стає лише вивіскою, роль якої не визначена, особливо в українських умовах.
Діана
Ніяка онлайн освіта не замінить живого справжнього студентського життя, спілкування з одногрупниками, підготовки до університетських свят, проживання в гуртожитку, поїздок з групою в Софіївку чи Львів. Навчання на стаціонарі, це не лише пари, це й формування соціальних навичок, друзів на все життя. Я б ніколи не проміняла свої студентські роки на стаціонарі на сидіння перед компом під маркою онлайн освіти. Якщо вже вчити онлайн, то брати зі студентів гроші не як за стаціонар, а як за заочку,і в додатку до диплома не писати, що форма навчання денна. Але університетам то мабуть вигідно, бо на опаоенні та інших комунальних послугах нехило зекономили за час карантину.
Коментувати