Osvita.ua Блоги Інна Ящук: травматизм від вуличної шкільної вбиральні
Інна Ящук: травматизм від вуличної шкільної вбиральні

Шкільна освіта – це комплексне виховання нових поколінь, де немає неважливих елементів

Інна Ящук: травматизм від вуличної шкільної вбиральні

Автор: Інна Ящук, декан факультету початкової освіти та філології ХГПА.

Фекалії. Екскременти, нечистоти, брудний папір та засобі гігієни в перемішку з нудотним аміачним запахом, комахами в теплу пору року та пронизливим холодом взимку. Від самих лише слів хочеться відвести погляд від екрану, чи не так? Але це не просто текст – це реалії, з якими діти з сільських шкіл стикаються день у день під час навчального процесу при здійсненні базових фізіологічних потреб. Про це неприємно думати, за це воліють не говорити на загал, але відвідини вбиралень на вулиці поступово й непомітно відкладають значний негативний відбиток на свідомості дитини. І якщо вигрібну яму можуть засипати хлоркою, психологічний ефект від побаченого та пережитого у дитинстві не відчистити жодними засобами.

Чомусь завжди фундаментальні речі без статистики сприймаються як «вода» чи щось меншовартісне. Що ж, за даними 2018 року в Україні лише 57% будівель приватної власності й загального користування, до яких належать школи, обладнані каналізацією. І з них 90% припадає на міста й СМТ – на село лише решта 10%. Тепер, я думаю, немає потреби зазначати, що проблема зі шкільними вбиральнями актуальна та стосується майже всіх закладів цього типу. І це насправді сильно дисонує зі всіма благими цілями, що покладаються на школу. Досить важко культивувати у юних особистостях щось хороше, світле та прекрасне, коли в той же час вони бачать на перервах ла..но.

Перебування у школі, особливо в ранні роки, має бути зручним, комфортним та бажаним. Насправді це звучить дико у ХХІ столітті на теренах країни, що територіально знаходиться у Європі, однак шкільні туалети на вулиці – це наші реалії. І коли молодій особі випадає нагода, приміром, поїхати за кордон на заробітки, то варто лише згадати секунду вимушеного перебування в такій вбиральні, аби більше ні секунди не вагатися про свій вибір. Будь-який психолог підтвердить, що негативні фактори з нашого оточення формують ставлення до сприйняття та оцінку дійсності. Потроху бруд із вбиральні та нелюдські умови врізаються у нейрони. У когось це лишається у вигляді заниженої самооцінки, у інших – халатним ставленням до соціальних чи моральних норм. Можливі й інші варіанти, але в жодному випадку мова не йде про мотивацію змінювати себе та світ на краще - такі емоції точно не породжує замизгана шкільна вбиральня.

Але допоки у сільських школах дітям, аби банально сходити в туалет, взимку доводитиметься вдягати куртки, марно й думати про суспільні зміни на краще. Шкільна освіта – це комплексне виховання нових поколінь, де немає неважливих елементів. І психологічні травми, що може лишити відвідання вбиральні надворі, жодним чином цьому процесу не сприяють.

Освіта.ua
15.11.2019

Популярні блоги
Ігор Лікарчук: конкурсна машина працює Чи потрібний державний конкурс «Учитель року» взагалі? А якщо потрібний, то для чого?
Микита Андрєєв: про проєкти двох цікавих документів Наївно було думати, що зі зміною влади зміниться спосіб мислення менеджменту середнього рівня
Володимир Онацький: про шкільні олімпіади Олімпіада – це можливість продемонструвати знання з предметів на рівні школи, району чи міста
Ігор Лікарчук: про булінг стосовно вчителів на канікулах Учителя, який не прийде на методичні витребеньки, обов’язково будуть цькувати, вимагаючи пояснення
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Olga
А у дитини на селі ситуація яка? Не цікавилися? Двоє з трьох, а то й троє із чотирьох - ходять вдома у зовнішні вбиральні і все гаразд - не травмуються, не протягуються і, взагалі, не трапляються з ними жодні страшилки, якими апелюють "турботливці про дітей". Не траплялося, не трапляється і не буде траплятися... ще довгий час - поки ви займатиметеся демагогією і позоритеся на весь світ глобальністю вашої проблеми! Отже! Якщо справді бажаєте виправити ситуацію, то... ПОНІМІЙТЕ у соцмережах, бо сільським дітям легше не стане від того, що вони знатимуть, як ви палко "турбуєтеся" про їхні попи! Почніть ТУПО моніторити школу за школою, а не лише ставити "галочки" побачивши внутрішній туалет, який або так ніколи і не запрацював, або у такому жахливому стані, що зовнішня вбиральна порівняно з ним - пентхаус! Потім, так само ТУПО, але ПРАВИЛЬНО (а не - "всєм на ум пошло!") підрахуйте кошти. І в кінці так само ТУПО, але ТИХЕСЕНЬКО - щоб ніхто про це у світі навіть не здогадався - зробіть справу! Але! Зробіть не "свою справу" на цю проблему, а добру справу - побудуйте внутрішні вбиральні! Зробіть ці три ТУПІЗМИ і - ціни вам не буде!!
Olga
Цей тупізм і гіпертрофована увага до питання зовнішніх вбиралень вже набрав вигляду певного збочення! ЗГІДНИЙ! Комфорт повинен бути у дитячих закладах на належному і, відповідному до цивілізованого суспільства, рівні! АЛЕ! Настільки драматизувати ситуацію, настільки пускати сльози і надувати із ніздрів бульки - це можливе лише завдяки соціальним мережам і її актЕвним актевістам! Агов, члени руху "турботи за дітей"! Ви, що - лише зараз прозріли?!?! Лише зараз побачили, що діти ходять у зовнішні вбиральні - після того як хтось із "верховних" депутатів минулих скликань рішив запіаритися на "турботі про дітей"? Та й, мабуть, цьому депутату на гадку така світла думка прийшла після того, як пішов в одну із шкіл із "даром" чи наміром перерізати стрічку, а тут - на тобі! - приперло і вимушений був піти подзюрити "прямо від порога бо спереду - "мінне поле""! І почалося! - ТравматизЬм! Тут дівчатка, а там - протяг! ЗИМА!!! Бридко!!... Справді?? А у дитини на селі ситуація яка? Не цікавилися? Дв...

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!