Р. Костогриз: перешкоди, які заважають вчитися

Якщо вчителі візьмуть до уваги три головні перешкоди в навчанні, то рівень знань школярів різко піде вгору

Р. Костогриз: перешкоди, які заважають вчитися

Автор: Руслан Костогриз, студент.

«Що ж заважає учням вчитися?», «Чому такі плачевні результати ЗНО?», «Чому ці діти ні на що не здатні?» Напевно, кожен учитель задумувався над цими питаннями. Та вчителі навіть не здогадуються, що відповідь на це питання дуже проста: існує кілька ключових перешкод у навчанні, які, власне кажучи, вчителі власноруч створюють своїм учням. Так, у своїх наукових працях Л. Рон Хаббард описав три головні перешкоди, які заважають якісному вивченню будь-якого предмета. Це не стосується лише навчання в школі, це стосується й навчання в університеті, та й узагалі, будь-якого навчання протягом усього життя. Тож, поїхали.

ВІДСУТНІСТЬ МАСИ

Отже, перша перешкода – відсутність маси. Маса, у даному контексті, - це певний фізичний об’єкт, який допоможе учню якісно зрозуміти певний матеріал. Наприклад, якщо людина вивчає принцип роботи праски, жодні малюнки, схеми не замінять учневі справжньої праски. Відсутність праски, з якою можна порівняти те, що написано в підручнику, врешті-решт стає причиною того, що учень перестає розуміти предмет. Як же подолати цю перешкоду? Та треба усього-на-всього надати учню ту річ, яка вивчається, іншими словами, надати масу. Але дуже часто буває, що масу неможливо надати, оскільки того предмета може не бути під рукою. У крайньому разі, учителю потрібно зліпити макет того об’єкта із пластиліну чи скласти його із конструктора. Багато вчителів помилково вважають, що «надавати масу» треба лише при роботі з учнями початкової школи. Та це не так. Масу треба завжди надавати на будь-якому етапі навчання.

ЗАНАДТО КРУТИЙ ГРАДІЄНТ

Друга перешкода в навчанні – занадто крутий градієнт, або, простішими словами, порушення принципу поступовості. Мається на увазі, що не можна людину змушувати робити певну дію (роботу), якщо він якісно не засвоїв попередньої. Розглянемо приклад із шкільного курсу математики. У 6 класі вивчаються дії з дробами з різними знаменниками, а дії з дробами з однаковими знаменниками, у свою чергу, вивчаються в 5 класі. Учитель пояснює алгоритм додавання дробів з різними знаменниками: звести до спільного знаменника, визначити додаткові множники, додати дроби з однаковими знаменниками. І тут з’ясовується, що хтось із учнів не засвоїв дії з дробами з однаковими знаменниками. Більшість учителів відразу починають засипати тих учнів докорами, мовляв, як це так, ми ж це вчили рік тому, як ви могли забути. Та сенсу в цих докорах немає, все одно учні не згадають той матеріал, який забули. І вчителю тут треба трішки «зменшити кут градієнту». Йому необхідно відразу пояснити матеріал той, що діти забули, а потім переходити до нового. Нехай це буде довше, проте якісніше.

НЕЗРОЗУМІЛІ СЛОВА

Третя і, на мою думку, найголовніша перешкода в навчанні – незрозумілі слова. Коли учень читає деяке правило, теорему, закон і йому зустрічається незрозуміле слово, це повністю блокує розуміння людиною предмету і навіть може спровокувати кинути вивчення предмета. Коли людина дочитала до кінця сторінки чи до кінця абзацу й не пам’ятає, що там написано, це свідчить про те, що там було незрозуміле слово. Тоді треба зупинитись і подивитись значення того незрозумілого слова. Розглянемо такий самий приклад, як і в попередньому абзаці. Вчитель пояснює алгоритм додавання дробів з різними знаменниками: звести до спільного знаменника… І тут хтось з учнів каже, що йому не зрозуміло, що таке спільний знаменник. Вчитель має пояснити, що спільний знаменник – це найменше спільне кратне двох знаменників. Учень каже, що йому не зрозуміло, що таке найменше спільне кратне. Вчитель каже, що це найменше із усіх спільних кратних двох знаменників. Учень питає: «А що таке кратне?». Вчитель має сказати, що кратним називають число, яке ділиться на певне число. І так треба продовжувати процес далі, поки учень не зрозуміє всі незрозумілі для себе слова. Бо інакше сенсу не буде. Якщо він щось не зрозумів, він не буде розуміти й далі.

А що робити, якщо учень не зізнається, що йому якісь слова не зрозумілі? Якщо вчитель запідозрив, що учню в певному правилі, теоремі, деякі слова не зрозумілі, вчитель просить прочитати те правило вголос. Коли учню буде якесь слово незрозуміле, то він обов’язково прочитає його неправильно, або після того слова зробить паузу, або на його обличчі виникне певна неоптимальна реакція. Тоді вчитель має прояснити те незрозуміле слово.

Щиро сподіваюсь, що якщо вчителі візьмуть до уваги три головні перешкоди, із якими стикаються учні в навчанні, та будуть спиратись на них, то рівень знань школярів різко піде вгору, та українська нація буде однією з найосвіченіших у світі.

Освіта.ua
10.09.2019

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
cos
Вчителю треба бути надто вимогливим до учнів.На першому уроці вчитель розповідає лекційний матеріал з формулами, а на другому проводить усне опитування.Коли проходить опитування, учень, який підготувався і бажає відповідати сам підходить до вчителя і сідає навпроти нього. Вчитель починає усне опитування правил (теоретичні питання (5-6), далі перевіряє практичну домашню роботу чи лабораторну, ставить по ній кілька питань. Якщо учень відповідає і все захистив до контрольноі роботи (всі оцінки не менше 7 балів), залік ставиться автоматом. Якщо учень захистив всі роботи, але отримав одну оцінку менше 7, пише контрольну роботу. Якщо учень не захистив теоретичноі чи практичноі теми- не допуск до контрольноі роботи (Н/А-неатестований, за списування теж). Тим, хто не підійшов відповідати сам на уроці- 2 бали. Кожна двійка платна- 50 гривень (оплата до банку). Захищати одну роботу в середньому учні можуть від 1 до 10 разів, поки нормально не вивчать матеріал. Тоді будуть краще вчитися учні.
Tet-a-tet
Для cos: Ви чи знущаєтеся самі з себе, чи не усвідомлюєте якого титанічного напруження сил вимагає така методика спілкування з учнями? На скільки років праці Вас вистачить? 50 гр. за двійку? Та Вас скоріше з’їдять живцем, ніж дадуть таке запровадити, я вже не кажу, що це просто не етично. Навіть за такої методики все одно більше ніж третина учнів успішними не буде. Хіба що в гімназії з відібраними учнями.
Олекса Позняк
Для cos: Щоб опитати 35 учнів потрібно півдня, а у мене на потоці 850. Ви точно у школі працюєте? А поки одного опитуєш 34 бігають по стелі?
cos
Для Tet-a-tet: Якщо учні не хочуть вчитися, то нехай платять. Батькам колись надоість оплачувати двійки, гарнесенько дадуть ляпаса своій дитині, тоді зразу все вивче як миленький. А так це і буде продовжуватися і надалі- учні нічого не хочуть робити і вчити матеріал, виконувати практичні та лабораторні нормально, а як приходить час до виставлення оцінок за семестр, то просять поставити високі бали. Працювати треба ураще
Коментувати
Олекса Позняк
Основна перешкода - немає стимулу учня до навчання. Було пару раз - нічого учень не вчить, а потім - бац -виявляється фізика потрібна для вступу - біжить бігом до мене - рятуйте і вчить так що дим з голови валить
Tet-a-tet
Десь пропав п.Громовий, так не вистачає. А щодо перешкод, то я думаю, що якби то були найбільші оті три перешкоди тут би не писали стільки всього. Просто ділилися би досвідом та хвалилися успіхами. Vladimir усе написав правильно, просто Руслан пише про те, у що йому наївному хочеться вірити. Біда навчить, казав горобець.
Крутий градієнт
Он воно що! А вчителі і не знали, як ту масу присутньою зробити. Так це ж елементарно! Добути корінь! Вийти в садок і добути! А про крутий градієнт? Окремі учні не засвоїли попередній матеріал, так пояснити ще раз, а ті, що засвоїли, нехай почекають і програма нехай почекає, то нічого, що на кожну тему дається урок. А коли окремим учням незрозумілі слова, то покроково повернутися в початкову школу. Причому всім класом повернутися і з тими учнями, які дома працювали і закріпили навчальний матеріал і з тими, які ледарювали. А раптом у них палке бажання вчитися прокинеться? От тоді і будемо "впереди планеты всей"!
Олексій
Незрозумілі слова? Це значить дитина мало читає і має малий словниковий запас. Забуває елементарний матеріал? Це значить не розвиває розумову пам’ять. А взагалі дітям потрібно пояснювати, що без праці в навчанні вони будуть ледарями і невдахами по життю і матимуть низький рівень життя, як більшість в сучасній Україні...
Tetiana Shilo
Ну, чого напали на людину? То ж написано - студент... Він ще ні програму не гортав, ні крейди не нюхав))))
Поганий вчитель
Абзац про незрозумілі слова і вказівка вчителю, як пояснювати учню насмішили особливо. А чи знає шановний експерт, що урок триває 45 хвилин, у класі більше 30 учнів, а за програмою кожного уроку - нова тема? А то всі сторозумні вказувати, як вчителеві робити, підіть, шановний, покажіть вищий пілотаж педагогічної майстерності, як кожному з 30 учнів за 45 хвилин пояснити незрозуміле за попередні 5-6 років
Witalina
Згідно програми у вчителя майже кожного уроку нова тема! Як виконувати програму? А щодо другої перешкоди,то знову,так побудована програма з математики. Один урок у 4 класі,коли забули, декілька уроків у5 класі, а потім вчимо у 6 або 7. ТАК ,ХТО ВИНОВАТИЙ ????
Ірина
Учень читатиме правило, вчитель дивитиметься на його реакцію. А що робитимуть решта 30 учнів, пане Костогризе? Покажіть майстер- клас, а то дуже розумний теревені розводити!
Vladimir
Декілька слів про навчання учнів від викладача із 44 річним стажем роботи. По перше- наповненість класів. Якісно можна навчити учня, коли в класі перебуває 20 учнів, ділення: іноземна по 10 учнів. Засвоєння навчального матералу- багатократне повторення попередньогго матеріалу. Колись в Донецьку був такий новатор педагогічної ниви- Шаталов. Я з ним зустрічався в Донецьку двічі. Рекомендую всім педагогам знайти в інтернеті і виивчити його досвід. Академію педагогічних наук розігнати. Дармоїди, які своїми освітніми програмами загнали освіту в тупик. Наступне- відбір педагогічних кадрів. Оплата праці- інтелект має бути оцінений по достоїнству. Міністерство освіти скоротити вдвічі. Так звана методична робота: це надбання конкретного вчителя, а не виставка досягнень, на якій пасуться директор, завуч, які показушно показують все це перевіряючим і по цій бумажній роботі оцінюють діяльність вчителя. Припинити адміністрування. Педагогічна рада, ось де мають звучати новаторські ідеї. Педагогічна рада в сучасних умовах- це трибуна, де можуть облаяти вчителя, який хоче щось змінити в цьому навчальному закладі.
Tet-a-tet
Для Vladimir: Підтримую,хоча навряд чи п.Новосад Вас підтримає. Що тоді вона і її штат буде робити?
Коментувати
Професіонали
Думаю, що наступним міністром буде цей молодик Костогриз. Такі має глибокі знання, що в нинішньому міністерстві не має жоден! Навіть можна рухати і в прем’єри!! Силач!!
Tetiana Shilo
Для Професіонали: це був стьоб, чи справді так думаєте?
Анатолий
Рон Хаббард всего и всему пытается учить.Он даже написал не религийную Библию.Пускай почитает автор.А проблема учебы в том, что многие ученики ( по разным причинам) не в состоянии одолеть программу средней школы.Но об этом успешно умалчивает школа .Везде выставляют завышенные оценки, которые не отвечают уровню стандартов образования.Если отметки низкие-значит виноват учитель.Отсюда и завышение.Пока не подымем начальную школу толк, не будет.
Для Професіонали:
Врахуйте, щоб стати міністром, треба закінчити КМА, а прем’єром - МАУП.
Коментувати