Інна Совсун: школа надто часто є місцем несвободи

В школі має бути присутнім критичне мислення, проговорення, дискусія, формування навичок взаємодії

Інна Совсун: школа надто часто є місцем несвободи

Автор: Інна Совсун, народний депутат України.

На вихідних гралась з Мартином та двома дітьми друга в асоціації. Хтось каже слово – наступна людина каже асоціацію, ще наступна – асоціацію на нове слово. І так по колу. Випало слово «школа». І знаєте, яку асоціацію озвучив 10-літній хлопчик? «Пекло». Це сказав хлопчик, який обожнює читати і має купу захоплень; який ходить до хорошої київської школи. І ненавидить школу як явище.

Мені це другий день не виходить з голови. Я розумію, чому такі асоціації виникають у школярів. Школа надто часто є місцем не-свободи, покори, автоматизованого повторення. Ні, автоматизоване повторення певною мірою має бути присутнім – так відпрацьовуються навички та автоматизуються мислиннєві процеси. Але в школі має бути присутнім критичне мислення, проговорення, дискусія, формування навичок взаємодії та співвідповідальності.

Я не вірю, що навчання у школі завжди має бути веселим та легким. Вчитися має бути складно; якщо не складно – то це свідчить про тупцювання на місці, а не розвиток. Проте складнощі можуть бути виправдані єдиною метою – набуття нових знань та навичок, і аж ніяк – не виконанням незрозумілих бюрократичних вимог. (З жахом згадую, як на уроках біології у школі нас вчили, скільки клітинок треба відступати в зошиті при записуванні завдання, замість того, щоб вчити власне біології).

Так, у школі розпочались якісь зміни. Принаймні – є картинка іншої школи, напрямок руху. Чи всі відчули ці зміни? Безперечно, що ні. Більше того, я не певна, чи всі глибинно відчувають та розуміють запропоновані зміни.

Так, під час нещодавньої поїздки до Львівської області, від однієї чиновниці на привітанні вчителів прозвучало таке: «Без верби і калини - нема України! Ось це і є нова українська школа!».

Я таки думаю, що нова українська школа має бути про інше. В ній має бути не верба та калина, а багато математики і критичного читання літератури, можливість обирати предмети та вільно висловлювати свою думку, належно обладнані кабінети та – що найголовніше – фахові та мотивовані вчителі.

"Освіта - найпотужніша зброя, яку ти можеш використати, щоб змінити світ." (с) Нельсон Мандела

Ось тільки для того, щоб ці зміни були у напрямку свободи, справедливості та добробуту - треба спершу змінювати освіту.

Нижче – трохи деталей про те, що саме треба змінювати в освітній політиці, щоб школа переставала бути пеклом, а ставала місцем творення нового, омріяного майбутнього.

Нові зміни, яких потребує шкільна освіта

Оригінал

Освіта.ua
02.09.2019

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Валентина
Як може дитина, яка любить навчатися, любити школу, якщо кожного дня по 7-8 уроків в 6 класі, лише один день 6 уроків. І вдома ще треба підготувати завдання до цих уроків. Нема часу на гуртки, на вільне читання, на відпочинок. Якась неволя. Ось так і народжується в 11 років нелюбов до школи.
Іван
Школа буде "пеклом" до того часу, поки діти не будуть бачити, що той, хто добре вчився, має гідну зарплату. Це і є найкращий стимул до навчання.
Роман
Совсун! Перш за все, ми хотіли б бачити фахового міністра. Те, що міністерка, прости господи, вмотивована, питань не викликає. І, боюсь запитати в пані депутатки, може підручники якось учням 11 класу надрукуємо? Дітям, до речі, ЗНО здавати, а ви всяку ахінею дряпаєте. Давайте почнемо з малого- забезпечимо підручниками ВСІХ учнів.
Небайдужий
Для Роман: Додам про вищу освіту - у нас як були підручники з радянських часів так і є. Нічого нового за 30 років не перекладено на українську мову. Ось почали перший семестр і знов рекомендована література з 80-х років випуску, бо іншого немає в принципі. Не те щоб вона застаріла, бо це науки точні, але, по-перше, все на російській мові, а по-друге, ну невже за 30 років не можна просто взяти і перекласти з кожного нормативного курсу хоч по одній класичній книжці. А дошки ще краще - з 60-х років, про стаціонарні проектори можна тільки мріяти.
Мотря Ластівка
З якого предмета немає літератури вже 40 років?
Коментувати
Gluschuk Wladimir
Пані Інно, чи можете включити в фейсбуці коментування Ваших дописів? Дякую. Колись публікував тут також думки стосовно "пекла" https://ru.osvita.ua/blogs/53483/
Іван Зеленгур
Пані Совсун! А чому діти Порошенка, всіх олігархів, сильних світу цього відправляють діток своіх не у ваший Нуш, не на ігрища і повзання по килимкам, а на важке навчання, на повний робочий день ( пансіон)до Королівського ліцею чи Ітонського коледжу Лондона?? Там ім важко, там іх примушують навчатися... Навіщо??? Вашими невмілими , але наглючими руками нищать украінську освіту. Ви знаряддя , напевне, свідоме розвалу школи. Одумайтеся! Покайтеся, бо буде пізно.
Для Іван Зеленгур:
"Зеленскому обучение дочери обходиться примерно в 10850-12850 долларов в год." І це 9 клас в одному із київських навчальних закладів. Туди до 1 класу іде в цьому вчитися і його син.
Виктория
Для Роман: Выдали 6 учебников в 11 классе вчера. Сегодня будут уроки по укр. языку, истории Украины, биологии, по которым учебников нет. Кто-то в министерстве задумывается (кроме учеников, родителей, учителей) над тем как детям ЗНО сдавать? Читаешь, слушаешь красивые слова нового министра и понимаешь что по сути ничего не поменяется к сожалению.
Коментувати
Сільський вчитель
Може не дуже в тему, але виникає у мене питання: що робити вчителю, якщо більшість дітей просто не хоче навчатись? І щоб на уроці не робив вчитель, їм просто до цього байдуже. Частина хлопчиків старшокласників підробляють, дівчатка певною мірою теж. Вони повинні це робити, бо треба якось жити, одягатись, хочуть піти в кіно. Вдома, по телебаченню формується тільки негативна думка про школу. Вчитель не всесильний, якщо природа (генетика) не постаралась, то хоч танцюй. У вчителя на уроці крейда та дошка.У далеких від центру селах в більшості така картина. А МОН все *повітряні*замки будує. Як набридли *теоретики* від освіти. Пробачте за сумбур, багато б хотілося написати.
Роман
Для Сільський вчитель: Така картина в більшості шкіл нашого району.Основна причина - директори пенсіонери, які на все дивляться через совкові стандарти і вчителів змушують до того самого.Потрібно усунути від влади в українських руках директорів пенсіонерів і давати можливість молодим вчителям змінити захланну і гнилу українську освіту.
Інший вчитель
Для Роман: А все таки проблема не в керівництві, стандартах чи пенсіонерах, а в тому, що діти часто не бачать зовсім ніяких перспектив від освіти. У попередньому дописі у Сільського вчителя ще хороша картина, що старшокласники підробляють. Бо в нашій школі учні чекають просто часу, коли закінчать школу й поїдуть працювати до батьків за кордон. І, здавалося б, непогані діти, багато здібних до навчання. От тільки вчитися у нас "не модно", як пояснила мені сьогодні мама однієї з наших одинадцятикласниць, яка вперше за рік повернулась додому, щоб відвідати День знань, а вже з наступного тижня знову на заробітки. От вона наполягала, що не треба її донечку змушувати вчитися чи лякати ЗНО, бо вступати вона все одно не буде, а після закінчення школи поїде до мами за кордон. Тому хай ще рік понасолоджується свободою, а школа повинна їй просто не перешкоджети своїми уроками, домашніми і т.д. От як можна з таким ставленням батьків до освіти переконати цю ученицю, що освіта в житті знадобиться?
Роман
Не погоджуюсь з Вами.Одна з основних причин- пенсіонери, совкові, неєвропейські підходи.
Коментувати
Не голосував за "Голос"
І чому ми повинні вірити вигаданим фантасмагоріям цієї дупутатки з її асоціаціями про школу, як про пекло? Чи про те, як вчителька біології на кожному уроці розказувала, скільки клітинок треба відступати в зошиті? Думаю, що сказала один раз, а якщо до Інночки це не дійшло, то, можливо, ще повторила вдруге. А відносно верби і калини, то в новій українький школі вони мають бути поруч з математикою, фізикою та іншими дисциплінами. І щодо деталей, то ніяке підняття прохідного балу при вступі не допоможе, поки справжній вчитель не буде цінуватися на тому рівні, якого він заслуговує. І, нарешті, чому я не голосував за "Голос". А тому, що в його списку ця пані була 16-ою, і мені дуже не хотілося, щоб вона пройшла у ВР і далі морочила людям голову в комітеті з питань науки та освіти.
Горбань Віктор
"Вчитися має бути складно: .." Надмірні складнощі відбивають охоту навчатися. Вчитель повинен бачити зону найближчого розвитку кожного учня у класі, складнощі повинні бути ПОСИЛЬНИМИ і для сильного, і для слабкого учнів. Пані Інно, Ви дивитесь на шкільне навчання очима колишнього супер-відмінника, постарайтесь стати на місце звичайного середнього хлопчика, якому не цікаві шкільні теорії. Як йому бути?
Віктор
Для Горбань Віктор: звичайному середньому хлопчикові, якому не цікаві шкільні теорії, місце в ПТУ.
Tet-a-tet
Для Віктор: Тепер і ПТУ барани не потрібні. Хіба просто витратити бюджетні гроші на ніби-то підготовку "спеціаліста".
Коментувати