Р. Костогриз: як врешті-решт побороти вгадування на ЗНО?

Проблему вгадування на ЗНО можна вирішити одним наказом УЦОЯО, ввівши таку систему, яку я описав

Р. Костогриз: як врешті-решт побороти вгадування на ЗНО?

Автор: Руслан Костогриз, студент.

Вже 4 роки спостерігаю за системою ЗНО, саме з 2015 року, коли були введено поняття «порогового балу». Відтоді переглядав кожне засідання комісії з питань визначення порогового балу «склав/не склав». І на кожному такому засіданні чую дискусії, наприклад «Ми знову встановлюємо порогові бали на рівні вгадування…», «Давайте опустимо поріг, хай він буде навіть нижче рівня вгадування, але пожаліймо дітей…».

Проблема в тому, що лише точаться такі дискусії, але боротись із вгадуванням чомусь керівництво УЦОЯО не хоче.

З одного боку, можна зробити всі завдання відкритої форми, або з короткою відповіддю, як це зараз зроблено в Росії на ЕГЭ з математики (ЕГЭ – единый государственный экзамен, коротше кажучи – аналогія нашого ЗНО), але для бюджету України це буде невигідно, оскільки тести перевіряє комп’ютер, а відкриті завдання перевіряє людина, і тому треба буде більше людей, а значить, більше коштів.

А як же побороти вгадування в тестах? Одного дня в мене з’явилась ідея, як це можна зробити.

Зараз, за завдання з вибором однієї правильної відповіді за правильну відповідь нараховується 1 бал, за неправильну відповідь, або коли відповідь не відмічена - 0 балів. Я би трішки змінив це. Відповідно до моєї ідеї, за правильну відповідь ставити 1 бал, а за неправильну ставити -1/3 бала (мінус одну третю бала), якщо 4 чи 5 варіантів відповідей -1/4 бала (мінус одну четверту бала), і 0 балів, коли відповідь взагалі не відмічена.

Зараз поясню, чому так. Розглянемо випадок для 4-х варіантів відповідей. Нехай учасник ЗНО не знає відповіді на n питань. Він почне вгадувати відповіді на ті n питань. І він, ймовірно, набере 1*(n/4) = n/4 бала, адже вгадає приблизно четверту частину питань, гадаю, це всім зрозуміло – шкільна теорія ймовірності.

А якщо за неправильну відповідь ставити -1/3 бала, то учасник набере (n/4)*1 + (3n/4)*(-1/3) = 0 (нуль балів), адже вгадає приблизно четверту частину питань, а не вгадає три чверті питань.

Випадок для 5-х варіантів відповідей розглядається аналогічно. Тоді, якщо учасник ЗНО не знає відповіді на n питань, то вгадає приблизно п'яту частину питань, а не вгадає чотири п'ятих, і тоді отримає (n/5)*1 + (4n/5)*(-1/4) = 0 (балів).

Тож, якщо буде така система, якщо учасник ЗНО не знає відповідь на деяке питання, йому буде вигідніше взагалі не відмічати, адже якщо відмітить, він ризикує лишитись в мінусі. Тож абітурієнту ще окрім усього, треба буде визначитись, що він знає і в чому впевнений чи невпевнений.

При вгадуванні великої кількості питань учасник, ймовірно, матиме нуль в сумі за вгадані питання. Таким чином можна буде уникнути абітурієнтів, які набирають пороговий бал шляхом вгадування. Тоді буде видно лише реальний рівень знань учнів.

Якщо в учасника ЗНО буде виходити дробове число балів, то округлювати до цілого в більший бік, наприклад, якщо 35,25, то ставити 36. Якщо буде менше нуля, то ставити нуль. При такій системі можна тоді навіть понизити порогові бали, наприклад з української мови і літератури нехай буде 10-12 із 104, замість 22-25, з математики нехай буде 5-6 із 62, замість 10-12.

Зізнайтесь, вам же приємніше заробити 1000 доларів чесною працею, аніж отримати 2000 доларів шахрайським способом, гадаю, що це одне й теж.

Чесно, коли в мене з’явилась така ідея, я вирішив покопирсатись в Інтернеті, можливо, щось подібне застосовується в інших країн світу, проте нічого подібного не знайшов.

Таким чином, проблему вгадування можна вирішити одним наказом УЦОЯО, ввівши таку систему, яку я описав, і, може, ми станемо першою країною, хто застосовує таку систему.

Але ж ні, нашим чиновникам у пріоритеті сподобатись міжнародній спільноті, мовляв, у нас так багато людей з вищою освітою, аніж об’єктивно дивитись на речі. І мені, як студенту, це дуже боляче…

Освіта.ua
06.08.2019

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
avatar13
Ех, що я вам скажу: нічого хорошого не буде, якщо введуть даний варіант розрахунків, який пропонує НЕшанований мною Руслан. Вибачте за грубість, однак Божі чудеса ніхто не відміняв і не відмінить, вони трапляються, і навіть двієчник з імовірністю 10% може здати його мінімум на 150 балів, не знаючи нічого. На жаль (чи на щастя), і таке трапляється! Кожен рік постійно ці "міністри" і "чиновники" ускладнюють це ЗНО, і вгадування - це єдиний ЗАКОННИЙ, ніде і ніким не заборонений, шанс простим та непідготовленим дітям його здати. Якщо і це викорінять - це наглість, наслідки яких будуть відчутні миттєво.
мама
А Вам, Руслан, понравилось бы получить по физике не 189, а 186 баллов. Как бы Вас лично тогда зацепила система: 47 баллов с 9 неверными ответами из 56 стали бы 45? А в этом году максимальное количество тестовых баллов по физике - 60 баллов, и , по теории вероятности, вы могли потерять еще 4 балла и получить всего 44 балла вместо 47 из 60. Вас бы сильно огорчил результат в 180 баллов за 2019 год? Пишите свою диссертацию по теории вероятности, но не трогайте будущих абитуриентов. Им и так усложняют задания и уменьшают количество приоритетов поданных заявлений на бюджет до 5. Мой ребенок в этом году заслужено получил свои баллы больше 180 и бюджетное место. И для этого много старался и учился. А через несколько лет мой второй ребенок будет сдавать ЗНО. И мне не хочется, что бы умные дети благодаря Вашим предложениям и знаниям теории вероятности лишились бюджетных мест. А те кто сдадут на 110 баллов, угадав несколько тестов, будут учиться на контракте, если ВУЗ захочет. Чем они Вам мешают?
Руслан Костогриз
Для мама: Якби тоді була така система і не знав би відповіді на деяке питання, то я би не відмічав відповідь, оскільки усвідомлював, що можу лишитись в мінусі. А оскільки такої системи немає, то я теж деякі питання намагався вгадати, знаючи, що не буду "покараний"
Коментувати
Микола
Шуруй дальше "гризи кості" не лізь не в свої спарави. Певно дійсно двієчник набрав більше балів вгадуванням, ніж ти, ось і бісишся
Lady in red
Костогриз, гризи свої кості далі! Мабуть сусід-двієчник набрав більше балів вгадуючи, ніж ти! То треба було гризти граніт науки! І не заздри! Нехай вгадують на здоров’я!
Олена
Для Lady in red: Кожен має право на свою думку. І якщо вона не збігається з думкою автора, то висловлювати її потрібно коректно, без особистих образ. Тим більше, позиціонуючи себе як Lady.
Руслан Костогриз
Для Lady in red: На мою скромну думку, ви помиляєтесь. За цим посиланням https://abit-poisk.org.ua/#search-%D0%9A%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%B7+%D0%A0.+%D0%9E.+2017 подивіться на скільки балів я склав ЗНО. Наврядчи математику можна вгадати більше ніж на 198 балів.
Коментувати
Анна
Вы хотите наказать детей, которые угадывают, а накажите тех, кто перенервничал или выдрал близкий ответ к правильному (такое часто бывает и у тех, кто знал и перепутал). А еще дети переносят в бланк неправильный ответ и сами не понимают как так вышло. И могло быть 190, а будет 180? Не мучайте умных детей, у них и так нервы на пределе. Всем свойственно ошибаться (кроме 200 у которых 200 баллов)))). А "угадывающие" 180 не получат, и 160 - навряд ли. И бюджета у них не будет. А Вам все жалко бюджета для умных!!!
Тереза
Як на мою думку,процвітає ще більша корупція ,ніж за Союза.В 11 класі ніхто не вчиться,всі йдуть до репетиторів .А для чого тоді вчителі.Вони тільки чекають,щоб набрати учнів на репетиторство, і гребуть гроші ,не сплачуючи жодної копійки державі,замість того щоб вчити дітей в школі.Батьки витрачають шалені кошти ,і все йде у кишеню вчителів.А вони діляться з директорами шкіл.які знають хто бере репетиторство .І ще зарплатню отримують цілий рік ,інтересно за що ,якщо дітей до школи ходить менша половина,і всі мовчать і все добре,то це називається навчання,а ми колись вчилися і такого не було.То це тепер називається реформа освіти,жах.Всі все знають ,але їм так вигідно.А дальшее здала дитина ЗНО,йде у ВУЗ,а там таких багато,батьки дальше платять ,щоб попав на бюджет,бо зараз дуже мало місць,половина місць пільговикам з Донецька .От і маємо, яка корупція!!! Я вчилася за Союза при іншій системі і не гірше знаю за своїх дітей,а вони вчаться зараз.Та тепер вчитися ,це жах.Тепер всюди треба мати гроші,я сама з цим стикнулася і все бачила своїми очима.Ось реалії реформованої освіти,немає ніякої реформи,профанація!!!!
Witalina
Для Тереза: ТРЕБА мати НЕ ГРОШІ , а просто ВЧИТИСЯ! Підготовка до ЗНО починається з початкової школи,т ам,де закладаються основи математичної і мовної грамотності!!! А в 10-11 класі є програма,яка НЕ ПЕРЕДБАЧАЄ повторення або ВИВЧЕНННЯ того, що вчив у 5-9 класах,
Retro
Смешно, Тереза сама пишет, что дети в 11 классе уже не в школу ходят, а к репетиторами, и при этом вопрошает: почему их в школе не учат? Так тех, кто в школу ходит, тех и учат. Наверное, им и оценки нормальные поставят. А не тем, кто заявляет, что "мне ваш предмет не нужен", а потом" ну поставьте хотя бы 11". Учиться надо ВСЕ годы, тогда ваш ребенок скажет " я и сам могу подготовиться, что тут сложного?"
Хто винуватий: невістка
Учні 11 кл. не хочуть вчитися і ходити до школи, (бо батьки їх відправляють до репетиторів), а винуваті вчителі. Якби, випускникам, які не ходять до школи, не видавали атестат, тоді б вони ходили до школи і вчилися. Випускник – це вже майже доросла люда і сама повинна мати внутрішню мотивацію до навчання.
Коментувати
Валентина
Я не вірю у вгадування. Дуже важко з 5 варіантів вибрати правильну. Чомусь 50тис. дітей не вгадали ЗНО з української мови
Руслан Костогриз
Для Валентина: вірити чи не вірити, тож така справа, у нас же не битва екстрасенсів, а проти теорії ймовірності нічого не вдієте
Коментувати
Сен Симон
Чудаки Вы, ребята, надо думать, голову ламать, как в школе , поднять качество обучения, заинтересовать ученика, Учителя, базу создать, а вы все кинулись ловить Вора! Так ,просто ,разгоните молодежь!
Перевірено особисто
Декілька разів пройшови тест ЗНО без окулярів, (щоб не читати запитання), швидко і навмання вибирав відповіді ... і кожного разу - «склав». Щоб цього не сталося, потрібно давати більше запитань, наприклад 100, щоб угадування стало занадто малим по відношенню до знань. Таким принципом створення тестів користуюсь давно і можу стверджувати, що це дає об’єктивну картину.
Для Перевірено особисто:
Невже ви такі наївні і не розумієте, що від кількості питань відсоток вгадувань не змінюється. Він залежить лише від числа варіантів відповідей на них.
Елена
Для Перевірено особисто: я в этом году сдавала ЗНО,так вот знания свои проверяла по ЗНО прошлых лет и дополнительные сессии и основные.И то,что знала,то знала ,а пальцем в небо не угадала ни одного,от слова СОВСЕМ.Ни укр.мову ни математику,ни биологию,ни историю.Ну вот ни одного попадания...Р.S. Мне 42 года,школу я закончила 25 лет назад..ЗНО сдала очень даже хорошо,в университет поступила...Вот какой уровень образования дала советская школа.
Перевірено особисто
Дійсно, відсоток вгадувань не змінюється, але змінюється відсоток, який вказує на рівень знань. Недарма міжнародний тест TOEFL має велику кількість запитань/завдань. І цей сертифікат визнається багатьма вузами світу, оскільки оцінка достатньо об’єктивна.
Коментувати
микола кучевський
На жаль ми не будемо першими, бо подібна система оцінювання тестових завдань давно впроваджена у США: за неправильну відповідь знімається 0,25 бала, за відсутність відповіді - 0 балів, за правильну відповідь - 1 бал. А встановлення комісією, так званого порогового балу - це взагалі нонсенс, бо його мета забезпечити ВУЗи абітурієнтами. Пороговий бал повинен становити 30% можливих тестових балів
Владимир Белый
Для микола кучевський: Так, знаю, що у деяких нішах таку мінусову модель оцінювання застосовують і у Франції.
Юрій
Ну,можливо,така система не завжди доречна.Чомусь у США у звичайном SAT із 2016 знов дозволили вгадувати(проте у сабджекті лишили штрафи).Мені подобаєтся система штрафів проте і в неї,мабуть,є свої підводні камені.Можливо,багато хто,відсіявши 2 відповіді теж побоятся вгадувати,не дивлячись на те,що математичне сподівання >0
микола кучевський
Справа навіть не в кількості балів, а в тім, що нинішня система оцінювання тестових завдань ЗНО виховує у підростаючого покоління безвідповідальність за свої вчинки. Не вгадав - мені нічого не буде, а вгадав - маю бонус. Наявність штрафних санкцій спонукала б задуматися та оцінювати свої дії.
Коментувати