Роман Бондаренко: про авторитет учителя

Наявність педосвіти та роки стажу не є ознакою авторитету, робота в школі не викликає повагу автоматом

Роман Бондаренко: про авторитет учителя

Автор: Роман Бондаренко, юрист ГО «БАТЬКИ SOS».

Щойно серед коментарів з'являється «Ви повинні поважати авторитет вчителя», «Вам слід навчити Вашу дитину ставитися до вчителя з повагою», «Ви ненавидите вчителів», відразу розумієш, пише «педагог». Їх видно. Вони безапеляційні, безкомпромісні, з незламною і єдиною правильною позицією – власною.

Для мене не існує такої константи, як авторитет вчителя. Свого часу вчителі були для мене прикладом для наслідування і чи не єдиним джерелом знань після книг. Та часи змінилися. І наявність педагогічної освіти та роки стажу не є ознакою авторитету. Робота в школі не викликає автоматом повагу.

Особливо після цих історій «Баран бараном!» (Київ) «Я не бив його, лише один раз вдарив!» (Чернігів) «Стань возле зеркала і посмотри чем отличаешься от остальньіх детей!» (Дніпро).

Як на мене, авторитет потрібно завойовувати. Щоразу, коли заходиш у клас. Вчитель повинен вражати, захоплювати учнів. Надихати власним прикладом.

Враження про педагога, як і про будь яку людину, складається під час першої зустрічі. Наприклад, заходить вчитель в клас і говорить «Доброго ранку, мої сонечки.» І кожну дитину називає на Ви, незалежно від оцінок і віку. Такий вчитель відразу пригортає до себе.

Або коли другого вересня на першому уроці з власного предмету і на першому уроці у навчальному році, чуєш: «Діти, чому зайшли в клас без мене?! Вийдіть негайно!» Тобто, ні «Вітаю з початком навчального року!», ні «Давайте познайомимось.» Ні! «Вийдіть з класу!» Авторитет, кажете? Повага? І з кожним наступним уроком авторитет вчителя «зростає». «Як ви мене задовбали. У мене від вас болить голова. Встали! Сіли! Де ви взялися на мою голову!» Таке враження, що вона чекає початку навчального року, щоб прийти в школу, постраждати і пожалітись. Принизити когось і всіх. Бо вона ж «педагог».

Інший молодий вчитель (без значного досвіду) на батьківських зборах говорить: «Не сваріть дітей за помилки. Не страшно помилитись, помилку можна виправити. Не змушуйте дітей боятись зробити помилку. Пам’ятайте, вони ще діти. Любіть їх.»

Як відповість «авторитетний» педагог на запитання, відповідь на яке він не знає? «Ти ба, який грамотний?! Тут Я ставлю питання! Сам дізнайся і розкажи!» Хіба ж можна зізнатись: «Не знаю». Зразу ж втратиш авторитет і повагу.

Інший теж молодий черговий вчитель, з якою я навіть не був знайомий, коли побачила мене з дитиною після першого уроку, вже знала, що у неї розболілась голова, і сама запропонувала виписати «відпускний», щоб ми пішли з школи. Це називається людяність!

Знаєте, скільки вчителів підтримали нас таємно чи відкрито, коли виник конфлікт з директором? Жодного! Чому? Невже все було наскільки добре? Невже їх все влаштовувало? Це страх чи байдужість? Ми лише захищали дітей і вимагали припинити численні порушення. А прекрасний педагогічний колектив чекав, чим же все закінчиться. Зрештою директора звільнили і суди він програв. З полегшенням видихнули. Пішов у велику політику. Там такому кадру і місце.

Тут ще сорока на хвості принесла, що в столиці відбувається якась атестація вчителів. І щоб пройти атестацію, в РУО «треба занести», інакше атестацію не пройти. Та й свята незабаром. То що, поважні і авторитетні, невже понесете?

І наостанок. Я люблю і поважаю вчителів, але лише тих, які люблять і поважають дітей.

Оригінал

Освіта.ua
06.08.2019

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
sergox
Нещодавно зустрів в Інтернеті текст напису при вході в одну із шкіл: "Шановні батьки! Ми хочемо нагадати вам, що про такі чарівні слова, як "добрий день", "будь-ласка", "дякую" і "вибачте", вперше діти дізнаються вдома. Саме вдома діти вчаться бути чесними, пунктуальними і старанними, добре поводитися з друзями, поважати старших і вчителів. Саме вдома вони вчаться бути акуратними, не говорити з повним ротом, кидати сміття до сміттєвого кошика. Вдома вони також навчаються бути організованими, доглядати за своїми речами і не чіпати чужі. А в школі ми вчимо їх мові, математиці, історії, інформатиці, фізкультурі і. т.д. Батьківське виховання ми лише підкріплюємо, але не замінюємо". (власний переклад з російськомовного варіанту). Що ще додати?
учитель
Для sergox: цей допис блукає Інтернетом вже не перший рік і вчителі його поширюють залюбки. Це все правильно, так і має бути. Проте, реалії інші. Іноді вчитель стає тим хто вчить елементарних правил (від того як себе поводити як і те що коли одягати) . Вчитель- не робот. не механізм, це людина, яка здатна співпереживати, співчувати, ...
Коментувати
Linda
Та хоч поважайте, хоч не поважайте - то ваше право. Але дитина на уроці повинна вести себе пристойно і пам’ятати про свії обов’язки та норми поведінки. Ось у чому проблема!
Eugen Zimmermann
Для Linda: ви що - не знаєте?? Учні не мають обов’язків - учні мають права!
Коментувати
Молодий вчитель
А щодо директорів шкіл, то це взагалі велика проблема. Він і години ділить, і голова атестаційної комісії, і уроки дуже часто відвідує. Тому при потребі будь-якого вчителя директор може у своїй руці крізь пальці продавити. Чого вартий тільки психологічний тиск на, і так стресовій роботі. Тому , як правило, сидять вчителі як миші під віником!
учитель немолодий
Для Молодий вчитель: 100% Директор- то БОГ, Властелін міра
Коментувати
Молодий вчитель
Тут почитала блог і коментарі і мушу зауважити, що в школу на роботу мають брати лише тих у кого німб над головою добре проглядається і бажано одиноких, щоб на сімейні справи не відволікалися від ВЕЛИКОЇ ПРОФЕСІЇ. Якщо комусь цікаво, то у лікарів є професійний закон - не пропускати крізь себе людський біль і проблеми. Коли лікар включає емоції він перестає лікувати. От тому і серед вчителів меншає професіоналів, а більшає агресивних, невростеніків та просто емоційно вигорівших людей. Розмежувати потрібно навчання і виховання, а вчителям забути про серце велике, душу, повагу і т.д. Мають бути чіткі правила дій, як у лікарів - вони діють строго за протоколом. А то приходять до тебе на урок і починають - це сподобалось, а це- ні, це вдалося, а це- ні! Вчитель думає не про те, як ефективно вчити, а як - ВИПЕНДРИТИСЯ.
Іра
То тільки Грінєвич могла дати академічну свободу вчителю, щоб постійно розказувати йому про те, що він "повинен вчити по НУШ", бо так вирішила вона і її команда. Де академічна свобода? Ні крок вправо, ні вліво. У нас науку відмінили чи інноваційні педагогічні технології? Де право вибору для вчителів? Коротко про авторитит Вчителя від МОНу.
Учитель
Для мама: Ви вже там на "батьки sos" визначтеся.То вам треба таких учителів як як були колись.То вам не треба таких вчителів як були колись. До лампочки мені чи користуюсь я авторитетом у вас чи вашої дитини. Я веду себе згідно правил поводження у суспільстві між людьми. Завжди і всюди, незалежно від того, хто переді мною-міністр чи жебрак. Я поважаю всіх людей однаково і від вас і вашої дитини вимагаю дотримуватись загальнопринчтих правил людського спілкування , а для дитини - ще й дотрииання правил для учнів, а не якогось специфічного ставлення. "Вчителі вимагають повагу" -якась дурня повна. Це ж треба таке придумати!
Стася
Для Учитель: прочитавши нові правила поведінки у школі,коли не можна оцінки на уроці ставити, чергування проти законом і майже кожен чих викликає в діточок нервові зриви, думаю,краще хай батьки самі навчають своїх діточок. Не хочу я такої поваги,ну її до біса. До чорта писанини,вимотані нерви,постійні перевірки. Не робота- мрія. З дитинства мріяла викладати у школі. Не хочу більше. Ні хвилини.
Коментувати
мама
Чому вчителі мають вимагати повагу? ЇЇ потрібно заслужити. Чим учителі кращі від інших? Чому вчителя повинні поважати, а технічку ні? Кухаря, секрктаря, водія автобуса,... просто людей поважати. Вчитель має права та обов"язки, так само як учні, батьки. Але вчитель забов"язан так володіти предметом щоб дати якісні знання (іноді їх якость можна оцінити через роки). бути сам вихованним, культурним щоб вимагати таке від учнів. не буду я поважати вчителя, якщо він учитель укр. мови, а пише з помилками, не буду поважати вчителя, який не вміє розв"язати задачу, не буду я поважати вчителя, який вечорами п"є у барі і танцює на столі, а на ранок читає проповіді дитині в школі... Так, вчителів завжди поважали. Але було кого і за що поважати. Зараз, вибачте- станьте такими як були ті вчителі і тоді поговоримо
Бабця
Для мама: в барі ваше місце,да? Якщо ні,то звідки такі дані про вчителя? Чи він не має права у вільний час жити,як хоче? Ви чи ваш чоловік,брати,сестри,інші родичі ніколи до барів не ходите,на свята не розважаєтеся? Штунди? Так от,і вчитель таких,як ви,поважати не буде. Не лізьте зі своїми вавками хоча б в особисте життя.
Местный
Для мама: "Вчитель має права та обов"язки, так само як учні, батьки. Але вчитель забов"язан" - эпично, не так ли? Ещё цитата: "не буду я поважати вчителя, який вечорами п"є у барі і танцює на столі" - а это уже моё личное дело как проводить моё свободное время. Не лезьте в мою личную жизнь и не будете посланы сами знаете куда.
Witalina
Для мама: Ми, вчителі, НЕ ВИМАГАЄМО ПОВАГИ до себе !!!! ВИХОВАНА людина з повагою ставиться до будь кого, незалежно від посади. Якщо я хочу, щоб поважали мене, я повинна поважати інших.-закон ! А ще вчитель те ж людина, має серце, нерви, характер, він може помилятися як і ВСІ!
Коментувати
Retro
Не учитель, но выскажусь : странно звучит, что уважение (авторитет) учителя ( хотя бы общечеловеческий ) ему у родителей надо ЗАСЛУЖИТЬ ( хотя для меня чей-то авторитет тоже обсуждаем), а вот ВАШЕГО ребенка ЛЮБИТЬ (!) и ВАС УВАЖАТЬ учитель ОБЯЗАН ! Сейчас родитель имеет выбор: сам учить ребенка или найти ему подходящую школу. А когда вы школу или учителя выбрали, то просто подарите ему ДОВЕРИЕ как профессионалу. И будет вам счастье) А не калечьте собственного ребенка из-за своего маниакального шизоидного расстройства, воюя со всеми вокруг и по любому поводу. Ребенку, особенно в юном возрасте, надо иметь круг людей, которым он может безуловно доверять и учитель младшей школы должен входить в этот круг.
Маша
Для Retro: скажу как педагог: очень здорово, когда ребенок открыт для общения,не боится высказать свое мнение и знает,что у него есть с кем пообщаться ,и это не только сверстники. Сыну повезло,в старших классах перешёл в другую школу,где был очень маленький класс и отличный педсостав. Было много смеха,шуток и совместно проведенного с пользой времени. Сейчас все студенты 2 курса,но в школу с удовольствием забегают , чтоб узнать,как дела у педагогов.Не было здесь никаких выпадов на тему " уважаю- не уважаю".
Коментувати
Witalina
п. Романе,теоретично ніби все правильно. АЛЕ ж не тільки вчитель, але і інші учасники освітнього процесу ПОВИННІ...Чи не повинні????Учні повинні працювати на уроці, не порушувати дисципліну і т.д. Батьки теж повинні....А ми чомусь говоримо тільки про вчителів. І ще, для вчителя НЕДОСТАТНЬО тільки любити і поважати дітей, для нього важливо НАВЧИТИ. Це його основний обов’язок!!!! А тут одних методів заохочення НЕдостатгьо, необхідні методи примусу. Діти різні,є такі , що на зауваження,проханння НЕ реагують, бо вдома привикли до крику і мату.А без дисципліни у класі - НЕ БУДЕ ЗНАНЬ!!!! А щодо авторитету вчителя, то він потрібен більше учням та батькам.Ви,батьки повинні найбільше бути зацікавлені в авторитеті вчителя.,тільки авторитетна людина може впливати на виховання і навчання. Бо тільки до авторитетної людини ми прислухаємося. А ми ,вчителі, можемо обійтися і без авторитету
Наталка
Таке враження, що всі вчителі старшого віку обов’язково погані: з класу проганяють, хворим не співчувають, тільки жаліються учням про свої проблеми. Молоді ж всі співчутливі і привітні. Звідки така думка? А в нас було все навпаки. І, взагалі, в наш час мало хто кого десь поважає. Це стосується не лише педагогічної сфери. Тепер всі самі собі королі. Всі важні.
111
Цікаво, як можна "поважати авторитет учителя". Де це ви таке бачили? Перш ніж друкуватися- дайте помилки хоча б дружині повиправляти. Диплом у переході куплений?
Читач
Цікавий чоловічок. Такий собі ,що застряг у підлітковому віці і загрався у войнушки. Цей імідж - всюдисущого Зорро, що здатний надихати інфантильних істеричних дам-яжематів. Чомусь питання вашого авторитету серед учителів вас мало хвилює. Щось таке намазюкає, опублікує -і він -герой.То чому учителя має турбувати питання чи користується він -учитель авторитетом у вас чи у вашої дитини?
Vlad
Спасибі, Татьяна Кравцова! Нарешті прозвучало, що навчання це праця, важка праця день у день і не один рік. На жаль більшість батьків цього не розуміє. Їм дуже шкода своє чадо, так і здається, що вчителі тільки і роблять, що ображають дітей. А ті, хто любить розмірковувати, що вчитель повинен зацікавити учнів на уроці, нехай подивляться фільм "Служили два товарища" 1968 року, там якраз є епізод (в плену у махновцев) про те як і кого і чим можна зацікавити. https://www.youtube.com/watch?v=gRpn1OtJGkg
Мама і учитель
Пане Романе, коли Ваш діти стануть абітурієнтами,то Ваша позиція докорінно зміниться.Я - мама уже студента дуже престижного вузу і учитель англійської мови. Зайдіть на "абіт -пошук"і подивіться як вступають діти у виші.Ви жахнетеся.Діти зі ЗНО на 11 балівне не можуть вступити на бюджет,звісно,якщо це не педвиш. Конкуренція величезна. Вимоги до ЗНО великі.Плюс купа пільговиків.Перед вами 40 пільговиків і ви нічого не можете зробити,хоча ваші бали вищі.Я знаю як вчать учні уроки. Більшість їх взагалі не вчать і батьки це знають Але кращий спосіб захисту -напад. Що я можу зробити,коли в учня немає мотивації,коли він не слухає, сидить в інтернеті? Як можна вивчити іноземну мову не вчивши слів, не пишучи творів? Може у вас якась нова методика? Вчитель повинен зацікавити. Це -абсурд. Вчитель повинен навчити. Навчання -це наполеглива праця.І врешті -решт кожен сам повинен вирішувати що йому потрібно у житті.А ми,вчителі, будемо жити в працювати заради тих дітей,яким ми потрібні,а таких -не мало.А Ви можете навчати і виховувати Ваших дітей самі. Тепер це - можливо.
Галина
Для Мама і учитель: якщо Ви мама студента та вчитель, то маєте знати, що квотників приймають лише 10%, тому, якщо попереду 40 пільговиків, то значить держзамовлення 400. дітивступають на бюджет і з не дуже великими балами. питання в обраній спеціальності. Якщо на Міжнародне право суперобсяг 65 осіб, то звісно і вступний бал буде найвищим. А на агроінженерію суперобсяг 465, а на харчові технології - 675 і бали для вступу там не великі. Але ж є ще одна проблема на ту ж агрономію треба знати біологію, хімію, а це не кожному дано. А ось на гуманітарні спеціальності окрім дійсно талановитих гуманітаріїв пхається багато тих, хто взагалі не здатен до навчання і єдині їх здібності - заучувати, як мавпочка. Завчити можна історію але не математику.
Галина
Для Мама і учитель До речі, наш місцевий завод навіть пропонує стипендію абітурієнтам, які вступлять за їх направленням на машинобудування до КПІ і повернуться до них на роботу. Це 100% працевлаштування. На відміну від всіляких міжнародних відносин, готельно-ресторанних бізнесів тощо
Мама і учитель
Для Галина: Під словом "пільговики" я мала на увазі - "квотники" + абітурієнти з додатковими балами "за особливі успіхи".
Коментувати
Местный
Так вы же, «БАТЬКИ SOS», этот авторитет и растоптали. Конечно, государство тоже приложило руку. В ответ на статью, в частности на второй абзац, напишу своё мнение. Рождение ребёнка не делает родителей героями, им весь мир (особенно учителя) ничего не должен. Времена изменились и воспитание ребёнка - это первостепенная задача РОДИТЕЛЕЙ, а не учебных заведений. Не просто так эти заведения называют УЧЕБНЫМИ.