Osvita.ua Блоги А. Недоля: кому потрібні куратори академічних груп?
А. Недоля: кому потрібні куратори академічних груп?

У радянській вищій школі куратор – це наглядач за студентами, який перебрався в українські ЗВО

А. Недоля: кому потрібні куратори академічних груп?

Автор: Анатолій Недоля, доцент, Запорізький національний університет.

З 20-го сторіччя в ЗВО продовжується діяльність так званих кураторів, яка на законодавчому рівні не визнана і недарма розглядається, як рудимент радянських часів.

Куратор, наставник чи спостерігач існує в системі європейських інституцій як зберігач культурної спадщини, що піклується творами мистецтва, історичними предметами, науковими колекціями, цифровими даними тощо.

У радянській вищій школі куратор – це такий собі наглядач за студентами, який автоматично перебрався в українські ЗВО.

Але хто вони - куратори і на підставі яких законодавчих актів здійснюють свою діяльність? Насправді жоден із законів України: «Про освіту» та «Про вищу освіту» не дає визначення поняття «куратор» і не передбачає цю діяльність. Також куратори не передбачені статутами ЗВО. Тому ця невизначена посада існує якби поза законом – такий собі кіт Шредінгера у чорній скриньці. Існує він чи ні, ніхто рівнозначно визначити не може, бо положення про кураторів якби існує, а хто вони – ніхто не знає. Ця невизначеність посади дозволяє за це нічого не сплачувати. Тобто все залежить від спостерігача або адміністрації, яка на нього хоче перекласти свою частину відповідальності.

Тому так вперто адміністрації ЗВО намагається свої безпосередні обов’язки перекласти на так званих кураторів. Нехай собі проводять зі студентами інструктажі, ходять по гуртожитках, порушуючи право студентів на особисте життя, слідкують за успішністю з обох боків навчального процесу. Тобто як викладач він повинен сумлінно оцінювати (не)успішність знань, а як куратор відповідає за свою ж погану оцінку. Така собі гра у піддавки.

Тому що так легко зняти із самих себе відповідальним особам відповідальність за виховну роботу та перекласти її на інших.

Насправді протягом майже всього процесу навчання, студенти вже є повнолітніми громадянами України, які самі несуть відповідальність за свої дії, деякі навіть створили свої власні сім’ї. Тому виховна робота викладача - це лише власний приклад або авторитет, а наглядацькі потуги навряд чи до чогось призведуть, крім формалізму, бо люди ж усі дорослі.

Наголошую, що викладач – це не наглядач, і такі функції йому непритаманні.

Освіта.ua
05.04.2019

Популярні блоги
І. Лікарчук: замість пенсіонерів у школи підуть чиновники? Наукою і практикою доведено: не вік є визначальним у якості роботи педагога, а зовсім інші чинники
Галина Сищук: про експертну оцінку «по-новому» Учителя оцінювати має саме вчитель, котрий практично знайомий з програмою та організацією навчання
А. Недоля: кому потрібні куратори академічних груп? У радянській вищій школі куратор – це наглядач за студентами, який перебрався в українські ЗВО
О. Журавльова: що роблять канадські вчителі на канікулах? Залишатись у школі на канікулах нечесно й безглуздо, краще займатись улюбленою справою чи подорожувати
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Borys
Таке враження , що пан А.Недоля не вчився у вищій школі. Про якого наглядача йде мова? Ми з куратором ходили до театрів, організовували інші культурні заходи, допомагали дітям-сиротам в дитячих будинках, прибирали міські парки, дружно проводили різного виду спартакіади, а що сьгодні? ... Чим зайнята молодь? Звідки наркоманія та інші негативні явища? Пан доцент не хоще організувати щось для своїх студентів, а хоще щоб тільки ректор з проректорами безпосередньо займалися цією роботою. Проте виховання це не тільки і не стільки куратор. Проте його роль очевидна. До кого за порадою звернутися студенту з своїми проблемами, що проживае в гуртожитку? Викладач університету - це колега, партнер. Він прийшов отримати не тільки професійну освіту, а і інші навички, в тому числі і суспільно-культурної комунікації. Це задача у вищій школі кожного. Тоді на Україна буде процвітаючою і успішною країною!!!
Author
Для Borys: Читайте Конституцію України - вона відрізняється від такої для Радянського Союзу - основний закон потрібно виконувати, а не фантазувати.
Коментувати
Доцент
Все, що написано правда. Особливо це "...адміністрації ЗВО намагається свої безпосередні обов’язки перекласти на так званих кураторів....Тому що так легко зняти із самих себе відповідальним особам відповідальність за виховну роботу та перекласти її на інших." Цілком підтримую автора.
Посміховисько
Якби Недолю поставити ректором, то навіть горобці в Запоріжжі сміялися б. Неужели не зрозуміло доценту, що студенти на 5-8 років дорослішають пізніше... . Інфантильність квітне. Батьки раніше до інститутів дороги не знали, а нині їх викликають із - за поведінки недорослів. І при чому тут радянська влада? А щодо ректорів , то їх слід всіх розстріляти!! Бо таких телепнів в університетах тримають.
орк
Для Посміховисько: з якої ти пальми зліз бот нерозвинутий?
Author
Для Посміховисько: Про дорослішання - вам видніше, я цей етап вже давно пройшов.
Коментувати
Cirius
Більшість ректорів наших ВНЗ- це люди з пострадянським мисленням. Тому вони так чіпляються за все те, що їм дпомагає перекласти відповідальність з себе на інших, і куратори тому приклад. У МОНУ це все прекрасно знають, але спихають усе на автономію ЗВО. Так і ходимо по колу- одне декларуємо, а інше маємо на ділі. Може Вас почують п. Недоля, бо пишете багато цікавих пропозицій, але вони не потрібні освітянським бюрократам.
Кант
Для Cirius: а ти придур із олігархічно - прибацаним мисленням ??
Cirius
Для кант:З Вас такий Кант як з мене Ейнштейн.
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!