І. Примаченко: чому майбутнє залежить від читання та уяви

«Незадоволені люди можуть змінити і поліпшити свої світи, залишити їх кращими, залишити їх іншими»

І. Примаченко: чому майбутнє залежить від читання та уяви

Автор: Іван Примаченко, засновник платформи Prometheus.

Одна з моїх улюблених публічних промов. Письменник Ніл Ґейман про те, чому наше майбутнє залежить від читання та уяви:

«...У 2007 році я був у Китаї на першому в китайській історії затвердженому партією з’їзді з наукової фантастики та фентезі. У якийсь момент я відвів високопоставленого чиновника в сторону і запитав його, чому? Наукову фантастику тут засуджували протягом тривалого часу. Що змінилося? Він сказав мені, що все просто. Китайці блискуче створюють речі, якщо інші люди дають їм схеми цих речей. Але вони не створюють інновації, вони не винаходять. Вони не користуються уявою. Тому вони послали делегацію в США – в Apple, в Microsoft, у Google – і розпитали людей, які винаходили майбутнє, про них самих. І вони виявили, що всі вони читали наукову фантастику, коли були хлопчиками або дівчатами.

Художня література може показати вам інший світ. Вона може перенести вас туди, де ви ніколи не були. Як тільки ви відвідаєте інші світи, як ті, хто з’їв якийсь казковий плід, ви ніколи не зможете бути повністю задоволеними світом, у якому виросли. Невдоволення – це добре: незадоволені люди можуть змінити і поліпшити свої світи, залишити їх кращими, залишити їх іншими.

І поки ми говоримо на цю тему, я хотів би сказати кілька слів про ескапізм. Цього терміну часто уникають, наче це щось погане. Начебто художня література «ескапізму» – це дешеві опіати, які використовують збентежені, нерозумні та обмануті, а єдина гідна література для дорослих або для дітей – це міметична література, що віддзеркалює найгірші реалії світу, у якому читач знаходиться.

Якби ви опинилися у безвиході в неприємному місці та ще й із людьми, які хочуть вам нашкодити, і хтось запропонував би вам тимчасову втечу, невже ви б не скористалися нею? Література ескапізму – це саме така втеча. Це література, що відкриває двері та показує сонячне світло, що дає вам місце, куди можна піти, де ви все контролюєте, де ви із людьми, з якими ви хочете бути. І книжки – це реальні місця, навіть не сумнівайтеся в цьому. І що куди важливіше, під час вашої втечі книги можуть дати вам знання про ваш світ і ваше скрутне становище, дати вам зброю, дати вам броню: реальні речі, які ви зможете забрати до своєї в’язниці. Навички, знання та інструменти, які ви зможете використати, щоби насправді втекти.

Як нагадує нам Джон Роналд Руел Толкін, єдині люди, які засуджують втечу, – це тюремники...»

Читайте, мрійте і змінюйте світ. Ну і, звичайно, прочитайте промову «Neil Gaiman: Why our future depends on libraries, reading and daydreaming» повністю.

Оригінал

Освіта.ua
12.03.2018

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
ВОПРОС
ПОЧЕМУ дети не читают? Или иначе. В чём причина того, что наши ученики, в массе своей, НЕ способны ПОНИМАТЬ прочитанное, НЕ способны удерживать в памяти прочитанное с тем, чтобы пересказать СВОИМИ словами прочитанное, НЕ способны выделить ГЛАВНУЮ мысль, которая открыто представлена автором в тексте, НЕ способны показать, ЧТО им пришлось по нраву, а ЧТО не понравилось, НЕ способны написать СОБСТВЕННОЕ мнение по поводу? Когда автор ответит на мои вопросы, есть вариант, что автор увидит выход из создавшегося положения. ///// И второй вопрос. ПОЧЕМУ Майдан стал возможен не в 95, не в 98, и даже не в 2000, а аж в 2004?
бібліотекар
А що читати нашим дітям, якщо шкільні бібліотеки роками не поповнюються новою літературою. В шкільну програму вводять нові твори, але бібліотеки цими творами ніхто не забезпечує. Старшокласники скачують все з інтернету, а молодші школярі з цікавістю бігають до бібліотеки, але цікавих дитячих яскравих книжок там вони знайти не можуть!!! Нові хороші ілюстровані книги хоч якось могли би відволікти дітей від гаджетів, але в реформі про освіту про читацькі компетенції ніхто не говорить.
Pacufik
Ви маєте рацію, та нажаль тепер читати книжки, а особливо фантастику, не модно. Навіщо, коли є інтернет, а в ньому стільки всілякої мури, що на книжки вже не вистачає часу. Сім’я на ці процеси взагалі не впливає, лишень би діти не заважали батькам жити своїм життям. А у китайців варто повчитися, хоча нам і свого розуму не бракує.
вспоминая
Для Pacufik: китайцев, следует вспомнить и советскую СИСТЕМУ образования. Да, начиная с 20х годов, и не забыть ещё 37
Коментувати