М. Бакшаєв: вірте в потенціал тінейджерів

Коли ми повіримо, що в 13-16 років діти можуть жити, а не готуватися до життя, то багато що зміниться

М. Бакшаєв: вірте в потенціал тінейджерів

Автор: Макс Бакшаєв, дослідник дитинства в «Kids_hub».

Границы меняются, размываются и даже стираются. Во всем. Но сейчас, прежде всего, хочу про границы «взрослости».

Возрастная психология уже иная. И важнейшие изменения в этом отношении касаются, прежде всего, среднего и старшего школьного возраста. Когда я говорю про невероятный потенциал современных тинейджеров, то я говорю, прежде всего, о нашем восприятии их.

Их потенциал станет гораздо более явным, когда мы по-настоящему переосмыслим их роль и возможности. Когда мы поверим, что в 13-16 лет новое поколение способно жить, а не готовиться к жизни, то многое изменится.

Пока же можно столкнуться с тем, что непонимание потенциала новых поколений приводит к их недооценке. И тогда им может действительно чего-то не хватать для полноценной самореализации именно потому, что мы не дали им до этого достаточно возможностей для развития и самореализации.

Самое эффективное обучение происходит в процессе. В реальном процессе. Это правило базовое для любого взрослого. Читайте сколько угодно книг и смотрите сколько угодно развивающих видео, но это никогда не заменит реального опыта. Опыта жизни.

В любом возрасте важно не готовиться к жизни, а обучаться в процессе. Обучаться всегда. До конца жизни. Но если даже в самом раннем возрасте это происходит в игре, то со временем это все больше переходит в реальность. И границы этого соприкосновения с миром пора сокращать.

Я скажу даже больше. В современном быстро меняющемся мире творческая роль тех, кто старше 14, может быть гораздо важнее привычного мышления более старших.

Уже сейчас я понимаю, что 15-летние ребята в определенном смысле способны смотреть на привычные модели по-новому и создавать новые смыслы.

При этом очень важно верить в них, поддерживать, но не давить и не ждать этой взрослости. Когда в 14 мы ждем от них осознанного выбора своего пути, то мы давим на них. Я не про окончательный выбор пути или призвания. Именно этот поиск себя как раз и может продолжаться очень долго. Да хоть всю жизнь.

Развиваясь, мы выходим на новые уровни и заново находим себя. Мы шире смотрим на мир и на себя самих. И именно действуя, мы осознаем, на что мы на самом деле способны.

Верьте в них!

Оригінал

Освіта.ua
19.04.2017

Популярні блоги
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Тет-а-тет
Мені здається, що Ви переоцінюєте роль тинейджерів, 15 років для творчості - це скоріше виключення, але аж ніяк не правило. Більше 20 років спілкуюся з 15 річними і 17річними людьми і моєму розчаруванню часом немає меж. Найбільше хвилює не готовність до практичної діяльності, погоня за дешевими грішми, брак фізичної витривалості та наполегливості. Одним словом "білоручки", як колись говорили. У багатьох завищена самооцінка. Після 18 років ситуація трохи змінюється, тому я ратую за 12річну школу, бо у 15 - 17 наші діти фізично геть ні до чого не готові( у більшості своїй). Будьмо чесні, праця - це постійні зусилля, які людина мусить здійснювати. аби чогось досягти і для цього дуже потрібна фізична зрілість та психічна стійкість. Це досягається тільки з віком( більшістю). М.Джексон ще дитиною розпочав кар*єру співака, в 40 професійно вигорів і помер, шпигуючи себе знеболювальними засобами. Не потрібно форсувати природні закони, без міцного здоров*я людина нічого не вартує.
Макс Бакшаев
Для Тет-а-тет: В чомусь Ви праві, але багато якраз і залежить від того, як дорослі підготували дитину до цього віку. Дивлячись на державні школи якими вони є зараз і на моделі виховання у сім’ї я акцентую увагу на тому, що тінейджери такі саме завдяки нам. Хоча знову ж таки в чомусь можу погодитися і з Вами. Насправді формування мозку до цього віку дійсно іше не завершено і ми це просто маємо розумно враховувати.
Коментувати