С. Вовк: ціна статусу кво вищої освіти - повна деградація

Треба говорити про припинення діяльності державних контор по видачі порожніх дипломів

С. Вовк: ціна статусу кво вищої освіти - повна деградація

Автор: Світлана Благодєтєлєва-Вовк, викладач.

А пам'ятаєте, у цей час в університетах була сесія? Іноді приходилося приймати іспити у Святвечір чи у Щедрий вечір. Загалом, сесія закінчувалася у другій декаді січня.

Далі - студенти відпочивали пару тижнів максимум і на початку лютого виходили на навчання, яке, у свою чергу, закінчувалося на початку червня для молодших курсів, або наприкінці травня - для старших, якщо вони не були обтяжені «практикою». Літня сесія тривала до кінця червня-початку липня.

Зараз ситуація кардинально змінилася у багатьох університетах. І не тільки через вимогу провести сесію до кінця грудня для переходу на нову систему нарахування стипендій.

Ні. З позаминулого року виші масово економлять на витратах і закінчують очне навчання на стаціонарі до кінця жовтня. Листопад триває так зване «віддалене» навчання, а у грудні проходить сесія. Практично до католицького Різдва студенти вже вільні.

А далі - навчання відновлюється в очному режимі наприкінці березня і закінчується, як завжди. Так зване «віддалене» навчання для проформи розпочинається після 8 березня.

Отже, практично два роки «бідні» університети, за невеликим виключенням, 4 місяці вчать студентів стаціонару у власних стінах замість обумовлених 8.

Скажіть, будь ласка, про яку якість знань чи компетенцій може йти мова?

Я вже не кажу про те, що у нинішніх студентів втрачається здатність систематично займатися будь-якою діяльністю. Єдина альтернатива - підробітки.

Мені цікаво, чому МОН, зокрема особисто пан Володимир Ковтунець не звертає увагу на розвіювання коштів платників податків за вітром, бо очевидно, що така організація навчання є вбивчою не тільки для якості освіти, але й для життєвих навичок молоді.

Якщо державний орган влади не може проконтролювати продуктивну діяльність вишів, то варто говорити про зговір, який відбувається між МОН та ректорнею. Що є предметом домовленості? Статус кво нинішньої системи. Треба залишити все як є, навіть ціною повної деградації навчального процесу.

Стаціонар зараз - це зовсім не стаціонар, а хитра форма навчання, яка не передбачає його забезпечення матеріальними та іншими засобами.

Якщо ректорня не може внаслідок невизнання власної неспроможності щодо організації фінансового та матеріального забезпечення вишу організувати навчальний процес, то варто говорити не лише про ротацію, але й притягнення до відповідальності за нецільове використання коштів держбюджету.

А ширше - про припинення діяльності державних контор по видачі пустих дипломів.

Прошу пана Олександра Співаковського проконтролювати стан навчального процесу у вишах країни та унормувати практику притягнення до відповідальності осіб, які причетні до дезорганізації навчального процесу.

А пану Володимиру Ковтунцю рекомендую почитати мої нотатки майже дворічної давнини, у яких я прогнозувала неспроможність вишів до організації навчального процесу та давала актуальні на той час пропозиції. Звичайно, можна і зараз спробувати щось змінити, якщо є запит на зміни. Інакше - варто усувати нинішнє керівництво МОН.

Оригінал

Освіта.ua
10.01.2017

Популярні блоги
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Вера
Деградірують у МДУ і всі у Закарпаті знають не беруть нас з дипломом МДУ . І головне Фізеші заставляє принести довідку що нас беруть на роботу після "бурси "МДУ.
Юрій
Для Вера: Не вступайте до таких Вузів? Хто Вас заставляє? Не буде студентів - закриють до бісової мами цю кантору
викладач
Для Юрій: Спробую пояснити шановній громаді. На цьому сайті я декілька разів зустрічав фразеологізм "КУЛЬТ ДИПЛОМУ". Пропоную замінити його на "КАРГО КУЛЬТ ДИПЛОМУ" або взагалі на "ФЕТИШ ДИПЛОМУ". Є в цій нездоровій тязі до диплому щось глибоко фрейдистське...
Коментувати
Григорий
продолжение: особенно из числа "специалистов" взяточников и соучастиков преступных договореностей типа Витранюк Н. За этим "незаменимым" специалистом динз давно плачет тюрьма!
Григорий
прошу обратить внимание на мукачевскую кантору (мукачевский госуниверситет) по продаже дипломов студентам, которых не принимают работодатели на работу из-за наличия сомнительной бумажки этой бурсы, ректор которого постоянно наяривает по Киеву в поисках покровителей, крыши в мон и динз, которые закрывает глаза на злоупотребления, обман, преступную деятельность последних. однако мон дает возможность подобным руководителям вузов и далее транжирить нерационально деньги налогоплательщиков на вымирающие выши, в которых нет необходимого количества студентов, нецелесообразный расход госсредств, политика двойных стандартов, полная деградация и дискредитация в лице случайных люмпенов-рукодителей. миистру Гриневич и начальнику динз Гураку необходимо в кратчайшие строки провести ивентаризацию всех ВНЗ, которые не выполняют требований согласно принятыз законов.А в тех, в которых проводили проверки-невидимки, по договорняку, провести повторно с представителями не специалистов ДИНЗ, особенно...
Марія
Для Григорий: провірок нема для Мукачівського університету ))) якщо б провірили старших викладачів доцентів як читають лекціі )))) вичитати не можуть і головне що не напишеш у курсовій не дивляться а просять 700 гривень , теми повторюються з рока в рік )))) уже і ми розуміємо що можемо на наступний рік свою курсову продати ..... Викладачі повині нас учити писати а не ми уміємо принести гроші . У Мукачівському університеті як на базарі - можно і потокмитись
викладач
Для Григорий: Шановні колеги, може мені хтось пояснить? Я не "приколююсь", а дійсно трохи не розумію. На цьому порталі я багато разів читав негативу про Мукачівський університет. Читав про низький рівень викладання, хабарництво тощо. Постає питання. ЧОМУ НІХТО НЕ СКАРЖИТЬСЯ? Є ж загальнодержавна антикорупційна прокуратура, НАБУ, СБУ врешті решт! Де розгромні публікації в центральній пресі? Чому про це не кажуть провідні телеканали в прайм-тайм? Апеляції до того, що все куплено і що нічого не допоможе, мій мозок приймати не бажає. Читайте ж на цьому порталі - то проректора на хабарі спіймали, то в.о. ректора... І не казна-де, а в столиці... То, може, така ситуація всіх влаштовує? Іншого пояснення я не бачу. Не може ж бути так, що Київ не може владнати з ВНЗ одного з райцентрів? Ще раз нагадую, я не "стєбусь", а дійсно не розумію...
Коментувати
pasufik
Я би наш МОН порівняв з черепахою: велике, незграбне і довго думаюче. Скільки відгуків пишуть поважні працівники освіти і ні разу не було відповіді ні від МОНу, ні від ВР. ні від уряду. Чи бояться, чи уважають нижче свого гонору відписувати нам, чи так запрацювалися, що не мають часу? Якщо не чують нас, то на кого працюють ці всі інстанції? Все що Ви написали п.Вовк я спостерігаю на прикладі свого внука. Відмовляю собі часом в необхідних ліках, щоб заплатити за його навчання, а тепер бачу що вища освіта в Україні - це марнотратне витрачання коштів. А наш диплом - це лише посвідчення, що ти не дурак вартістю 35 тисяч гр. за 5 років.