Віктор Мисан: творіть нову школу, змінюючи систему знизу

Не покладайте надії на нові закони й концепції, чиніть супротив рутині, бюрократизму, папероманії

Віктор Мисан: творіть нову школу, змінюючи систему знизу

Автор: Віктор Мисан, кандидат педагогічних наук, доцент, заслужений учитель України.

У відомого російського поета Миколи Некрасова (між іншим, народився в українському містечку Немирів, що на Вінниччині) є вірш «Забытая деревня».

Колись у шкільні роки ми вчили його напам'ять і здавали на оцінку. Дзвінким тенорочком тарабанив Надії Петрівні (учительці російської мови та літератури) завчені строфи:

У бурмистра Власа бабушка Ненила

починить избенку лесу попросила.

Отвечал: «Нет лесу, и не жди - не будет!» -

«Вот приедет барин - барин нас рассудит,

барин сам увидит, что плоха избушка,

и велит дать лесу», - думает старушка…

Потім ще був сюжет про те, що у селян забрали землю, а Гнату німець забороняв одружуватися на Наталці. Всі селяни чекали того пана як панацею, у надії на те, що він приїде і всі проблеми розв'яже. Завершувався вірш досить символічно:

Наконец однажды середи дороги

шестернею цугом показались дроги:

на дрогах высокий гроб стоит дубовый,

а в гробу-то барин; а за гробом - новый.

Старого отпели, новый слезы вытер,

сел в свою карету - и уехал в Питер.

Хтось запитає: «І до чого тут Некрасов?». О! Російський поет як ніхто відзеркалює нашу педагогічну реальність – стан нашого «освітянського села» (до поняття село місто також належить. Це маленьке уточнення для «городських»).

Народ в очікуванні. Працівники ВНЗ з нетерпінням чекали прийняття нового Закону «Про вищу освіту». Дочекалися. Щось змінилося? Вони отримали автономію, самостійність, ресурс?

Типовим прикладом сучасної вузівської «автономії»! є мулька про стипендії у 2017 році. Все буде регламентуватися зверху, панове, тими, хто замовляє «музику». І загалом більшість вузів змушені будуть взимку відправляти студентів на довгострокові канікули, викладачів у відпустки за власним бажанням, відключати навчальні корпуси задля економії енергоресурсів, … бо так вимагає її величність «АВТОНОМІЯ».

В очікуванні нового Закону «Про освіту» і шкільна громада. Вже нам розповідали, розжовували, розтлумачували, починаючи з серпня місяця, концепцію «Нова школа». Пообіцяли, що після обговорення, врахують всі зауваження і опублікують нову версію. І таки опублікували. Але концептуально нова версія мало чим відрізняється від старої. Тепер чекаємо нового Закону. От він повинен все змінити! Ось тоді школа заживе!

Панове, просніться. Згадайте Некрасова і тут же відкрийте ліпше іншу книгу нашого українського Каменяра – Івана Франка. Пам'ятаєте? «Лупайте сю скалу! Нехай ні жар, ні холод не спинить вас! Зносіть і труд, і спрагу, й голод, бо вам призначено скалу сесю розбить».

Не покладайте надії на нові закони, концепції. Творіть нову школу, змінюючи систему знизу. Чиніть супротив рутині, бюрократизму, формалізму, папероманії, псевдопедагогічній науці. Відганяйте мітлою від школи цю погань. Може, тоді щось почне змінюватися.

Оригінал

Освіта.ua
13.12.2016

Популярні блоги
Д. Коптило: реформатори не винні, що змін не відбувається Далеко не Клопотенко, Супрун чи Гриневич винні в тому, що змін на краще не відбувається
В. Онацький: репетиторство як альтернатива школі Боротися з репетиторством не варто, але треба покращувати освітній процес у школах
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Яка «скеля»!?
Сама «міністерка» цього року пояснювала свої реформи, як то: не користуватися червоною ручкою для перевірки учнівських зошитів; не оголошувати оцінки на уроці привселюдно; дозволила учням писати олівцем у зошиті; не читати на швидкість тексти; на уроках англійської у первачків - пісеньки-віршики…. То що ж тут «лупать»?
вот ведь молодец!!!
Сам сидит в тёплом кресле, а вы, ребята, там "делайте им рехформу",шобы им спокойно было. Наивность зашкаливает уже на тысячу прОцентов... Это я, придя в школу, скажу своей директриссе:"Таааак, бАмаги не пишу, журнал НЕ веду, оценок НЕ ставлю(в смысле ставлю, но так, как МНЕ надо". Да, робяты. чтой то вы там заговариваться стали. С жиру, видать. беситесь
Ol Pozn
=====Курсанта – исполнителя гимна Украины в Севастополе выгнали за неуспеваемость из Морской академии в Одессе=====попёр парень против системы и выгнали. Что вы рядовых на амбразуры бросает??? Сами крутитесь возле МОНа так и делайте реформы
pasufik
Погоджуюся в Вами п.Мисан! Допоки будемо чекати милості від чиновників нічого не зміниться у нашій українській школі. Але почитайте дописи наших колег. У більшості злість, безпорадність, зневіра і образа. А на кого? Це ж наша держава, наші урядовці, нам їх що, заслали? Досить просити і чекати на готові методички, посібники, мудрих методистів, порядних директорів і т.д. Ми на передньому краю освітнього процесу і МИ несемо головну відповідальність за тих, кого випускаємо у світ. Директор школи працює нашими руками, то чому ми ходимо з опущеною головою? Добро має бути з кулаками і гострими зубами,тільки тоді ЗЛО боятиметься і відступить. Досить зневіри та відчаю, нам 26 рік і пора вже діяти по-дорослому. Так, як діяв І.Франко та багато інших наших видатних українців. Ми маємо величезну перевагу перед ними, нам не потрібно брати кайло, ця скала така слабка, що розлетиться в друзки від нашого інтелектуального натиску.
Підтримую
Для pasufik: Молодець, прекрасно сказав! Є ще "порох в наших педагогічних порохівницях". Буде жити українська освіта.
Коментувати