Юрій Федорченко: провал реформи вищої освіти

Потрібно розбудовувати систему противаг, а не вирішувати питання в ручному режимі на свій смак та розсуд

Юрій Федорченко: провал реформи вищої освіти

Автор: Юрій Федорченко, кандидат філософських наук, незалежний освітній аналітик-консультант.

Ситуація навколо буковинських університетів як віддзеркалення провалу реформи вищої освіти.

Шановні керівники МОН!

Важко зрозуміти, в чому саме полягає відмінність політики теперішнього керівництва МОН від політики попередників. Чи стала вона менш кулуарною та більш прогнозованою? Можливо, така відмінність полягає лише в риториці та в декларуванні різних зовнішньополітичних векторів? Що означає бути проєвропейським? Невже це визначається лише кількістю поїздок до Європи у порівнянні з кількістю поїздок до Росії та наявністю у людини диплома європейського університету?! Однак чи захищає це нас від хуторянства у системі вищої освіти, яке ми продовжуємо розбудовувати, навіть цього не помічаючи. Бути європейцем означає мати мужність послуговуватися власним розумом, а не вдаватися до нерозважливого мавпування чужого.

Багато говорили на всіх рівнях про головне гасло реформи вищої освіти: надання реальної автономії вищим навчальним закладам. І що вже надали?! Суть автономії ВНЗ полягає в праві ВНЗ самостійно ухвалювати важливі рішення та відповідати за такі рішення. Автономія ВНЗ не полягає у праві чиновника у власному кабінеті визначати у довільний спосіб долю того чи іншого вищого навчального закладу. Уряд може сприяти та заохочувати університети до об’єднання, однак він не може вирішувати за університети.

Чи, дійсно, хтось щиро вірить в те, що зменшення кількості псевдо університетів з 300 до, скажімо, 200 псевдо університетів, суттєво змінить природу останніх? В чому суть подібної оптимізації?

Уряд має забезпечувати умови для становлення та розвитку системи вищої освіти, він не повинен постійно втручатися в “розбірки” між окремими вищими навчальними закладами.

Реформа вищої освіти є доволі складною хірургічною операцією, потрібно послуговуватися скальпелем, а не розмахувати сокирою. Потрібно послідовно розбудовувати систему противаг у вищій освіті, а не вирішувати важливі питання в ручному режимі на свій смак та розсуд. Ми маємо дві крайнощі. По-перше, має місце тенденція до брутального порушення автономії вищих навчальних закладів. По-друге, має місце перспектива віддати все на поталу ректорам-феодалам, які остаточно перетворять університети у власні вотчини. Є лише один вихід: збудувати надійну систему противаг у системі вищої освіті, саме цим має опікуватися МОН. Однак у такій системі МОН не зможе повноцінно “хазяйнувати”, а ректори не зможуть безкарно зловживати. Чи не тому сьогодні така система не будується, а все зводиться до самих різноманітних скандалів та їх коментувань?

Оригінал

Освіта.ua
04.02.2016

Популярні блоги
О. Калинич: відверті висновки про дистанційне навчання З поняття «дистанційне навчання» треба прибрати слово «навчання», замінивши на «імітація»
Ігор Лікарчук: освітній процес втрачає сенс Результати екзаменів не повинні бути підставою для оцінки роботи вчителя, це оцінка роботи учнів
Н. Глюз: ми продовжуємо старі схеми і подвійні стандарти На ЗНО живе страшний вірус, що через маску і антисептик не вб'ється, а випускний гулятимуть без масок
О. Мірошниченко: поради вчителям від кіноактора Навіть примітивна камера збільшує всі емоції і розкриває великі й маленькі секрети
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Zinger
Ваша стаття говорить про Ваш інтелектуальний рівень. Сором з таким необгрунтованим матеріалом виступати та ще до чогось закликати МОН!
docent
Закриття хоча б одного псевдовузу вже позитив. Чи будемо керуватись логікою, навіщо карати цю вбивцю, хіба всі вбивці покарані та взагалі це не вирішить проблему вбивств.
Андрій
Юрій ваша ’’обізнаність’’ вражає... Чисельність Буковинського фінансово-економічного університету приблизно у 2,5 рази менша за середню в Україні. Давайте, ще універи де вчиться по 700 людей залишимо функціонувати як окремі підрозділи.
Голосzнароду
Для Андрій: Ну там же адміністрація веде власне діловодссво і має з цього зиск у власну кишеню. тому і буде до останнього боротися за збереження закладу.
Андрій
Голосzнароду я так зрозумів. Можлвиво Юрій і ’’працює’’ на цього ректора. Я не запречую МОН не все ідеально робить бо деякі їхні реформи не зовсім на часі, але в цілому ввважаю Квіт працює досить добре.
Коментувати