Особливості вибору середньої школи в Британії

Британська освіта вважається еталоном, а школи входять до переліку найкращих у світі

Особливості вибору середньої школи в Британії

Однак вибір навчального закладу не таке просте завдання, як може здатися на перший погляд. З чого потрібно починати пошук школи у Великій Британії і чим відрізняється середня освіта в різних частинах сполученого королівства?

Середню освіту у Великій Британії пропонується приватними та державними школами. Серед іноземців найбільшою популярністю користуються недержавні освітні заклади, тому що, незважаючи на те, що державна освіта в Сполученому Королівстві безкоштовна, право на безкоштовне навчання в Англії має далеко не кожен іноземець, який приїхав до цієї країни.

"Державні школи в Англії безкоштовні, але вони не приймають іноземних студентів, якщо ті не мають дозволу на проживання або громадянства Англії. При цьому більшість державних шкіл поступаються приватним за якістю освіти", - розповіла директор UK Study Centre Олена Адамова.

Як пояснила заступник директора департаменту освіти за кордоном BSI Group Ірина Наумова, навчання в різних частинах Сполученого Королівства практично не відрізняється. "У них єдиний, дуже структурований національний стандарт, якого всі дотримуються. Тому британська школа і вважається еталоном", - розповіла вона.

     

У UK Study Centre впевнені, що відрізнятися навчання в британських регіонах може тільки в ціні. "Школи в Шотландії будуть на порядок дешевше, ніж в інших частинах королівства", - зазначила Олена Адамова. Втім, за її словами, шотландські школи не надто популярні. "Попит з боку СНД на них мінімальний, тому що немає прямих авіарейсів до цього регіону. Канікули в школах кожні шість тижнів, і постійні поїздки додому через Лондон будуть нудними і дорогими", - пояснила вона.

Консультант російськомовних клієнтів у Gabbitas Education Юлія Нікішена вважає, що випадки вибору для навчання Шотландії дуже рідкісні. "Я не стикалася з людьми, охочими навчатися в Шотландії. Думаю, такі випадки бувають рідко", - сказала вона.

Втім, розташування школи, як упевнені експерти, часто грає визначальну роль при виборі навчального закладу. "Батьки іноді обирають школу саме за географічними параметрами - щоб зручніше було приїхати до дитини. Якщо, наприклад, вони приїжджають до Лондона на зустріч з бізнес-партнерами, то, відповідно, школа має бути недалеко", - пояснила Ірина Наумова.

За даними UK Study Centre, вартість року навчання в англійській школі-пансіоні з проживанням і харчуванням варіюється від 18 тис. до 30 тис. фунтів (20,5-34,2 тис. євро). "Такі ціни характерні для більшості хороших шкіл, але є школи, де вартість старшої школи доходить до 38 тис. фунтів (43,3 тис. євро) на рік, наприклад Hurtwood House", - відзначає директор компанії.

Консультант російськомовних клієнтів у Gabbitas Education уточнює - навчання в підготовчій школі-пансіоні (prep school) коштує в середньому 18-24 тис. фунтів (20,5-27,3 тис. євро) на рік, у старшій школі-пансіоні (senior school ) - близько 24-30 тис. фунтів (27,3-34,2 тис. євро).

"Вартість навчання в школах залежить від віку - чим старшою є дитина, тим дешевше, тому що за маленькими потрібно більше доглядати", - додала заступник директора департаменту освіти за кордоном BSI Group.

У свою чергу, директор UK Study Centre впевнена, що ціни на навчання в Англії варіюються в залежності "від інфраструктури школи, її розташування та успішності". "Невеликі школи з мінімальним набором можливостей для спорту і з невисокою академічною успішністю коштують на 20-30% дешевше", - пояснила вона.

Втім, як наголосила консультант російськомовних клієнтів у Gabbitas Education, незважаючи на те, що навчання в британських школах може відрізнятися за вартістю - її встановлює керівництво установи, - якість освіти від цього не залежить.

Експерти впевнені - якщо батьки вирішили відправити свою дитину вчитися до англійської школи, починати їм потрібно з консультації у освітньому агентстві, що, за словами директора UK Study Centre, "грамотно проконсультує по термінах подачі документів, вибору школи і надасть зразки вступних тестів для підготовки та підручники". Допомога спеціаліста, упевнені в Gabbitas Education, особливо знадобиться батькам, якщо вони не розмовляють англійською.

"Батьки, які зважаться не звертатися до консультантів, мають не тільки добре знати англійську мову, а й блискуче розумітися на цьому питанні. Консультант дивиться на рівень знань дитини, відзначає, як вона висловлює свої думки англійською мовою, і пропонує кілька варіантів. Адже дитину можуть і не прийняти до школи", - зазначила заступник директора департаменту освіти за кордоном BSI Group. "Кожна школа намагається відібрати кращого учня, відмови бувають найчастіше через те, що був сильніший кандидат", - пояснила Юлія Нікішена.

Експерт впевнена, що, перш ніж відправити дитину вчитися до Британії надовго, батькам також необхідно з'ясувати, як дитина відчуває себе далеко від дому. Для цього, за її словами, найкраще підходять літні школи вивчення англійської мови у Британії.

"Буває так, що дитина після перебування в літній школі повертається і каже, що хоче вчитися в Англії. А буває, що категорично не хоче і навіть подумати про це боїться. Тобто можна вже передбачити, як вона буде себе вести, якщо її відправити вчитися на тривалий термін, а також підтягнути англійську мову", - сказала вона.

Однак деякі батьки готують свою дитину до навчання у Великій Британії за допомогою занять з носієм мови. "Буває, що до нас звертаються з проханням знайти фахівця, який буде проживати в сім'ї під час відпустки або навіть протягом року і готувати дитину до навчання у Англії", - зазначила вона.

Заступник директора департаменту освіти за кордоном BSI Group додала, що компанія-консультант також може організувати для батьків і дитини ознайомлювальний тур до школи. "Ми влаштовуємо батькам тур, щоб вони разом із дитиною змогли подивитися школу, оцінити умови проживання, подумати, сподобається там дитині чи ні. Побутові умови мають підходити дитині", - сказала вона. Крім умов проживання, за її словами, для деяких батьків важливо, щоб школа була одностатева - "де вчаться тільки хлопчики або тільки дівчатка".

Директор UK Study Centre рекомендує батькам, які обирають школу для своєї дитини, звертати увагу на те, що говорять про неї фахівці та студенти, які там навчаються. "Основні фактори, що варто розглядати, - це академічна успішність школи, список вузів і спеціальностей, що вибирають випускники школи, наявність видів спорту та умов для творчості, відсоток іноземних студентів, включаючи співвітчизників, наявність відповідних умов проживання, зручне розташування школи", - сказала вона.

Спеціаліст Gabbitas Education, у свою чергу, радить батькам при виборі школи орієнтуватися не тільки на відгуки про школу, але і на особливості самої дитини. "Всі діти різні, і комусь необхідно більше уваги, а хтось швидко адаптується. Одна дитина себе буде краще відчувати у великій школі, іншій необхідна більш сімейна обстановка. Академічна успішність теж дуже важлива, дитина середньої успішності не буде відчувати себе комфортно в школі, де всі діти з яскраво вираженими здібностями", - пояснила вона.

Для того щоб оформити дитину до школи, необхідний певний перелік документів. "Він однаковий практично для всіх шкіл", - зазначила Ірина Наумова.

"Набір документів, необхідних для вступу до школи, стандартний: позитивна характеристика зі школи і табель з оцінками, також перевагою буде наявність дипломів про участь в олімпіадах, змаганнях і т.ін. Також для вступу доведеться здати вступні тести, які відрізняються в різних школах . Програма-мінімум - нескладний тест з англійської, програма-максимум (для найбільш сильної школи) - тест з англійської, математики, наукам і невеличке інтерв'ю", - додала директор UK Study Centre.

Крім того, як зазначила Юлія Нікішена, для вступу всі школи просять заповнити реєстраційну форму і сплатити реєстраційний внесок у розмірі 120-250 фунтів (136-285 євро).

Автор: Євгенія Власова

euromag.ru
06.11.2011