Навчання дитини в Англії

Які варіанти може запропонувати Велика Британія тим, хто бажає розпочати або продовжити свою освіту в цій країні

Навчання дитини в Англії

Школи у Великій Британії поділяються на два типи - державні та приватні. Навчання в державних школах доступне тільки тим дітям, які мають право на проживання або громадянство Англії чи Євросоюзу. Іноземці ж, в основному, навчаються в приватних навчальних закладах. "Якщо батьки переїжджають разом з дитиною, яка навчатиметься в школі, - це вже повноцінна еміграція, якщо ж дитина їде саме вчитися, то найчастіше її відправляють без батьків", - розповідає помічник менеджера компанії "Світ навчання" Тетяна Сорокіна.

Батькам школяра слід пам'ятати про те, що під час його навчання в Англії за нього обов'язково хтось має нести відповідальність. "За дитину обов'язково хтось відповідає. Якщо її відправляють у сім'ю, вона несе за неї відповідальність, якщо до школи-пансіону - керівництво школи", - зазначила представник компанії.

За її словами, батьки можуть самі обрати сім'ю - host family, в якій житиме їхня дитина, проте, як правило, вони обирають ті, "з якими школи співпрацюють багато років". При цьому багато шкіл вимагають, щоб у дитини на час навчання за кордоном обов'язково був опікун.

     

Навчання у Великій Британії можна починати з трьох років. Приблизно в цьому віці, 3-5 років, як уточнили в компанії UK Study Center, можна віддавати дитину на навчання до primary school або pre-school. "Зазвичай такі програми пропонують лише денні школи, коли дитину приводять вранці, а ввечері забирають", - уточнив гендиректор компанії Global Dialog В'ячеслав Личагін. Однак, за його словами, в такому ранньому віці батьки не ризикують відправляти дитину одну - з нею обов'язково їде хтось із батьків.

Втім, такі випадки, коли дитину буквально з пелюшок віддають вчитися, - рідкість в освітній практиці, кажуть експерти. "На такий вік немає особливого попиту, - говорить Личагін. - До того ж це мало схоже на навчання - дитина ще занадто мала". "Так буває дуже рідко. Тільки якщо родина дитини живе у Великій Британії", - додають в UK Study Center.

Проте, як уточнила менеджер з освітніх програм компанії AcademConsult Катерина, все залежить від того, яку мету переслідують батьки. "Це може бути підготовчий рік до початкової школи, коли діти грають, спілкуються, освоюються", - уточнила вона. До початкової школи приймають дітей віком від 7 до 11 років. Вартість навчання у підготовчих класах, за її словами, залежить від віку дитини. "Маленькі діти, як правило, потребують більше уваги, більше догляду, тому і ціна за рік навчання, як правило, вище. Якщо для дітей від 12 років це від 25 до 40 тис. фунтів (28-45 тис. євро) на рік, то для дітей 6-7 років це 35-40 тисяч (40-45 тис. євро)", - додала вона.

Діти від 10 до 13 років можуть отримувати освіту в школі-пансіонаті, так званій boarding school, де школярі живуть і вчаться протягом навчального року та повертаються додому тільки на канікули. Саме в цьому віці більшість навчальних закладів беруть дітей на пансіон, розповіла директор UK Study Centre Олена Адамова, однак бувають і такі випадки, коли вони приймають дітей-іноземців, починаючи з 7 і навіть 5 років. "Багато батьків, які з ранку до вечора зайняті роботою, воліють віддавати дітей саме до пансіонів, адже це дозволяє забезпечити дитині всебічний розвиток, прищепити дисциплінованість і самостійність", - сказала вона.

Втім, який би варіант навчання батьки для своєї дитини не обрали, головне, щоб дитина знала англійську мову, говорить представник "Світу навчання". "Мова має бути на такому рівні, щоб дитина розуміла, що говорять їй вчителі", - пояснила вона.

Але дітей віком до 13 років зазвичай приймають до школи і з мінімальним рівнем володіння мовою, зазначила директор UK Study Centre.

Навчання для дитини в англійській і нашій школі майже однакове - вчителі, однокласники, спілкування, - проте, на думку експертів, з освітньої точки зору є істотні відмінності. "В англійській школі зовсім інша атмосфера. У більшості випадків учневі приділяється набагато більше уваги. Буває, що спочатку діти відчувають себе не в своїй тарілці, але через півроку-рік вони до всього звикають - і до системи освіти, і до системи оцінок - і потім хочуть продовжити навчання в країні", - розповіла представник "Світу навчання".

За даними UK Study Centre, вартість навчання в англійських школах-пансіонах варіюється від 20 до 30 тис. фунтів (22,7-34 тис. євро) на рік. Щоб вступити до найбільш престижних шкіл, необхідно скласти вступні тести з англійської мови та математики.

Починати вчитися у Великій Британії фахівці радять у середньому або старшому шкільному віці, однак закликають підходити до кожної ситуації по-різному. "Все залежить від того, якої мети ви хочете досягти. Моя порада - відправляти дитину вчитися якомога раніше, але не раніше того часу, коли вона зможе сама про себе подбати і сама себе обслуговувати - це приблизно 12-15 років. Крім того є думка, що якщо в 12-13 років дитина опиниться в мовному середовищі, то через деякий час вона зможе повністю позбутися акценту", - впевнений гендиректор Global Dialog.

В UK Study Center також вважають, що "занадто рано" відправляти свою дитину отримувати освіту за кордоном не варто, але підкреслюють, що все залежить "від кожної дитини та її характеру". "У будь-якому випадку перший рік піде на адаптацію. Загалом це вік від 7 до 11 та від 13 до 16 років – у відповідності до етапів британської шкільної програми", - говорять фахівці компанії.

Після досягнення 15 років, коли дитина переходить до 7-8 класу, у Британії дитина може вступати до коледжу, проте на можливість вступу до університету це не впливає. "У Британії досить гнучка система освіти. Можна піти до коледжу, де відбуватиметься одночасна підготовка до університету, а можна залишитися в звичайній школі", - розповіли у "Світі навчання". Програми в коледжі та в школі однакові, але, за словами Адамової, різниться підхід до навчання. "В коледжі панує атмосфера, подібна до університетської. Студентам коледжу надають більше особистої свободи - немає шкільної форми, обов'язкового спорту або контрольованого домашнього завдання. У той же час від студентів вимагають 100-процентної відвідуваності та високої успішності", - пояснила вона.

Саме в цьому віці - 15-16 років - найчастіше відправляють своїх дітей вчитися до Великої Британії. "Діти вже можуть жити та вчитися окремо від батьків. Буває, що віддають і раніше, але зазвичай дітям доводиться нелегко", - сказав гендиректор компанії Global Dialog.

Вартість навчання з проживанням в коледжі варіюється від 20 до 38 тис. фунтів (22,7-42 тис. євро). Студенти коледжів живуть у студентській резиденції коледжу або в сім'ї. Зрідка для вступу в коледж потрібно пройти кілька "вступних випробувань". "Це може бути есе, кілька запитань, але ніяких спеціальних тестів складати не потрібно", - пояснила Сорокіна.

Зовсім інша ситуація зі вступом до університету для іноземців. Для того, щоб успішно скласти іспити в британському вузі, школярі мають пройти спеціальну підготовку. "Наш атестат у Великій Британії не визнається, - підкреслила Сорокіна. - Тому у студентів є три варіанти: або програма A-level, яку проходять самі британці, або Foundation, або International Baccalaureate (IB), на якій готують до вступу на бакалаврат". В UK Study Centre пояснюють, що програми A-level та IB викладають в приватних школах або коледжах, а Foundation - в основному при коледжах й університетах.

Втім, наші школярі, закінчивши школу на батьківщині, найчастіше обирають саме Foundation. "Це пов'язано з візовими вимогами, відповідно до яких іноземець більше п'яти років не може перебувати в Британії для отримання освіти. Foundation розрахована на один рік, у той час як на A-levels або IB студенти втрачають ще рік додатково", - розповіла помічник менеджера "Світу навчання". Вартість навчання в університеті - 12-15 тис. фунтів (13,6-17,1 тис. євро) на рік. "Проживання та харчування обійдеться студентові як мінімум у 10 тис. фунтів (11,4 тис. євро) на рік", - додала директор UK Study Centre.

Після отримання ступеня бакалавра, що зазвичай триває 2-3 роки залежно від обраної спеціальності, студенти зазвичай вступають і на магістерську програму, хоча у Великій Британії навчання на ній не вважається обов'язковим. "На відміну від нас, де магістратура автоматично йде слідом за бакалавратом, у Британії на ній навчаються далеко не всі", - сказала Тетяна Сорокіна. За її словами, магістерські програми тривають 1-2 роки та вступити на них можна практично в будь-якому віці. "Зазвичай британські вузи визначають лише нижню вікову межу", - пояснила вона. При цьому, якщо випускник нашого вузу, який отримав кваліфікацію дипломованого спеціаліста, захоче продовжити навчання у Британії, він також може обрати магістратуру. "Там немає "спеціалістів", і ця кваліфікація часто прирівнюється до бакалавра", - пояснює Сорокіна.

Втім, для тих, хто вже має вищу освіту, але хоче тільки вивчити чи вдосконалити мову, є ще одна альтернатива - мовні школи, що пропонують як стандартну, так і інтенсивну форму навчання. Як зазначила директор UK Study Centre, можна вибрати загальну англійську, бізнес-англійську, професійну англійську та інші програми.

За словами гендиректора Global Dialog, в середньому вивчення англійської в Англії обходиться студентам у 200-250 фунтів (224-280 євро) на тиждень плюс проживання. "Якщо студент буде жити в бюджетному готелі - це одна справа, а якщо, наприклад, в готелі в центрі Лондона, де лише одна ніч коштує 500 фунтів, - зовсім інша", - пояснив Личагін. В середньому ж студенти витрачають суму 400-500 фунтів на тиждень. Середня тривалість навчання - 3-4 тижні. "Це, як правило, студенти та молоді люди, яким необхідно просуватися по службі, проте вони обмежені у часі", - пояснює він.

Втім, за його словами, зазвичай мову їдуть вивчати до Великої Британії і люди, які вже багато чого досягли в житті. "Якщо в них є можливість, вони беруть так звані executive-курси, з індивідуальним навчанням, ВІП-обслуговуванням, відповідним проживанням. Вартість навчання в цьому випадку зростає в 3-4 рази", - пояснив він. Якщо у дорослої людини, яка захоче поліпшити знання англійської, немає таких коштів, то, за словами Личагіна, вона має бути готовою до того, що в класі її оточуватимуть 16-22-річні студенти, а "у багатьох таке сусідство викликає дискомфорт".

Автор: Євгенія Власова

Освіта.ua
23.08.2011